1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да се биде мајка - биолошка одреденост или избор?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Lilit, 28 мај 2015.

  1. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Не само што се сложувам со @kolovoz дека е ова глупост туку и ќе додадам и тотална бесмисленост и апсурдност ! Неможам да поверувам дека жена од 21 век има вакви примитивни размислувања.
    Се надевам дека ова си го напишала во некој афект и револт, а и не си размислила воопшто што пишуваш !
     
    На tessie, Mikha4, Аliсe и 10 други им се допаѓа ова.
  2. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Секој има право да го живее својот живот како сака и нее убаво поради нечии злочести мислења и предрасуди да го стегаме и гушиме она дете што цел живот живее во нас(мислам на духот)и да правиме работи со кои би задоволиле некои луѓе,ете на пр.како тебе.Зошто јас да неможам да шетам по дискотеки,да имам партнери,и ред други работи ако ми сака душа,ако поради тие "испади"како што ти мислиш дека се јас не сум оставила никој да пати и да се срами??Треба ли да се затворам дома за да ти не ме наречеш дома и дали имаме воопшто право да осудуваме нечиј начин на живот со кој на никого не му нанесува зло а за морал не правиме моабет?Жените што немаат деца,само они знаат како се чувствуваат и ненисакам да коментирам,треба да се биде во нечија кожа,душа и тело за да ги разбереме.
     
    На tessie, Rama и okcenzi им се допаѓа ова.
  3. Pepelaska25

    Pepelaska25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2013
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    553
    Пол:
    Женски
    Дали ако си родила по дифолт си ангел и добар човек? Јас познавам примери каде што на одредени мајки подобро господ никогаш да не им дал дете.
    Јас мислам дека никој не треба да си земе за право да осудува и етиќетира никого. Според мене за осуда се оние ,,родители" кое создале дете а нечовечки се однесуваат кон него а не оние кои одлучиле да немаат деца.
    Сега некој што има 3-4 деца може да каже себични се тие кои имаат пари а имаат само едно или две деца и така натаму , каде ќе влеземе во еден криг во кој само ќе се навредуваме а тоа не води никаде. Овде не може да има ниту расправа затоа што уште во воведод се сатанизираат лугето и се доведуваат во ситуација да се правдаат а не да го кажат својот став.

    Раѓањето е право на избор и така треба да остане, иако во последно време и општеството сака да ни наметне дека треба да бидеме машина за раѓање и дека ќе ни пропаднела нацијата заради нашата себичност а они кои имааат пари за 10 деца едвај имаат по едно а добар дел од нив ниту едно. Затоа секогаш пред да сатанизирање некој друг застанете пред огледало и погледнете се себеси.

    Склоноста кон осудување ма другите јас ја гледам само како лична фрустрација затоа што некој си го трасирал својот пат си ги зацртал своите цели нема потреба да ги осудува другите.
    Никој не смее да се стави над бога и да им суди на лугето, туку секој треба да си го следи божјиот пат кој бог му го зацртал и доколку застранил а не е сеуште премногу доцна да се обиде да се врати на правиот пат.
    Затоа обидетесе да не судите никому затоа што потоа ни 10 деца да родите тој грев неможете да го исперете.
     
    На crazylady, Dust, Rama и 5 други им се допаѓа ова.
  4. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Извини молимте,но вакво мислење ми зазвучи како од црна ѓаволова дупка да излезе.Зарем ги ставаш тука и некој душички кои се родени со деформитети, инвалиди кои радо би се омажиле или ожениле,слепи лица,луѓе кои поради нечии грешки останале сакати и обележани.....колку има млади кои од сообракајки останале осакатени и после тоа никој не ги сака..и ти уште со твојов убиствен коментар ги дотепуваш?????
     
    На tessie, Rama, Oscar Lady и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Раѓањето дете и негрижењето за истото е друга тема.Зошто постојано ја мешате таа тема?
    Еве јас не сум против абортус, сум против раѓање без стоп и без размислување што со толку многу деца. Ама во нормални околности зборуваме и за нормални жени, не хронични алкохоличарки и куртизани, за кои и јас сум против да се размножуваат и да ги упропастуваат животите на сопствени деца.Значи од која причина, нормална жена, ете нека е и самохрана, здрава, права, може да му обезбеди на своето дете кога би го имала, се одлучува да нема дете?
     
    На Lilit му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Лилит, да те поправам, денес мажот што САКА да има деца е кретен! :D
    Жените одма ќе спиздат дека овој сака да ги врзува, сака да ги затвори, патријахално говедо итн. итн. мислеш самовисла крв тече во нив.
    За мачка ќе си го дадат животот, а ако и споменеш за дете ќе те убијат на лице место.

    А мислам дека некои од вас намерно се правите дека не сфаќате :D оти не е можно толку да не сфаќате.
    Еве, јас многу сакам да имам деца, пет деца, ама никој за мене нема да каже дека ми фале амбиција, или дека не сум дотерана и сметам дека имам многу поголем став за животот и нештата од многу мажи со кои сум била, а посебно пак од девојките кои мислат дека којзнае каков им е преинтересен животот па да одлучат да немаат дете.
     
    На Lilit и Offspring им се допаѓа ова.
  7. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Кога сакаме да оправдаме некое малограѓанско размислување ама не сакаме да звучиме малограѓански, тогаш бараме по нет научни истражувања за да си потврдиме. А на нет па и во книги што не ќе сретнеш, само завземи страна и барај си некој кој напишал статија, книга, или извршил "научни" истражувања и потврди си го мислењето.
    Како што може нереализираност на професионален план да остави одредени последици на твојата личност во текот на годините, како што може погрешен избор на партнер или било каква поважна одлука да делува фрустрирачки на тебе, секако дека може и одлуката да немаш дете ако сфатиш дека била погрешна. Но да не се лажеме, фрустрирачки може да делува на тебе и одлуката да родиш две, три, четири, и после во тие фамозни 40 или 50 години да сфатиш дека сепак биле и сеуште се преголем товар за тебе.
    Клети жени сум сретнала многу, ама кога ќе сретнеш една која нема деца тогаш веднаш "знаеш" која е причината за нејзиниот клетоштилок. Можеби и е токму таа причината конкретно за една особа но никако не смее да се генерализира. А што со другите, кој е нивниот изговор?
     
    Последна измена: 29 мај 2015
    На tessie, Heidi, fairy88 и 17 други им се допаѓа ова.
  8. Magnolija

    Magnolija Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    1.674
    Допаѓања:
    7.645
    Знам дека твоето мислење не беше наменето на мене, ама смеам да рециплирам? :angel:

    Со ова што ти го издвоив во потполност се согласувам!
    Но, мислам дека кога ќе ги видеш децата среќни, живи и здрави дека се надминува таа мала криза. Да не ме разбереш погрешно, не сметам дека една мајка животот треба да го посвети само на своите деца, тоа е тооолку погрешно за неа и за нив. Сепак, мене ме нервира немањето инстинкт, потреба за дете, а реално тоа не е правилно.

    Замисли цел живот си го посветиш на кариера и што? Толку, згаснуваш? За што, за кого си работел цел живот? Човек е жив додек има кој да го носи во срце, да го памети, а општата игнорантност на работа, во светот, нема да го даде тоа.

    А еве, Јадранка Владова не е имала пород, ама има напишано прекрасни книги за деца каде се гледа дека ги сака.
     
