1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да се биде мајка - биолошка одреденост или избор?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lilit, 28 мај 2015.

 1. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.770
  Допаѓања:
  151.262
  Разведени/немажени жени над 45 години и без деца, официјално ги прогласувам за олицетворение на Сатаната.
  Маж ко маж... ама жена со овој профил... па додади и веќе менопауза... Пресладок бебе Исусе...

  Жена која никогаш не била мајка е нерализирана и безчувствителна жена, нека е крут ставов и нека вреѓа, ич не ми е гајле, тоа е болен факт!
   
  На thelittle17, christinnn, samovila.red. и 3 други им се допаѓа ова.
 2. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.649
  Допаѓања:
  6.152
  ^^ А јас пак твојот пост официјално го прогласувам за глупост на годината...
   
  На tessie, Angie1432, cooll и 82 други им се допаѓа ова.
 3. Trnche

  Trnche Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2012
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  241

  ^
  Не на годината, себичност сосема неочекувана од Л на пример....што стана со она живеј и остави да живеат...или ти пречат ако немаат деца? МОРА секој да се пронаоѓа во/со/од дете?
   
  На Angelllla, tessie, crazylady и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Hajdi22

  Hajdi22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2015
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  373
  Пол:
  Женски
  Сестра на баба ми е веќе пензионер. Нема деца. Разведена, и еден маж и починал. Но не е бесчуствителна, има големо срце иако нема деца, а животот бил многу суров спрема неа, многу пати и удрил шлаканици но не е бесчуствителна. Ја земав неа за пример. Има многу такви жени но не сите се бесчуствителни. За мене бесчуствителна жена е онаа жена што ќе роди дете, а ќе го фрли.
   
  На Angelllla, MilaP, SimonaTino и 18 други им се допаѓа ова.
 5. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.770
  Допаѓања:
  151.262
  ^ Не знам што сакате да кажете, но ајде...
  Тоа е факт со чест на исклучоците. Зборувам за жени кои го направиле по избор, а не заради неможност или болест или животни околности. (кога дадовте пример, јас имам пример, на мајка ми стрината, и беше како втора мајка, но останала без деца заради болест, правете разлика што сакам да кажам)

  Не мора да се пронаоѓа со дете, ама на крајот од денот биолошки не е нормално. Побогу геј луѓето чувствуваат потреба да посвојуваат и имаат деца, здрави нормални жени не сакаат. И секогаш се отвара прашањето, ако биолошки е нормално да имаш мајчински инстинкт, што не е нормално со таа жена што го нема? Страв? Хистерија? Себичност?
  Иако се работи за животен избор, провлекува психолошки прашања, сакале вие или не, тоа е вистина и факт. За некого е научно истражување, некој на пример еве јас, не му треба, го доживува на своја кожа.
  Мојот пост себичен, а оние кои одлучуваат да немаат деца зошто така сакаат, не е себично? Како тоа?

  Мене не ми пречат, тие самите на себе си пречат и им пречиме сите останати, зошто немаат со што да се занимаваат, па се занимаваат со сите останати, да не речам ги малтретираат. На крајот од денот не се реализирани како сопруги, не се реализирани како мајки, фрустрацијата е неминовна додека нивната нормална средина има се од тоа.

  И не, живеј и остави ги другите да живеат, се додека тие други не ги оставаат другите да живеат затоа што тие не се изживеале и изреализирале. И да, преку свој грб го чувствувам, како и цела околина од една ваква личност која не малтретира ама обавезно еднаш во месецот по цела недела... Зборувајте ми за МОЈАТА себичност кога некој ваков сопка 10 души околу себе (особено помладите девојки околу себе)... и после слушаш уште 100 вакви приказни за истиот профил на жени.

  А ти Коловоз, може и да прогласиш што сакаш, важно ми е исто колку и ланскиот снег, како да ти кажам... ако немаш што да кажеш како аргумент, подобро не се ни обраќај, што од друга страна е навистина и глупост.

  И не искривувајте со емотивните приказни за мајки кои ги оставиле своите деца што можам да ви поставам теза - а што ако биле силувани? А што ако немале услови? А што ако биле болни? А што ако биле принудени? Верувам дека и вие имате свој исклучок од вашиот заклучок и не го генерализирам истиот.

  Жена која по избор решила да НЕ БИДЕ мајка, го нема истиот емотивен склоп како жените кои се мајки. Не е исто кога не го има мајчинскиот инстинкт и верувајте се чувствува и гледа. Го немаат разбирањето, сочувствителноста, внимателноста и мекоста, како жени кои се мајки или воопшто имаат желба да бидат мајки. Како да ви објаснам тука сериозно недостасува сериозно важен сегмент во нивниот емоционален склоп што се одразува на сите односи.

