1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дебелина и забременување

Дискусија во 'Бременост' започната од skorpija90, 1 април 2016.

 1. skorpija90

  skorpija90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2013
  Пораки:
  82
  Допаѓања:
  11
  Zdravo. Imam 25 godini vo avgust minatata godina pravev svadba i od togas ne se pazime so maz mi no ne vnimavame i na plodnite denovi ako voopsto toa ima vrska i ne mozam da zabremenam. Ginekologot mi vika se e vo red kaj mene i maz mi pravese ispituvanja i kaj nego se e vo red. Dali moze da vlijae debelinata, bidejki imam 90kg a toa e premnogu neli :/ Dali nekoja zabremeniila so golema kilaza, mene mi e mnogu strav deka neli i vo bremenost se debelee sto ke bidam togas :( Dali prvo da oslabam pa da probuvame za bebe ili da si probuvame pa ako se fati se fati, pa vo bremenost ke gledam da ne kacam poveke od 10 kg .....
   
 2. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.465
  Може да има врска ама не во тој смисол да те прави неплодна. Далеку од тоа. Знам многу случаеви каде што жената фатила диета и останала бремена. И јас два пати кога фатив бев на диета. Дали дека побрзо работи метаболизмот тогаш....врска немам. А непишано правило е крупните жени помалку качуваат во бременост од слабите.
   
 3. TheSecret

  TheSecret Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  3.652
  Допаѓања:
  7.432
  Пол:
  Женски
  Прво и јас останав со слична килажа како твојата така да ете нема врска дебелината во мојот случај, сега секој си е различен. И незнам дали е точно тоа дека подебелите помалку качуваат но еве кај мене фала богу до сега е така. Чим гиникологот вика дека немате проблем така е, но сепак јас би ти препорачала да си испиташ тироидни хормони за секој случај.За слабеењето сепак подобро би било да ослабеш малку па после, од искуство ти кажувам еве мене многу ми е тешко со оваа килажа, се ме боли одвај се движам понекогаш, но тоа е твоја одлука. Пред се најважно е да си го пуштите мозокот на пасење прво па се ќе си дојде на место кога најмалку очекувате, ти кажувам со добра намера и од искуство, знам како ти е зошто и јас бев иста ситуација. Не аха сеа сврши во мене ете ќе забременам така телото од инает не ти дава, водете љубов не мислете на правење бебе, и тоа само ќе си дојде, како што е господ никој не е само позитивно и со среќа :l:
   
  На Rama, only44you и DigY им се допаѓа ова.
 4. macencef

  macencef Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  1.885
  Допаѓања:
  2.783
  Пол:
  Женски
  Najbitno e da se opustis i jas bev so golema kilaza preku 80 kila pa zabremeniv nemav problem. Ama nikako pritisok da si pravite, sepak si mlada pa duri i da se sluci vo najlos slucaij pose 1 ili 2 godini da zabremenis, nema da bidis stara ili da bide ponezgodna bremenosta zaradi vozrasta. Samo opusteno i bez panika. Nemoj da pocnis da presmetuvas za plodni denovi. Toa se sipinki so rasol, jas vednas po menzis ostanav bremena, toa ne e ni ploden period ni nisto. Hehehe moj sovet - opustajte se pocesto ako me svakas ;) Se ke bidi i naskoro bas sakam da te vidam vo statiite za bremenite zeni pozz i so sreka
   
  На only44you и Dust им се допаѓа ова.
 5. ssweety

  ssweety Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2014
  Пораки:
  552
  Допаѓања:
  1.494
  Пол:
  Женски
  Можеби има влијание и дебелината штом гинекологот така ти кажал, но јас имам повеќе случаеви што лично ги познавам што имаат и фазла кг. па имаат деца ...пред една недела само што се породи една пријателка има фазла од 90кг и е мн ниска па одма остана бремена и сега си има близначна. Сето ни е до психата ...јас и мм се обидуваме 2 години и се нема воопшто фатено а се е во ред и кај двајцата . Јас ти препорачувам да си водите љубов а не да се обидувате за бебе ( да не мислите е сега ќе имаме секс за бебе) а меѓу време само смениго начинот на исхрана ...не јади бел леб,благо, сокови не пијај....не вечерај доцна на вечер и се ке се среди.
   
  На only44you му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Len@82

  Len@82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2016
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  143
  Пол:
  Женски
  јас сум тука некаде со таа килажа и мене гинекологот ми рече да ослабам ... дури и ме прати да правам огтт за инсулин ...
   
 7. QueenP

  QueenP Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2016
  Пораки:
  700
  Допаѓања:
  5.219
  Пол:
  Женски
  Иста сум и јас на прв поглед докторот ми кажа да почнам со намалување на килограмите кај некој може не значи ништо тежината но кај некој да.
   
