1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Деверуша

Дискусија во 'Свадба' започната од Katojiikutaka, 27 февруари 2012.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    нека спојат, главната маса да изглека вака П и така ќе има и место и сите кои сакаш ќе ги седнеш на масата
     
  2. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    дали е морално на свадба да се има девер или деверуша или може да се помине и без нив ???
     
  3. I.vana

    I.vana Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    40
    Девер е морално да се има...па кој ќе ја чува невестата ако не е деверот? :) А деверуша не мора..и така нема никаква улога на свадбата
     
  4. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Јас нема да имам ни едно ни друго...
    Деверуша не ни знаев дека постои како термин кај нас (или барем каде што невестата ја бира старосватицата, знам дека има делови од Македонија каде и кумот и старосватот се од страна на мажот), а девер немаше ниту на свадбите на најблиските другарки, па не знам ни која би му била функцијата. Во секој случај нема да тераме адети освен доаѓањето по невеста (за да не се чекаме пред матично).
    Сакав да кажам - и девер и деверуша се функции без кои се поминува, зависат од желбата на младоженците. Во матично и церка за нив нема некоја улога.
     
  5. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    Аха,деверот и деверушата се како ламферот во шахот,на почетокот се до кралот и кралицата,а после тоа не се знае до кога ке бидат со нив :rofl: :lol: :lol: :D
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.013
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Во црква деверот е втор сведок со кумот заедно, а некаде тоа е старосватицата. Кај мене, девер немаше, оти братучед на мажот ми одби да биде девер, па јас си викнав другарка да ми биде старосватица. Во секој случај, во црква, исто како во матично мора да имаш двајца сведоци :)
     
  7. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    па затоа прашувам јас имам и кум и кума и старосватица и старосват, па дали е потребен и девер затоа што од на момчето страната ми предложуваат за девер а јас сметам дека нема потреба и немам некоја улога од него. Некој викаат деверот носи штикли ташна но јас се тоа сама ќе си го обавам. Затоа мислев да не има којзнае каква улога битна?
     
  8. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^Ако се венчаваш во црка мора девер да имаш.
    -А и да не се венчаваш во црква, има други адети за девер, не гледам некоја голема причина да немаш девер.
     
  9. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    објасни ми зошто ???
     
  10. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    А ако сопругот нема брат, како ќе го „создадете“ деверот?
     
  11. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Не беше муабетот за причина да имаш или не... Секој сам си одлучува.
    Последните свадби на кои бев во Скопје (две минатата година и две таа пред тоа) немаа девер, и некако природно ми дојде дека ќе немам. Во една од црквите попот праша дали има девер, откако доби негативен одговор си продолжи, а во другите ниту не прашаа.
     
  12. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Moira,тогаш оди, прв братучед, ако нема прв тогаш втор, ако нема итоа, тогаш внук од сестра/брат(женет), или во краен случај најдобар другар
     
  13. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Не е така, добро кажа дарси - те прашуваат дали има (под девер се подразбира брат на сопругот), и или има, или нема. Не е титула која се префрла на други колена :lol:

    А дека можат - да, можат да си го канат братучедот како „девер“, па да и` купува чевли, бидермаер, и не знам ти јас што уште, ама не значи дека тоа е правилно и неопходно.

    Јас имам девер, и тој стоеше во црква до нас, ми го држеше бидермаерот :)
     
  14. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    ^епа нормално е дека роден брат е девер, ама тебе ете девер ти е тој што бил до тебе.
    Инаку јас кога чув дека дечко ми нема да биде брат кај родениот брат на свадба туку нивен братучед :o лелееее луѓе незнаете колку ми беше ууфффф :devil: , одговорот беше, да да бидат приближна генерација со деверушата.
    А она имаше 16/17(и јас тогаш имав толку), а дечко ми 25, а деверот што им беше имаше 20/21....мислам хелллоооо али ај нека им биде

    а сега снаа му и ден денес знае да рече девер ми(иако не и е венчален девер, сепак родениот брат се подразбира под девер)

    тоа значи,пример и ние утре кога ќе се зимаме со дечко ми,иако тој има женет брат и јас ќе имам друг венчален девер, за мене неговиот брат ќе ми е девер
     
  15. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.345
    Jaс бев деверуша, како девојка на дечко кој беше девер кај многу добар другар. Седевме на главната маса заедно со кумот, кумата, старосватицата и нејзиниот дечко.
    Деверушата и нема некоја улога, но доколку деверот има девојка, не може да ги седнете раздвоени нели. И со оглед на тоа дека деверот пак има некаква улога, по мене треба да седи на главна маса.
     
  16. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    До мене беше затоа што ми е девер - брат на мажот ми, ако не беа браќа - немаше да биде до мене :) а таму го „намести“ попот, наводно и тој требало да биде пред олтарот заедно со нас, кумот и старосватот.
     
  17. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    femina90 :rofl: може ако старосватицата му го фрли меракот на деверот,па деверушата у последен момент да летне од главна маса (тоа ми се има случено мене, дечко ми девер,ја деверуша,кај негов братучед,канети се, на покана за двајцата стои дека седиме еден до друг на невестинска маса маса),доаѓаме у ресторанот арно ама старосватицата и е другарка на невестата(Снаата),и по нејзина желба јас летам од невестинска маса,за она да остане сама со него) :devil:
     
  18. ilence

    ilence Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2012
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    88
    Дали да има или да нема ???- нема правило побитно од она на младоженците,како ке си одлучат они,и кој каде седи мислам на девер,деверуша,и за тоа нема правило,јас правев секакви напори за да и деверушата седи на главната маса,кога она ми вика ,не ние(она и дечко и) ке седат на маса со другите гости,не сакам да седам на главната маса,значи има отстапки од сее....
     
  19. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Moira,баш дадов пример за тоа,го редактирав мислењето може затоа не си видела, еве болдираново


     
  20. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.714
    Допаѓања:
    122.028
    ^ Oд неговиот прв братучед :lol: