1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да се откажам или не ?!

Дискусија во 'Сингл' започната од fergie, 21 август 2010.

 1. fergie

  fergie Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 август 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  Здраво! Ве молам за мислење ... Со бившиот раскинавме пред месец - два, и откако раскинавме не сме во контакт, на едно “здраво“ сме и дали 2-3 пати ми е пишал ... Сето време кое помина никако не успевам да го заборавам, иако ме повреди сеуште го сакам. Ми се случува кога решам никогаш повеќе да не мислам на него тој да ми пиши или да слушнам некои муабети кои пак ме навраќаат на него и никако неможам да се одлучам да го заборавам бидејќи ми е тешко, зашто секогаш кога ќе се решам тој прави некои потези кои не знам како да ги сфатам, и се плашам да не е само лажна надеж. Сега ми се случува истото ... Разбрав дека зборувал на моите другари и другарки дека се кае заради раскинувањето и дека сеуште не ме заборавил, но тој не прави никакви потези, не се труди да дојдеме до контакт, на 2-3 реда муабет.. не знам дали чека јас да му дадам некој знак (пр. да почнам прва, онака бош муабет на нет и сл ..) И сега не знам што да правам, стварно сум збунета ... Дали да преземам некој чекор или да оставам на ситуацијава како што е, па што биде нека биде ? п.с. а за да преземам некој чекор ке ми треба многу храброст бидејки срце не ми дава јас да бидам прва .. :( Helppp! :worried:
   
 2. Ivka.07-A

  Ivka.07-A Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  4
  А да не избрзуваш... ако стварно се кае заради раскинувањето и ако сеуште не те заборавил...т.е. ако те сака ќе ти пише прв, ќе ти се јави или слично... Не избрзувај... да не бидеш повредена на крај :)
   
 3. happygirl

  happygirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  4.237
  Допаѓања:
  21.646
  Пол:
  Женски
  Ај размисли прво убаво дали сакаш пак да бидеш со него и покрај тоа што те повредил..Инаку и јас се согласувам со претходниот пост дека ако веќе тој се кае за раскинот и сл. прв ќе те побара на муабет ;) Не брзај со постапките..после може ќе се каеш |(
   
 4. fergie

  fergie Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 август 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  Да, знам дека е така, и јас го мислам истото дека ако тој навистина се кае, прв ќе ме побара .. но сепак сакав да слушнам и други мислења пред да решам како да постапам. А секако дека јас прва не би го побарала на муабет, мислев онака прва да му пишам на мсн или фб за да почнеме бош муабет, но сепак подобро е да оставам како што е, времето си го прави своето ... Сепак ви благодарам за мислењата .. Позз :) :*
   
 5. newring86

  newring86 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  678
  Допаѓања:
  881
  mislam da se distanciras. ako te saka mesto da zbori ke pokaze so dela ;) taka da moj sovet, od iskustvo ti e, oladi si ja glavata.
   
 6. skyAngel

  skyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  1.530
  Допаѓања:
  2.765
  Биди рамнодушна како тој постапува така и ти . Сврти му малце грб и ќе видеш ако навистина сака да е со тебе пак , ќе се потруде до тоа и да дојде. :*
   
 7. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  237
  потполно се сложувам со горенапишаното...
   
 8. fergie

  fergie Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 август 2010
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  Ви благодарам девојки, ќе ми послужат вашите мислења, потполно се согласувам со нив :*
   
 9. TheBunny

  TheBunny Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2010
  Пораки:
  37
  Допаѓања:
  191
  Гледано од машка страна можам само да ти посоветувам, ако се уште искрено сакаш да бидеш со него-дај му барем некој знак за да дознае и тој дека и на тебе не ти е сеедно што не сте повеќе заедно... знаеш ние машките не знаеме што се имате на ум вие од понежниот пол и токму затоа потребно е барем некој знак да ни се даде до знаење.... што знам :?: можеби доволно е и ти да направиш како и тој... да поразговараш со заедничките пријатели што ги имате... не до толку дека ептен ти недостига.. можеш да го "спакуваш" со некои други зборови... демек многу поубаво би било повторно да сте заедно...така нешто во тој стил... а батето ако е маж би требало после да го направи првиот чекор кон помирувањето зошто како што кажа и на него не му е сеедно што сте разделени. Се надевам дека некои од овие совети ќе ти се најдат ;)
   
