1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Девојка во пост на Фејсбук објави дека била нападната од гинеколог во Куманово

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од KateKane, 8 октомври 2019.

  1. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.845
    Допаѓања:
    133.019
    Пол:
    Женски
    И пак пропуст на еден цел систем. Како прво што бара 70 годишен човек на работа кога старосната граница е 64 за мажи? Кој му дозволи да остане на работа?

    Друго, koa веќе цел град го знае каков е, јавна тајна е дека им се пуштил на пола од жените што биле кај него, зошто воопшто пак се враќаат кај него? Нема друг доктор? ЗОшто воопшто одат пациентки кај него после сите муабети што се вртат за него? Само тој работи во болницата па мора кај него јер се нема избор? Јасно е зошто ќерка му не верува во неговата нечесност, си работи човекот, си има пациентки, одат ете кај него и нејзе и е тешко, невозможно за верување, само да прекинат да одат, да го бојкотираат и ќе се запраша и ќерка му зошто, вака ќе си верува дека го местат татко и....
     
    На Feminka22, bebaa, marchi-cool и 8 други им се допаѓа ова.
  2. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Ма сите се поврзани како црева во земјава затоа никој нишо не им може, си има ваљда некој корист од него па го држи на таа позиција, па после жените не иделе на доктор, кај ваков нема никад ни да имаш желба да појдеш. Него ако е ств системов ко шо треба да е и ако навистина информациите од социјалните медиуми не се сметаат како веродостоен доказ тогаш зошто го тужат девојчето покрај другото? Или за заплашување е?
     
    На sj *O*, Rama, темјанушка и 2 други им се допаѓа ова.
  3. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Па од кај знам можеби лично го познаваш и сл..
    Да се контрирав но тоа беше од друг агол.
    Ова веќе е манијачки контакт кон пациент.
    Злоупотреба на бел мантил,а позади истиот стои манијак.
     
    Последна измена: 11 октомври 2019
    На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
  4. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    8.091
    Пол:
    Женски
    Има приватна ординација, а докторите на приватно можат да го одложат пензионирањето и да работата уште неколку години. До душе истото го можат и функционери во државни институции.
     
    На Mrs. Lovett и Tanjamm им се допаѓа ова.
  5. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.001
    Допаѓања:
    11.121
    Значи има уште една жена гинеколог во градот? Јас само за Нурије знам. Добро е ако е така.
     
    На neno0o му/ѝ се допаѓа ова.
  6. newring86

    newring86 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    678
    Допаѓања:
    882
    ја само едно ке кажам - не сум била кај докторот, не го знам лично.
    Како стана ова по фб актуелно прашав три блиски постари жени, и сите три рекоа исто - апсолутно верувам дека е точно :@:@
     
    На душленце, Oxymoron, stetoskop и 7 други им се допаѓа ова.
  7. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Не верувaм декa имa грaд кoј немa свoи "мaнијaци" зa кoи цел грaд знaе и сaмo се шушкa. Гoлем дел oд нив се "угледни" личнoсти и нaрoдoт гo тoлерирa нивнoтo oднесувaње. Некa се јaви некoјa кoјa не знaе зa еден тaкoв вo свoјoт грaд.
     
    На crimson, 1209, sj *O* и 12 други им се допаѓа ова.
  8. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Нема правда пошто мажите се пички. Да дознаам дека на моја жена, сестра, мајка некој вака и направил, правдата ќе ја препуштам прво на полиција како должност а ако они не ја завршат сигурно ќе ја завршам јас.
     
    На Feminka22, sjdgo, душленце и 8 други им се допаѓа ова.
  9. bijonse

    bijonse Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 септември 2016
    Пораки:
    681
    Допаѓања:
    1.265
    Пол:
    Женски
    ... кога ќе прочитам вакви случки, а уште повеќе што не се повикаат двете страни и се расчисти јавно што е кој е и што е вистина,се нервирам да во 21 ви век се однесуваме како во 19ти, па затоа малку се заинтересирав за биографијата на споменатиот, затоа што кога се случуваат вакви работи кога е во прашање здравје и давање здравствена услуга навистина е за осудување доколку и најмалку има тука вистина!
    ... но, кој може да ја знае вистината? сите тие кои се инволвирани во политиката се како „заштитени мечки“, но не секогаш се и жртви да не речам колатерална штета поради поинакво дејствување од други субјекти! инаку, коментарот на ќерката која воопшто не личи на ќерка на јавна личност, музички надарен, познат лекар гинеколог, ме става во сомневање дека можеби и обвинението од младата пациентка кумановка е вистина!
    ...како и да е секогаш се поаѓа од фактот дека пациентот секогаш е во право, додека не се докаже спротивното посебно кога се работи за млада особа!

