1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да се сака со отворени очи (Хорхе Букај)

Дискусија во 'Книги' започната од Talita, 29 јуни 2012.

 1. Talita

  Talita Популарен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  940
  Допаѓања:
  1.395
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Кога експертот за маркетинг Роберто ќе добие имејл наменет за некој Фреди, го брише без размислување. Но писмата и натаму пристигнуваат, па љубопитниот Роберто почнува скришум да ги чита. Му ги испраќа психотерапевтката Лаура, која заедно со Фреди пишува книга за чудата на љубовта и заљубеноста, за можноста за одржување на врските, за верувањето во идеали, но и за недостатокот на љубов и претворањето на магепсаноста во завист.

  Со секоја нова порака, замислениот Роберто сè повеќе ги преиспитува сопствените љубовни искуства и се обидува да се разбере себеси. Охрабрен од стручните познавања и искуства на Лаура и прикриен во анонимноста на интернетот, Роберто го презема идентитетот на Фреди и почнува да и пишува писма на Лаура, во кои ги изнесува своите приказни и размислувања за љубовта и среќата. Но реалниот свет му подготвува едно изненадување...
  Дел од книгата...


  Ја имате читано?Мислења?
  Искрено многу повејќе очекував од книгав,некако многу ми е напорна,едно исто само писмата писмата и писмата... :(
   
 2. Darya

  Darya Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  71
  Допаѓања:
  51
  јас ја имам прочитано и искрено многу ми се допадна...писмата всушност се и суштината на книгата. ми се допаѓа што не е класична психолошка книга туку токму поради тие писма сите мислења се изразени преку главниот лик на интересен начин. пред се ми помогна да разберам зошто јас реагирам на еден начин во одредени ситуации а зошто ‘другиот‘ поинаку...и што точно ме нервира...тоа е мое мислење го добив точно она што го очекував
   
 3. Irie.eye

  Irie.eye Активен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  6
  Денес си ја купив од "три" и очекувам дека е убава, неколку пријателки ја пофалија, па ке видам... :)
   
 4. ivuskatata

  ivuskatata Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2014
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  ќе сака ли некој да ми помогне да ми каже од каде да ја симнам книгава?!многу сакам да ја прочитам :( благодарам однапред
   
  На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.556
  Девојки ајде кога ке имате време, раскажете ни за некои делови и совети. Гледам на нет доста популарна е книгава, но не секој може да ја купи.
   
 6. Maca Macovska

  Maca Macovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 ноември 2014
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  81
  Пол:
  Женски
  Јас ја зедов и ја оставив. Не ме привлече. Но мора да и дадам втора шанса. Не ми се случило да оставам книга туку така.
   
 7. maaraa96

  maaraa96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2015
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  309
  Пол:
  Женски
  Ако ја имаш да ми ја пратиш:)
   
 8. sino.o.oka

  sino.o.oka Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2020
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  1.902
  Пол:
  Женски
  Ја најде?
   
 9. maaraa96

  maaraa96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2015
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  309
  Пол:
  Женски
  Не, сеуште ја барам