    На Zvezdicka11 и НаталиЛили им се допаѓа ова.
  9. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^
    Нема да сретнеш родител кој ќе рече -Ех да имав само едно или ниедно, а не овие две, три или четири полесно ќе ми беше. Ама фрустрацијата што ќе ја чувствува во себе затоа што го закочиле во многу работи кои можеби уште повеќе би го исполниле може да постои иако неизречена и да се манифестира на многу начини, па ете ти клет човек. Не знаеме после 20, 30 години дали ќе се каеме за одлуките кои сме ги донеле на наши 20 години. Колку сме паметни искрено и што знаеме за животот на 20 и кусур години? Ништо, ама тогаш ги донесуваме најбитните одлуки сигурни во себе. Како што мимс мисли дека секој ден ќе има желба за секс со својот партнер до крајот на животот ( :Dсори @mims-89 ), како што млада заљубена мисли дека го нашла човекот на својот живот и е сто посто сигурна во тоа, како што некој мисли дека три деца се само богатство, радост, смеа и полна куќа позитива, така и со секоја друга одлука. Ние одлучуваме така како што чувствуваме и мислиме во моментот, периодот. Некои одлуки се покажале вистински, други не, некои можеме да ги поправиме, други не. Времето ќе покаже.
    Edit И уште нешто, ако ти до свои 50 години си била сконцентрирана само на кариера и тоа те исполнувало комплетно, па малку ли е да имаш исполнет, задоволен живот до 50 години? После тоа дошле преиспитувања и желби за нешто што си го немала, ништо страшно, ни прва ни последна.
     
    Последна измена: 29 мај 2015
    На SV1911, tessie, ArmaniCode и 5 други им се допаѓа ова.
  10. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Чекај малку Лилит, истапуваш со такво голицаво мислење, си го срочуваш во три реченици твојот заклучок што си го склопила според некои случувања, набљудувања и истражувања во текот на животот и сакаш да те сфати околината, та дури и на тие што се согласија со Коловоз им извади одма нешто од бележникот. Почекај малку, не е се толку црно и бело. Па и сама си била свесна дека ќе ти се нафрлат сите ко пирани, многу логично нели. Можеби поради поголемата емотивност и коктел од хормони што не обележува како женски род, но можеби и најмногу поради генерализацијата на една толку широка тема.
    Ако не се лажам овие твои зборови најмногу ја разгореа целата расправија.
    И не не може да ги тргнеме на страна сите мелодраматични приказни по светов и причините зошто одредени луѓе не успеале да се реализираат како родители и да створат семејство (не ги ставаме овде оние на кои трагично им загинал член од семејството), затоа што животов помалку или повеќе е тоа. Па зарем малку причини има зошто некој денес не може да има деца? Како да ги одвоиме оние што ете не можеле да имаат потомство поради болест/состојба или оние што одлучиле да основаат семејство над 30 години па со тоа ги искомплицирале уште толку работите, од оние што свесно одлучиле во еден момент во животот дека тоа не им е потребно за да бидат среќни, а по многу години го сфатиле токму спротивното?
    Без разлика што носат во себе различен степен на вина за тоа, заедничко е што и двете страни не можат да го променат фактот и болната вистина и дека треба да се помират или да бараат некој поинаков неконвенционален начин за да стигнат до целта.
    Нели истово што ти го зборуваш за оваа категорија на жени може многу лесно да се преформулира како фрустрација на сите жени што се обидуваат да зачнат, а не можат, кон оние млади 20 годишни девојчиња што без мака си раѓаат по 3 деца кога и да им се посака, па дури и тогаш кога не сакаат. И значи ли тоа дека ако не успеат овие жени да зачнат дека цел нивни живот ќе продолжат да бидат неостварени и бесчуствителни суштества што ќе си ги истураат фрустрациите врз околината, во овој случај среќни мајки до дечиња? Јас барем познавам доста примери што укажуваат на спротивното или барем не го манифестираат така како што ти тврдиш дека е. Затоа што ако е така како што твојата статистика докажува тогаш со време да си бараме нова планета, со оглед на фактот колку се зголемува стапката на неплодност помеѓу населението.

    Почитувам јас и факти и статистики и се, но зарем е само таа статистика? Ќе те излажам ако речам дека толку диектно сум била инволвирана во некакви студии поврзани со вакви социјални/антрополишки проблематики, но верувам дека може да се направи и истражување за мајки кои го изреализирале мајчинството како физички чин, но пак многу други работи им се отидени во бестрага и влијаат на тоа тие да се исфрустрирани особи кои згорчуваат живот на околината.

