1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да почнам прва или...?!

Дискусија во 'Сингл' започната од Philosopher, 15 февруари 2011.

  1. Supernice

    Supernice Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    71
    Можеби, ама искрено се сомневам.

    За да воопшто ти се јави некаква желба за да бидеш со одредена личност, пресуден е првиот впечаток (како од физички, така и од било кој друг аспект). Ова е делот со упознавањето/приоѓањето.

    "Здосадувањето" е последица на спознавање на карактерот, мааните и навиките на дотичната личност - нешто што е невозможно да се открие при единствено приоѓање во дискотека/кафич/на улица.

    Така што јасно ми е на каква поврзаност алудираш, меѓутоа не гледам никаква логика.
     
  2. girl2

    girl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2013
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    243
    Пол:
    Женски
    Девојки потребна ми е голема помош има еден тип шо го свиѓам Ф**** се вика :lol: и во автобус секогаш скоро седи до мене се погледнуваме неколку пати и пошто он слегува прв откако ке слези се врти ... неколку пати :lol: и стварно ми се свиѓа али незнам сакам да се запознаеме подобро а подоцна можеби да има нешто :$ :inlove:
    ФАЛА ВИ ОДНАПРЕД ДЕВОЈКИ
    кис4ина мwааааа :*
     
  3. jovana03

    jovana03 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2013
    Пораки:
    1.759
    Допаѓања:
    6.673
    Пол:
    Женски
    Ај да погодам! Филип се вика? Или Фикус можеби :^) , Како и да е. Прашај го з'ш се пули така. Можда ќе ти пушти некое кисче. :emo:
     
  4. mmm3

    mmm3 Активен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2012
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    11
    Мислам дека се вика Фидан или Ферат а? Па ако ти се свиѓа и биди директна и самоуверена! Позз :)
     
  5. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    Aко знајш како се викат додај го на фб,така полесно ке стапиш во контакт,ако си срамежлива да му пријдеш во живо :)
     
  6. SnowWhite8

    SnowWhite8 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    1.620
    Пол:
    Женски
    И јас незнам што да правам се запознав со еден дечко лани за велигден само едно здраво и после ми пиша јас не го препознав дека е тој ми кажа јас сум се запознавме во црквата другар сум на дарко о ми текна кој е ме праша: љубов како е знсчи с2 најдовме слободни аии. па ме викаше на кафе ама јас будалаго одбив. По еден месец случајно се најдовме во клуб и одтогаш го засвиѓав и се допишувавме излегувавме често ама ништо а мислам дека и тој знаеше дека го свиѓам. Се оддалечивме во декемвро јануар случајно се дретнсвме пред некој месец и одтогаш секој ден ми пишува ми довери тајни за се зборуваме како многу близок пријател ми е сега. Е сега незнсм дсли веќе ме гледа како другарка или има нешто уште незнсм дсли да почнам прва..
     
  7. susi

    susi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2012
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Се запознав со еден дечко во кафич. И не праевме многу муабет ја не бев нешто разположена тогаш, но ми се свиѓаше вака на надворешен изглед ,преку другар на моја другарка и сеа толку .а јас сакам да се запознаеме повеке знајте каков е по карактер ова она и и викам на другарка ми да одиме на кафе некоа ден со нејзиниот другар и да го викне и него, може тој мисли инаку за мене дека не ми се свиѓа он па ја да почнам прва да не биде касно после што велите вие, пишете ми некој совет што да правам. :$ :)
     
  8. Adina

    Adina Популарен член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2013
    Пораки:
    1.048
    Допаѓања:
    8.016
    Пол:
    Женски
    Под итно да договориш кафе со другарка ти и нејзиниот другар,па он нека го донесит неговиот другар ;) и фино лепо објасни му дека вечерта не си била расположена,па дај Боже ке тргнит муабетот.. :*
     
  9. zgodendecko

    zgodendecko Активен член

    Се зачлени на:
    10 април 2013
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    7
    девојки.. ако ви се допаѓа тој .. тогаш почнете први не чекајте :D
     
  10. odbojkarka

    odbojkarka Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2011
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    82
    Пол:
    Женски
    Od tel sum nemozam da pisuvam so mk font.


    Lugje dali da mu pisam prva? Go najdov slucajno na fb i si go addnav. Pred nekoj den vidov smenil profilna i sakav da mu stavam like ama prvo proveriv dali e ukl. Ne bese i ostaviv za pokasno. Pokasno bev staena od tel i go vidov ukl i odma otidov kaj nego na profil da mu stavam like na slikata, mi se zakoci malku telot i koga se otkoci gledam 1 notifikacija. Koga otvaram gledam on mi stavil like na mojata profilna za prv pat. :D I ne mu staviv like togas tuku zacvera bese ukl ama odma se iskl.
    I sea sto da pravam?
     
  11. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    Затоа не си машко. :rofl:
    За едно просечно машко, секоја девојка е предизвик да ја однесе во кревет. Дали подоцна ќе остане во врска со неа, зависи од други ствари, не од тоа дали таа ќе го направи првиот чекор. Некои сметаат дека тоа е преку стомакот, некои преку сексот, некои преку Бог знае што сè не.