  Донесовте заклучок, а не поставивте прашање за кои жени мислам и дали мислам на сите? И тука пак ќе заклучам - читате само за да реплицирате, а не за да разберете... а тоа многу кажува.
   
  Последна измена: 28 мај 2015
  На Zvezdicka11, christinnn, Annath и 2 други им се допаѓа ова.
 6. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.649
  Допаѓања:
  6.152
  Извини @Lilit ама го забораваш најважниот фактор а тоа е животот. Можеш се да имаш, прекрасни дечиња, сопруг кој те обожава и доволна е само една ноќ и една сообраќајка и се да изгубиш. И несакајќи да се најдеш во твојата омразена група. Затоа ...лесно е да осудуваш, но прашањето е дали треба да го правиме тоа.
   
  На thelittle17, Lolo5, girl-miri и 4 други им се допаѓа ова.
 7. Hajdi22

  Hajdi22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2015
  Пораки:
  139
  Допаѓања:
  373
  Пол:
  Женски
  Мое мислење, искрено, подобро некои да се одллучат да немаат деца, отколку да имаат, а да не знаат како да ги воспитат, да не знаат да бидат родители па да има лошо детство и лоша иднина тоа дете. Не сите знаат да бидат роддители...
   
  На Lolo5, eloves, HarleyQuinn и 18 други им се допаѓа ова.
 8. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.770
  Допаѓања:
  151.262
  ^ Хајди тука ќе се согласам.
  Коловоз, те молам немој со мелодрама, многу добро разбираш што сакам да кажам, ова кое што веќе го правиш е замена на тези и искривување на сликата, а не аргумент. И како што и сама кажа - тоа е жена која сепак Е ИЛИ БИЛА МАЈКА, А НЕ ЖЕНА КОЈА ИЗБРАЛА ДА НЕ БИДЕ МАЈКА ОД ХИР И СЕБИЧНОСТ. Не знам како не разбирате што сакам да кажам.
  Многу добро ги профилирав за да го разбереш тоа.
  Јас не верувам дека жена која изгубила деца и маж би газела со своите штиклишта (метафорички де) врз се останато. Во овој случај не се работи за жена со животна трагедија, туку на жена која и е поважно да се исподотера од глава до пети и да лудува по градот со секој некој и откако ќе заврши фарсата доаѓа празнината која понеделнички ни ја вади на сите низ нос.

  П.С. Да не гуглам имаше и истражување за ова, одамна го читав. Иако е неблагодарно да се коментира, ама факт е.
  И срам ми е да ви напишам што ни прави и како ни се обраќа, опако провоцира, па пецка и друга жена во години и со деца на моја возраст стално и се обраќа со висок тон затоа што ја иритира и не ја разбира како нема милост према никого.
   
  На samovila.red. му/ѝ се допаѓа ова.
 9. kolovoz

  kolovoz Популарен член

  Се зачлени на:
  9 мај 2011
  Пораки:
  1.649
  Допаѓања:
  6.152
  @Lilit ти сама си го напиша постот.Незнам што сега јас сум ти крива што ти во него не си се дообјаснала. Јас коментирав на она што го прочитав.
   
 10. Trnche

  Trnche Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2012
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  241
  ^Го скратив дека само ова ми беше битно од се` што изнапиша. Имаш ЕДЕН пример во околина, и ајде врз тоа го засноваш мислењето за сите жени што можеби не сакаат или не им е приоритет или пак воопшто не сакаат да бидат мајки? Себични? Неспособни за чувства? Вакви, онакви, тралалајки, гејови сакале деца овие не, ма што сакате ако Ве прави Посебни Вас што сакате деца...и јас сакам деца, но можеби не ја гледам целта на моето постоење у бидуење мајка...и ако бе, нека сум себична за Вас, ама ич знаеш шо нема да ме боли. Единствено себично нешто е само Вашиот став на темава. Од кај знаете/еш дека ќе сум себична, љубоморна, неподнослива, иритантна, емоционално недостапна, неизреализирана...смешки. Тоа ти е. Не ни очекувам од нашава златна среедина ништо повеќе.

