1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Девојката со портокали (Јустејн Гордер)

Дискусија во 'Книги' започната од Giovanna, 13 март 2012.

 1. Giovanna

  Giovanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  1.310
  Допаѓања:
  8.298
  [​IMG]

  Ја прочитав уште пред некоја година и стварно ми се допадна. На почетокот ми беше онака, но како се задлабочував во книгата се повеќе интересна ми стана. На крајот изненади со сосема неочекуван расплет што ме остави и малку замислена.
   
 2. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.540
  Пол:
  Женски
  леле конечно тема и за оваа книга. јеееј :D Оваа ми е омилената книга , подарок ми е и многу ја сакам. Исто така ги сакам повеќето книги на ЈУстен Гордер. Сепак морам да признаам дека не секој има нерви да ја исчита оваа книга, оти на моменти ептен си прави филмови афторот,сепак во тоа има смеа, на моменти . Сепак книгата буди и солзи и смеа, зборува за вистинската љубов, вредноста на животот, како и колку е големо значењето на таткото во животот на детето. Сепак оваа книга длабоко во себе, ја носи пораката, за смислата на животот и сите оние работи поради кои вреди да живееме. Сетам дека сите треба да ја прочитаат ова книга бидејќи има многу голема тежина и длабочина, отколку било која друга книга што ја имам читано од Паоло Куељо.

  ПС. LUCKY YOU! ;) :)
   
 3. anichka94

  anichka94 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2012
  Пораки:
  1.821
  Допаѓања:
  7.038
  Една од омилените книги мие токму оваа...
  одамна мие читана но не можев да ја оставам, во една ноќ ја прочитав
  совршена е :)
   
 4. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.493
  Водена од популарноста на книгава, решив да ја прочитам иако според впечатоците од истата што ги читав на нет, како од наши така и од странски страни - не очекував којзнае што. И како што си мислев, не ме воодушеви книгава, ми беше толку монотона и досадна што дури 3,4 пати се фатив како пречитувам еден ист пасус неколку пати. Од Гордер немам прочитано други книги, па може и стилот негов не ми се погодил.

  На кратко речено, дефинитивно не е мој тип на литература, не ми остави некој посебен впечаток што значи и давам 5/10.
   
 5. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  773
  Ја имам прочитано и искрено очекував повеќе. Мене книгава ми беше сосема просечна. :)
   
 6. NewYorker

  NewYorker Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2012
  Пораки:
  387
  Допаѓања:
  95
  Оваа книга ја имаат многу фалено и конечно решив!Утре ќе си ја купам! :D
   
 7. Izaabella

  Izaabella Популарен член

  Се зачлени на:
  13 декември 2010
  Пораки:
  1.123
  Допаѓања:
  4.464
  Пол:
  Женски
  Една од моите омилени книги. :)

  Можам слободно да кажам дека ја прочитав во еден здив што се вели, не можев да ја оставам. Ја препорачувам на секого, баш пред некое време другарка ми кажа дека ја прочитала слушајќи ја мојата препорака и дека и неа и се допаѓа ептен.

  Лесна книга, но сепак ни нуди преглед на широк спектар на нешта кои што имаат голема важност во сечиј живот. Посебно љубовта и семејството.
   
  На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Добра книга. Самиот наслов е привлечен, а и двосмислен :D Се сеќавам дека имав убави емоции додека ја читав, додека на содржината баш баш не се сеќавам најмногу, но мислам дека девојката што ги купуваше портокалите ги одбираше еден по еден за да може убаво да ги наслика.
   
 9. kate-pp

  kate-pp Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2012
  Пораки:
  433
  Допаѓања:
  135
  Пол:
  Женски
  прекрасна, топла приказна која не ме остави рамнодушна. секоја прочитана реченица ми будеше насмевка на лицето.
   
 10. Femina777

  Femina777 Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2013
  Пораки:
  534
  Допаѓања:
  236
  Кога го прочитав насловот мислев дека ке биде убав па ја купив и ми се добадна многу :)
   
 11. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.540
  Пол:
  Женски
  Девојкии обожавателки на книгава, еве веќе два дена сум под импресии. Не знам дали сте знаеле, но поестоел филм напрвен според книгава уште од 2009 година. Јас се уште сум под импресии како можеле толку да ја погодат девојката баш како што ја замислував и Јан Олав е ХОТ, вери ХОТ. Не знам дали е дозволено да постирам торенти тука, па која е заинтересирана да го гледа филмот нека ми пиши лп, да ѝ го пратам торентот. Филмот е норвешки на огриналниот јазик на кој е напишана и книгата ама има преводи на сите јазици.
  [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG] [​IMG]
   
  Последна измена: 5 јануари 2016
  На Lella и christinnn им се допаѓа ова.
 12. <Глуварче>

  <Глуварче> Активен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2016
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  104
  Пол:
  Женски
  Книгата ја иам прочитано одамна.Не се сеќавам баш најдобро на целата содржина, но сеуште го имам истото чувство од кога ја прочитав.Ми остави силен и мн убав впечаток.
   
  На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Val-Dim

  Val-Dim Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 ноември 2013
  Пораки:
  1.614
  Допаѓања:
  58.698
  Оддамна слушав критики за „Девојката со портокали“. Некои беа воодушевувачки, некои просечни, а на една пријателка воопшто не и се допаднала!!!
  Во првиот момент кога ми дојде до рака ја прочитав и тоа во еден ден!!! Прекрасна е!!!
  Болна тема, но прекрасна и незаборавна приказна!!!
   
 14. Kyliee

  Kyliee Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2017
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Женски
  Некој да не ја има прераскажано Девојката со портокали? Итно ми треба за утре
   
 15. Larichka8

  Larichka8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2018
  Пораки:
  72
  Допаѓања:
  144
  Пол:
  Женски
  Ја имам дома и следна ми е на листата за читање. Според коментарите треба са е добра :)