1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Девојката од хартија (Гијом Мисо)

Дискусија во 'Книги' започната од irena.1, 22 август 2013.

 1. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.356
  Допаѓања:
  21.325
  Пол:
  Женски
  На познатиот писател, Том Бојд, му недостига инспирација за да создаде нова книга. Тогаш, во неговиот живот ненадејно се појавува хероината на неговите романи.
  Таа е убава, таа е очајна и таа ќе умре доколку тој престане да пишува. Звучи невозможно, но романот носи уште повеќе авантури. Том и Били ќе доживеат неверојатен настан, во кој реалноста и фикцијата се мешаат во една заводлива и смртоносна игра.

  Авторот Гијом Мисо, ја создава „Девојката од хартија“ - француски бестселер бр.1, преку една жива и авантуристичка комедија кој носи романтична неизвесност и фантазија. Кога животот зависи од книгата.

  Само што ја прочитав. Многу ми се допадна. Типичен ракопис за Мисо, а истовремено атипичен. За разлика од другите негови книги во оваа на крајот за се има логично реално толкување.
   

  Прикачени фајлови:

  На praski4e му/ѝ се допаѓа ова.
 2. maravillosa

  maravillosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2013
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  145
  Пол:
  Женски
  И јас ја имам прочитано и многу ми се допадна како и сите други негови книги.
   
  На lelalelica му/ѝ се допаѓа ова.
 3. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.388
  Допаѓања:
  87.629
  Уникатниот стил на Гијом Мисо е гаранција за уште многу бестселери.
  Кога го читам имам чувство дека некој близок пријател ми раскажува некоја дешавка. Толку многу Мисо може да се приближи до читателот преку пишаниот збор.
   
  На Lella, crazylady, Butterfly14 и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Butterfly14

  Butterfly14 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  757
  Допаѓања:
  456
  Ми се допадна книгата, имаше интересна приказна но Гијом Мисо има дефинитивно подобри книги од оваа.
   
 5. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.472
  Според мене најдобрата од Гијом Мисо. Не дека другите му ги потценувам но ако правам листа по која највеќе ми се допаѓа, прва е Девојката од хартија. Апсолутно предобро.
   
 6. macalavica

  macalavica Популарен член

  Се зачлени на:
  20 август 2013
  Пораки:
  2.691
  Допаѓања:
  4.320
  Пол:
  Женски
  И јас ја прочитав неодмна, на почетокот не ми се допадна ама после ме заинтересира, интересна е, лесна и непредвидлива, дури ме изненади реалистичниот крај.
  Топло ја препораувам на сите феминки !
   
 7. dragan4eDR

  dragan4eDR Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  213
  Пол:
  Женски
  денес ја прочитав книгава многу е добра дури се прашував дали има филм за книгава зашто додека ја читав си замислував во глава како филм.премногу ми се допадна книгава
   
 8. SnowWhite91

  SnowWhite91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 септември 2012
  Пораки:
  1.153
  Допаѓања:
  1.398
  Мене па искрено оваа ми беше една од послабите книги на Мисо. За разлика од „Дали ме чекаш?“, „Што би правел јас без тебе?“, „Затоа што те љубам“, па и други негови дела, оваа дефинитивно би била меѓу последните.
  Не велам дека не е добра, туку само дека не е толку добра како останатите негови книги.
   
  На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.
 9. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  15.512
  Пол:
  Женски
  Јас откако решив да го читам Мисо,прво оваа ја зедов.
  Мислам на почетокот ептен досадна беше,ама убава е,во секој случај.Лесна и релаксирачка.Па,и што да се очекува од Мисо,си знаеме што пишува,нели...
  Сега пак читам нешто негово,`Што би правел јас без тебе` па уште `Врати ми се` и толку... :D Ма добар е човеков,што.. :D :D :D
   
 10. zalosna

  zalosna Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 декември 2011
  Пораки:
  4.742
  Допаѓања:
  78.086
  Пол:
  Женски
  можи да ми ја раскажи на кратко некој книгава?
   