  Онака шо ми текна у моментов, прости ми Имелда те молам што те вмешувам, Лилит ти личи на таква особа каква што наведе? Е има сопруг де, да. А еве и да немаМ сопруг (значи не за Имелда), ако немам деца ќе бидам исфрустрирана и ќе страдате Вие што имате деца дека сте божества над мене и ќе ве навреди мојот избор...ма да, сигурна сум...дека тогаш ќе ми бидат/те доволни битни да се замарам со Вас и Вашите животи, па дури и фрустрации да истурам на околина, фрустрации што сигурно под дифолт ќе бидат дека нема да сум мајка, онака пошо нејќам бе, од мои лични при ичини, можеби мислам дека нема ништо полошо од носење дете на овој свет???

  Може јас уопште нејќам да сум тука па зошто некој друг би го осудил на истото? Да се мачи? Или како и` да е...мош па ќе ми текне да си посвојам црнче некад, и покрај тоа што неам физички проблеми на тоа поле сега засега..чисто онака...од широкогледост, што бтв постои, да...

  Не секој се преокупира со Вас и Вашите ценети мислења, т.е. осудувања за нешто поразлично, и тоа од личности што најмалку сум ги укапирала на форумов досега као осудувачи :)

  Абе нејќам да бидам мајка, не сум фрустрирана, никогаш нема ни да бидам, двете најдобри другарки ми се мајки и им ги обожавам децата, сестра ми ќе биде мајка сигурна сум и дека и нејзините ќе ги обожавам, сирачиња ма се топам...исто со животни, и океј ми е гејови да се родители, љубов даваат ееееј....и мислете слободно дека сум неисполнета, заостаната, нешто ми фали, нереализирана, кариеристка, болна и сл. епитети....Еден е животов, мој е, го сакам или не ваљда ќе го живеам како што сакам јас нели, а не као шо ми налага Македонијава проста....

  Кажете го ова некаде надвор од Балканов :) Сигурна сум дека ги имаат потполно истите ставови као Вас (fingers):?:

  П.С. Аиии сега видов, да да, сигурно скриената причина ми е дека детето ќе ми пречи у излагање, дотерување и швалерисување...секако.
   
  На Angelllla, Lolo5, Аliсe и 22 други им се допаѓа ова.
 11. Summerlover

  Summerlover Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  5.531
  Допаѓања:
  34.908
  Мајка и мајчински инстинкт, односно таа длабока емоционалност не мора да значи дека секогаш (мора да) одат заедно. Стануваш мајка и што? Се решава статусот на најнесебично суштество? Алелуја. Според мене себично е да го родиш само да се вклопиш во нешто што општеството ти го налага! Себично е само за да се исполнат некакви очекувања да се глуми мајчински инстинкт. И поапсурдно размислување од тоа дека ако одлучила да не раѓа, побитно и било дотерувањето. А кога е мајка и и е побитно дотерувањето? Тогаш со Уставот уредено, таа пак е несебична, бидејќи родила, така?
   
  На Angelllla, tessie, mims-89 и 27 други им се допаѓа ова.
 12. Magnolija

  Magnolija Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  1.674
  Допаѓања:
  7.645
  Јас до некаде ја разбирам @Lilit и не ми се јасни тие жени кои МОЖАТ да имаат деца ама немаат од себични причини. Не зборувам за ништо друго ако не се може на пример, не сакам никако да навредам, ама мене лично не ми се јасни.

  Следам многу уметници- феминистки кои се демек против имање дете и демек патријахалното општество вршело тензија. А ти жено, не можеш да разбереш дека создавањето на еден човек е поблагородно, попрекрасно од било кое уметничко дело?

  Сепак сме луѓе. Ама тие не сакаат да бидат гледани како луѓе, туку како богови.
   
  На Luna91, Annath, joy1 и 3 други им се допаѓа ова.
 13. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.092
  Инаку,сведок сум на мајка која е психички недобра личност т.е.има лежено во психијатриска болница и секој месец прима инекции за смирување и какви ли ти не терапии,како да кажам со ментална попреченост.Е истата таа личност пред неколку години се омажи и роди дете.Сега детето го гледат бабата и дедото односно мајка и.Ама како го гледаат:xМу ја затвораат портата и не му даваат од двор да излезе,детето е тотално асоцијално,како насила(а и гените да не ги заборавиме)да го прават да биде дебилно,агресивно е а и како не би било кога само за раце го влечат ко животно,ништо не му дозволуваат(мислам на обично играње на улица со останатите деца).Да не кажам само колку е жално кога го гледаш како стои на порта и со очите чека некој да го пушти ама веќе се навикнува гледам.Возрасните премногу се исплашени за него,да не му стане нешто,го облекуваат премногу до препотување ама тоа всушност не му прави добро на детето но кој да сфати.
  Сакам да кажам...не е само да се биде родител,себичност е да го родиш а да немаш услови за тоа според мене.
   
