1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Девојка во пост на Фејсбук објави дека била нападната од гинеколог во Куманово

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од KateKane, 8 октомври 2019.

  1. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.185
    Допаѓања:
    57.732
    Пол:
    Женски
    Ова ми излезе денес на фејсбук:

    71589372_1354174671429822_5807042796351127552_n.jpg

    Цела драма беше на фејс, прво девојчето објави, па пишаа и други дека и нив им се случило истото, па пиша дека отишла и у полиција и од таму и кажале дека не е прва девојка која го пријавува господинов. Долу коментари како што може да претпоставите, отворен нејзиниот профил па анализи за нејзиниот стил и лајфстајл, па зашто цигари пушела, дрн дрн... Се освен осуда кон докторов. Експресно беше тргнат нејзиниот пост, се јавија и од семејството на господинов дека ќе тужат. Ќерка му со јавна закана до девојчето дека ќе ја тужи. И им успева, нормално дека 18 годишно девојче не може да се бори само против "угледно" семејство кое не прифаќа дека дома чува ваков човек. Којзнае колку вакви се заплашени и заќутени.

    Не можам да ви опишам колкава лутина и бес чувствувам кога ќе видам вакво нешто. Се чувствувам немоќно, со врзани раце, сакам да врeснам од нервоза, сакам да помогнам некако, сакам да го запрам овој господин да нанесе болка на уште некоја девојка. Нажалост можам само да напишам и препратам дека е манијак, па од сега натаму нека имаат на ум девојките каде одат кога го доверуваат своето здравје и тело.

    Пријавувајте луѓе. Барем нека се знаат кои се.
     
    На sj *O*, CameliaMiller, Rama и 43 други им се допаѓа ова.
  2. candy.cane

    candy.cane Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2017
    Пораки:
    1.684
    Допаѓања:
    8.983
    Пол:
    Женски
    Нека го објават барем кој е, да прекинат да одат жените таму веќе кога полицијава се прави наудрена.
    Страшно.
     
    На sj *O*, girl-miri, Јаневски и 15 други им се допаѓа ова.
  3. Afrodite¥

    Afrodite¥ Популарен член

    Се зачлени на:
    7 август 2017
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    2.979
    Пол:
    Женски
    Објавено е кој е. Сите го знаат, познат е меѓу жените по Куманово. Неговите пациентки се делат на 2 групи:
    1. Постари госпоѓи кои што не можат да си стават во глава дека нивниот "добар, професионален" лекар е всушност манијак кој што професионалноста ја става во панталони кога ќе му влезе 18 годишна девојка.
    2. Млади девојки-ЖРТВИ. Оние кои што се плашат да кажат што се случува во таа ординација зад затворени врати, а оние кои што ќе се осмелат да пријават, се соочуваат со недоверба и осуда.

    Сега само останува да се пронајдат сите негови жртви на сексуално вознемирување и да му поднесат тужба. Понатаму- се е во рацете на надлежните органи.

    Храбро, девојки. Пред тие стрели со осуди, ќе застанеме ние за ваша поддршка
     
    На Butterfly1107, sj *O*, Victorian и 26 други им се допаѓа ова.
  4. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Грозно.
    Ги читав коментарите, лика и прилика на нашиот менталитет, жена на жена волк.
    Какви подбивни и погрдни коментари од возрасни жени кои треба да се борат против ваквата појава, бидејќи утре на таа столица може да се најде нивна ќерка или внука, можеби и самите тие.
    Не напротив, одлучија според фејсбук профилот на 18 годишното девојче дека измислува или пак сама си го бара.
    Во првиот пост на девојчето се приклучија и други жени кои самите имале или пак чуле за други сексуални напаствија од истиот доктор, кој ќерка му го представи како човек кој имал прочитано повеќе книги од сите нас заедно и тоа била една од работите кои го правеле добар човек. Да те фати срам од нејзиниот срам. Кон сите ќе го впери прстот, без простор за докажување, дека другата страна има што да каже, дека татичко можеби е педофил и не толку добар човек.
    Шерувајте да се знае и на другите да им е страв пред да пробаат да ги стават нивните валкани раце на недужни створења.

    Келешов, аривидерчи.
     