 10. babe

  babe Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2010
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  4
  Се согласувам со горенаведеното мислење. Кога веќе тој имал храброст до сега да ти пиши и да зборува дека не му е сеедно што се разделени, можеби сега е твој ред да му дадеш некој знак дека и тебе не ти е, зашто можеби тој тоа и го чека, па да те побара на муабет. Доколку му дадеш некој знак и потоа ако се си остане како што е било, ако тој не се труди да направи нешто да сте пак заедно тогаш дефинитивно пробај да се дистанцираш и стави крај дефинитивно. Бар на тој начин ќе си знаеш што понатаму а не само да си влеваш лажна надеж. Се надевам дека ќе ти се најде некој совет ... :*
   
 11. viki7

  viki7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  zdr ve molam za pomos so deckoto raskinav pred 3 meseci no prodolzivme da se gledame mnogu go sakam i toj custvuva kon mene nesto i ne saka da prekineme da se gledame no nemoze da bideme povtorno vo vrska toj prema mene oseka em deka me saka po malku em oddalecenost kazete mi sto da pravam zbuneta sum a ne mozam bez nego ke poludam
   
 12. Srculence--91

  Srculence--91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  51
  А која е причината поради која сте се раделиле??
   
 13. wolf4e

  wolf4e Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2010
  Пораки:
  2.285
  Допаѓања:
  1.893
 14. viki7

  viki7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  ma ni jas veke neznam koi se pricinite demek gi izgubil custvata prema mene,ustvari pa sega mi vika deka nesaka da prekineme da se gledame
   
 15. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  821
  Ова неговото ни те сакам ни те давам..Ако ги изгубил чувствата тој а ти сеуште ги имаш,многу е себично од него да бара да бидете во контакт. Јас не ја гледам поентата на тоа. Друго и ти да си рамнодушна па да останете пријатели..а колку е тоа можно после љубов-пријатели тоа е друго прашање. Ако мислиш дека сеуште има љубов меѓу вас бори се, ама ако навистина тој не те сака подобро одалечи се од него. Вака ќе ти биде уште потешко, да го гледаш нон стоп а да не можеш да бидеш со него. :*
   
 16. viki7

  viki7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  fala ti probav i taka da se oddalecam no nemozam da izdrzam bez nego ke se boram i ke vidam do kade ke stasa seto toa pozzz
   
 17. babe

  babe Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2010
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  4
  Најдобро ќе биде ако имаш прилика да правиш муабет со него, па очи во очи да си кажете искрено што чувствувате еден спрема друг и што му е поентата со тоа дека не може да бидете во врска а да продолжите да се гледате како „другари“ ... Зашто навистина ти ако го сакаш премногу како што велиш тешко дека ќе можеш да останеш другарка со него. Затоа расчистете, па ако ти каже дека сеуште те сака бори се за вашата љубов, а ако не најдобро за тебе ќе биде да се дистанцираш. Позз :*
   
 18. viki7

  viki7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  fala vi mnogu za sovetite i pomosta
   
 19. LadyR

  LadyR Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2012
  Пораки:
  1.356
  Допаѓања:
  4.236
  Значи дечки дечково имаше женска, но раскинаа. Во моментот кога раскинаа таа не беше тука, туку во странство и сеуште е. Ние излагаме два месеци, секој ден. Но некако се чуствува дека бившата не му е целосно избришана. Но за овие два месеци многу се зближивме, значи ептен. Ден без да се видиме не можиме да замислиме. Но доаѓа време за тој да тргне факултет, а јас гимназија. Значи ќе оди у Скопје :( Страв мие. БИ сакала да сме во врска, и да имам доверба. Што да правам?
   
 20. Mister.Fix

  Mister.Fix Активен член

  Се зачлени на:
  19 август 2012
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  21
  rizikuvaj neka te vidi so drug decko ako mu znacis ke te moli da mu se vratis :P :P