 8. Lexus

  Lexus Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2013
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  305
  Пол:
  Женски
  Значи јас сум жив доказ дека дебелината нема врска со забременувањето. Јас забременив со повеќе од 90 кила, без никаков проблем и ниеден доктор не ми кажал дека тоа може да е проблем. Во бременоста се поправив 15 кг.
  Направи ги сите испитувања и ако немате проблем опуштете се. Ви посакувам среќа и наскоро бебенце
   
  На Aleksandra19||@@, only44you, QueenP и 2 други им се допаѓа ова.
 9. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.746
  Пол:
  Женски
  Дoкoлку си сo пцoс имa влијaние, вaкa не бaш.a пoштo видoв декa ти препишaле метфoрмин знaчи.имa некoј прoблем сo шеќерoт инсулинoт.или пцoс имaш. Мoрaш дa oслaбеш.и дa внимaвaш нa исхрaнa инaку метфoрминoт сaм.пo себе не пoмaгa.
  Јaс сум сo.пцoс.имaв и.пoкaчен инсулин, пред две ипoл.гoдини.имaв 67 килa, гинекoлoгoт ми рече мoрaш дa ги симнеш, ги симнaв и вo.кoмбинaцијa сo метфoрминoт и здрaвa исхрaнa се дoдекa зaбременaм имaв килaжa oд 50-51 ни.вo.бременoстa не се пoпрaвaм мнoгу.
   
  На vichy, only44you и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 10. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.919
  Допаѓања:
  14.527
  Пол:
  Женски
  Јас сум со пцо, и баш од нив варирав во килажа нон стоп.

  Почнав со диета. Претходно се имав здебелено плус, затоа што три месеци пиев контрацептиви и хормони за да ми се регулира циклусот оти пак ми имаше скокнато...

  И само што прекинав со нив, почнав со диета, и тој месец на контролна фоликулометрија за дали била успешна терапијата, решивме да пробаме.

  Следствено, останав бремена со повеќе кила и од обично што имам. Значи правиме муабет за килажа веќе од троцифрен број. ....

  Ме фати малку паника, ама сѐ си помина во најдобар ред. И бременоста, и поридувањето. Внимвав што јадам, се движев, одев на јога... До 9 месец не се здебелив многу, но во 9 качив повеќе... Сепак скоро сѐ симнав до две недели после породување.

  Имав другарка која е нормално градена накај слаба, па имаше многу поголеми проблеми со тешкотии за движење од мене.
  Нема правила. Секое искуство е индивидуално.

  Она што сакам да го кажам е следното - ако останеш бремена, не е паника, најверојатно ќе биде сѐ во ред, но, доколку можеш, убаво е да симнеш претходно но и да си физички активен. Едноставно, посвети се на себе. :)
   
  На zuto, vichy, QueenP и 3 други им се допаѓа ова.
 11. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  5.272
  Допаѓања:
  230.407
  Пол:
  Женски
  @alisijad ми даваш мотивација. Браво за изгубените кг.
  Уште денес ја барам инструкторката за вежбање.

  @skorpija90 јас останав бремена со еден месец метформин. Слушај го докторот и обиди се да ослабеш. Физичка активност пред се!
   
  На vichy и alisijad им се допаѓа ова.
 12. Lexus

  Lexus Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2013
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  305
  Пол:
  Женски
  Освен ако дебелината не е предизвикана од полицистични јајнициили друго хормонско пореметување ( тироида). Во тој случај ќе мора терапија. Но, како и да е се се решава има терапија које е успешна, релаксирано и бебе ќе си дојде :)
   
 13. QueenP

  QueenP Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2016
  Пораки:
  700
  Допаѓања:
  5.219
  Пол:
  Женски
  девојки и јас сум со полицистични јајници и тежина над 85 кг и скоро 2 години не можам да забременам уште правам испитувања а не сум примала никаква терапија се надевам следниот пат ке ми даде нешто освен полицистичните јајници нема друго што ми прави проблем хормоните ми се во ред и плус сум на диета може имам симнато некое кило не сум мерена уште пред да почнам со диета.
   
 14. Len@82

  Len@82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2016
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  143
  Пол:
  Женски
  колку ти беше шеќерот за да ти дадат метформин?
   
 15. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  5.272
  Допаѓања:
  230.407
  Пол:
  Женски
  Инсулинот ми е многу висок. Шеќерот сеа за сега е ок
   
 16. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.746
  Пол:
  Женски
  Инсулинoт нaјчестo е пoкaчен кaј пцoс, мене шеќерoт ми беше низoк секoгaш, нo инсулинoт висoк и зaтoa пиев.
   
  На Len@82 и Bozica1980 им се допаѓа ова.
 17. Len@82

  Len@82 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2016
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  143
  Пол:
  Женски
  извини погрешно се изразив мислев на инсулинот ама океј добив одговор :)
   
  На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.