    [​IMG]

    [​IMG]
    [​IMG]
    ...докторот, активен во партија, активен во јавниот живот во Куманово спомнат заедно во многу активности со градоначалникот на Куманово кој е член на паријата СДСМ !

    [​IMG]
    [​IMG]

    ... отворен цитат :...,, Октетот Куманово" денеска беа на прием кај градоначалникот. При тоа се заблагодарија на подршката што ја добиваат, и ветија дека со нивната работа на музичката сцена ќе ја оправдаат довербата на граѓаните и локалната самоуправа...,, !

    [​IMG]
    ...,, затворен цитат!



    ...јавна личност како доктор, но и како уметнички директор на музичкиот настан во Куманово „Војводинска тамбура„ токму затоа што бил и музички надарен како член на музичка група „Октет Куманово„ !

    [​IMG]


    ... после сето ова разгледано површно од активноста на дотичниот доктор во јавниот живот, партиски поврзан токму со тие што се сега на власт, во споредба со исповед од лошото искуство како пациент од гинеколошката посета на девојчето во негова гнеколошка ординација, однапред е осудено на неуспех во корист на 18 годишната пациентка, на жалост, но доколку е вистина, треба да излезе на виделина, за да не би се повторило!
    ... и не треба ќерката да реагира одбранбено со коментар на ФБ туку таткото треба да одговори на вакви тешки осуди во неговата професија доколку се сеќава на својата Хипократова заклетва!
     
    На Dentina, темјанушка и candy.cane им се допаѓа ова.
  10. "Zoki"

    "Zoki" Популарен член

    Се зачлени на:
    2 декември 2016
    Пораки:
    1.032
    Допаѓања:
    9.127
    Пол:
    Машки
    Точно кажано (y)
    Мажите во фамилијата се виновни,затоа што се плашат да ги заштитат.
     
    Последна измена: 11 октомври 2019
    На sj *O*, Mrs. Lovett и Prijatelot им се допаѓа ова.
  11. Mrs.Precious

    Mrs.Precious Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    3.186
    Допаѓања:
    19.843
    Пол:
    Женски
    Многу ми е жал за девојката....
     
  12. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Навистина сум против било какво насилство, но навистина каде се мажите во фамилијата? Како прогледуваат низ ова?
    А за тоа што ни е вакво никакво здравството зборува тоа како докториве се семоќни и можат да стигнат секаде и на работа државно и приватно и во партија и на пијачки и на журчиња и професори на медицински и на конференции и тн и тн. И после на будали им текнува да идат на дежурство или ургентно да ги будат... без осет е народов навистина, па уште и вака јавно се наоѓа некое девојче бунтовно па ќе разоткрива доткор што прави кога сите ќутат, кај се видело ова и кај смее?
     
    На Biljarkata, sjdgo, sj *O* и 2 други им се допаѓа ова.
  13. душленце

    душленце Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    1.454
    Греота за девојчето...
    Прашање за ќерка му - Татко и и е матичен гениколог и дали верува дека тој може да си ја извршува работата професионално на70год.
    Се што е можно да се превземе да излезе вистината на виделина.
    Имаше случај со гениколог во Штип пред неколку год мислам дека не работеше неколку години, на изглед е како на мравка да не газе.
     
    На Kate Rina 93, lovestoneddd и mira.mira им се допаѓа ова.
  14. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.016
    Допаѓања:
    7.209
    Starosna granica za raboti e 67. Na 70 god pa I na mlado devojce da se ligavi - ne veruvam deka e izmislena prikaznata kako sto nekoj saka da ja prikaze. A kerkata normalno ke go brani taa ne znae I ne moze da veruva vo takvo nesto. Treba da se prijavat I drugi pacientki kaj istiot doktor I na sud. Gjubre staro skapano.
     
