1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дволичност

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Princees, 19 април 2013.

  1. Princees

    Princees Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    34
    Пол:
    Женски
    Ние секојдневно се среќаваме со дволичноста,ретки се оние во денешно време на кои можеме да и веруваме но сепак постојат.
    Во последно време во училиште некои ми префрлаат,дали е тоа знак дека немаат култура или пак стварно имам некои несовршености или пак се можеби на нешто и љубоморни на нешто што јас ги посеудавм а тие ги немат.

    А јас како културна и фина момичка често ги прифаќам нивните аргументи,но многумина ми велат да си карам како што на мене ми одговара заради тоа што некој од љубомора мое да ти го уништи денот.

    Дајте некои ваши лични искуства каде сте се соочиле со ова, или пак некои совети што ќе ни бидат одполза на сите.


    Благодарам однапред :*
     
  2. bubica13

    bubica13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    17
    Не знам што ќе да е ама како не увидов дека многу дволични луѓе има насекаде.... не е проблемот во нив , во мене е проблемот.....ако видиш дека некој е дволичен , веднаш се одалечувај засекогаш.....сега не сакам со некои луѓе ни 30 мин. да одвојам...кафе да се напијам.... не сакам , не го заслужиле тоа.... и дури и почнав да се чувстубам подобро... и решив ... во животов , само подалеку од љубоморни и дволични...
     
    На Mr.Lover му/ѝ се допаѓа ова.
  3. vitomir

    vitomir Нов член

    Се зачлени на:
    4 ноември 2011
    Пораки:
    2.095
    Допаѓања:
    3.628
    Дволични луѓе има премногу,ретко да сретнеш некој што не е таков,многу ме нервираат таквите личности и што е најтрагично мислат дека не се препознаваат,едно да ви кажам вие што мислите дека со правење лице нема да ве препознам,не да сте мизерни и прозирни,дури ни самите не сте свесни за тоа.
     
    На Summer.Love му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mihaela55555

    mihaela55555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 мај 2012
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    121
    Дволичноста ја има насекаде, ама баш насекаде...
    Во денешново време, каде се е во врска со нечиј интерес, има многу дволични луѓе.
    По моја дефиниција, дволичност не е ако еднаш покажеш друго лице некому (кој тоа го заслужува), туку ако тоа го практикуваш секогаш. сите барем еднаш сме излажале и сме биле дволични :!:

    Дволичните луѓе се многу плитки личности, не ги знаат вистинските вредности и имаат 150 лица...која е поентата во тоа? :?:
    Мислат дека добиваат, но всушност многу губат. Ја губат смислата на животот. Имаат живот исфлекан со лаѓи.
    Наместо да уживаат во единствениот живот кој го имаат, тие се упропастуваат самите себе си... :^)
     
  5. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Дволичност...
    Многу ме потсеќа на моето школо. Ако им треба нешто најдобри другарки сме, а ако не, јас не постојам.
    И несакам да бидам дволична. Кон сите си го покажувам своите ставови кон нив и не паѓам во неволји.
    И не е секој дволичен. Многу песимистичка страна кон светов имате некогаш, знаете?
    Љубов не псотои, пријателство не постои, дволичност насекаде итн... Отворете очи пошироко, видете ги луѓето околу вас. Ако немаат убав изглед имаат убава душа. ;)
    Немојте да кажете дека сум ви била исклучок, знаете колку добри луѓе има во светов?
     
  6. Natali.3

    Natali.3 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 септември 2013
    Пораки:
    5.739
    Допаѓања:
    54.589
    Пол:
    Женски
    Дволични луѓе има премногу, ретко ги има оние кои се искрени и со кои можеш да направиш муабет, меѓутоа да не биде пренесен тој муабет на сите. :)
     
    На summer-lover му/ѝ се допаѓа ова.
  7. summer-lover

    summer-lover Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2013
    Пораки:
    382
    Допаѓања:
    1.259
    Пол:
    Женски
    Ех колку ли такви луѓе сум видела....УЖАС,што се вели незнаеш на кое ‘‘лице‘‘ да збориш... :swear:
     
  8. Srckata28

    Srckata28 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2013
    Пораки:
    4.552
    Допаѓања:
    21.650
    Пол:
    Женски
    Многу ги мразам :) Подобро одесувај се само лошо,ке имам грам почитување отколку да имаш две лица |(
     
  9. angelche16

    angelche16 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2014
    Пораки:
    2.370
    Допаѓања:
    9.306
    Пол:
    Женски
    Во класот имам 3 такви.
     
  10. Janina

    Janina Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 август 2015
    Пораки:
    260
    Допаѓања:
    408
    Пол:
    Женски
    Дволичност - насекаде! :@:doh:|(
     
  11. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.145
    Допаѓања:
    76.557
    Пол:
    Женски
    Јасно е дека е длабоко вкоренета меѓу луѓето. Јас гледајќи го тоа учам каква НЕ треба да бидам. Но нешто што не можам да го сфатам е како тоа некои луѓе гледаат дека си имаат работа со дволични т.н. пријатели и повторно продолжуваат со нив да се дружат. Па јас гледам да избегнам контакт со таквите, да се тргнам од нив.
     
  12. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    За мене дволичност е кога некој ќе каже убава си, убаво ти е ова, кога некој ќе купи она што јас си го бендисав а претходно сум му кажала и за инат да купи и после од зад грб плукаат, се најлошо за тебе, не чиниш во самоодбранбен напад те местат тебе за кривецот. Е тоа е дволичност.
    Не е дволичност ако помогнеш некому, тоа е друга категорија.
    Дволичност е оговарањето.
    Но лек за дволичност нема.
     
    На Janina му/ѝ се допаѓа ова.
  13. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Што сте чудни со темава.
    Секој човек створа одреден лик пред одредена личност во зависнот од многу лични фактори коишто му се потрбни и преоритетни. Ликот секогаш е различен спрема различна личност во зависност од самиот карактер, дискусија и критериум.
     
    На SnowWhite8 и natemila им се допаѓа ова.
  14. natemila

    natemila Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.533
    Допаѓања:
    8.442
    Пол:
    Женски
    Дволичност одамна и нема - има троличност :muscle:
     
    На Janina му/ѝ се допаѓа ова.
  15. N0NamE

    N0NamE Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2015
    Пораки:
    698
    Допаѓања:
    2.136
    Пол:
    Машки
    Јаооо колку мразам такви луѓе секојдневно сум опкружен со такви пробувам да не се нервирам кога ке имам некој контакт со такви зашто од таквите најчесто и произлегуваат проблемите.
     
  16. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Дволичноста е повеќе од присутна во денешно време, ретко се среќава искрена личност и пријател, претежно се работи за игра на интереси, каде што нема емоции.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.