1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дворога матка со преграда

Дискусија во 'Бременост' започната од Nina. 1992, 27 декември 2016.

  1. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Jas imav golem septum 2,5 cm, pravev histeroskopija vo Remedika kaj dr. Dimitritov,nisto strasno,istiot den si otidov doma,samo dva dena odmarav,i se vrativ na rabota,ni bolki imav ni nisto,samo minimalno krvarenje dve nedeli.
    Po operacijata primav eden mesec hormonalna terapija,a naredniot si ostanav bremena.
    Normalna bremenost bez komplilacii i rizici
     
  2. LoLa96

    LoLa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2020
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Која цена е во ремедика тој зафат?
     
  3. Aw-aw

    Aw-aw Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2018
    Пораки:
    380
    Допаѓања:
    554
    Пол:
    Женски
    Histeroskopijata mi bese vo 2016 i togas bese 36000 denari,no mi pravea i meteoplastika t.e. ja oblikuvaa matkata. Sega neznam kolku e cenata,javi se informacii i peasaj kolku pari e operativna histeroskopija ke ti kazat
     
  4. LoLa96

    LoLa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2020
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам!:l:
     
    На Aw-aw му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Маја Т

    Маја Т Популарен член

    Се зачлени на:
    16 мај 2017
    Пораки:
    2.123
    Допаѓања:
    6.660
    Пол:
    Женски
    И јас имав септум.Јас бев со инвитро.Второто инвитро ми заврши со биохемиска.Тогаш не знаев дека имам септум.После тоа направив хистероскопија при која се виде септумот и успешно се отстрани.Три месеци после тоа направив уште едно инвитро и беше успешно.Самата интервенција е многу лесна.Трае најмногу 30 мин и можеш да функционираш уште истиот ден.
     
    На LoLa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LoLa96

    LoLa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2020
    Пораки:
    150
    Допаѓања:
    181
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам @Маја Т :)
     
    На Маја Т му/ѝ се допаѓа ова.
  7. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.163
    Допаѓања:
    5.154
    Пол:
    Женски
    Кај тофовски.
    Да ок е. Секако хистероскопијата се препорачува да се направи при повеќе неуспешни обиди за бременост.
    А особено ако имаш полип или септум. Не се мисли.
     
    На LoLa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. minne992

    minne992 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 ноември 2013
    Пораки:
    4.139
    Допаѓања:
    25.085
    Пол:
    Женски
    Кажи ми дали до сега си била породена ?
    Јас сум со иста матка и после поројѓај имав киретажа бидејќи плацентата беше залепена во матката , не можеа никако да ја извадат а ако ја тргнеа на сила можеше да ми ја оштетат и матката
     
  9. Tsukinory

    Tsukinory Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2019
    Пораки:
    1.103
    Допаѓања:
    5.861
    Пол:
    Женски
    Царски ме породи Др.Адела Стефанија. Прокоментира за време на операцијата дека е незгодна матка и партал плацента. Ама ме среди убаво. Исто кажа дека ако планирам наредна бременост на истите маки ќе сум со 9 месеци мирување и терапија за да се задржи плодот. Во ремедика бев за време на бременост ми кажаа дека за наредно имаат операционен зафат за тенчење на тој дел од матката кој остава малку простор за фетусот и прави проблеми со плацентата. Со тоа што е решен проблем на подолго време и нема да има компликации со наредна бременост. Останува да размислам за две години како ќе настапам кога ќе сакам второ. А сакам. Уште сега знам дека пак на се би се нафатила за второ. Со господ напред.
     
    На mssuniquee и minne992 им се допаѓа ова.
  10. Angel05

    Angel05 Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2021
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Izvini a Dali Imas informacii, Dali toa moze da bide problem za zabremenuvanje
     
  11. ruzoo

    ruzoo Нов член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Za zabremenuvanje septumot ne pravi problem, no moze da napravi problem za iznosuvanje na plodot do kraj...no sepak ima mnogu zeni sto rodile i bebinja so takva anomalija
     
    На Aschenputtel и Angel05 им се допаѓа ова.
  12. Angel05

    Angel05 Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2021
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Mislite na anomalija na septumot ili nekakva druga anomalija
     
  13. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.095
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Еве јас имав септум од 2,5 см и ми правеше проблем не растеше плодот имав два спонтани еден во 9,друг во 6 недела.А да може да биде и пречка за забременување зависи колкав е каде е,но има и позитивни приказни.Но ако го имаш најдобро е да го остраниш,јас го остранив со хистероскопија воопшто не е страшна процедурата и не е болна,јас немав ни по операцијата никакви болки функционирав ведаш.
     
