1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Девијантни појави во училиштата - кој е виновен?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од referentka, 4 декември 2019.

  1. тп18

    тп18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    252
    Порано ги тепале со стапче да, ама немало толкави класни разлики.
    Денес наставникот за таа мизерна плата и работа која му виси, мора да голта и трпи, бидејќи одма ќе оди кај директорот и ке добие отказ.
    Крив е системот, криво е општеството, криви се родителите.... СИТЕ
     
  2. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.233
    Пол:
    Женски
    Тоа што не удираа со стапче наставниците ниту е убаво ниту е решение. А тоа што родителите го одобруваа тоа уште полошо е.
    Се уште имам последици.
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.300
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    А од каде тие информации дека сега сите се проблематични?

    Скоро никој од вас веќе не оди во школо за да го тврди тоа. Не е ова толку голем проблем како што се прикажува. Како што кажа @Feminka22, никогаш не правиме вакви екстремни работи, ова се исклучоци.

    Не е првпат да се појави статија за нешто што не е реален секојдневен проблем, а во неа загрижени бумери да коментираат како младината отишла во неповрат. Наместо тоа обрнете внимание на реални проблеми: алармантниот број на ученици со депресија и анксиозност, претераниот непотребен товар врз учениците, професори кои си ги лечат комплексите врз ученици, професори што пишуваат оценки за илјадарка, професори кои сексуално злоставуваат ученици итн. итн.

    Ама не, една шака будали фрлиле клупа низ прозор. Каде згрешивме... :headbang: Децата скренаа... ;( Младината упм отиде... :drunk:
     
    На Tan4ence, GirlRose, Mantub и 2 други им се допаѓа ова.
  4. odsk

    odsk Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2019
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Машки
    Jas ko ucev vo sekoj klas imase po 10 dusi vakvi a na drugite im bese interesno se smeeja.
     
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  5. тп18

    тп18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    252
    Да можно е, АМА немаше силување, соблекување по вециња и тепање меѓусебно, зошто ќе заиграше стапчето. Не знам кои се поголеми трауми. Мислам дека стапчето нема споредба со овие трауми, а сепак не штитеше од вакви трауми.
    Јас сум школар од 90те и почеток на нов милениум. Имаше бараби и во мое време, ама беа 2-3ца и тие знаеа да удрат по некоја ластегарка на некој, да сокријат дневник, да избегаат од час ама кога ќе дојдеше класниот со стапчето беа мирни и по 2 месеци.
    Ова денес, беше незамисливо во мое време.
    Една случка да ви кажам. На крајот на 7мо одд, последиот ден, сите се потпишавме на ѕид. Повеќето со иницијали и со помали букви од некои 10-15 цм, а синот на началникот на поицијата со најголеми букви со цело има и првата буква од презимето во зелена боја.
    На последниот ден не собра класниот. Сите добивме по 2 удира на двете раце со тоа стапче. На сите родители им се јавија со директорот ( дури и оние 2-3ца што не шкртаа) и на сите им беше наредено да соберат пари за боја и да ја бојадисаат училницата. РОДИТЕЛИТЕ. Прв почна началникот. Паметам како му влепи добар шамар на синот. Ама тој беше началник од стара школа, со дисциплина и почит. Ние учениците моравме секоја клупа и секое столче да го бришеме, од тоа што сме цртале глупости.
    Во 8мо одд не се пофтори.
    Во средно имавме двајца багабонти. Едниот денес е во затвор осуден на 8 години, е тој навистина не беше поправлив и покрај сите методи, а другиот е семеен човек со возразни и воспитани деца. Но, ниту еден од овие багабонти не силуваше, не удираше со дрво, и не враќаше на наставник. Знаеја да шутнат столче, да ја лупнат таблата од ѕидот итн, ама вакво монструмско понашање немаа.
     
    Последна измена: 8 декември 2019
  6. odsk

    odsk Активен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2019
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    35
    Пол:
    Машки
    vo drugite skoli kaj sto se zapisaa najslabite ucenici bese poloso
     
  7. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.233
    Пол:
    Женски
    Кај мене се од тоа имаше освен силување.
    Кршење клупи и столчиња, новите компјутери ги уништија одма, на наставниците се ставаше мастика на стол и слично. Единствена разлика е што не се сликаа и снимаа тогаш.
    Со стапче до четврто одделение не удираше наставничката и не скубеше за коса пред табла пред цело школо.
    Во основно и средно имаше само жалба до родител и директор ама ништо не се менуваше.
     