    Од целава оваа дискусија можам само да се согласам со моментот дека крајно исфрустрирани луѓе кои не си го нашле мирот во себе дека најчесто се онакви какви што ги опишуваш ти и дека се обидуваат да си ја намалат својата болка преку оние во кои ги гледаат сите тие работи кои длабоко ги посакуваат за себе си. Но не можам да се согласам дека за тоа однесување мора причината да лежи во мајчинството како биолошка предодреност на жените и дека секоја немајка (колку одвратен збор) треба веднаш да ја етикетираме вака.Затоа што има луѓе што си го имаат најдено својот мир и начинот да продолжат да функционираат во животот како среќни особи, а не како чудовишта.

    Како што реков и погоре, не е се црно и бело, барем јас не гледам така, луѓето секојдневно посакуваат многу работи, а не ги добиваат и секојдневно прават некои животни одлуки со кои не знаат секогаш како да се носат кога ќе им тропне големата слика на врата. Не велам дека не може да биде нејамчинството причина за вакво однесување, но исто така може да биде и само недостигот на животен партнер и љубовта од него, без разлика на состојбата со децата. Од друга страна пак неретко вакви работи се случуваат и поради завист и љубомора поради нешто материјално.
    Јас барем лично ова не можам да го прифатам со толку едноставно генерализирање затоа што сметам дека е многу поголемо од тоа.
     
    На ArmaniCode, Grungie, Marossa и 9 други им се допаѓа ова.
  11. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.319
    Поентата не е, сака деца ама животот ни и дозволил. Поентата е сосема друга, и ја сфаќам Лилит.
    Имам вакава особа, всушност три се, од кои едната сама одлучи дека несака маж, дете обврски.
    Веќе има 50 години, најверојатно ја има фатено и климаксот и женава е жива напаст.
    Да, беше ок, сите велевме дека нејни живот, ама неостварувањето како мајка и сета таа нејзина фрустрација ја чуствуваат сите околу нејзе.
    Себична е, таа неможе да сфати некои основни работи бре, неможе да разбере дека покрај себе имаш друг во животот кое бара внимание. Како да ви кажам, типкава губи осет со реалноста, не знае, неможе и никогаш нема да разбере некои работи.
    Еве ја осамена, со празен живот, ги малтертира сите околу нејзе.
    Другата исто, ради икс причини не се ожени и не роди дете.
    Исто, женава не е за трпење. Третата неможеше да најде маж. И оваа пука од љубомора, ја канат на мекици, не оди, ниту пак на свадби, а се декларират како жени кои уживаат во животот. Постапките зборуваат друго.
    Исклучоци има, да, ама малку се.
    Не зборуваме за жени кои не заслжуваат да бидат родители, да се разбереме.
    Јас нема да ги именувам, ама и по форуми што ве читам, жени кои по некоја икс причина не сакате да бидете мајки, имате сосема поинакви ставови од онаа која се остварила како мајка.

    едит:
    Значи не зборуваме за категорија жени кои од некои причини сакаат а не можат да се реализираат како МАЈКИ, зборуваме за тие кои свесно решиле дека нема да раѓаат.
    Тоа е муабетот.
     
    На Annath, Sky-butterfly, joy1 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    @Bridget ај те молам не ми збори за малограѓанштината, оти ќе почнам да ти вадам мислења од една друга тема каде што национализмот во тебе спукуе ко атомска бомба, а знаеш карактеристика за кој век е? И го спомнувам ова тука затоа што контрадикторноста во работите страшно многу ме иритира. Потоа на други теми ќе зборите шиптари, курви, педери вакви и такви. Конзистентноста во одговорите и ставовите ви е порѕирна и во најмала рака глупа. (а особено тоа доаѓало и од прстите на оние кои гледам те исполајкувале со се маЌедониа вечна и роди трето дете кампањата оти ШИПТАРИТЕ ќе не потиснеле, ма немој ме јебат... барем за некои мислења и ставови за кои сме збореме добро ви ги памтам, немаат кредибилитет за слободоумност, кога ја немаат)

    Простатилукот се гледа во тоа, ќе се фати за општеството, за прангите, ама статистиката и науката ќе ја помножи со нула оти така и одговара. Многу добро ми е познато кои луѓе така реагираат.

