1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да им помогнеме на животните

Дискусија во 'Хуманитарни акции' започната од RainBow, 4 април 2012.

  1. bastet

    bastet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2011
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    94
    Зависи од кој град си. Во Куманово има на располагање три машки кутриња со мал раст и има германски овчар стар 2 години.
     
  2. alexsandraa

    alexsandraa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2011
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    737
    Пол:
    Женски
    Од Прилеп сум :(
     
  3. innamylove

    innamylove Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    226
    Ве молам сите феминки со големо срце да му помогнат на ова кученце колку што можат......лекови,храна или место за престој се би било добредојдено, јас не живеам во тој град и срцето ме боли дека неможам да помогнам, се надевам дека некого од вас ке може и од срце ке помогне, тоа ке ви биди благодарно цел живот затоа ве молам во негово име :( Уште еднаш ве молам во име на ова душиче помогнетему ако досега не сте имале можност да направите добро дело сега имате можност и не ја заобиколувајте ве молам ;(

    ова кученце беше пронајдено како се тетерави пред зграда во Скопје. Беше однесено на ветеринар и е констатирана шуга и тешка форма на рахитис на предните нозе. Првичната терапија ја земавме но неговите потреби се поголеми одколку што ние можеме да му пружиме па затоа ве замолуваме доколку сте во можност да донирате ХРАНА,КАЛЦИУМ И AD3 КАПКИ за неговото лекување. Во едно за него бараме и привремено сместување за да неговото лекување биде успешно . Тоа сеуште се наоѓа пред тревникот пред зградата и од таму се терапира изложено на сонце, ветер и дожд од кој неможе да се сокрие бидејки сеуште не му се стабилизирани екстремитетите. Доколку имате на располагање едно метро од дворот , гаража било какво склониште би му доблодошло.
    И овој пат сметаме на вашата хуманост Контакт …..
    инфо...078400522
    [​IMG]

    ФБ страницата: https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  4. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Жалничко е,баш би му помогнала ама сеуште не сум во Ск.... :(
     
  5. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Баш пред малку братучедка ми ми кажа дека имало кај неа маче но несакал да го чува,бидејки веке има,па ме праша дали го сакам.Тоооолку е слатко.И добро е што е за надвор,поверојатно е дека ќе ми дзволат моите.Кога ја имавме чивавата нонстоп се караа.

    Ми дозволија,јес јес јес! :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
     
  6. innamylove

    innamylove Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    226
    ИТНО! Ве молиме ПОМОГНЕТЕ!

    Линда- кутре кое во секој момент треба да се окучи! Потребен е дом (привремен или постојан) каде ќе може на сигурно да се породи далеку од сите опасности на улиците! Трошоците за храна ќе бидат покриени од нас, а Ваше е само да одвоите простор за неа! Ние ќе се погрижиме за вдомувањето на кутрињата, а Вас ве замолуваме да останат на местото кое ќе го одвоите додека не почнат самосотојно да се хранат! Покажете дека сеуште постојат хумани Велешани! Контакт телефон: 078/576-942 - Ивана

    ФБ ЛИНК: https://www.facebook.com/media/set/?set ... 336&type=1

    [​IMG]


    Се вдомуваат 3 женски мешанчиња од лабрадор, стари 40 дена, прочистени од паразити и избањати, контакт : 078 692 487

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  7. innamylove

    innamylove Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    226
    Za ovie macinja koi bea odneseni na veterinar i pokrien dolgot potrebna e donacija od hrana i lekovi od tipot na dve sisenca kapki dexametazon-neomicin bidejki imaat infekcija koja im se siri i moze da zavrsi fatalno dokolku ne se reagira na vreme,megutoa kaj covekot koi se zgrizeni ne e vo moznost da go stori toa bidejki ima uste tri vakvi macinja so skoro skroz zatvoreni oci i uste mnogu drugi zivotni
    info na 077 99 10 17 Sofija
    [​IMG] [​IMG] [​IMG]

    ФБ ЛИНК https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
     
  8. innamylove

    innamylove Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    226
    Лаки е гризнат од куче при што му е набиено ноџето, карлицата и повредено газето (пролапсус во меѓувреме третирано). Беше најден како лежи и чека да умре. За негова среќа го најде наша активистка и го однесе на вет. Третиран е и дадена му е соодветна медицинска помош. Ве молиме помогнете ни со покривање на ветеринарните трошоци. Помогнете ни со храна и/или помогнете ни со изнаоѓање на постојано или привремено живеалиште за Лаки. Ајде да го спасиме животот на овој МАЛ ЈУНАК. Контакт 077 99 10 17 Sofija https://www.facebook.com/media/set/?set ... 732&type=3

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  9. skorpija12345

    skorpija12345 Активен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2013
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    2
    Ми треба помош...незнам што да правам кучето ми фати црвчиња на едната рана, кога ја видов денес имаше бели црвчиња и раната и се проширила, на ветеринар ми рекоа со бетадин да ја мачкам па потоа да и дадам амоксиклав, се плашам да не ја изгубам премногу крвари и црвите ја јадат :(
     
  10. Peppermint

    Peppermint Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2011
    Пораки:
    867
    Допаѓања:
    13.216
    Пол:
    Женски
    Веднаш до нашата куќа има една кафеана одамна напуштена без сопственик. Многу често се омачуваат мачки внатре негде под покривот. Од пред неколку дена нон-стоп негде од под покривот се слуша тажно мјаукање на маченце. Прво мислевме дека ја бара мајката. Но таа доаѓа и по се изгледа мачето е негде заглавено. Мјаукањето е веќе болно. Најверојатно е негде под покривот. Одозгора се некои огромни лимови кои не можеме да ги помрднеме за да видиме точно каде е.
    Постои ли некоја служба да се јавиме? Зафатот би бил поголем затоа што ќе мора да се тргаат големи лимени плехови, друг начин нема....
     
