1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Двојби при воспитување на децата помеѓу родителите

Дискусија во 'Дете' започната од Silver.E, 14 март 2013.

 1. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.253
  Темава ја отворам за сите родители да си бараат совети за проблемите кога се сукобат со своите сопрузи/сопруги.

  Често се случува и двајцата родители да мислат различно, па мора да се дојде до некоја средина, компромис, но сепак да е она што е најдобро за децата.

  Често гледаме случки кога мајката ќе каже: немој, а таткото: може, па се руши авторитетот кај мајката, а со тоа испаѓа и дека е лоша. (или обратно).

  Да почнам јас, со едно прашање, да ја загреам темава. Јас сум против вакцинирање на децата, а тој е за вакцинирање. (немаме деца сеуште).
  Јас имам свои причини (Јасни се во ЗА и ПРОТИВ вакцинирањето), а тој е само уплашен, си мисли ако не се вакцинираат ќе заболат одма од туберкулоза и слично. Овде имаме двојба, ама и не гледам заеднично решение, зошто или го вакцинираш детето или не.
   
 2. snegulkata

  snegulkata Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  2.746
  Допаѓања:
  27.084
  Темава??? :?:
  Зарем сте секогаш истомисленци со вашите сопружници па никој ништо не напишал?

  Ок, јас ќе кажам за моменталната ситуација дома кај нас. Леа ни е прво дете, и двајцата и посакувам се најдобор...но за многу работи имаме различен став.
  Пример, на ММ не му смета ако малечката заспие покасно и си поседи со нас, мене пак страшно ме нервра кога не заспива навреме бидејќи знам дека другиот ден е комплетно испореметен редот. Тој вели остај детето нека си седи, а јас упорно гасам светло за да спие. Него едноставно му е сеедно што ќе заспие во 00:00 а јас упорно го убедувам дека треба порано да е во кревет. Сега засега не разбира и е малечка, но какви родители ќе сме ние понатака во нејзините очи кога едниот вели ,,легнувај да спиеш, доцна е,, а другиот и вели ,,дојди филм да си гледаме,,
  Исто така кога тој ја чува и допушта работи кои јас маки мачам по цели денови да ја научам дека така не може (пр. да растура фиоки, да скока по мебелот и сл.) Јас велам немој, а татичко дури се смее на лудориите кои ги прави малата. :x
  Има и други ситуации во кои сме контрадикторни со ММ и засега не знам како да ги решиме... Често пати му имам кажано дека пред детето треба да зборуваме на исти јазик, исти ставови, да кажуваме исти правила на однесување... Она за кое не се согласуваме треба во наши 4 очи да го решиме, а не пред детето да се докажуваме кој е во право а кој не. Не сакам ниту јас ниту тој да биде ,,лошиот,, во нашето семејство, но мораме да бидеме едногласни пред детето. Интересно е што и ММ ептен се сложува со она ,,едногласни пред детето,, но во многу ситуации заборава како требаше да се поставиме пред малечката. Ми вели остај ја да порасне и не ја гуши уште од сега со правила :^) Ја гушам ли??? :worried:
  Понекогаш го разбирам бидејќи поретко ја гледа па затоа ја разгалува, ако тоа воопшто е причина за неговата попустливост(facepalm)
   
  На Mari*, VladeMila и joy1 им се допаѓа ова.
 3. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.560
  Допаѓања:
  25.869
  Убава тема, не верувам дека постојат родители кои потполно во сѐ се согласуваат. Ние на пример на зборови скроз исто мислиме, ама кога ќе дојде на дело не е баш така. Секогаш мене ми се оставени работите кои син ми не ги обожава: кога треба да се вади од капење, да се облекува, да се заврши играњето во парк или игротека, вакцинирање...
  Е во последно време тој го пресоблекува оти мене многу ме клоца по стомак, а не чини оти сум бремена.
  А кога е за изнесување надвор, за тешење тој е прв. Исто како и кај снегулката и кај нас маж ми е тој што е да не се прекорува детето за ништо и да се остави да си го живее детството. А кога ќе му фати некои негови работи мене ми се лути и јас сум крива оти не сум кренала на место, па детето ги земало.
  Сигурно има и други работи ама не ми текнува во моментов.
   
