1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Два факултета истовремено

Дискусија во 'Образование' започната од ceca-1, 29 јули 2010.

 1. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.092
  Што мислите за изучување на два факултета истовремено(еден редовно,друг вонредно)?Колку е тоа практично и дали познавате некој што го прави тоа?Кои се придобивките а кои негативностите?
   
  На howdoyoudo му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Iki.Olsen

  Iki.Olsen Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2010
  Пораки:
  434
  Допаѓања:
  115
  Негативности:
  1.Немање време за други обрврски.
  Предности:
  1 Ке имаш 2 дипломи.
   
  На mackica-1 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. karina8

  karina8 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  4.099
  Допаѓања:
  5.544
  тоа ми е желба од малечка :)
   
  На Victorya му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.688
  Допаѓања:
  129.907
  Мислам дека е тотално непотребно. И онака не можеш да работиш две работи истовремено, а ако сакаш да се надградиш во друга област, подобар избор се последипломски, така доббиваш и повисок степен на образование, а помалку ќе се измалтретираш. Според мене, два факултета едновремено не носат апсолутно никаква придобивка. Само ќе пропуштиш неколку години од животот, затоа што по цели денови ќе треба да учиш дома.
   
  На Vik'Toriah и mackica-1 им се допаѓа ова.
 5. A.srcuska

  A.srcuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  21
  и јас се согласувам со Ариел,точно е дека има придобивки но подобро би било да се магистрира во областа која што ја сакаш па потоа да посетуваш додатни курсеви и слично доколку сакаш да се надоградуваш.Во денешно време не потребен и факултет туку курсеви како они на Александрија колеџот и слично за да имаш еден вид на диплома
   
 6. ceca-1

  ceca-1 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2010
  Пораки:
  2.083
  Допаѓања:
  5.092
  Значи за да се запишеш на два факултета треба да имаш за едниот факултет оригинал документи а за другиот копија заверена на нотар,така?На кој факултет се даваат оригиналот?Сакав да се запишам на Кирил и Методиј како вонредно и на Гоце Делчев редовно и со копиите заверени на нотар бев на Кирил и Методиј ама ми рекоа дека мора оригинал.А од Гоце Делчев не ми ги даваат оригиналот истотака.И сега како оди тоа да се запишеш на два факултета кога не можеш да имаш два оригинала документи.Што да им кажам?Ако знае некој како оди таа работа нека пише или ако познавате некој што е запишан на два факултета како се запишал.
   
  На howdoyoudo му/ѝ се допаѓа ова.
 7. veri

  veri Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2010
  Пораки:
  3.061
  Допаѓања:
  1.475
  Точно ли е тоа дека ако се запишеш на втор факултет вонредно, студирањето е бесплатно? Ај плис ако има некој повеќе информации, нека пише.
   
  На howdoyoudo му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Jewel

  Jewel Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2010
  Пораки:
  338
  Допаѓања:
  144
  Jas se interesirav za paralelni studii na filoloski fakultet godinava i vtor fakultet ne e besplaten, MI kazaa deka se plaka kako za vonreden student odnosno so kofinansiranje, osven ako ne podneses molba do dekanatot zaradi visok prosek na prviot fakultet da ti odobrat da plakas 200 evra. Besplatno, ne postoi opcija, (citiram) takva kvota vo makedonskoto visoko obrazovanie ne postoi.
   
 9. bluberry

  bluberry Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.114
  Допаѓања:
  341
  И јас се мислев да се запишам втор факултет,овој ми е малку несигурен,многу се каам што се запишав но нема назад.
  И јас имам слушнато дека на гоце Делчев ако се запишеш втор е бесплатно ...
   
 10. MissC.C.Bloom

  MissC.C.Bloom Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 септември 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Хмм .. што знам добра е идеата , но не е изводливо како што кажа некоја членка погоре, нема да имаш време за ништо ... а не е лошо да се има од две различни струки , па ако не запали едната тогаш другата.
   
