1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Два факултета истовремено

Дискусија во 'Образование' започната од ceca-1, 29 јули 2010.

  1. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Мислам дека овој ми е доволно тежок за да почнам некој друг. :x
    Ако понатаму сепак за некое вон нормално чудо одлучам да го надоградам своето знаење тоа ќе биде со некој курс дефинитивно.
     
  2. luvS2

    luvS2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    42
    јас мислам дека ако еден завршиш асално, нема да имаш потреба за два одеднаш
     
  3. gingerchild

    gingerchild Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.495
    Допаѓања:
    4.992
    Пол:
    Женски
    Јас имам близок пример во семејството кој судирал два факултети паралелно и успеал да ги заврши во рекордно време, и тоа електро и правен. Кога и да го прашав како постигнувал, ми кажуваше дека ако си го испланираш времето за се`, ќе имаш време за се`, и ако имаш желба и си упорен и тоа те исполнува, тогаш зошто да не?

    Јас лично не би. Не се сметам за толкав интелектуалец и дипломата не ми е некое уживање во животот, колку што ми е желбата да научам и да се надоградувам, не мора да е официјално на факултет, некои работи и без факултетска диплома се учат и се признати.
     
    На Elena69221 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Stefiks

    Stefiks Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2014
    Пораки:
    129
    Допаѓања:
    47
    Имам една братучеда која оди на 2 факултета истовремено.. На фиолошки и економски факултет.. Вика дека и било многу лесно на фиолошки па затоа се запишала о на економски. На фиолошкиот оди редовно а на економскиот вонредно :)
     
  5. Valerin

    Valerin Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.717
    Допаѓања:
    5.271
    Се мислам дали да запишам уште еден.
    На крај испадна дека и не било до толку тешко уствари. :rofl:
     
  6. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Јас едниот го завршив :) А вториот го баталив,оти тешко ми беше,дали заради тоа што се во два различни града :?:
     
  7. bombona23

    bombona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 септември 2014
    Пораки:
    313
    Допаѓања:
    1.817
    Имам другарка која заврши два факултета, еве ја сега работи продавачка во бутик чека за еден месец да и излезе бугарскиот пасош и да замине од земјава.
     
  8. Lovely93

    Lovely93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 септември 2013
    Пораки:
    2.637
    Допаѓања:
    2.017
    Пол:
    Женски
    Ете, повторно нашата чудесна Македонија! Е токму ради ова ниеден не ми се запишуваше, кога не ми се ни фаќа книга и така. :D Ама сепак одбрав да имам надеж и си одбрав професија. :D Па и да работам у бутик после, шо ако де, не е некоја лоша работа. Јас одма можам да влезам во бутик, имам врски на доста места, ама чекај прво да се обидеме на потешкиот начин. :lol:
     
  9. Kate505

    Kate505 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски
    Здраво, вгодина сакам да се запишам на два факултети одеднаш. Дали знае некој дали е тоа возможно и доколку е возможно кои се процедуроте за тоа нешто?
     
  10. Sanjichka007

    Sanjichka007 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2012
    Пораки:
    1.544
    Допаѓања:
    11.928
    Пол:
    Женски
    Можно е, зошто да не?! :)
    Едниот факултет само треба да ти биде вонреден, другиот редовен.
     
  11. Kate505

    Kate505 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски
    Јас мислам доколку сакаш два факултети подобро е истовремено и во 4години да се зема двата одколку да трошиш 8години за два факултети:D
     
    На TrinityNeo му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.584
    Пол:
    Женски
    Јас со еден не можам да излезам на крај а не па со два.
    Инаку, имам една другарка која се запиша на два факултета, на едниот сега е втора година а на другиот е прва па како ќе се одвива ќе видиме. Се надевам дека нема да има проблеми освен недостаток на слободно време.
     
    На Vik'Toriah му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Beautiful_girl..

    Beautiful_girl.. Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2015
    Пораки:
    164
    Допаѓања:
    315
    Пол:
    Женски
    Познавам едно девојче што учи 2 факултети одеднаш, медицина и хемиски и и се софпаѓа крајот на медицина со хемискиов и вели дека и е супер малку дека е тешко ама со учење се се постигнува :)
     
  14. happinnes11

    happinnes11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2015
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    11
    Добар ден дечки, дали некој имал искуство со паралелни студии, т.е. кој документи се потребни за упис на вториот факултет. Барав по сајтовите од министерствата, и во законот за високо образование, но никој точно незнае што треба? ХЕЛП..