  На Tanjamm, cresa-jagoda, kjukli и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.770
  Допаѓања:
  151.262
  @Trnche и @Summerlover и повторно не воопшто не сте ни разбрале што сакав да кажам.
  Ниту зборев за влегувањето во калап на Балканштината за да се задоволи некој наметнат стандард, ниту зборував за жени кои не можат, а сакаат да имаат деца (но подоцна и за ова).
  Јасно и едноставно наведов на која категорија на жени мислам и при тоа, ПРИ ТОА, прават нивната ЛИЧНА фрустрација од нивните животни избори да влијае на животот и работата на сите околу нив.
  Да, јас мислам дека жени кои не сакаат да имаат деца се помалку емпатични од жени кои сакаат да имаат деца и имаат деца, а за воља на вистината и науката го тврди истото.
  И не, те молам не ја мешај Имелда, не ја знам нејзината животна приказна, ниту пак нејзините причини и дали се однесува на нејзина одлука или други се причините и ако се други причините и има сопруг, дури и болно е ова што го направи. Ти очигледно подобро ја знаеш, но јас не ја знам воопшто, а како што кажуваш има и сопруг, што многу веројатно не припаѓа во оваа категорија туку ти бараш ревносен и емотивен бранач на твојата теза, што кажува многу за тебе.

  Ако нешто најмалку сакам е да се вклопувам во калапот на како што рече - простиот балкан и осудување на личните избори. Како што претходно зборував за мајките, божици и кралици кои мислат дека само тие се мајки (како бе тогаш ниту една не пиша и не се побуни...дури чудно ми е), така мислам и за овие жени дека излегуваат од колосек.
  Кога јас пишував на темите дека сакам да живеам во заедница, а не сакам брак, треба да ги најдам постовите да видиш ти што е затуцан Балкан.

  @Summerlover како знаеш дека емпатичноста и мајчинскиот инстинкт не се поврзани?
  Eден од базичните инстинкти ни е сочувствителноста (секаде можеш да го најдеш тоа кога се јавува и како се развива), ако извадам и една научна статија (која ја правевме за истражувањето на потребите на баш жените кои одлучиле да не бидат мајки и баравме најблиско подрачје за кое е правено такво истражување, а ќе биде барем малку приближно на македонскиот контекст. За жал немаше, но ете далеку од примитивниот Балкан, но во Европа, наидовме на такво од Германија замисли) ќе ја видите и корелацијата на емпатичноста и мајчинскиот инстинкт кој доаѓа подоцна во животот далеку после сочувствителноста и емпатичноста. Значи не, во уставот не е утврдено, ама е утврдено со истражување на 2000 жени во текот на 30 години од нивниот живот, и?
  Секако дека од се има и исклучок, но тој е многу мал. Јас стојам и на страна на фактите, на која страна стоиш ти? Ви се допаѓало тоа или не... мене можеш и да ме демантираш со исклучок на кој може и ќе се согласам, ама статистика... тешко. И подточките ако ги извадам со споредбите и анализите, не верувам и дека пак ич ќе ви се допаднат со корелацијата со одредени животински видови, ама не, нели тогаш вештерката ќе ја ставиме на кол, зошто НАС ЕДНОСТАВНО НЕ НИ СЕ ДОПАЃА ТОА.
  И тука се разгранува : тотално отсуство на желбата да се има дете и нема мајчински инстинкт (за кои и зборував) (тука има неколку подкатегории и поголемиот дел не ни сакаат да влегуваат во партнерски односи или влегуваат, но потешко од причина што немаат никаква способност емотивно да се врзуваат за било кого и причините за врска им се основно од рационални причини и кога една или повеќе рационални причини отсуствуваат тие се си заминуваат повторно несреќни) и такви кои сепак сакаат, но има некој потиснат страв ( и еден куп и долг список на причини) и овие никако не спаѓаат во мојата категорија, најчесто многу доцна во животот го надминуваат и сфаќаат дека сакаат и се способни да имаат деца, но ете...

