Девојката со име Фериха (Алфа тв)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Polsko, 18 јануари 2015.

  1. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Кон крајот на овој месец, дел од програмата на Алфа телевизија ќе стане и турската серија "Девојката со име Фериха". "Фериха" е уште една љубовна турска теленовела која ги популаризираше младите актери Хазал Каја и Чагатај Улисој кои настапуваат во улогите на Фериха и Емир. Поради големиот успех на серијата, таа доживеа и продолжение наречено "Патот на Емир" но продолжението не беше прифатено од публиката и доживеа само неколку епизоди. Глумицата која ја толкува Фериха ни е позната како Нихал од "Притаени страсти", а глумецот кој го толкува Емир по оваа улога стана најпосакуван турски глумец меѓу девојките низ целиот свет. Серијата доживеа голем успех во Турција, во арапскиот свет, Бугарија, Хрватска и Босна, а најголема гледаност имаше во Пакистан каде важи за најгледана турска серија.
    [​IMG]
     
  2. ton4ica

    ton4ica Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    172
    Пол:
    Женски
    Многу добра серија ја гледав со српски превод. Не е како останативе турски серии со традиции и разни чуда. Ми се допадна тоа што е со млади и се се врти околу нив и факултетот. Продолжението со Емир повеќе ми се допадна штета што не го довршија. Ах Емир пренајубав
     
  3. Mahidevranfan

    Mahidevranfan Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    2.063
    Пол:
    Женски
    Една познаничка ми ја пофали серијава, ми се допадна како што ја погледнав. Супер што ја даваат на некоја од нашите телевизии :D8)
     
  4. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.208
    серијата е преубава ја имам гледано 2 пати и сега пак ке ја гледам на алфа ..продолжението патот на емир не ми се допадна баш .....а може некој да ми каже кој ја уби фериха зошто стрвно не разбрав :wasntme:
     
  5. ton4ica

    ton4ica Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 октомври 2013
    Пораки:
    143
    Допаѓања:
    172
    Пол:
    Женски
    Халил мислам дека се викаше поранешниот свршеник на Фериха. На свадбата со Емир ја застрела
     
    На presiosaP му/ѝ се допаѓа ова.
  6. presiosaP

    presiosaP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    854
    Допаѓања:
    2.208
    колко го сакам филмот со синхронизација се уништи смислата......галсовите ич не им одговараат ...
     
  7. Barbica

    Barbica Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2010
    Пораки:
    1.309
    Допаѓања:
    489
  8. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.457
    Допаѓања:
    54.927
    Пол:
    Женски
    Денес почнав да ја гледам серијата на една страница со Македонски превод , изгледав 2 епизоди и многу ми остави впечаток, ете не требаше да читам во спојлер што ќе се случи на крајот ( зарем мораат вака Турците , да зафркнат се со крајот ) единствено не ми се допаѓа што мајка и на Фериха на некој начин ја турка со копнеж за пари и богат живот и сака преку неа да се спаси од чистењето куќи , често и вели мораш да бидеш се она што не бев јас, знам дека им е смачено од сиромаштија , ама дај жено смири се така можеш да ја навлечеш керка ти на лош пат , по секоја цена за богатство( знам дека е ова серија и малку претерав , ама знаеме дека ова го има и во реалниот живот )
     
  9. Deadhalf

    Deadhalf Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    moze link od taa strana?
     
  10. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.457
    Допаѓања:
    54.927
    Пол:
    Женски
    so prevod.com напиши така и ќе ти излезат повеќе категории и влези си во турски серии
     
  11. Nita

    Nita Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 декември 2009
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    34
    Ај ве молам ако некој ја знае како можам да ја најдам песнава што почува од 1,45.
     
  12. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
  13. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Повеќето линкови на кои е серијата се блокирани од VK . Јас моментално ја гледам на следнава страна
    http://www.efilmovi.info/browse-djevojka-imena-feriha-videos-1-date.html а ја има и тука но како што игра на алфа така ги ставаат епизодите
    http://www.soprevod.com/browse-devojkata_so_ime_feriha-videos-1-date.html
     
  14. milicka19

    milicka19 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2010
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    117
    Пол:
    Женски
    Тие секогаш мора да го зафркнат крајот. Читав на една страница дека серијата требало да има среќен крај ама бидејќи била навистина популарна и да не застанат тука почнале со снимање на нова сезона „Патот на Емир“ но ја прекинале поради негледаноста и не доволно финансиски средства. А мајката на Фериха сака да направи од неа личност која таа неможела да биде. Малку ќе и го заврти грбот кога ќе дознае дека Фериха лаже за своето семејство пред Емир, кога нема пред него да ја претстави како мајка туку како чистачка и тогаш ќе дозволи мајка и да се омажи за Халил. Прекрасна мие серијава барем да завршеше среќно.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Deadhalf

    Deadhalf Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    ajj raskazete sto ke se slucuva ponataka,nestrpliva sum:D
     
  16. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.457
    Допаѓања:
    54.927
    Пол:
    Женски
    Какво празноглаво суштество е онаа Џансу, ја изеде љубомората и почна да работи на штета на Фериха, ама ако не и може ништо , може само да седи затворена во соба да чита списанија за славните или да манијачи на фб , а Фериха ќе си оди на Факултет, ќе си има момче и слично :D
     
    На Winter Lady, Zule2000 и mileystar им се допаѓа ова.
  17. Zule2000

    Zule2000 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2013
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    6
    Може некој да ми каже што ќе се случи со мајкаи на Фериха?
    Мислам госпоѓа Зехра. Бидејќи онака откачи закачи си ги гледам понатамошните епизоди. :):D
     
    На Winter Lady му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mahidevranfan

    Mahidevranfan Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2013
    Пораки:
    466
    Допаѓања:
    2.063
    Пол:
    Женски
    Што се случува понатаму ? Кога ќе се смират Фериха и Емир ? :)
     
  19. xxxm

    xxxm Активен член

    Се зачлени на:
    26 март 2015
    Пораки:
    45
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    најверојатно
    да,бидејќи ќе имаат и свадба
     
  20. Polsko

    Polsko Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2012
    Пораки:
    936
    Допаѓања:
    573
    Пол:
    Женски
    Ќе се смират на крајот ќе прават свадба ама ќе ја убијат Фериха и така завршува серијата.
    Има и продолжување на оваа серија Патот на Емир
     
    На Mahidevranfan и presiosaP им се допаѓа ова.