    Можам да напишам уште десет поста во кои ќе се трудам да ви објаснам што точно мислам дел од вас по инерција нема да се согласат, а не оти не се согласуваат, а зошто, сите знаеме зошто.

    И не ми зборете за реализираноста во поглед на професијата и одлуката да се немаат деца ради тоа.
    Гледам заради тоа светов до сега има најмногу научници на светско ниво, а за Македонија, да не збориме.
    Или па гледам успешни жени менаџерки баш заради тоа.
    Многу површно нешто што може една жена да го направи е да се омажи зошто светот и рекол дека до 30 треба да се омажи и при тоа да стане роб на домот, да зависи од мажот и да не биде успешна во професијата. Познавам многу мои другарки кои вака постапија и се задоволија со просек и да, го направија под притисок на околината. И тука веќе не станува збор за одлука дали сака да биде мајка, туку дали сака да биде успешна и реализирана.

    Ни ме сфати, ни па ќе ме сфатиш што сум сакала да кажам, но тоа веќе не е моја работа.И џабе ти објаснувам, во првиот параграф најубаво се објаснив. Не верувам во твоите мислења кои се базираат на слободата бла бла глупости, затоа што ја гледам конзистентноста од други теми, а ти ја немаш.

    @Giovanna да, се согласувам со тебе дека не е црно и бело и како што гледаш во долгите два посто мои ништо не е црно и бело и навистина не разбирам што точно те погодило и не си разбрала кога она кое што си го изначила пие вода со она кое што јас сум го пишала. И јас пишав дека е многу поголемо од сите нас како тема на муабет, но нели СЛОБОДУМНИТЕ И ЖЕЛНИ ЗА ЗНАЕЊЕ и вештерката на кол - како беше - СЕПАК СЕ ВРТИ, ама за жал некои жени мислат дека се врти околу нив...Инаку наведов на кои жени мислам.

    И да, немаш проблем со туѓиот избор се додека нивниот избор стане твој за да им ги лечиш фрустрациите. Апсолутно сум за правото на избор, но исто така и да бидеш здрава, нормална и изградена личност, побогу за што го искористи тоа слободно време? Целиот живот ни е созревање и градење на себе си, никој не ти е виновен што си направила лоши животни избори.

    И кажете ми вие кои сте мајки, дали сте се покајале некогаш што се мајки? Дали станувањето мајка е затварањето и крај на вашиот живот? Дали за вас детето е обврска, а не љубов? Дали детето ве смени како личност? Многу сакам да чујам! И кажете ми после за емпатијата, љубовта, слободата и така натака... Ако за вас е незамисливо да не бидете мајка и да споделувате љубов со вашето дете, епа замислете дека едната категорија за која што зборувам и која е ноќна мора, отсуствува од секаква ваква желба, животот пре би го делела со мачка, отколку со дете и маж, нема емоции исти како и вас и ја нема толеранцијата исто така, па и уште еден поразличен светоглед од вашиот, за еден е помалце. И зборувајте ми потоа за изборите. (и пак, не зборувам за жени што не можат да имаат деца и имаат партнер и жени кои тврдат дека не сакаат, а во позадината се крие потиснат страв, ги наведов и да не се повторувам, оти гледам сто пати ги мешате работите, особено ти @Bridget)
    Како што кажав и психопатот не е крив што е таков, ама знае и да убие... се дешава бе, избор.
     
    Последна измена: 29 мај 2015
  13. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    ^
    Слободоумно размислувам на теми на кои мене ми одговара така да размислувам. Ако за друго размислувам малограѓански си прифаќам и можеш да ми кажеш во конкретната тема. Оти да не почнам јас да вадам мислења од тебе жити се, како вејка на ветерот си, ти ќе ми збориш за кредибилитет и стабилност во ставови.
     
