1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Двојазичност кај децата

Дискусија во 'Дете' започната од koritsaki, 15 ноември 2011.

 1. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  7.012
  Допаѓања:
  121.797
  Пол:
  Женски
  Така и комуницираме. Јас исклучиво на македонски, татко и исклучиво на грчки. Ама јас и маж комуницираме претежно на англиски, па активно го слуша и тој јазик. Сакав англиски да исфрлам на почеток, ама педијатарката ми рече нема потреба. Секако слуша 2 основни јазици.
  Разбира, ама ете ме мачи малку тоа што не пуштила ниедно зборче со намена. Најмногу поради фактот што од 11 месеци навака збори како навиена, некој бејби џибериш. Нон стоп раскажува сликовници или покажува нешто со прст и збори, ама нејасно. Не очекувам да збори, нормално, сеуште е рано, ама ете малку ме мачи тоа што си збори бебешки, а не кажува ништо друго.
  Фала ти за линкот.
   
 2. JoyJoy

  JoyJoy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  2.433
  Допаѓања:
  8.944
  Пол:
  Женски
  Ако разбира и се труди да комуницира со вас тогаш е во ред. Ќе се пушти. На 16 месеци е секако мала.
   
  На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.