  На Mari* и VladeMila им се допаѓа ова.
 4. leona83

  leona83 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2014
  Пораки:
  2.548
  Допаѓања:
  1.975
  Пол:
  Женски
  Искрено многу ретко имам видено кога двајцата родители секогаш се со ист став, ама зборувам за поблиските кои постојано се околу нас значи кои ги гледам во секакви ситуации. А и од стари останало дека едниот е добриот а другиот построгиот. Кај нас јас сум строгата а мм добриот. На пример исто како погоре: јас викам дете кое оди во градинка не смее да заспива касно а мм вика сам ќе си заспие. Јас викам нема јадење разно разни глупости маж ми вика а ние како сме растеле, јас викам остави го сам да мие заби он вика е многу убаво ќе бидат измиени, јас викам кога ќе ставиме казна ( на пр.да не добие играчка некое време) он наредниот ден купил!
  Ама кога ќе направи грешка за која треба да се искара јас зборувам, зборувам и мм само вика, да во право е мајка ти , за ова и јас сум ти лут и детево се извинува.
  Значи јас ем лоша ем не ми успеваат методите на воспитување.
   
  На Mari*, VladeMila, MacenceEna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. LGBT

  LGBT Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  108
  Немам дете и се извинувам за оф топиков, само сакам да кажам збор-два за вакцините. Многу заразни и смртоносни болести се спречени со вакцинација и децата што не се вакцинирани имаат послаб имунитет, т.е немаат вештачки стекнат имунитет кон одредени болести и претставуваат опасност и за околината. Против вакцините најпрво пишал еден доктор на кој му е одземена лиценцата заради лажирање на резултати (врска помеѓу вакцините и аутизмот). Лиценцата е одземена, ама глобалната хистерија е предизвикана... па така не се правете експерти, слушајте медицински лица.
   
  На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
 6. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.791
  Допаѓања:
  17.400
  Пол:
  Женски
  Κај нас изгледа е обρатно. Тато е "лошиот" а од мама гајле немаме,зашто мама е 24/7 достапна,тρпи се,се неρвиρа,знае да подвиκне новеднаш го земам и гушκам и баκнувам,не тρеба знам,но κρиво ми е што сум свρесκала и синκо сега си κоρисти. Со тато е дρуга пρиκазна,од тато се плашиме,пρед тато сме послушни,не пρавиме егзибиции.
  Κај нас,κога едниот виκа дρугиот молчи и не е во одбρана на ниедна стρана,моρа детето да има стρав баρем од едниот ρодител.
  Κаκо и κај сите,и κај нас исто,аκо јас давам нешто да јаде-мм остави го не му се јаде,аκо јас саκам малκу да бидат сρедени игρачκите-мм еее аκо де што фали деκа се сопнуваме низ соба.
  Нема баланс јас мислам или ρетκи се таκвите.
   
  На Mari* и joy1 им се допаѓа ова.
 7. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  21.976
  Пол:
  Женски
  Se pronajdov vo tekstot na @snegulkata
  Dve deca imam, vtorovo e bebus
  So mm sme mnogu razlicni po karakter pa taka i vo vospituvanjeto imame gore dole razlicni stavovi.
  Mnogu sum principielna i sakam sekogas da se zapazi redot, da si ima navika, no ete malku mi kliznaa rabotite posto sega sum okolu bebeto a pogolemata e prepustena na tato, a tato pak e po libetre vo odnos na principite pa taka vecera i dava pred lap top so najnovite crtani ( dolgometrazni neli), pa ete idenje vo krevet podocna, pa ponekogas eskiviranje od mienje zabi i sl.
  Bea vo svedska na gosti i koga se vratija po nekoe vreme gledam i nudi sveps da proba.kosa mi se krena, vikam normalen si?? E dobro be mi vika cudo ako proba golema e.sea tamo zolva mi mn ne mari pa decana si jadat pijat sto sakaat a kaj mene toa ne proaga..
  Krivo mi e sto ponekogas raspraviite se pred nejzini oci iako vekje e golemka da sfati sto e ispravno a sto ne sepak ne e ubava slikata da se raspravam pred nea.
   