  И првата категорија на погоре посочени жени има свои причини (и тука има еден куп за пишување и морам да признаам дека и тука ги разбирам, НО НЕ Е МОЈ ПРОБЛЕМ КОГА ТОА ШТО ГО ПРАВИ СЕ АФЕКТИРА НА ЦЕЛОТО ПОСТОЕЊЕ ОКОЛУ НЕА, нејзината одлука е нејзина, а не моја, но исто така помирливо решив, такви се, не можеш против тоа), но ете и психопатот има свои причини, но психопатот нема да го оправдаме за своите постапки, но овие жени секако можеме, ЈЕР ЖИВОТ И СЛОБОДА БРЕ.

  Извини, ама наука, статистика и биологија...има категории во кои можеме да философираме за општествени работи, но како да ти кажам, брак е општествена категорија, но семејство е природна ( и семејство е кога родителите не се во брак, тие секогаш и засекогаш ќе бидат семејство) и тука не станува збор за мој и твој став и затуцаните општества. Во основен принцип оди вака - ако имаш општествено дадена и природно дадена категорија, природно дадената категорија секогаш е над затоа што квантификаторот е различен и природното можеш да го докажеш, а се општественото е субјективен став.

  Сега појасно е? Требаше да ви напишам цела семинарска?

  Да, исто така се согласувам дека е подобро да немаат деца, отколку да ги имаат и да патат од нивната себичност, не реков дека треба да ги имаат за да се тргнат од општествената стигма - морам да имам дете.

  Уште кога го напишав постото знаев како отприлика нема да биде разбран, како и на многу теми на кои се зборуваат вака чувствителни теми каде што едноставно читате за да реплицирате, искривувате и не ја разбирате позадината. Исто така пак и бев свесна за кои конкретен профил на жени станува збор.

  И да не разглабувам во подлабоки размери, но патологијата на работите и многу долга и широка за овие животни избори. Да бидам слободна и без деца, но кога ќе влезам во 40тите години и кога фрустрациите и менопаузата ќе удрат во глава, баш комотно ќе го загорчувам животот на тие околу себе затоа што да, во животов никогаш не сум почувствувала како нејзиното дете се бори да се научи и пробие во животот и баш се забавува на грешките на помладите околу себе, па уште и им подметнува ситуации. Тешко ги доживуваат сите животни промени, а најтешко им паѓа да прифатат дека животот е живот, во него се раѓаме, се градиме и умираме и дека едноставно на крајот е да се радуваме на она кое што биолошки ни е предодредено и истовремено да можеме да го живееме животот со полни гради и многу љубов. Или ова е ненормално да биде така?
  Перцепцијата на нештата се менува во тие години, нека се појави некоја со таа животна одлука и во доцните 40ти години ќе ви позборува и за каењето. О да, верувајте ми од различни причини сум била во друштво на вакви жени, 50 проценти (од овие кои ги знам, не зборувам генерално) се каат за своите одлуки и тек сега сакаат да имаат деца и да најдат стабилен партнер, но не се наоѓа така лесно.
  Ми се гади кога слободоумноста или затуцаноста се користат како параван за оправдување на своите одлуки. Да бевте на чисто со истите, немаше вака ревносно да се браните за истите, туку оЌеј јас одлучив, туку се уште се косите помеѓу двете работи и сакате да ве прифатат. И тоа е во ред и ќе бидете прифатени се додека не ... хмм како да се изразам на македонски доживувате temper tantrums по форуми или на работа или во семејството. Ако си на чисто, ни мене ќе ме напаѓаш, ни јас со се моите 10 ортаци ќе страдаме од таква личност. Твоја е одлуката жено, твои јајници, твој проблем, но не го прави мој кога часовниот ќе ти отчука, животот ќе помине и ти одеднаш ќе сфатиш нешто друго - под еден, твојата генерација (а верувајте не зборувам за типична и просечна жена, туку ситуирана со ситуирани пријатели кои го патуваат светот и пијат моет за добро утро) плови по јахтите во Ница со своите внуци, а ти си сама и сакаш да го имаш истото или едноставно, ЗОШТО ПОБОГУ СТАРЕАМ, не можам да се носам со тоа и сакам да умрат сите млади околу мене и да им ја исцицам младоста со цефче.

  И затоа во животот се игра мудро и се знае што се сака со време и да, животот се планира и балансира. Од друга страна познавам и такви жени (стрина ми на пример) кои имаат возрасни деца кои наведуваат дека не се среќни во животот, ништо не виделе во него. Екхм, не ги наведуваат децата како проблем, ама многу е глупа идејата односно изговорот дека децата прават ти да не си го живееш животот и да те поробуваат. Извини сестро, суштината е во балансот, а не во глумењето жртва како полесно прифатлив начин за твојата безидејност, па можеби и мрзливост.