    На Kate Rina 93, WildMk, Mrs. Lovett и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Mrs. Lovett

    Mrs. Lovett Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2018
    Пораки:
    822
    Допаѓања:
    3.125
    Пол:
    Женски
    Ма мала земја сме се, сѐ се знае. Муабетите се шират и да знае ќе го брани, затоа што така не само што ќе се уништи угледот на дотичниот туку и на цела фамилија. Тие сигурно се поврзани меѓусебе. Какво време дое да ти е страв на доктор да одиш, да ти е страв оцена да одиш да земеш.
     
    На lovestoneddd, mira.mira и SummerGirl им се допаѓа ова.
  16. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.699
    Допаѓања:
    42.899
    Пол:
    Женски
    Јас да сум била на нејзино место, носот ќе сум му го пукнела без да размислам уопште.
    На што што личи, стари дедовци за пипкаат девојчиња и тоа по ординации?
    Гнаса.Добро е што девојкава го расветлила случајот на Фб и имала храброст да каже јавно што и се случило.Ама јас прво би отишла во полиција да го пријавам, и ќе го тужам секако доколку не успеам да му ја товарам една.Се надевам нема да добијам реплика дека сум ,,насилна” или дека со тоа ништо нема да решам.Ама некој така да фати да ме фаќа, поготово докторот мој- старо чиче, абе ич не му ја мислам.Како што он не мисли пред да ме фати нема ни јас да мислам.За моето тело и мојот живот, не рачунам два пати.Плус само на себеси си верувам.
     
    На Miss666, душленце и Tanjamm им се допаѓа ова.
  17. smooch

    smooch Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2011
    Пораки:
    914
    Допаѓања:
    3.837
    Пол:
    Женски
    Има ли новости за случајов? Работи ли се уште докторов? Беше приведен?
    Страшно е што по медиумите никаде не се спомна ништо! На твитер имаше само еден пост, фб штама, тв ништо.
     
    На Independent Girl му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    13.699
    Допаѓања:
    42.899
    Пол:
    Женски
    Искрено не знам што очекувате по соц. мрежи да се дешава?
    Ќе пљукаме, ќе пљукаме 2 дена додека е актуелно за докторчето.Ќе го разбере цела Македонија што говедо е, и што со тоа?Сме постигнале нешто?Не.Ќе се смени човекот?Не.
    Само лисиците и во затвор.Одземање на дозволата за работа доживотно, и девојката една приватна тужба да му стегне да го одере малку.
     
  19. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.174
    Секако дека работи, кај нас како што бавно одат работите, попрво ќе цркне него што ќе го приведат. Ако воопшто дојде до приведување, де.

    Мило ми е што ти и твоите блиски сте немале никакви непријатности. Но тоа е чиста случајност и биди среќна што те „прескокнал“, а не да ја доведуваш под прашање валидноста на изјавата на 18-годишно девојче кое нема зошто да измислува вакви сериозни работи. Друга работа е што за професионалноста на докторот можеш да гарантираш само лично ти, не знаеш што се случувало на прегледите на твоите другарки и роднини. Да не ти се верува колку жени преќутуваат за вакви случки.

    За тоа дека бил стручњак, интелигентен, научник, читав и во коментари на постовите на девојчето и ќерката на докторот, и ме интересира каква врска има тоа? Може да биде и паметен, и манијак. Многу сериски убијци се професори, доктори, научници, со натпросечна интелигенција, но исто така и психички нестабилни.
     
    На cresa-jagoda, Harper, Herrera и 8 други им се допаѓа ова.
  20. темјанушка

    темјанушка Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2015
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    4.641
    Бидејќи ме заинтересира случајов, прочепкав по групата и наидов на ова8-|:o Screenshot_20191015_220320.jpg Screenshot_20191015_220553.jpg Screenshot_20191015_220518.jpg Screenshot_20191015_220746.jpg
    Очигледно е дека докторот си е таков и најверојатно девојчето не измислува. Само никој досега немал храброст да го пријави, знаејќи како функционира се во државава. :@
     
    На cresa-jagoda, Harper, theowndemon и 11 други им се допаѓа ова.