1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Да си студент во Македонија значи...

Дискусија во 'Образование' започната од Unfaithful18, 3 август 2012.

 1. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  1.109
  Пол:
  Женски
  -Да немаш попуст на карти за културни случувања, а исто така да немаш и можност за хонорарна работа.
  -Да се образуваш и учиш за испити, исклучиво од литература на друг јазик.
  -Да бидеш жртва на нечија шизофренија, поточно секој семестар да фрлаш пари за работи кои не ги добиваш: хартија, копирање на учебници, услуги од студентски сојуз и многубројни измислици.
  -Психички да те малтретираат искомплексирани професори.
  -Да учиш, ама да паѓаш на испити.
  -Да бидеш исто така жртва на нечија потреба за пари. Оттаму и мито и корупција.
  -Уште еднаш, да си жртва на политички превирања и манипулации.
  -Да си потценет и омаловажуван.
  -Да имаш необезбедена и несигурна иднина.
  -Да си тело преку кое може да се перат пари. Се извинувам, дали споменав жртва?
  -Да учиш теорија, без пракса.
  -Да молиш професори за консултации.
  -Да чекаш резултати од прв колоквиум се до денот кога се полага вториот.
  -Да патуваш од друг град само за да ти каже професорот да дојдеш друг ден.
  -Да бидат нељубезни и неуслужни со тебе од студентски прашања.

  Колку и кои од овие работи најмногу ве нервира? Споделете искуства кога сте биле разочарани од тоа што сте СТУДЕНТ :)

  преземено од fakulteti.mk , подготвила:Драгана Стојчевска
   
  На Jordanovska-K, exoticgirl, oblace1 и 4 други им се допаѓа ова.
 2. Queen-of-truth

  Queen-of-truth Активен член

  Се зачлени на:
  4 јули 2012
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Да неможеш да најдеш работа иако имаш 10,00 просек, да ти се смеат друагрчињата од средно кои едвај минале со двојче со зборовите џабе ти факултет кога пак немаш работа, да неможеш да заминеш во странство на дообразување ако немаш вујко владика, да мораш да лепиш плакати на избори ако сакаш некогаш да најдеш работа, да мораш да се правиш слеп додека во истата просторија синчето или ќерќичката на некој од професорите препишува, да веруваш во некоја си студентска организација која ги застапува демек студентите на чие чело под default стои некој дебил лидер мамина или татина професорска маза итн.итн.итн

  И што е најболно да седиш и да ќутиш чекајќи дека нешто ќе се смени.....

  или што би рекле К-!5 http://www.youtube.com/watch?v=v4uNQM_S3EU :D
   
  На oblace1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. si.exs

  si.exs Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  139
  дека немаш надеж за нормален живот... :lol:
   
 4. moonlight-girl.55

  moonlight-girl.55 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2010
  Пораки:
  1.456
  Допаѓања:
  2.436
  Ова болдираното ми се случило и ми се случува уште. Али тоа е, што да се прави ...
  Веќе ми е гајле искрено за се, сум се преучила за еден предмет, а еден идиот професор за 1,5 поенчиња не ме пушти на втор, а пушти некои што им фалеа по 20, не знам од кои причини. Затоа веќе не ме интересира односот, само гледам да завршам навреме со испитиве, со некој ОК просек и тоа е тоа. :|
   
 5. kiki101

  kiki101 Активен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2013
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  4
  -Да чекаш резултати од прв колоквиум се до денот кога се полага вториот!!!!!!!!!!
  За 3 недели се вторите колоквиуми а резултати од првите сеуште немаме :@
   
 6. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  854
  ...да си ги даваш парите за диплома што никаде не се признава...
   
  На Barbie20 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.190
  Допаѓања:
  70.221
  Пол:
  Женски
  Парите што си ги дал, трудот што си го вложил, изгубените часови сон заради учење, губење нерви... Сето тоа тешко дека ќе се исплати на крајот...
   
  На wanderlust му/ѝ се допаѓа ова.