    На tessie, Abeja и sajonaramucaca им се допаѓа ова.
  14. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.224
    Допаѓања:
    93.787
    А емпатија е кога створиле 3-5 деца и ги направиле страв во коски да имаат од нив, да им се потчинуваат за секоја одлука во животот ги тангирало тоа нив или не, зошто во спротивно нека си соберат парталите и нека се чистат од НИВНАТА куќа!
    Јас би рекла, како и за повеќето работи во животот така и за оваа нема правила и не се суди за личноста само затоа што се одлучила или не се одлучила да биде мајка.
    И мене ми се чудни ставовите од жени кои никогаш во животот не би посакале да го почувствуваат тоа убаво чувство зашто јас во спротивно многу сакам деца, ама па кога ќе видам какови мајки НЕ - МАЈКИ има тогаш се принудувам да го прифатам некако нивниот избор. Подобро така отколку цел живот да го подредиш детето на своите потреби и да го дресираш само во очи да те гледа без да смее да ти бекне без разлика дали тоа што ти му го наметнуваш му одговара или не.
     
    На tessie, SV1911, Dust и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.661
    Допаѓања:
    20.966
    Пол:
    Женски
    Не треба да се ставаат сите жени кои немаат деца како себични и исфрустрирани личности, мислам нема смисла тоа бидејки таа САМА се одлучила на таков чекор,никој не и е виновен.Затоа има разлика од карактер, до карактер.Но, каква ќе биде таа жена на 50 и кусур години, коа сите во нејзиното опркружување ќе се радуваат на успесите на своите деца, венчавки, крштевки тие само немо ќе гледаат од страна посакувајќи да се вратат назад и да ја променат својата одлука.Дискутабилно е ова премногу.
    Од друга страна пак,за некои жени е подобро никогаш да немаат деца.Оние кои немаат свое јас, понашање, кои немаат буквално ништо добро да му понудат на детето и играат на картата роди го па "фрли'' го некаде,не заслужуваат деца, па колку и да се способни да ги родат.
    Исто така, преполна сум со луѓе во опкружувањето, односно млади жени со 30 или над 30 години, кои имаат се, буквално се, постојано по одмори, мажени, дотерани во се нај нај, и не сакаат да се остварат како мајки.Притоа совесни жени, со однесување и се тоа, не некои никакви да се разбереме.Тука не се разботи за некоја болест или стерилитет, туку тие самите свесно одбиваат да родат детенце, и јас тоа го сметам за огромна себичност, не знам зошто, не е до мене.Како тоа, ако имаш деца ќе можеш си секогаш да бидеш облечена различно, секој викенд трк до Грција и потаму?Тогаш треба приоритет да ти е едно бебенце кое зависи од тебе, а не твоите штикли и козметика.Застрашувачки.Себичност мие тоа голема, ама ќе се каат во иднина тоа сигурно.Само едно неможам да сфатам, како бре немаат воопшто мајчински инстикт во себе, да бидеш мајка и да подариш живот е најубаво нешто.Не знам, стварно не знам.Тие си знаат најдобро.
     
    На НаталиЛили, Offspring и Lilit им се допаѓа ова.
  16. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Се кажа.
    Пријатно.
    Ете ти стаив лајк за да бидеш во мир со себе, оќе?
     
  17. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Ох мајко... ај прочитај убаво и подоле во коментарите... Да, баш така мислам, свирепо... Баба Радо...

    Теси, и за тоа имам пишувано. Калапот на општеството и животот по наметнат редослед,
    Многу пати, повеќе пати, нешто кое што најмногу ме тревожи е тоа. Притисокот го осеќам и на себе, а имам уште толку идеи и планови, ама пркосам на тоа, но едно од идеите и плановите,но пред се и желба - да се реализирам како мајка (а една форумџика која ги лајкува тука некои мислења ми посака на една тема никогаш да не станам, но добро, нели тоа е во ред да се каже). Да се реализирам кога ЈАС САКАМ, а не кога сите го прават тоа и тоа го прават зошто околината го прави, досадно им е, не знаат што со себе.