    На ruzoo му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ruzoo

    ruzoo Нов член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Na anomalija na septum mislam, vo zavisnost kolkav e i kade e doktor sovetuva za otsranuvanje, ako e viden pred bremenost e super i se sreduva. Mene mi go najdoa vo 10nedela vo brmenost i eve teram 14+, so toa sto pred toa imav eden spontan vo 6n, no i togas ne beshe viden septumot na pregledi...molam gospod samo da bide se do kraj dobro so bebeto. Sovet moj, ako imas i doktor ti preporacuva za otstranuvanje idi odma ne mu ja misli ic, bolje na creme odkolku da te boli glava posle
     
    На Angel05 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Angel05

    Angel05 Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2021
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    I mene vo 10 nedela od bremenost mi otkrija srcevidna matka, predtoa nonstopidev na redovni kontroli nikoj nisto ne MI kaza,vaka sovet od mene: ne se plasi od spontan mene doktoro mi kaza samo da pijam magnezium dvapati na den I 1 2 meseci od picetokot na bremenosta da nemam odnosi, bebeto se rodi vo 38+ 2 na zakazan carski, poradi odredeni prucini(no mi pocina) cela bremenosta bev aktivna, dosta dvizev I nemav nikakov problem
     
    На ruzoo му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Angel05

    Angel05 Активен член

    Се зачлени на:
    11 август 2021
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    40
    Пол:
    Женски
    Mene doktorot ne MI kaza kolkav e septumot mi kaza samo deka e malce, I deka dokolku sum ostanala trudna toa nema da MI bide problem samo da piam magnesium, I posle poragjaj da odma na skratuvanje na septumot
     
  17. ruzoo

    ruzoo Нов член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2021
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    19
    Пол:
    Женски
    Bas mi e zal imaj verba kje bide povtorno...se nadevam i jas samo na dobro, pijam utrogestam pa kako saka gospod kje bide...sto e do mene se pazam premnogu i slusham doktor
     
    На Angel05 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. *Ива

    *Ива Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    379
    Пол:
    Женски
    Мене матичната на претходниот преглед ми спомна имаш мала преграда ама мала е ептен, а сега на последниов баш и потенцирав дека сакам тоа да го видиме и ако треба да ме прати понатаму за отстранување и она ми рече гледам дека минатиот пат сум запишала тоа ама сега стварно не гледам ништо веројатно е нешто многу мало и според мене нема потреба да одиш на операција и да се изложуваш на ризик од инфекции и слично.. Е сега јас стварно не знам што да правам се мислам дали да одам на ХЦГ во Систина и да проверам или да си седам мирна.. Ме јаде црвот, сакам да планирам бременост и ептен ми е страв од компликации веќе премногу случаи имав такви околу мене и истрауматизирана сум... Да ми дадете совет? Кај кого можам да правам ХЦГ во Систина? Или евентуално 4D ехо
     
  19. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.095
    Допаѓања:
    1.549
    Пол:
    Женски
    Хсг не ти е сигурен метод кај мене не се покажа а мене пола матка зафатена со преграда,да одиш кај некој многу добар доктор да те види на 4д најдобро за да знаеш на што си бидејки јас имав 2 спонтани поради тоа.Не оставај така верувај се изнамачив кога веќе знаеш оди обавезно на 4д.
     
    На Aschenputtel и *Ива им се допаѓа ова.
  20. Aschenputtel

    Aschenputtel Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2012
    Пораки:
    1.152
    Допаѓања:
    7.731
    И јас планирам бременост. На обичен преглед со 2д ехо беше само сомнеж, сега правев 5д и се потврди и тоа доста голем. Кажа докторката може 2 интервенции ќе треба.
    Сега правам анализи за крв, хепатит, брисеви, па наредниот планирам хистероскопија.
    Не е проблем за бременост, ама доаѓа до спонтан. Вака кога веќе се знае, треба да се среди.
     
    На *Ива му/ѝ се допаѓа ова.