1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Девер

Дискусија во 'Свадба' започната од Lovely93, 21 април 2014.

  1. MissDaisy

    MissDaisy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    И уште едно, не ми е јасно зашто деверот мора да биде помал од младоженецот?:?: Јас како што знам доволно е да не биде женет и толку.
     
  2. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Nie nemavme dever na svadbata, a pravevme vencavka vo crkva. Popot ne ne ni prasa za dever vo nieden moment.
     
    На joy1 и MissDaisy им се допаѓа ова.
  3. ssweety

    ssweety Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2014
    Пораки:
    552
    Допаѓања:
    1.494
    Пол:
    Женски
    На нашата свадба имавме девер и беше женет , и како што кажуваат дека ако биди некој девер не треба 1 година да се венчава ....мојот маж беше девер потоа секаде прашавме и во скопје кај гг стефан и ни кажаја дека сето тоа е измислено од стари и дека никаде не го пишува во библијата ....во некои градови нема девери ...едноставно деверот е само како украс на свадбата важен е кумот. Па по 6 месеци си направивме свадба ... секој град различен адет
     
  4. MissDaisy

    MissDaisy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    217
    Пол:
    Женски
    Девојки ми треба идеа за подарок на деверот. Утре ќе идеме официјално да го прашаме. Има само 15 години и не знам што да му купам. Исто и на неговата сестричка која има 12. Дајте предлози што да им купам на двајцата. :)
     
  5. Jana87

    Jana87 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2016
    Пораки:
    247
    Допаѓања:
    6.399
    Пол:
    Женски
    Како што читнав по темите во некои места девер е ист што и старосват а негде не, имаат и девер( кој само ја купува невестата, и ги полни чевлите и ја држи под рака во црква) и старосват (кој се смета за втор кум па и крштева потоа второ дете). Ме интересира конкретно за Велес ако има некој да ми одговори кои се обврските на деверот???
     
  6. PoisonGirl

    PoisonGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    1.424
    Пол:
    Женски
    Која сума би била идеална како поклон од девер со девојка ако оди на свадба ?
    Минимум 50 евра до сега имаме дадено за чевли, ташна и бидермаер.
     
    На Danyy му/ѝ се допаѓа ова.
  7. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    949
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Можеби ова не е за тука ама мене ме интересира ако некој знае за она дека неженето момче може да биде 2 или 4 пати девер, а 3от или 5от пат за него. У смисла ако бил 3 пати девер мора уште еднаш за да се ожени. Зошто се верува така? :D Прв пат слушнав вакво нешто и појма немам зошто се верува така.
     
    Последна измена: 3 септември 2018
  8. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Јас во ништо неверувам веќе сите свои адети и глупости си измислуваат,а никој незнај да објасни зошто.. Нас на пример деверот ни беше женет со деца.
     
    На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
  9. worrieddd

    worrieddd Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2013
    Пораки:
    949
    Допаѓања:
    3.563
    Пол:
    Женски
    Да, 100% се и ова некои глупости. Јас во вакви измислици не верувам. Ама најчудно е шо тие што ми го кажаа го знаат само онака, а ко прашав што значи тоа зошто така веруваат - не знаеа да ми одговорат. :D
     
    Последна измена: 3 септември 2018
  10. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Епа исто е секогаш така велат незнам зошто ама ете така адет е ова е она е уствари нешто слушнале 99% од тоа што го слушнале не го запемтиле и 100% не го разбрале.. И мене многу со адети ме затрупаа од ко се омажив и ко се породив вака да напрајш така да напрајш ова она ништо од тоа сето е глупости кога ќе ми речат вака треба им се обраќам само со ок добро и неприфаќам ништо оти преку глава ми е од такви работи нешто да ама од се почнаа да си прават адети ова како им одговара на некој така нов адет си вадат постариве ова чинело ова нечинело ова вака ова така... Ич не се замарај како шо ти одговара така да си прајш
     
    На worrieddd му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    100-150евра зависи колку имаш ..Ние ко бевме девери им дадовме 100евра исто бевме тогаш дечко и девојка башка цвеќе вцрква и ред други работи шо си беа попратни ама поклон во плико на свадба 100евра, а мислам дека нас и толку ни дадоа и нашите девери во плико
     
  12. Snow white

    Snow white Популарен член

    Се зачлени на:
    29 февруари 2016
    Пораки:
    1.096
    Допаѓања:
    1.945
    Пол:
    Женски
    Нашиот девер не само што беше постар од мажот ми туку и женет беше со по 14години деца така да...
     
  13. Ivaphkare

    Ivaphkare Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2020
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Женски
    Бидејќи сакам да прашам ја поставив и темата.
    Сакам да знам дали може да се менува девер?
    Пример ви бил сведок во матично кога сте правеле регистрација, но од оправдани причини на денот на свадбата не е тука.
    Дали може да биде друг девер на денот на свадбата? Според мене нема многу важна улога како што е кумот.
     
  14. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.022
    Пол:
    Женски
    Улогата на деверот зависи од традицијата и колку младоженците ќе си тераат адети. На мојата свадба немаше девер, не гледав потреба од него.
     
    На eliesaab и edna_malecka им се допаѓа ова.
  15. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Зависи дали е традиционална свадба со адети, или по ваше.
    Деверот колку што знам треба штикли да ти облече, па една од деверушите машна на рамо да врзе, и ред други работи.

    Можеш да си го смениш.
    Не гледам погрешно во тоа да си го смениш деверот.
     
    На Ivaphkare му/ѝ се допаѓа ова.
  16. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    20.464
    Не памтам дека деверот имаше некаква улога во матично?! Во црква знам дека стоеше до нас,и пиеше од виното,а во матично беше како и другите гости.
    Не гледам зошто не би можел да се смени или па и воопшто да го нема на свадба.
    Повеќе како адет е кршењето погача со деверицата на свадба,врзување машна и ставање пари во обувки,кој може а и не мора да го има на денот на свадбата.
     
    На Осе, Ivaphkare, eliesaab и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.106
    Допаѓања:
    21.680
    Пол:
    Женски
    Девер нема врска со матично. Сведок во матично може да ти биде и скроз непознат човек за тебе, доволнп е да има лична карта само. Девер за венчавка бира маж ти, доколку нема брат кој не е женет.
     
    На Осе и Ivaphkare им се допаѓа ова.
  18. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.422
    Допаѓања:
    4.540
    Дали деверот мора да е роднина на дечко ми, или може и другар? :)
     
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Роднина, брат или братучед. Другар не може да биде девер.
     
  20. ElenaBUTTERFLY

    ElenaBUTTERFLY Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2021
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    Што има врска,девер може да биде кој било.Без разлика дали е роднина или другар.Јас познавам многу девери кои се другари,и истотака роднини.