 11. maravillosa

  maravillosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2013
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  145
  Пол:
  Женски
  Том Бојд е писател кој доживува планетарен успех по објавувањето на двата дела од „Трилогијата на ангелите“.

  Од дете пораснато во сиромашниот и опасниот Мек Артур парк успева да израсне во одличен писател за кој фановите очајно чекат да го објави и последниот дел од успешната трилогија. Но како што повеќето познати славата ги удира во глава, така и Том Бојд полудува по прекрасната Аурора Валанкур, навидум одлична пијанистка, која после неколку месеци љубов одлучува да стави крај на нивната врска. Очаен и разочаран од нејзината постапка Том паѓа во писателска криза и не е способен да напише ниту една реченица од својот роман.

  Едно утро откако неуспешно се обидува да му стави крај на својот живот со предозирање со апчиња во неговата вила на плажата се појавува една сосема гола жена. Таа е Били Донели. И не таа не е обична гола жена, таа е лик од неговите романи! Мислејќи дека халуцинира и дека е на работ на неговото лудило, Том одбива да поверува во нејзината приказна. Били тврди дека таа „паднала“ од неговата книга, од една негова приказна, од еден ред среде незавршена реченица.

  Таа е убава, очајна, таа ќе умре ако тој престане да пишува. Заедно Том и Били ќе доживеат неверојатна авантура во која реалноста и фикцијата се мешаат во една заводлива и смртоносна игра!
  (Потоа испаѓа дека таа е всушност платена девојка од неговиот пријател а не личност од неговиот роман но сепак тој се заљубува во неа и и простува што го лажела зошто благодарение на неа тој го завршува третиот том на книгата и ја заборава Аурора.)
   
  На dragan4eDR му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.725
  Допаѓања:
  60.613
  „Девојка од хартија“ според мене е една од понеинтересните книги на Мисо!!! Убава била замислата, темата, но сепак нешто ми фали - можеби возбуда која ќе ме натераше побрзо да ја прочитам!!! :)
  Но, секоја пофалба за авторот кој во пишувањето вметнал многу цитати на познати личности...
  „Тие што паѓаат често при својот пад ги повлекуваат тие што им даваат помош!!!“ - Штефан Цвајг
  „Судбината ги дели картите, но ние сме тие што играме“ - Ренди Пауш
  „ Љубов, тоа е како жива во раката, Држи ја отворена, таа ќе ти стои во дланката, стегни ја, ќе ти се провлече меѓу прстите“ - Дороти Паркер
   
 13. ton4ica

  ton4ica Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2013
  Пораки:
  143
  Допаѓања:
  172
  Пол:
  Женски
  Кога барам нешто лесно и за релаксирање го избирам Мисо ги имам прочитано скоро сите негови книги. Можам да речам дека се добри. Крајот на книгава ме разочара очекував нешто подобро, но сепак добра беше
   
  На praski4e му/ѝ се допаѓа ова.
 14. piksooki

  piksooki Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2015
  Пораки:
  1.785
  Допаѓања:
  10.899
  Пол:
  Женски
  Девојки дали може оваа и другите книги на гијом мисо да се најдат во градските библиотеки? благодарам :D
   
  На praski4e му/ѝ се допаѓа ова.
 15. eliesaab

  eliesaab Популарен член

  Се зачлени на:
  27 април 2013
  Пораки:
  2.512
  Допаѓања:
  7.242
  Пол:
  Женски
  Имав некои (по)големи очекувања од книгава.
  На некои места имаше непотребни описи, некаде пак, им фалеше поразвиен облик на настаните.
  Арно ама, некако ми стана проѕирен со неговиот стил.На половина книга, го претпоставив крајот.
   
 16. praski4e

  praski4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2010
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  280
  Пол:
  Женски
  Ги има во матица книжарница три ги обожавам неговите книги кога ги читам целосно се внесувам :)
   
 17. frosyGrc

  frosyGrc Популарен член

  Се зачлени на:
  21 март 2015
  Пораки:
  313
  Допаѓања:
  1.886
  Пол:
  Женски
  Одлична е книгата!