    На Milobebence, sj *O*, Victorian и 29 други им се допаѓа ова.
  5. Sejfullai

    Sejfullai Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    14.788
    Пол:
    Женски
    Кое му е целосно име и презиме?
     
    На sj *O*, Kate Rina 93, dayla и 3 други им се допаѓа ова.
  6. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Го знаеме сите како Келеш, по презимето даден надимак. Келешов.Еден од најстарите гинеколози во Куманово, со не толку чиста репутација. Мора да го туркаме случајов пошто жртвата ја бојкотираат и заплашуваат од сите страни.
     
    На SexiLy, sj *O*, Harper и 24 други им се допаѓа ова.
  7. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Треба да се информира некој медиум за ова, да се организира протест, да се привлече вниманието на јавноста. Никако да помине неказнето копилето и да се заташка случајов!!
     
    На Butterfly1107, WarriorMind, sj *O* и 21 други им се допаѓа ова.
  8. piksooki

    piksooki Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2015
    Пораки:
    1.808
    Допаѓања:
    10.921
    Пол:
    Женски
    Ајде кажете цело име и презиме.Да се објави ова на сите форуми.Нека знаат сите.Нема да помине така како си мислат тие.Доста е веќе од вакви гадови.Доста им молчевме па и оние простите што ја прават неа крива се гледа дека немаат 2 чисти во глава.Ќе им е**м матер на сите по ред.
     
    На sj *O*, crazylady, marlonbrando69 и 7 други им се допаѓа ова.
  9. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.185
    Допаѓања:
    57.732
    Пол:
    Женски
    Џони не можеш со народов наш протест да организираш. Прво да ги едуцираме луѓето што значи сексуално малтретирање, дека жртвата не е виновна и како што гласи името на темава - сама не си го бара ако пуши цигари, ако носи здолниште, ако има тетоважа, ако... Најпрво да се охрабрат сите девојки кои ги повредил господинов да се обединат и да кажат, а после да се види кривично како може да одговара.

    Харви Вајнстин бранот една девојка го почна, па после искочија уште 200 други негови жртви. Се надевам дека и тука секоја злоупотребена девојка ќе каже, како што видов во постот ги имаше неколку.

    Сосема доволно за почеток.
     
    На sj *O*, Angie1432, marlonbrando69 и 21 други им се допаѓа ова.
  10. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Не е толку затуцан народот и младината, знаат добро што е малтретирање, охрабрување само фали да излезат јавно, оти учени -ќути, срам ќе падне, ќе те збори цел град. Тука е најмногу проблемот, да не ја зборат, како ќе се омажи утре. Овие совети се влечат уште од времето на нашите мајки и баби кога секогаш жената била крива. Денес се други времиња само копилињава уште мислат дека можат неказнето да си минат оти се доктори, професори и сл. па кој ќе се дрзне нив да ги пријави.
     
    На crimson, sj *O*, coldbaby и 23 други им се допаѓа ова.
  11. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Се сложувам ама еве 70% нека се такви, другите 30% да се солидаризираат е доволно за да се покрене лавината.
     
    На sj *O*, Kate Rina 93, WildMk и 4 други им се допаѓа ова.
  12. KateKane

    KateKane Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 јули 2018
    Пораки:
    3.185
    Допаѓања:
    57.732
    Пол:
    Женски
    Знам Бриџит, знам, се согласувам.
    Ќе повторам пред да го тргне постот девојчето пошто се уплаши, искоментираа уште неколку девојки дека истото и нив им го направил, со исти зборови и постапки.
    Не може сите да лажат и да измислат иста приказна. Дури и во полиција и рекле дека и друг пат е пријавуван. Што дремат и што чекаат не знам. Го зборевме со тебе баш истиов муабет и во друга тема.

    Само се надевам дека ќе се превземе нешто, оти не можам веќе вакви работи да читам, утре мое дете може да е на местото од девојчево.
     
    На sj *O*, Harper, candy.cane и 13 други им се допаѓа ова.
  13. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Ристо Келешов, така е името на докторот. Нека проба и нас да не замолчи ќерка му, кога срањево ќе стане вирално.
     
    На Butterfly1107, sj *O*, Harper и 26 други им се допаѓа ова.
  14. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.244
    Ристо Келешов. Човеков има 69 години, не знам зошто уште работи, но тоа е помалиот проблем.

