Двојазичност кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од koritsaki, 15 ноември 2011.

 1. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.269
  Bravo. Ne deka se custvuvam napadnato, nego ete toa e vistinata. Vie sto ne ste vo Mak. razbirate, drugive prodavaat teorija na zdraviot razum.
  Nema potreba poveke da se objasnuvame sto znaci razbira makedonski, zboruva(ama kako) i znae.
  Se ti e na mesto kazano.
  Mora da zivees negde nadvor.
  Pozdav
   
  На crimson и Doozy им се допаѓа ова.
 2. Петре Прличко

  Петре Прличко Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2014
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  384
  Албанците и Турците се тие од дијаспората што градат и инвестираат во Македонија. Тие работат на Запад, чесно или нечесно не е важно, но сите пари, капитал ги вложуваат во својот роден крај и семејството. Сите тие нови куќи, згради, фирми во Тетово и Гостивар се резултат на нивната дијаспора. Македонците од друга страна се тотални ебиветри ( секоја чест на исклучоците). Тоа што дошле Македонци еднаш во 5 години тука и купиле еден билет во Музејот на ВМРО е смешно да се анализира како инвестиција. Можам да набројам уште милион примери, но залудно е.
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.183
  Допаѓања:
  228.337
  Дали чесно или нечесно не е неважно, туку многу често пресудно за висината на примањата.
  Посебно оние нечесните пари мораш некаде да ги испереш т.с да ги инвестираш бидејќи на запад ќе ти бараат милион документи како си дошол до нив. Па ајде една зграда, еден трговски, важно ти си бос и некој може иј ќе ти се восхитува на твоите бизнис квалитети и талент. За придонесот кон заедницата де ;)
  А новодојдените гастарбајтери (чесните) најчесто почнуваат со еден минималец, со кој едвај таму врзуваат крај со крај.

  Во странство можеш да живееш или да преживуваш.
  Да не навлегувам во култура, начин или стил на живеење на некои малцинства или гастајбартери во странство, сето тоа по цена да се изгради една куќа која можеби еднаш годишно, а можеби и еднаш на икс години ќе биде посетена.

  И може да живееш на запад, ама уствари да не си излезен од селото од кое си дошол.
  Доколку некој расчистил со себе дека нема намера да се враќа во македонија по 20-30-40 години за да живее, која е логиката да гради куќи или да започнува бизнис.
  Да крати од образование, удобност можеби и уста на децата за две недели во годината наместо во фамилијарниот дом од кој они дошле( кој и така е нивни најчесто), да престојуваат во нов сопствен дом.

  Некој живее за еднаш годишно да дојде македонија и да даде гас на бе ем ве то, комшии да видат дека нешто се изградило или фамилија да сеувери колку си успешен оти си им отворил едно дуќанче, т.с бизнис.
  Останатите 11 месеци рмбаат за да го одржат тој филм пореален.
  Други стварно живеат и се ослободени од некои комплекси и идеологии.

  Секој допринесува колку може и ако може...ако сака, колку сака и на кој сака.
   
  На tinkerbelll, imelda, senza.parole и 8 други им се допаѓа ова.
 4. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.269
  Nemam namera nikogas da se vratam, namesto kuka vo Mk. za da vidat komsiite imam se sto mi e potrebno ovde, ic netreba nikoj da vidi, ne mi e toa celta.
  Petre smeski kazuvas. Dosta si interesen.
   
 5. Петре Прличко

  Петре Прличко Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2014
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  384
  Ако немаш потреба да се враќаш во Македонија немаш ни потреба да пишуваш на македонски форум. Многу логично. Од толку многу форуми на сите јазици ти баш на македонски ( иронија).
   
 6. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.269
  Petre ke ti popusta, zosto si dete, advojazicen si ili?
   
 7. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.959
  Пол:
  Женски
  toogood, тоа со милицијата нема толку врска со јазикот, колку со состојбата во земјата. Ние за демонстрација/протест/штрајк и во школо учевме, а на телевизија секој ден има и вести од светот. Таман работа да знаеме само за она што се случува кај нас. Особено во денешно време, со еден клик имаме пристап до секакви информации. На пример, да не беше инцидентот со Буш, немаше да знам дека во арапскиот свет фрлањето чевел врз некого значи најголема навреда.

