1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дволичност

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Princees, 19 април 2013.

 1. Princees

  Princees Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  34
  Пол:
  Женски
  Ние секојдневно се среќаваме со дволичноста,ретки се оние во денешно време на кои можеме да и веруваме но сепак постојат.
  Во последно време во училиште некои ми префрлаат,дали е тоа знак дека немаат култура или пак стварно имам некои несовршености или пак се можеби на нешто и љубоморни на нешто што јас ги посеудавм а тие ги немат.

  А јас како културна и фина момичка често ги прифаќам нивните аргументи,но многумина ми велат да си карам како што на мене ми одговара заради тоа што некој од љубомора мое да ти го уништи денот.

  Дајте некои ваши лични искуства каде сте се соочиле со ова, или пак некои совети што ќе ни бидат одполза на сите.


  Благодарам однапред :*
   
 2. bubica13

  bubica13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јуни 2011
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  17
  Не знам што ќе да е ама како не увидов дека многу дволични луѓе има насекаде.... не е проблемот во нив , во мене е проблемот.....ако видиш дека некој е дволичен , веднаш се одалечувај засекогаш.....сега не сакам со некои луѓе ни 30 мин. да одвојам...кафе да се напијам.... не сакам , не го заслужиле тоа.... и дури и почнав да се чувстубам подобро... и решив ... во животов , само подалеку од љубоморни и дволични...
   
  На Mr.Lover му/ѝ се допаѓа ова.
 3. vitomir

  vitomir Нов член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  2.095
  Допаѓања:
  3.625
  Дволични луѓе има премногу,ретко да сретнеш некој што не е таков,многу ме нервираат таквите личности и што е најтрагично мислат дека не се препознаваат,едно да ви кажам вие што мислите дека со правење лице нема да ве препознам,не да сте мизерни и прозирни,дури ни самите не сте свесни за тоа.
   
  На Summer.Love му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mihaela55555

  mihaela55555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 мај 2012
  Пораки:
  216
  Допаѓања:
  121
  Дволичноста ја има насекаде, ама баш насекаде...
  Во денешново време, каде се е во врска со нечиј интерес, има многу дволични луѓе.
  По моја дефиниција, дволичност не е ако еднаш покажеш друго лице некому (кој тоа го заслужува), туку ако тоа го практикуваш секогаш. сите барем еднаш сме излажале и сме биле дволични :!:

  Дволичните луѓе се многу плитки личности, не ги знаат вистинските вредности и имаат 150 лица...која е поентата во тоа? :?:
  Мислат дека добиваат, но всушност многу губат. Ја губат смислата на животот. Имаат живот исфлекан со лаѓи.
  Наместо да уживаат во единствениот живот кој го имаат, тие се упропастуваат самите себе си... :^)
   
 5. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.245
  Допаѓања:
  9.693
  Пол:
  Женски
  Дволичност...
  Многу ме потсеќа на моето школо. Ако им треба нешто најдобри другарки сме, а ако не, јас не постојам.
  И несакам да бидам дволична. Кон сите си го покажувам своите ставови кон нив и не паѓам во неволји.
  И не е секој дволичен. Многу песимистичка страна кон светов имате некогаш, знаете?
  Љубов не псотои, пријателство не постои, дволичност насекаде итн... Отворете очи пошироко, видете ги луѓето околу вас. Ако немаат убав изглед имаат убава душа. ;)
  Немојте да кажете дека сум ви била исклучок, знаете колку добри луѓе има во светов?
   
 6. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.739
  Допаѓања:
  54.557
  Пол:
  Женски
  Дволични луѓе има премногу, ретко ги има оние кои се искрени и со кои можеш да направиш муабет, меѓутоа да не биде пренесен тој муабет на сите. :)
   
  На summer-lover му/ѝ се допаѓа ова.
 7. summer-lover

  summer-lover Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2013
  Пораки:
  380
  Допаѓања:
  1.258
  Пол:
  Женски
  Ех колку ли такви луѓе сум видела....УЖАС,што се вели незнаеш на кое ‘‘лице‘‘ да збориш... :swear:
   
 8. Srckata28

  Srckata28 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2013
  Пораки:
  4.292
  Допаѓања:
  19.518
  Пол:
  Женски
  Многу ги мразам :) Подобро одесувај се само лошо,ке имам грам почитување отколку да имаш две лица |(
   
 9. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.352
  Допаѓања:
  9.230
  Пол:
  Женски
  Во класот имам 3 такви.
   
 10. Janina

  Janina Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2015
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  387
  Пол:
  Женски
  Дволичност - насекаде! :@:doh:|(
   
 11. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.522
  Допаѓања:
  72.391
  Пол:
  Женски
  Јасно е дека е длабоко вкоренета меѓу луѓето. Јас гледајќи го тоа учам каква НЕ треба да бидам. Но нешто што не можам да го сфатам е како тоа некои луѓе гледаат дека си имаат работа со дволични т.н. пријатели и повторно продолжуваат со нив да се дружат. Па јас гледам да избегнам контакт со таквите, да се тргнам од нив.
   
 12. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  27.166
  Допаѓања:
  177.032
  Пол:
  Женски
  За мене дволичност е кога некој ќе каже убава си, убаво ти е ова, кога некој ќе купи она што јас си го бендисав а претходно сум му кажала и за инат да купи и после од зад грб плукаат, се најлошо за тебе, не чиниш во самоодбранбен напад те местат тебе за кривецот. Е тоа е дволичност.
  Не е дволичност ако помогнеш некому, тоа е друга категорија.
  Дволичност е оговарањето.
  Но лек за дволичност нема.
   
  На Janina му/ѝ се допаѓа ова.
 13. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.817
  Допаѓања:
  216.994
  Пол:
  Женски
  Што сте чудни со темава.
  Секој човек створа одреден лик пред одредена личност во зависнот од многу лични фактори коишто му се потрбни и преоритетни. Ликот секогаш е различен спрема различна личност во зависност од самиот карактер, дискусија и критериум.
   
  На SnowWhite8 и natemila им се допаѓа ова.
 14. natemila

  natemila Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.533
  Допаѓања:
  8.439
  Пол:
  Женски
  Дволичност одамна и нема - има троличност :muscle:
   
  На Janina му/ѝ се допаѓа ова.
 15. N0NamE

  N0NamE Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2015
  Пораки:
  698
  Допаѓања:
  2.136
  Пол:
  Машки
  Јаооо колку мразам такви луѓе секојдневно сум опкружен со такви пробувам да не се нервирам кога ке имам некој контакт со такви зашто од таквите најчесто и произлегуваат проблемите.
   
 16. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.279
  Допаѓања:
  20.707
  Пол:
  Женски
  Дволичноста е повеќе од присутна во денешно време, ретко се среќава искрена личност и пријател, претежно се работи за игра на интереси, каде што нема емоции.
   
  На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.