1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Девојката со бисерна обетка (Трејси Шевалие)

Дискусија во 'Книги' започната од missA, 31 март 2011.

  1. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Ретко се случува повеќе да ми се допаѓа филмот отколку самата книга. :tmi:
    Од големиот избор на книги, се одлучив оваа да и ја купам на сестра ми за подарок, затоа што прочитав многу позитивни коментари. Ама откако и самата ја прочитав, сфатив дека е само еден од префорсираните „бестселери“.
    Како дело не е којзнае колку лошо, ама јас имав превисоки очекувања.
    Приказната е веќе позната, а начинот на кој е опишана е многу монотонен. Премногу непотребни описи, навлегување во детали, на моменти мислев дека ќе заспијам. Некако се ми беше рамно, во ниеден момент не почувствував заинтригираност, ниту пак бев нешто посебно импресионирана.
     
  2. BeYourself

    BeYourself Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    1.485
    Допаѓања:
    2.948
    Мене баш ми беше добра книгата. Не е нешто восхитувачко, извонредно, ама сепак, можам да кажам дека е добра. :)
    Како што кажав - прв пат да ми се допадне книга со толку тромави описи. Но, наполно се соживеав, како да сум таму. Добри беа описите.
    Инаку, мислам дека се очекуваше некој таков крај дека Грит сепак ќе оди со Питер, така да, книгата не држи некоја неизвесност, но вреди да се прочита.
     
  3. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Ах книгава. Супер е, ја обожавам!

    Кога почнав да ја читам некако ми беше досадна во почетокот, ама веќе кога почнаа да се случуваат работите, бе радознала што ќе се случува понатаму и ја прочитав во еден здив.

    Топло би ја препорачала на секого :)
     
  4. minne-mouse

    minne-mouse Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јули 2011
    Пораки:
    625
    Допаѓања:
    536
    Предосадна ми беше,одвај упеав да ја дочитам |(
     
  5. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.243
    Уау. Really guys?
    Мене премногу ми се допаѓа книгава. Ја читав одамна, но ми е помеѓу омилените. Има некоја мистериозна нишка која се провлекува низ неа, и иако знаев дека нема ништо да се случи на крајот, постојано го очекував неочекуваното :) Филмот го немам гледано, но гледам го препорачуваат, па можеби ќе го погледнам. Препорачувам :up:
     
  6. nedzma

    nedzma Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    192
    Пол:
    Женски
    Книгата е многу подобра од филмот. Јас ја читав книгата па го гледав филмот и се разочарав од филмот дефинитивно.
     
  7. keti.kety

    keti.kety Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2011
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    52
    Мене книгата ништо посебно не ме воодушеви, искрено очекував многу повеќе од неа со оглед на тоа колку ја фаворизираат сите. Има многу поинтересни книги од двојката со бисера обетка.
     
    На Meggy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. meU

    meU Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    2.633
    Допаѓања:
    3.050
    Прекрасна книга, преубава, за разлика од филмот кој искрено не ме воодушеви. Веројатно впечатокот е таков зошто прво ја читав книгата и ја доживеав на свој, посебен начин.
    Топло ви ја препорачувам на сите
     
  9. Mrs.Cuper

    Mrs.Cuper Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2011
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    2.553
    Пол:
    Женски
    И филмот и книгата ми беа добри, со оглед на тоа што книгата ја прочитав за 3 саати(може и помалку беше незнам). Не е баш книгата нешто wow, мислам се зависи тоа од вкусовите, али едноставно на мене ми се допадна и би ја прочитала уште еднаш...
     
  10. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Втората моја омилена книга.
    Не е многу тешка, лесна е за читање, и морам да се согласам со вас дека мнооогу е влегувано во детали, ама сепак многу ми се допадна. :)
     
  11. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Што знам...убава можам да кажам,али не нешто посебно.Би сакала филмот да го гледам.Дури не паметам повеќе работи од книгата,значи имам онака бледо сеќавање,значи не ми оставила кој знае каков впечаток.Има далеку подобри книги,али ништо не е на одмет ;)
     
  12. bumbi

    bumbi Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    494
    Допаѓања:
    262
    Пол:
    Женски
    Книгата ми беше доста досадна. Ја дочитав од причина што цело време чекав да се случи нешто, некој пресврт, да и ирази некои чувства или така нешто, ама ништо од тоа. Крајно досадна, монотона, без заплет, не дај боже некоја кулминација да имаше.
     
  13. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Многу очекував, малку добив. Залудно потрошено време...
     
  14. ocila

    ocila Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2012
    Пораки:
    5.513
    Допаѓања:
    1.900
    Прекрасна книга!
     
  15. anichka94

    anichka94 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 мај 2012
    Пораки:
    1.822
    Допаѓања:
    7.045
    Прекрасна книга уживав додека ја читав ::)
     
  16. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Мене книгата ми беше поубава од филмот.
    Всушност, така е со секоја книга; не е тоа тоа, кога ја држиш книгата во рака и се претопуваш со секоја буква впишана на страницата, и кога седиш и зјапаш во екранот.
    Конкретно книгава не е ич тешка за читање, кој/а сака да си се опушти и да претепа неколку саати - топло му ја препорачувам!
    Се чита во еден здив.
     
  17. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.181
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Книгава ја позајмив додека бев на одмор, и нажалост успеав да прочитам замо 150 страни во тие 2-3 дена додека ја имав. Кога си дојдов дома одма го симнав филмот (бидејќи не ја најдов книгата онлајн), и страшно се разочарав. Јас прочитав повеќе од третина од книгата, а се што прочитав го поминаа за 5 минути во филмот. :^)
    Ако ја начекам дефинитивно ќе ја дочитам, иако знам што се случува. Нешто ми вика дека сепак ќе уживам во читањето, како и да е. :)
     
  18. Izvrtopereni-bajki

    Izvrtopereni-bajki Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    3
    Прекрасна книга и фил исто така...пред се прекрасна слика!!!
     
  19. alessandraaa

    alessandraaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2012
    Пораки:
    161
    Допаѓања:
    189
    Мене и книгата и филмот ме воодушевија!
     
  20. Izvrtopereni-bajki

    Izvrtopereni-bajki Активен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2012
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    3
    Прекрасен филм а уште попрекрасна книга, кој ја нема прочитано, му препорачувам да ја прочита веднаш, можете и филмот да го гледате, но не е толку богат како што е книгата :o