  Трнче, не знам колку години имаш, но верувам дека со годините твојот став ќе се промени и се надевам дека разбра што сакав да кажам.

  И НЕ, НЕ ГИ СТАВИВ СИТЕ ВО КАЛАП, туку чувствителната тема едноставно ве тера така да го прочитате.
   
  Последна измена: 29 мај 2015
  На Zvezdicka11, mims-89, Magnolija и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.770
  Допаѓања:
  151.262
  П.С. А маж што не сака да има деца, одма е кретен така? Можам да ве најдам по темите со вашите двојни аршини. Што од другата страна на истражувањата... биологијата е шовинист, јбг... мажите не сакаат да имаат деца од сосема поразлични причини од жените, кај нив не е недостатокот на емпатија кои и онака по природа и помалку ја имаат ( ДА НАГЛАСАМ, НЕКА СВЕТИ ЦРВЕНО ЗОШТО НЕЛИ ПАРЦИЈАЛНИ ЧИТАЧКИ СТЕ - СО ЧЕСТ НА ИСКЛУЧОЦИ), туку - стравот за преживување кој исто така комплексно се расчленува зошто и како.

  На крајот, само 20 проценти од мажите кои се одлучиле да немаат деца се каат за својата одлука, а дури 70 проценти од жените се каат за истата... и да, овие се тие од категоријата со потиснат некаков страв и психолошка причина, а не првата категорија кои едноставно немаат развиен мајчински инстинкт и се неосетни.

  П.П.С. Од друга страна познавам три жени кои доцна во животот немаа партнери, но одлучија да станат мајки со донор од скандинавските земји. И да тоа е возможно, дури и дел од трошоците ги покрива државата, преку врски и информации на едната фамилијарно и помогнавме, така што знам. Една од нив е јавна личност.

  И да, извинете за долгиот пост, се обидов да изџвакам со цел да бидам подобро разбрана за една вака чувствителна тема со цел да не се најдат толку многу навредени, а оние кои се на чисто со себе знам дека нема да се најдат и ќе разберат, исто како и оние кои сакаат факти, но на крајот од денот, ова е само еден женски форум кој врие од женски хормони и емоции.
  Еве мене денес конкретнава сакаше да ми ги искорне јајниците зошто ми биле млади, нели вкусна и соодветна шега... И да, сакам да имам, деца, дали ќе ги имам не знам, но искрено се надевам дека ќе можам на страна од тироида енд шит, еден од поголемите стравови ми е тој - да не се реализирам како мајка.

  И да, потсетете се како и се ситевте на Ина многу фина и тоа што не може да има деца и потсетете се што напишав за да ви стане цела сликата за она кое што јас се обидувам да ви го објаснам. Темата е многу поширока и пообемна за да вие тука фрлате осуди на мојот став или јас да фрлам осуди на вашиот, па уште и најсилен аргумент да ви биде - затуцано општество и не знам ти какви избори и права. Кој какви сака нека има и треба да има, но кога твојот проблем и избор станува сечиј...извини сестро, време е да си го знаеш фактот во фаца... а во позадина секогаш ќе си стојат фактите и науката, кои и ајде ќе ги пренебрегнеме и нема да им се внесуваш во фаца со истите јер избор де, но секогаш ќе бидат римајндер. И патем, многу научници немале деца, но го посветиле на наука и еве, денес затоа куцаме безполезно по форуми (се надевам само постов дека не ми е безполезен, ќе најдам време и мајке ми ќе ги извадам конкретно и точно, зошто мразам да висам во воздух и зборови затоа што ете јас така мислам и како викаат глупачите - ЈЕР САМ У МОГУЧНОСТИ, оти не сум)


  Во два поста еден по друг, зошто да буквално ви напишав семинарска, не дозволува толкав пост во еден.
   
  Последна измена: 29 мај 2015
  На Zvezdicka11, mims-89, Magnolija и 3 други им се допаѓа ова.
 16. beatriz