    Не е за задоволување на калапот на општеството, туку отсуството на секаква желба за дете и секаква потреба од поврзување на човечко суштество освен како ќе ја наведе ситуацијата. И да, не значи ако одлучи да нема деца, ќе биде реализирана на професионално поле. Не значи пак од друга страна дека според МОДЕРНИОТ КАЛАП МОРА секоја жена да е успешна, нели е ова уште едно ограничување и извор на фрустрација? Зошто мора секоја жена па да биде успешна? Ми се чини дека ова е многу поголем калап кој го наметнува ова МОДЕРНО ОПШТЕСТВО и извор на притисок и фрустрации, отколку ова за кое што зборуваме. На женскиов форум па какви се не гадости сум читала што си ги пишуваат една на друга - да ма, тебе лесно ти е, седиш дома, си се омажила и чуваш дете, маж ти работи, па свекрвати ти е крива... што не одиш да работиш? Оваа нели... може да биде осудена јер модерно општество ледис енд џентс.
    Ако секоја ваква се посветуваше и стануваше успешна, светот одамна ќе беше убаво место за живеење, но за жал ме е така.
    Да, точно, некој не се гледа како мајка, некои како што спомнувавме, подобро е и да не биде мајка, јас па си викам треба да даваат и дозвола кој се може да биде родлите, НО поентата ми беше дека овие од едната категорија кои одлучуваат да не бидат мајки им недостига емпатија и сочувствителност, не можете да кажете дека станувањето мајка не ја менува жената. Нека ме демантира некоја што има деца и да ми каже дека се уште е истата од претходно.

    И никој не рече дека на мажот му стои се, туку колку и да се трудиме да се правиме исти, ние сме различни. И мажите се дискриминирани исто како и жените, но тоа не се зборува како чувствителна тема затоа што се третираат нели како ПОСИЛЕН ПОЛ. Никој не ги оправда мажите и токму тоа ми беше поентата, веројатно не си ме сфатила. А маж кој не сака деца, е кретен така? сакајќи да доловам колку сме ние жените со двојни стандарди и тоа важи во обата правци, затоа што од некои исти личности кои тука ги сретнувам на темава, ги имам прочитано на други теми како згадено тоа го пишуваат и просто мене ми се згадува.
     
    Последна измена: 29 мај 2015
    На Dennings, Sky-butterfly и Offspring им се допаѓа ова.
  18. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Oќе, кул си, немa пoтребa oд муaбет.
     
  19. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Извини ако сум те разбрала погрешно но сепак имаш опција,ако не ти се допаѓа нечиј начин на однесување и живеење не се дружи со нив,инорирај а не смееш никако да ги навредуваш,да претпоставуваш како им функционира нивниот емотивен и сексуален живот оти со самото оговарање и ти стануваш лоша особа.Можеме да кажеме мислење но да не биде навредливо оти секој може овде да дојде и прочита и несакајќи да повредиме нечии чувства.Вкусот на јагодата не се дознава со нејзино разгледување,пипање,посматрање туку само со нејзино вкусување.
     
    На Dust и Abrakadabra им се допаѓа ова.
  20. mackica1

    mackica1 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2012
    Пораки:
    469
    Допаѓања:
    1.721
    Пол:
    Женски
    Премногу генерализација за толку комплексен тип на дебата, како може целиот психолошки профил на тие жени да се сведе на една генеразлизација дека таа нема деца па од таму нејзината потреба за агресија и исфрустрираност?
    Ти можеш само претпоставки да даваш зошто е таа агресивна или лечи комплекси, а да имала деца, немаше да биде иста? Неможеш да знаеш низ што поминала таа жена и ред други психолошки моменти, и кое е тоа истражување? Врз основа на што е правено?
    Не се сомневам дека постојат сериозни истражувања од тој психолошки тип, но сигурна сум дека е премногу комплексно да се изведе поради самиот факт што постојат толку различни ситуации зашто една жена нема деца или не планира да има деца или можда ја истражувале само онаа група која ради превенција од здебелување после бременост не раѓаат па затоа се себични итн хах..апсурдна ми е целата теза. Емпатијата и совеста да се сведат само на имање или немање деца за мене е премногу себична и небулозна.
     
    На ArmaniCode, Lella, Rama и 8 други им се допаѓа ова.