    За жал, не ме изненадуваат вакви случки. Доктори, професори, правници и мажи на слични влијателни позиции неретко ја користат својата моќ и ги злоупотребуваат колегите, пациентите, своите подредени. Повеќето (најчесто жени) ќутат, се плашат, понатаму зависат од таа личност (на пример доктор им е, па ќе им треба понатаму за резултати, професор им е, па ќе треба да полагаат и други предмети кај него и слично) и работата се замачкува, ништо не се дознава. Девојчево собрало храброст да сподели ваква работа и е дочекано со осудувачки коментари, бришење пост, тужба?

    Е тоа е она што ме изненади. Колку останатите жени му се нафрлија на 18-годишно девојче кое нема никакви мотиви да го саботира „респектабилниот“ доктор и неговата долгогодишна кариера. Никој не се обиде да се стави во нејзина кожа, да помисли еј, а како би се чувствувала јас ако ми се случи ова еден ден, како би се чувствувала мојата ќерка? Емпатија нула, штом нив не им се случило, значи е невозможно.

    Дај да го прошириме ова, барем тоа можеме. Да го споделиме на Фејсбук, Твитер, со име и презиме на докторот затоа што во постот не е многу разбирливо. Ако некоја членка има правен совет за девојчето, нека ми пише и можам да ги поврзам.
     
    На sj *O*, Mrs.Precious, Harper и 25 други им се допаѓа ова.
  15. Sejfullai

    Sejfullai Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2019
    Пораки:
    1.008
    Допаѓања:
    14.788
    Пол:
    Женски
  16. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Еден коментар ми го преврте желудникот, а беше дека, женско его било во прашање, у смисла дека сакаме да се осеќаме пожелни. Не бе немаат памет луѓево. Не сум таква особа да посакувам кругот да се заврти, ама ете секогаш некако успева и без да го сакам тоа. На госпоѓата како ќе и проработи егото ако утре ќерка и ја пипка некој при вагинален преглед, а ќе се случи, статистиките така кажуваат.
    Простаци.
     
    На sj *O*, calliope, marlonbrando69 и 23 други им се допаѓа ова.
  17. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    Искрено? Нема да и проработи егото, туку ќе ја криви и ќерка си дека веројатно со нешто го испровоцирала добриот доктор и ќе ја советува да си ќути, да не го брука семејството. Интернализирана мизогинија. Е сега, ако докторот Неа ја запипка, е тогаш може ќе реагира. Се додека други девојки се во прашање, мажот е кутрата жртва а нападнатите се гадни ку*вештии кои сакаат да му напакостат на културниот професионалец и посветен семеен човек.
     
    На sj *O*, Harper, glosipgirl и 19 други им се допаѓа ова.
  18. Independent Girl

    Independent Girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2018
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    1.189
    Пол:
    Женски
    Se nadevam deka kopileto nema da se izvlece lesno a i nekako custvuvam potreba da ja zastitam devojkata, socustvuvam so nea i se stavam na nejzino mesto em istraumatizirana em uste i osudi vpereni kon nea od polupismeniov narod, strasno, bas pred edno vreme slucajno procitav vest vo Indija kako srednoskolka bila siluvana i koga prijavila ja zapalile ziva tolku se potresov od vesta sto ne mozev da se smiram ako ne mozam u Indija da pomognam daj barem tuka da pomogneme nekako na nasive devojki.
     
    На sj *O*, Harper, glosipgirl и 20 други им се допаѓа ова.
  19. lovestoneddd

    lovestoneddd Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2018
    Пораки:
    4.245
    Допаѓања:
    39.587
    Пол:
    Женски
    Се трудиме еве, даваме се од себе ова да не се заталашка, исконтактиравме неколку повлијателни медиумски личности да ја туркаат приказнава. Бар мала промена да направиме, со прв минорен чекор, бар кривична пријава и досие да има, ќе сум пресреќна. Друг вампир ќе се подзамисли пред да се возбуди на дете.
     
    На sj *O*, Harper, mira.mira и 19 други им се допаѓа ова.
  20. DevilGirl212

    DevilGirl212 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2019
    Пораки:
    513
    Допаѓања:
    1.318
    Пол:
    Женски
    А да пишиме маил до сајтови? Да го објават.
     
    На Butterfly1107, sj *O*, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.