1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дебелината и откажувањето од цигари

Дискусија во 'Диети' започната од vodnicka1, 21 јуни 2010.

  1. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Тетка ми долго време беше пушач, па и беше многу тешко да ги откаже цигарите.
    Ама се реши да престане да пуши и секогаш кога ќе осетеше криза за цигара, грицкаше семки. Не знам дали беше од семките или од нешто друго, ама за брзо време премногу се здебели. Имаше накачено околу 15 кила.
    Ама се е индивидуално. Познавам луѓе кои и порај тоа што ги откажале цигарите, не се здебелиле воопшто.
     
  2. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Мене па ми некако смисла, се си мислам дека све е до психа.
    Сите ми викаа дека демек пушачите се послаби, и слично, почнав да пушам не со намера да ослабам, туку од што ми се присака, ни ослабев, ни бутур, туку се здебелив.
    Имам некоја навика кога пушам или да јадам нешто, или да пијам сокови, па најверојатно соковите, шеќерите и грциките си го направија своето.

    За откажувањето немам лично искуство меѓутоа имам братучетка која пушеше 10 и кусур години, поради здравствени проблеми мораше да ги откаже. Беше екстремно слаба, и очекувавме да се здебели, меѓутоа девојчево ни кило не стави, дури и малце подослабна.
    Така да се мислам дека се е до психа и личен став и лична волја.
     
  3. Mjauu

    Mjauu Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    135
    Допаѓања:
    78
    Јас ги остадов цигарите пред година и пол.Е сеа првите два,три дена јадев ко будала,се шо ке најдев.И ја почнав УН и со маки првите дена ама брзо се стабилизирвит се.Е сеа некој ко ке ги оставет си јадет колку сакет демек со изговор ги оставам цигариве (исто ко трудницине).Така да ако сакат некој да ги остават не е пречка зголемен апетит,и онака за 3 недели се стабилизирвит организмот мојш само 2/3 кила да ставиш. А иначе сега сум 10 кила послаба од ко пушев па ко ке видиш :clap:
     
  4. interistka

    interistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јуни 2011
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    15
    Цигарите го уништуваат витаминот це а тој е важен за слабеењето така да на пушачите им фали овој витамин и логично е ако пушиш потешко ке слабеш, ке слабееш само ако додека седиш а сите грицкаат пример ти си дувкаш цигарче и не јадеш значи ако ти менуваат храна :)
     
  5. mamma

    mamma Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    26
    Пол:
    Женски
    10 години бев пушач сега 3 години не пушам,поправена сум многу ама нема веза со цигарите.
     
  6. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Не пушам веќе 3 месеци 8) не сум воопшто поправена може е рано ама јас исто си јадам како што си јадев може затоа што сo цигарите го оставив и лебот , ама каснувам пица ваму таму :D сметам дека немаат некое влијание на желбата за јадење барем кај мене , а пушач бев 4 години ...