  beatriz Активен член

  Се зачлени на:
  26 октомври 2014
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  65
  Пол:
  Женски
  Iskreno jas pa nekogas koga gi gledam nekoi majki si pomisluvam deka ne e sekoja zena da bide majka. Mnogu malku se zainteresirani za decata, ne vikam deka ne gi sakaat toa ne mozam od strana jas da go znam, no mozebi drugi raboti gi pritiskaat vo zivotot pa vjilae na odnesuvanjeto kon decata, ne znam stvarno sto da kazam bidejki golema e i obvrskata za dete, ne e se samo da go rodis i da go sakas. TOA E NAJVAZNO ZNAM LJUBOVTA I GRIZATA PRED SE, no da bideme realni vo svetov vo koj ziveeme ima bezbroj pricini i slucai zosto nekoi nemaat dete ili go odluzuvaat potsvesno ili svesno I toa e sigurno edna od pricinite zosto nekoi zeni nemaat deca bidejki fokusot im e na drugo mesto.
  Inaku ne e sebicno da ne sakas da imas deca. Nekoi imaat po 10 deca, nekoi nitu edno ne se sekirajte svetot nema nenaselen da ostane.
  A, i ne e nisto cudno nekoja zena da ne se gleda kako majka, a e sposobna finasiski, bioloski i emotivno, ednostavno socijalnata sredina, nacinot na ziveenje i razmisluvanje vlijaat.
  Drugo podobro da nemaat otkolku da gi maltretiraat ili da ne im obrnuvaat vnimanie radi reda da gi imaat, kolku takvi situacii ima pa posle pshihicki rastroeni deca, nedovolno socijalno zagrzeni kako sto kazavte pogore site. A, ima pa i slucai kade tie deca koi se porasnati vo nedovlno zgrizeni uslovi pa se uspesni vo zivotot i potoa prerasnale oni vo prekrasni roditeli, se e individualno ne znam sto da kazam konkretno.
  Ubavo bi bilo sekoja zena da da ima majcinski instikt i empatija ama koga nemaat pa ragaat samo poradi socijalni i bioloski kriteriumi, a gi zaobikoluvaat emotivnite cuvstva, mnogu e nametnato od sistemot I opstestvoto!!!
  Baska ako gledame bioloski mnogu raboti ne se normalni kako gej parovi i slicno, no ne treba da gi osuduvame bidejki oni taka se cuvstvuvaat i gledaat.
  Nikogas ne e kasno da imas deca i podocna da se pojavi majcinskiot instikt i da pomine bioloskiot casovnik i da posvois ne e nisto strasno! Vo modernava doba mnogu zeni se posvetuvaat na kariera i postignuvanje na odredeni celi i sosema se isklucuvaat od toj familijaren svet, isto kako zenskiot rod, taka i maskiot.
  Denes e mnogu tesko da gledas kon ovaa tema bidejki denes deteto kako pojava mnogu se povrzuva so materijalnite moznosti (vo najsirok mozen smisol go kazuvam ova) i DA zalnosno e toa za razlika od minatoto kade lugeto rastele vo eden familijaren individualen svet i tie bile prioritetite vo zivotot, a denes se rastat decata vo sosema drug viruelen i materijalen svet kade se sozdavaat drugi prioriteti vo niv kako licnosti i nekoi potrebi i instikti gi zapostavuvaat poradi preokupiranost kon drugi celi pa seto toa vlijae kon nivnite odluki osobeno vo se pomladite generacii.
  Ima bezbroj slucaevi i na ovaa tema se gleda individualno, tesko deka na ovaa tema globalno mozes mislenje da dades, milion moznosti ima!!! Sepak pred da se sudi dali se kerki na satanite ili ne znam sto, treba da se sfati kako funkcionira svetot i deka ne kaj site isto vlijae nacinot na ziveenje. Ima prekrasni zeni sto ne se majki koi prekrasni roditeli bi bile, no barem ne nastetuvaat direkno na nekoj I ne treba da gi sudime poradi nivnite cuvstva, barem realni se kon sebesi.
  Isto taka zenite se mnogu poveke kritikuvani od mazite ako ne sakaat da imaat deca. Pogotovo mnogu e tesko kako zena da imas se i vo se da si najdobra bas poradi toj majcinski instikt koj gi stava decata vo prioritet!
  Ednostavno temava e primer deka nekoi zivotni odluki vredat zivot...
   
  Последна измена: 29 мај 2015
  На Rama и Trnche им се допаѓа ова.
 17. veronikaveronika

  veronikaveronika Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 март 2011
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  132
  Тоа е профилот - кучка искомплексирана, не сака да има деца, се дотерува и си го тера животот. Уз пат е и себична. Е сега има и такви кои и завидуваат веројатно, но тоа е друг муабет...оф лелеј.
  Туку ај се „договоривме“ жена која не сака да има деца, а биолошки е способна, е нерализирана и безчувствителна и сите жени што не сакаат да имаат деца се себични.

  А какви се тогаш па жените што сакаат да имаат деца? Под дифолт фини, сочувствителни, златца.