  На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
 8. pravnicka2

  pravnicka2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2013
  Пораки:
  295
  Допаѓања:
  330
  Пол:
  Женски
  Во глобала со мм имаме исти ставови околку воспитувањето,ама ете има и некои ситници во кои се разликуваме.
  Пример,јас сум строга за тоа дека треба да се оди во градинка.Бидејќи двата сме на работа,а никој не ни го чува,детето е запишано во градика.Јас седам зад тоа дека доколку веќе решивме да го носиме,тоа мора да оди,а не денес нека не оди баба му е расположена да го чува,а за утре ќе видиме.Е не можи така.Не можам да гледам јас кој и кога е расположен.И кога ќе почни на училиште денес ќе оди утре не?!Е ова е ставот на мм кој страшно ме нервира.Значи го води детето кон тоа да нема никакви обврски.
   
  На Mari* и zuto им се допаѓа ова.
 9. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.483
  Допаѓања:
  17.451
  I kaj nas vospituvanjeto e razlicno :(
  Jas sum po stroga. Ne gledam mnogu dali se rasfrlani igrackite, ili dali e doma mnogu suredeno, no zatoa strasno me nervira koga i se poremetuva redot vo jadenje i spienje. Se znae koga e vreme za jadenje i spienje. I malce da kasne- vazno vo opredelenoto vreme da jade. A mm koga ja cuva nema red. Koga mu se jade- neka jade, moze i 1-2 vo denot da jade ne bila gladna. :( I za spienejto isto. Najvece okolu redot imame razlicni stavovi. Koga sum na rabota MM znae da ja oblece i do kladilnica da otidat, ili na kafe nekade i toa so saati da sedat i da se iznauzivaat dvajcata. A jas ako izlezam nekade so nea abe za sat vreme doma. Ne mi sedi mnogu so mene.
   
 10. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.972
  Пол:
  Женски
  Не очекував дека ќе сме истомисленици на оваа тема...согледувајќи дека сме двајцата различно воспитувани. Но сепак сега за сега нема проблем си го терам начинот на кој јас сум била воспитувана. Ми пречи само тоа што мм го учи на пцовка-него сега му е смешно за кога кажува, ама утре детето и на др место ќе каже....ете за тоа мн се карам и лутам.
   
 11. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.646
  Допаѓања:
  303.626
  И кај нас има двојба.

  Јас сум по строга и сакам да му створам ред и навики на детето.
  Неможам поради маж ми.
  Не дека тој ја прави невоспитана, ама премногу ги исполнува желбите па моите ставови какво треба да биде детето и во кој правец да се воспитува и учи почнаа многу да се разликуваат од неговите.
   
 12. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.858
  Допаѓања:
  31.549
  Пол:
  Женски
  Тоа не чини за развојот и воспитувањето на детето. Седнете двајцата и најдете некоја заедничка златна средина. И придржувајте се и двајцата до истото. :)
   
  На theowndemon и referentka им се допаѓа ова.
 13. marchi-cool

  marchi-cool Популарен член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.049
  Допаѓања:
  12.759
  Пол:
  Женски
  значи не можеш да си строг и на дете све да му забраниш ради да се воспостави ред. Детето барем во првите 3-4 години треба да е послободно. А и ние сме со различни ставови мислења и идеи некогаш се караме ама тоа е. Детето секогаш сваќа што е лошо па не прави. Така да немаме голем проблем
   
 14. Dentina

  Dentina Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  2.602
  Допаѓања:
  28.231
  Различни сме, јас сум пофлексибилна, тој покрут ама повнимателен. Јас знам да сврескам, да пренесам нервоза. Но сега драстично го намалив тоа откако пред години увидов дека е така. Последен пример- јас би дозволила да гледа Рик и Морти на 12 гофини, тој не. Таа го слуша него и не гледа потајно, вели ќе почекала до 13 Јас на 12 одамна ќе прекршев правила. Од друга страна, тој има трпение на монах, јас ако мислам дека греши нешто, сега и офма сакам да разрешам.