  На Victorya му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  Dva fakulteta istovremeno? Da si zapisan na nekoj lesen fax , pa da se zapises i na vtor. Ili ako imas golemi finasii na dva privatni :D
   
 12. Victorya

  Victorya Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2010
  Пораки:
  1.398
  Допаѓања:
  508
  И мене од малечка ми е желба да учам редовно медицина и кога ќе ги земам последните години од факултетот да се запишам вонредно на некој приватен економија, бизнис, менаџмент... нешто сосема поразлично од медицината.
   
 13. plavusha

  plavusha Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  124
  еден е доволно :D ќе немам време за ништо ако сум на два :D
   
 14. She.e

  She.e Активен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2013
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  46
  Ова ми е мене една од најголемите желби.Едниот факултет за професорка по македонски јазик во средно,другиот за психијатар.Ама дали ке ми се исполни е прашање на време,има мн време до тогаш.
   
 15. MandyLane

  MandyLane Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  3.549
  Допаѓања:
  22.585
  Пол:
  Женски
  Истовремено за мене не е изводливо, од повеќе причини, но кога здравје Боже ќе го завршав ова сега што студирам, сакам вонредно да се запишам психологија. Затоа што всушност тоа ми беше желбата, тоа беше тоа што го сакав, ама се запишав друго...
  АМА не си ветувам ништо на себе, затоа што јас сум човек со милион желби и милион планови, така да...
   
 16. A.a

  A.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 мај 2011
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  60
  Многу сакав да се запишам Шпански јазик но се запишав економски,така да ако завршам навреме и се биде како што треба ќе си се запишам и на овој што највеке си сакав ;)
   
 17. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  7.844
  Допаѓања:
  11.013
  Какви курсеви има на универзитетот Александрија и колку чинат?А за 2 факултета истовремено мислам дека е лош избор. Другарка студира на 2, прави само трошоци, патува до Охрид и Штип и нема брзо да заврши ниту со еден а има 29 год. Мислам дека е лоша опција,кај нас нема многу перспектива,па јас би се надградувала преку неформално образование.
   
 18. MorganMonroe

  MorganMonroe Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2013
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  42
  јас лично не препорачувам. не сум била јас запишана, ама имам многу другарки кои се запишале на два факултета и ни една не успеала двата да ги заврши, сите испаднало еден многу долго да го завлечат. ако веќе некој се одлучи за два факултета, што е секако за поздрав, мислам дека прво треба едниот да го заврши па да почне со друг.
   
 19. mimiiiii

  mimiiiii Популарен член

  Се зачлени на:
  30 јули 2012
  Пораки:
  2.860
  Допаѓања:
  11.236
  Пол:
  Женски
  Не е баш прикладно за темата , ама ако знае некој да ми одговори , ако си запишан на вонредни студии дали може факултет на пример што трае 4 години да го завршиш за 2 ,т.е да полагаш испити и да земаш 2 години во 1 ? Или мора да ги полагаш само тие испити што се предвидени за таа учебна година ?
   
 20. Tijankata

  Tijankata Активен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2013
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  3
  Вака имам еден совет за оние кои планираат да се запишат на два факултета. Мислам дека причината за запишување на два различни факултета е желбата за учење едно, а запишување на друго поради подобри можности за вработување. Ако не сте сигурни во изборот на првиот факултет, не се запишувајте веднаш на вториот. Предлагам да почекате една година и за време на таа година да ги набавите книгите потребни за вториот факултет и да ги разгледате, да видите дали би можеле да се носите со тежината на материјалот. Ако ви изгледа лесно тогаш почнете со учење и со предметите од вториот факултет, пресметајте дали ќе постигнете, односно издржите за време на таа година. Ова ви го кажувам за да видите дали парите што ќе ги потрошите ќе во отидат залудно или не. Ако добро се носите со тој товар од два факултета, повелете запишете ги. Среќно.