  8. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Сестра ми и братучед ми се средношколци. Прилично сум упатена што се случува оти сум блиска и со двајцата.

    Не се секирај, не сме сите против денешната младина. Баш напротив.

    Точно е тоа и ти шо го викаш ама точно е и дека јас кога бев средношколка, пред добри 12-13 години, не беше вака. И не се чувствував како што се чувствуваат ,,моите" средношколци денес кога одат на училиште.
     
    На lovestoneddd му/ѝ се допаѓа ова.
  9. тп18

    тп18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 август 2019
    Пораки:
    109
    Допаѓања:
    252
    Епа да држело стапчето подолго и да не се бунеле родителите, туку да го поддржеле немало да биде така.
    Ние копјутер видовме дури во втора средно и тоа цел клас само 5 компјутери.
    Нез која генерација си, ама ова денес е лудило.
     
  10. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.300
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Секако не ти кажуваат дека фрлаат клупи низ прозор и дека на час лудуваат, ја снимаат професорката и слично. Можеби имаме повеќе слобода од вас, ама толку слобода немаме, а немаме ниту желби ниту потреби да го правиме тоа, зборам за мнозинството.

    Знам дека ти не си младиномразач, таман работа, ама зборот ми е дека медиумите се фокусираат на безвезе работи, статистички незначајни, а на битните не се обрнува внимание.
    Слична ситуација како пред некое време во САД кога се актуелизира мислењето дека видео-игрите се причина за насилство и пукање во школо, а не е точно.
     
    На Sejfullai, Tan4ence, candy.cane и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.245
    Допаѓања:
    166.034
    Причина за пукање во САД е тоа што имаат оружје по дома. И тоа што се исфрустрирани, отфрлени, запоставени. Не сум чула за среќен тинејџер што отишол да пука заради забава.

    Причина за беснеење во Мк е тоа што химна им е песната "Никој ништо не ни може". Не тврдам дека мнозинството се такви, ама ги има. Е тоа малцинство после го тероризира мнозинството.
    Не треба многу за еден млад човек да се трауматизира. Дали мене што не ме избрала учителката за во хор ( а искрено за пеење сум труба:lol:), дали некого што учител го мавал со лењир. .. А каква ли траума е да те тероризираат соученици, и такви вести имаше пред некое време. Токму таму е проблемот што води во нарушено психичко здравје, како што наведе погоре...

    И не мислам дека темата е формулирана да ја етикетира младината како девијантни. Повеќе ја разбирам како израз на загриженост и барање начин, како да се заштити и мнозинството и општеството од таквите девијации.
     
    На candy.cane, Angie1432, тп18 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    да точно,многу си во право. Дома ќе воспиташ дете ама на школо и по улица и било каде надвор од дома ќе се најде некој хулиган кој ќе се сили како овие на видеата мислејќи дека прави нешто wow а притоа ќе се исмејува на твоето дете дека не е воопшто кул и дека е некој слезен од село неизживеан и ќе има многу ругања кон него. Или па твоето дете ќе одбере да влезе во нивно друштво оти нели денес тоа е интересно. И твоето воспитување пропаѓа во вода а за неговото ново однесување по тебее фрлаат со камен.
    Суров е денешниов свет за жал и многу е лоша реалната слика на кругот на младите и нивното однесување. Ма ти ако сакаш раскини се џабе ти е. А многу си во право.

    Па уште и горди учениците на случките што ги снимаат (facepalm)
     
  13. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Ама на кого му објаснуваш на овие што ќотег поддржуваат и после се жалат како државава ни е вукојебина несфаќајки дека е вукојебина од таквите како нив.
    Коментаров ти е препаметен за овде да го сфатат многумина.
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Чекај малаку. Велиш дека девијантните ученици се неколку, тогаш колку се професорите кои земаат пари за оцена и тие што сексуално злоставуваат ученици?
    Како демек не ги ставајте сите ученици во ист кош, туку ставајте ги сите професори...
    sorry, what the f***?
    Јас до сега не сум слушнала за таков професор, барем не во мојот град. А искршен инвертар во училиштето гледам секој ден. Се сложувам дека не се сите ученици девијантни, ама ги има барем по неколку во секое училиште.
     
  15. g8lQQk

    g8lQQk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2018
    Пораки:
    2.179
    Допаѓања:
    14.261
    Пол:
    Женски
    Вакви случаи имало во мое време ( ја, како старо - аро :D ) , во ваше време, a има денес, па ќе има и во иднина.