  Иселувањето на Македонците не е од вчера, има семејства кои со генерации живеат во странство. Ама истите тие успеале да го сочуваат македонскиот јазик и отворале школи каде што ќе се изучува македонската историја и кириличното писмо. Денес сето тоа е многу полесно, затоа што имате пристап до македонски книги, музика, филмови, вести, па и форуми :) Така детето може да го вежба јазикот и да го почувствува за поблизок.

  Што се однесува до Борбата на македонскиот народ - тоа не е политика, тоа е историја. Историјата исто така се учи во школо. Ние учевме и за Американската граѓанска војна, и за Француската револуција, и за Октомвриската револуција во Русија. А дали твоето дете ќе го учиш македонска историја, тоа е твој избор.
   
  На Marossa, Daydream, bittersweet и 7 други им се допаѓа ова.
 8. DraTilHelvete

  DraTilHelvete Активен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2014
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  52
  Пол:
  Женски
  Нормално дека ќе биде двојазично на норвешки и англиски
   
 9. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  2.908
  Јас највеќе те подржувам. Така е, во право си. Албанците и турците одат на печалба во странство, но парите што ќе ги заработат ги инвестираат тука во оваа држава. А нашиве македончиња, одат на печалба во странство, се враќаат тука, НЕ ги инвестираат парите кај нас и се враќаат пак во странство и таму ги трошат парите.
   
 10. imelda

  imelda Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  1.622
  Допаѓања:
  10.311
  ^
  Држете и подржете се на друго место со муабет кој не е за темава.
   
  На tessie и girl-miri им се допаѓа ова.
 11. Adina

  Adina Популарен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2013
  Пораки:
  1.025
  Допаѓања:
  8.019
  Пол:
  Женски
  boooo kolku samo se komentirat za sve i svasta,samo konkretno za temata ne..strashno. muabetov mi e,decata najmnogu i najlesno ucat od mali noze... imam vnuk,godina i pol,mu zborime dva jazici,i bez problem razbirat onolku kolku e mozno za negova vozrast..taka sum ucela i jas,taka e najlesno..
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Night Rider

  Night Rider Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  713
  Пол:
  Машки
  Ирационално е децата на иселениците да се замараат во учење Македонски јазик, посебно оние кои се трета или четврта генерација на иселеници, имам видено примери каде деца од четврта генерација од Канада ги тераат да учат а децата воопшто не ги интересира Македонија или јазикот и одбиваа да зуцнат било што на Македонски, се гледаше дека им е непријатно.
  Ако веќе учат втор јазик подобро нека биде шпански, француски барем може ќе имаат корист некогаш од тоа.
   
  На DraTilHelvete му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Петре Прличко

  Петре Прличко Активен член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2014
  Пораки:
  330
  Допаѓања:
  384
  Дали е ирационално тоа што Евреите и по 10 генерации во Америка зборуваат хебрејски, одат во Синангоги, се женат/мажат исклучиво меѓу себе, се воспитуваат парите да ги вртат меѓу себе. да се солидализираат, помагаат? Или Турците на пример во Германија, Индијците и Пакистанците во Британија, Кинезите насекаде во светот ? И, многу други примери. Силна и солидарна дијаспора значи многу посилна матична држава. За жал Македонецот никогаш всушност не ни бил нација за да ги сфати тие работи рационално.
   
 14. Night Rider

  Night Rider Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  713
  Пол:
  Машки
  Не знам што прават евреите и не сум толку упатен во деталите на нивниот живот но ако го прават тоа, целосно е ирационално бидејќи јудеизмот е ирационална племенска митологија која е анахрона во денешно време како што би бил стар грамофон од оние со труба а некој да учи хебрејски или јидиш на место каде истите се целосно бескорисни - е исто ирационално па дури и глупаво.
  Покрај тоа, не е желба на детето да учи јазик кој ќе му биде целосно бескорисен и инсистирањето на родителите да се учи бескорисен јазик е ретардирано, без разлика дали е Евреин, Македонец, Кинез или Зулу.
  Само што не верувам дека евреин од Канада би ги учел децата хебрејски или јидиш.
   
 15. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.269
  I te kako евреин од Канада би ги учел децата хебрејски.
  Kaj niv nema sakas, nejkes. Moras. No da se razbereme, imaat i polza od toa. Dojde li nov evrein odma site trcaat pomagaat, vo pari, hrana, namestaj, rabota mu naogaat..... Site ostanati vo toj pogled se katastrofa, pa zatoa nema ni potreba nasite deca da go znaat jazikot. Kolku da se razberat. Sto pomalku znaat, poubavo ke pominat.
  Najgolemo e lobito na evreite vo Kanada i Amerika.
  Da napomenam deka ne samo sto pomagaat na nivnite nego i na nas ostanatite (ako imas vistinski priatel, a jas imam).
   
 16. Night Rider

  Night Rider Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  713
  Пол:
  Машки
  Прашање е дали ги учат хебрејски или ги задојуваат со еврејски идентитет, воопшто не верувам дека ги учат хебрејски бидејќи од него нема да имаат никаква корист освен ако не учат за рабини. Тоа што се подржуваат нема никаква врска со хебрејски. Се е тоа убаво, што се помагаат меѓу себе но тоа е враќање наназад, во племенски менталитет и во тој поглед тие се специфични.

  Каква корист би имало дете на еден или обата родители Македонци ако го учат Македонски? Или сосила ќе учи па ќе заборави повеќе од тоа што учел, освен ако се обата родители Македонци и ако го зборуваат јазикот во секојдневието, тогаш ќе поприми понешто но тоа ќе е дијаспорски јазик, со каро по стрито во шопо.
   
 17. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.269
  Ima poveke moj postovi na ovaa tema, mozes da gi procitas.
   
 18. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  618
  Допаѓања:
  1.140
  Пол:
  Женски
  Јас сум за двојазичност,затоа што уште од мали нозе ќе бидат попаметни.Сите јазици ќе ти бидат од корист.А @Night Rider велиш дека никаква корист нема да имаат од македонскиот јазик,ама грешка си.Секој јазик ти е од корист.Јас сум родена во Данска,а ниту мајка ми,ниту татко ми не знаат дански.Но затоа сега сама си учам повеќе јазици и кога ќе станам мајка,ќе им зборувам на децата на повеќе јазика.
   
  На daylight и koritsaki им се допаѓа ова.
 19. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  618
  Допаѓања:
  1.140
  Пол:
  Женски
  Да не заборавам моето знаење на англискиот, германскиот, данскиот, шведскиот, норвешкиот, францускиот, италијанскиот, шпанскиот, португалскиот, рускиот,украинскиот, белорускиот, полскиот, чешкиот и словачкиот нема да им ги пренесам само на моите деца, туку и на моите внуци здравје боже. Не знам можеби затоа што имам преголема љубов кон јазиците и затоа што сакам да станам филолог.
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 20. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  2.953
  @mode-kristina само внимавај да ја испочитуваш нивната слобода во поглед на тоа. Не сите деца сакаат подеднакво да учат јазици. Најлесно е ако се почне од најмала возраст низ секојдневието и низ игра.

  Инаку ја поздравувам идејата не само за двојазичност туку за повеќејазичност кај децата, но тоа оди најлесно ако се почне од најмала возраст, и дотолку полесно ако децата се од мешан брак и/или средина. Колку добро ќе ги испонаучи сите 4 јазика ќе зависи за какви сè теми ќе разговара дома, дали и какви сликовници, енциклопедии и филмови ќе му даваат на детето.

  На пр. мајка македонка, татко норвежанец а живеат во Канада каде со другарчињата збори англиски а на школо ќе учи и француски. Користа од познавањето на македонскиот и било кој друг жив јазик е голема - колку јазици знаеш толку јазици вредиш. Никогаш не можете да знаете каде ќе го однесе животот вашето дете. Да не биде после, се бара искусен симултан толкувач за добра плата од македонски (чисто пример велам) на англиски во некоја важна организација во Торонто или Мелбурн ама детето како мало не го учеле македонски демек по логиката „Шчо ќе му е, си андерстендува англиски„.

  Само да не биде сето тоа под присила, тогаш лесно може да здосади и стане одбивно.
   
  Последна измена: 9 февруари 2015
  На Ella.313 му/ѝ се допаѓа ова.