    Така што, почни си прва, секако немаш 45 години, па последен да ти биде у животот. :!:
     
    На Lotus-14 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. psychic

    psychic Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    2.360
    Допаѓања:
    1.252
    Пол:
    Женски
    се запознавме в кафич, другар му не запозна...флертував малку, направивме и муабет...на другар му му бараше линк од мене на фб, но јас го аднав и ме прифати...да му пишам прва?
     
  13. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Почекај малце да не испаднеш премногу нападна. Ако не ти пише за неколку дена, пиши му ти. ;)
     
    На psychic и Elena69221 им се допаѓа ова.
  14. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Ајде и јас да прашам нешто односно да побарам совет :tmi:

    Со еден колега од факултет премногу сум блиска.Заедно спремаме колоквиуми на скајп,добар ни е односот но само колегијален е. Ми се допаѓа,се слушаме и по телефон. Кога сме излезени преку викенд обично си ѕвониме-Еј слушни каква е журкава во мојот град,еј слушни каква е во мојов...
    НО! Нашиот однос е само колегијален,супер е дечково навистина но некако страв ми е да превземам некој чекор а и само разговараме на општи теми,нешто за факс,а за приватен не зборуваме а многу често се слушаме преку тел. и на скајп.Многумина од пријателите и роднините мислат дека сме заедно но не сме,али ете јас го свиѓам.
    Поткажете ми нешто,што да правам,дали да почнам прва или да си чекам возот да ми замини хаха :D
     
  15. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162

    Јас имам едно нешто научено во животов,не чекај! Колку повеќе чекаш толку повеќе ќе изгубиш.
    Сигурно му значиш,по ова што кажуваш.
    Пробај со нешто по суптилно,не сега одма да му се отвориш.
    Викни го дома да спремате колоквиуми место на скајп,викни го на кафе да излезете па смени тема ако се збори за факс почни да збориш за некои други работи кои што не се поврзани со тоа.
    Ама јас мислам што и да правиш не признавај прва дека го свиѓаш,подобро додека сте излезени надовор и поднапиени да го бакнеш еднаш во уста и ќе видиш реакција.Ако се поднасмее или продолжи..А ако се повлече (мада не ми се верува) кажи леле по грешка се збунив ,сврти му некоја фора,како демек алкохолот.
     
    На Westlife му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Westlife

    Westlife Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2011
    Пораки:
    642
    Допаѓања:
    617
    Потполно си во право.Јас имам многу лоша навика премногу чекам и на крајот пак не добивам односно некој ми го зема нештото. Ќе гледам нешто такво да изведам со спремање колоквиуми дома..
    Ова сето што го изнапиша е потполно точно и навистина ми се допадна. Ти благодарам феминко,од се срце! :*
     
  17. BeautyAndTheBeast

    BeautyAndTheBeast Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    391
    Допаѓања:
    162
    Баш ми е мило што ти се допадна,се надевам ти дадов добра идеа :) :) :*
     
    На Westlife му/ѝ се допаѓа ова.
  18. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.953
    Допаѓања:
    20.834
    Помина времето кога само машките го прават првиот чекор.Јас лично не би чекала многу,туку би се борела за некој кој ми се допаѓа и би го направила првиот чекор.Само не директ во лице_те сакам,туку прво убаво би испитала дали имам шанса,па ако се покаже дека и тој чувствува нешто,би продолжила со некои гестовии ненападно додворување.Ако постои нешто меѓу вад,мислам дека не е битно кој ќе го направи првиот чекор,може машкото да е посрамежливо,па така да се исчекувате,се додека не ви се прекинат контактите.
    Ако нешто сакаш треба и да се бориш за него!
     
  19. bella96

    bella96 Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2012
    Пораки:
    310
    Допаѓања:
    1.027
    Штом веќе ти си го адд,било би убаво он прв да ти пише.Јас викам да почекаш едно време,ако нема реакција од негова страна а посакуваш да му пишеш ,направи го тоа.Тука ништо неможеш да изгубиш,само можеш да добиеш. :)
     
  20. neverlosehope

    neverlosehope Нов член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2014
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки .. ми треба помош се надевам дека некој има идеа како да постапам .. Епа вака да ви раскажам како стои работава .. Го свиѓав од порано .. но во контакт стапивме пред 2 месеци и нешо ..на фејзбук е се супер преубаво се однесувааа .. но мојот проблем е што ние во тие два месеци имаме излезено само еднаш онака да се договориме и тоа преку негов другар, му рекол на другарму да и речи на моја најдобра другарка и така излеговме и кога излеговмеее ми намигна се беше супер освен тоа што јас и другарками мораше да си одиме за мн кратко време .. ама од тогаш немаме излезено на кафе така со договор .. еднуш само се сретнавме на забава и цела забава ја поминавме заедно но тогаш беше сосема случајно и тогаш се договоривм онака како на зафрканција следниот ден да одиме на кафе но не можеа .. а и плус кога бевме излезени со другарками им се јавивме за да дојдат на кафе но другарму не беше моментално во град .. сега сакам помош од вас како да направам да иизлагаме почесто и дали е глупаво да го викнам повторно затоа што испаѓа дека веќе го имам викнато 2 пати но нешто секогаш попречувало и ваше мислење зошо тој не ме вика ... ве молам мислењааааааа