  Нема да зборувам за статистики, ќе зборувам за луѓе. Имам блиска пријателка која не сака свои деца и е сосема нормална, амбициозна и несебична личност. Да, тоа било заедничка одлука - нејзина и на сопругот (кој пак ете има дете од првата жена). Имам и геј пријатели, пар во Македонија, во доцните 30-ти, кои не сонуваат да посвојат дете. Уз пат не ги сметам за гадови мажите кои не сакаат деца, напротив, верувам дека секој има избор, а ако живее со партнер, треба да биде искрен со него околу очекувањата, желбите и потребите.

  Не негирам дека постојат и жени кои не сакаат и немаат деца, а се себични, бездушни, нереализирани. И исти такви мажи.

  Еве и јас сум веројатно себична, се уште не сум „насигурно“ околу идејата за дете (веројатно билошки сум способна, не сум пробала за да знам) иако имам над 30 години и сопруг со кој сме искрени во однос на моите/неговите желби. И не сум растела со идејата дека еден ден морам да бидам мајка или во спротивно светот би пропаднал.

  Дали е себично жената да не сака да роди дете? Дали пак, од малку поинакви, себични причини жените решаваат да имаат дете?

  Секој човек, секој избор, секоја судбина си се посебни приказни. Пред да судиме, да си ја чукнеме главата малку.

  П. С. А ти @Lilit колку деца имаш, или ако се уште немаш, што би се случило со тебе ако ете хипотетички „судбината“ решила да не ти даде дете? Дали во тој случај доволно би била самата желба за дете, за на 40-50- 60 години да не бидеш сместена во групата „нерализирани и безчувствителни жени“.
   
  На tessie, imelda, Rama и 5 други им се допаѓа ова.
 18. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.589
  Допаѓања:
  171.593
  Пол:
  Женски
  Глупости на кило!
  Жена која никогаш не била мајка е нерализирана и безчувствителна жена, ма немој.

  Не знам зошто воопшто треба да се најде некој да ги прогласи за олицетворение на Сатаната, ама разбирам, балкански менталитет. Секогаш да се дискутира за другите, без притоа да се погледне во својот двор!

  Исто така, не знам зошто воопшто и треба да се дискутира на темава, секој е господар на својот живот и ќе има дете кога ќе се почувствува дека е подготвен. Детето со себе носи големи обврски и одговорности и некои луѓе едноставно не сакаат да се носат со истите. Тоа не ги прави луѓе без чувства!

  Мене повеќе ми личи изјавата дека тие се олицетворение на Сатаната како безчувствителна, отколку самата одлука некоја да не се реализира како мајка.
   
  На Mikha4, Konfetka, Lolo5 и 12 други им се допаѓа ова.
 19. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  многу жени на форумов се влезени во сексот и градот филм.
  Јас мислам дека настрана што не е домаќински, жена од 40 и кусур години не е ни нормално да лудува ноќе и да се ебе со кој ќе стаса, јас ете нека бидам ограничена колку сакате, одма имам мислење за таквите. Најмалку мислам дека мојот живот е досаден затоа што 1 година се трудам да останам бремена и да имам дете кое јас ќе го носам 9 месеци и родам.
  Единсвено поубаво чувство од желбата да имате дете е донесувањето на свет дете, за кое се надевам дека ќе го почуствувам.
   
  На MilaP, Luna91, Dennings и 4 други им се допаѓа ова.
 20. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.966
  Пол:
  Женски
  А бе зарем секојдневието не нѝ покажало дека не е доволно ни пресудно да родиш за да бидеш реализиран и дека истото е индивидуално од човек до човек? Да си реализиран според мене, не значи да се вклопуваш во калапот на комшиите за што треба и не треба, туку да најдеш начин на којшто ќе си исполнет и среќен ти лично и така најпродуктивно возможно да функционираш во општеството. Некој не се гледа себеси како мајка.

  Не значи дека таа сака до 50 години да се е*е и да дреме по кафичи. Колку само дискриминирачки звучи ова. И мажот е родител бе. Зашто све за него личи? Некогаш ние жените како умееме да се дискриминираме, ниедно машко не умее. Познавам не малку реализирани луѓе и парови со среќни бракови коишто немаат деца, додека пак познавам и многу во бракови што мислат дека ако родиле откриле живот на Марс и не осетиле потреба да се реализираат подалеку од кавга со свекрвата за секое нејзино мрчење.
   
  На Mikha4, Lolo5, RedWine и 13 други им се допаѓа ова.