  11. imelda

    imelda Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    1.622
    Допаѓања:
    10.343
    Δ
    Знам дека е друго, ама кај нас пожарникарна служба излегува уште во пресрет кога има потреба од силна рака и машинерија да се одглави животно од некаде, ама не излегуваат на повик од народот секогаш, па интервенира здружението за заштита на животни и тие ги викаат пожарникарите, на чиј повик излегуваат веднаш
    Да се обратиш до Анима мунди, можеби имаат влијание да побараат помош, кога веќе се видни и прочуени.
     
    На Peppermint му/ѝ се допаѓа ова.
  12. MSkorpionka

    MSkorpionka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    4.096
    ...или да се соберете цело маало и да завршете работа ако се може. И да дојде некој, дури го исконтактираат сопственикот на локалот (а претпоставувам ќе треба) отиде мачето.
     
    На imelda и Peppermint им се допаѓа ова.
  13. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    2.613
    Пол:
    Женски
    https://www.facebook.com/HelpLeoHandica ... arget_id=0

    Луѓе, ајде да му помогнеме на беспомошново срценце! Кога првпат му ја видов состојбата, мислам дека душава ми плачеше, од се срце сакав да го вдомам и да му помогнам, но нели не зависи се од мене ..... :( Пишуваше дека ако не се вдоми, ќе мора да биде еутанизиран, што навистина е потресно...а прекрасно кутре е, не е криво што го снашла таква судбина(благодарение на несовесните возачи). Има само 5 месеци, премногу е младо за да го заврши сега животот. Сега му е потребна специјална количка(за да може да се движи), лекови за терапија на инфекција на ноџињата, пелени, храна и витамини....како и постојан престој :) Да покажеме дека животот може да биде убав за едно измачено душиче и сите да му помогнеме- кој колку може!
     
  14. c.chonova

    c.chonova Активен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2013
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Маче итно бара дом!!!
    Најдено е на улица, моментално живее во кутија од патики, премногу е мало и не може само да си набавува храна. Има итна потреба од дом , инаку шансите за преживување се минимални.
    Ако имате можност да го чувате мачето или знаете некој што може да се заинтересира, контактирајте ме на меjл: c.chonova@gmail.com . Споделете jа сликата за да му помогнеме на малиов да преживее.

    [​IMG]
     
    На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sofijanoka

    sofijanoka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    2.652
    Допаѓања:
    15.512
    Пол:
    Женски
    Ја видов фотката синоќа на фб,ти пишав во инбокс,ама не си ми вратила...Бараш уште вдомувач??
     
  16. innamylove

    innamylove Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 август 2011
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    226
    OVA E DZOLE, KUCETO KOE E KAJ MENE I E ZABOLENO OD SUGA. NEZNAM DALI NIKOJ NE JA SVAKA SERIOZNOSTA NA BOLESTA NO DZOLE BI IMAL I DOM DOKOLKU GO SANIRAME OVA ZA 1MESEC. Ve molam donacija od apcinja VERMINTEL I prasok IVERMEKTIN Ako najdete negde. Ne e kuce koe dava da se pipka po telo dosta e agresiven edvaj malku doverba ima kon mene da mu pipnam mucka na minut I toa samo koga go hranam. Mi treba hrana I lekovi za nego. Iva-078400009

    [​IMG]

    https://www.facebook.com/photo.php?...8853156.125575.100000017316726&type=1&theater



    BIDETE HUMANI I POMOGNETE MU NA TODI ....
    Тоди е донесен во Скопје,направен е рентген и крвна слика и моментално е под терапија и под интензивен надзор од ветеринар.Се работи за прострелна рана од куршум.Ќе биде добар но ќе треба време и лекување.Сите што сакаат да му помогнат на Тоди финансиски за да се подмират трошоците за сместување и лекување,нека го сторат тоа на жиро сметката,па средствата ќе бидат префрлени во Скопје.Доколку пак сакате да донирате храна,ФЛОГОЦИД,пелени- подметачи,ракавици,влажни марамици,средства за хигиена за кучето или просторијата каде е сместено...077/830-948

    [​IMG]

    https://www.facebook.com/photo.php?...0112201321.140797.149817651321&type=1&theater
     
  17. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
  18. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.136
    Допаѓања:
    4.106
  19. Mrs.Carter

    Mrs.Carter Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
  20. S-girl

    S-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    38
    Сите сакате да помогнете а се вадите со изговори од типот --ами јас не сум од ск инаку ако бев од таму ке помогнев , или не сум од бт ако бев таму ке го водмев--------
    ајде мозеби е така , но барем да помогнеме колку толку со донација на пари , еве за мене како поединец не се ништо 200 денари , ама ако се соберат 5 по 200 што ке дадат еве 1000. знаци сите мозиме да помогниме на некој нацин.................. срцето ми се кини што не мозам да направам нешто повеке за овие англецинја