    И јас сум била голем бунтовник, хормони дивеат, мора да покажеш заби, инаку маф ти е работата со останатите кои се посилни од тебе. Процес на созревање е, ќе им мине.

    Тука ништо не помага, а секаков вид на тепање и казни, па најмалку !
     
  16. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.300
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Има и кај тебе само што се преправате дека нема. Ако не се лажам ти во основно предаваш, таму секако не е до толкав степен, иако се случува. Поентата не беше да се ставаат сите професори во ист кош, туку да се обрнува внимание на значителни проблеми. А ти ако сметаш дека искршен инвентар е поголем проблем од професори злоставувачи, тогаш немам коментар.
     
    На Tan4ence му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    Odlicna tema.
    Se dodeka roditelite na denesnite a i indnite generacii gi interesira poveke dremenjeto na socijalnite mrezi,sedenjeto so sati po kafinja kako da nemat nikakva obvrska sprema nivnite decata se dodeka plakaat (gradinka,dadilka,uciliste itn.) setanjeto po butici, rodnini i prijateli so sati namesto kvalitetno pominato vreme so nivnite deca sve poveke ke imame vakvi degeneretici vo idnina.
    Osnovnite moralni vrednosti i osnovanata kultura proizleguva od kukata i od roditelite,ako roditelot neznae da go vospita svoeto dete da mu pokazi sto e dobro a sto e loso vo zivotot,kako da se odnesuva i kako da gi pocituva lugeto togas neka gi snosat posledicite od negovoto/nejzinoto odnesuvanje vo idnina.
    A isto taka nesposobnosta vo denesno vreme na nastavnicite i profesorite e diskutabilna i poveke od ocigledna,spomnav vo druga tema deka jas bi mu gi namalila platite a ne ga mu gi zgolemam.
    Se soglasuvam deka poveketo od ovie deca se od problematicni i disfunkcionalni semejstva,no kade se tuka pedagozite vo ucilistata da go prijavat devijantnoto odnesuvanje na ucenikot kaj socijalnite sluzbi i tie da se uklucat?hmmm zaboraviv deka nemozat da prestignat da se do napijat kafinja so kolegite na rabota,problemite vo Mk kako i sekogas neka cekat i samo ke gi turkame pod tepih normalno.
    Jas imav strogi roditeli isto taka strogi nastavnici i vo osnovno i vo stredno uciliste a bogami i na fakultet i eve me sega mozi celata istraumatizirana sum,mi se zdosadi od vakvoto ligavenje.:envy:
    Bidejki sistemot za prevzemanje na vospitno propravni i kazneni merki ni e ravno na nula,zatoa ke imame ugnetuvani, omalovazuvani, matretirani i siluvani deca.
     
    Последна измена: 9 декември 2019
    На LadyD и sjdgo им се допаѓа ова.
  18. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Значи дадилки што тепаат деца би ги запалиле на клада, а родител или професор што го прави истото не. Демек стапчето да заиграло...
    Ако треба да игра во школо и треба родителите да ги тепаат децата за да бидат мирни, онда и вас шефот нека ви ја плесне една секој пат кога нема да завршите некоја обврска на работа на време, чисто да си знаете за следен пат нели. Ама тогаш ќе боли нели?
    И ќе речам, не е во ред ова што го прават на видеата и треба да ја платат штетата, се согласувам. А како некој што трпеше булинг добро знам дека ретко некој може да дојде до разбирање со такви деца и да се реши било каков проблем со девијантност.
    Ама како што рече @Lella кога веќе збориме за проблемите кај младината, истакнете ги и оние во кои тие страдаат, не во кои се само виновници.
     
    На candy.cane, Lella и gjoker4e им се допаѓа ова.
  19. moon1

    moon1 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2015
    Пораки:
    647
    Допаѓања:
    2.627
    Пол:
    Женски
    Ок, не ќе се убедуваме дали кај мене има или нема такви наставници.
    Еве ти еден предлог. Спреми една анонимна анкета и прошетај по училишта, подели им ја на учениците. Сигурно директорите ќе ти дозволат да ја спроведеш. Многу често, различни здруженија замолуваат да им дадат 5 минутна анкета на учениците. Никој досега не ги одбил.
     
  20. Lella

    Lella Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    2 јануари 2013
    Пораки:
    5.300
    Допаѓања:
    28.805
    Пол:
    Женски
    Тоа е таа типична професорска игнорантност. Јас сум ученикот, а професорката ми кажува со какви проблеми се соочувам, како подобро да знае од мене. :)
     
    На Tan4ence му/ѝ се допаѓа ова.