1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Девојки кои први приоѓаат

Дискусија во 'Сингл' започната од WildMk, 26 август 2018.

  1. Unknownspecie

    Unknownspecie Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2013
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    7
    Јас имав 16 кога си го фатив првиот дечко он ми пријде и во тој момент мислев дека тоа е често и така треба да биде...но реално не е секогаш така.Не треба да постои тоа како правило кој треба прв да прииде на некој.После 10 години од тогаш ми се смени мислењето потполно и искрено мислам дека без разлика дали си машко или женско доколку некој стварно ти се допаѓа треба да го направиш првиот чекор.Така последниве неколку години кога некој ми се допаѓа го практикувам ова...некои ме одбиле,некои не ама тоа е животот.Мене лично повеќе ми одговара ова отколку да се плеткам цело втеме со некој и никој ништо да не превзема за муабет а не па за искачање.
     
    На Wallker му/ѝ се допаѓа ова.
  2. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.542
    Допаѓања:
    6.308
    Ехе, јас речиси секогаш прва приоѓам(в) :D. Независно дали станува збор за машко или женско, обично не ни лајкнувам туку директ пишувам ако ми се допаѓа некоја личност. Имам пријдено и во дискотека на еден дечко, баш се изнасмеавме. И така си имав навика да приоѓам на рандом луѓе по журки и си дрндав цело време, и скоро сите ми правеле муабет. :D

    Сега за надвор сум позатворена, и пред коронава кога излегував на журки си седев на страна и си се журкав, не ми беше до запознавања. А на фб може да пишам, ама моментално сум ептен closed off од цел свет, така да веќе некое време немам пишано на никој. Што е битно луѓе кој приоѓа, битно е да се сакаме. :D
     
    На hermosa, "Zoki", Hugh и 4 други им се допаѓа ова.
  3. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Скоро секогаш сум приоѓала прва.
    Ретко кога сум добивала корпи, али затоа јас мавам со контињери.
    Не сакам да губам време.
    Животот е брз и нема време за чекање, барем ќе знам на што сум од кога ќе пријдам. Ќе знам со што човек си имам работа.
     
    На Trajce1981, Limpan и sunshinebabe им се допаѓа ова.
  4. BrokenWings16

    BrokenWings16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Има еден тип..Штоо долго време го гледам, низ град и кога и да го видам, срцето чука 200 на саат..
    Металец е и мој тип е:D Али ја сум поразлична и не знам дали ќе му се допаднам. Долго време го барав на социјалните мрежи го нема:((fingers)Што мислите како да започнам некој муабет...:inlove:]:)Да бидам одма директна, здраво јас сум( Brokenings16) Или одоколу да го вртам некако?
     
  5. sunshinebabe

    sunshinebabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2020
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    6.563
    Пол:
    Женски
    Биди директна.
     
    На BrokenWings16, edna_malecka и Skorpija99 им се допаѓа ова.
  6. supersandy

    supersandy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    559
    Пол:
    Женски
    Да бидете со момци што вам ви се допаѓаат, а не со тие што вие им се допаѓате. Бирајте, изборот е само ваш. :hug:
     
    На Crna Dama, Limpan, mssuniquee и 7 други им се допаѓа ова.
  7. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.988
    Ај сврти го сега ова од машка гледна точка - мажи бидете со девојките кои ви се допаѓаат а не со тие што вие им се допаѓате.
    И кој победува на крајот?

    Секогаш испаднале многу подобри оние кои први ми пристапиле отколку оние кои сум ги бендисала јас. Веројатно јас имам лоши избори и вкус (facepalm), ама пак затоа верувам во туѓиот - на оние кои први ми пристапиле, барем знам дека они имале вкус :D
     
  8. supersandy

    supersandy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    559
    Пол:
    Женски
    Оф со тие лични и персонални сфаќања, човек да не може ништо да искоментира.
    Насловот на темата е ,,Девојки кои први приоѓаат". Дакле, мои познанички настојуваат да започнат врска со некој што баш и не им се допаѓа само и само да не дадат ОНИ прв чекор. Тоа што сум го напишала произлегува од вакви примери. И сега јас велам зошто да биде така? Зошто НИЕ девојките да имаме комплекс ако некој дечко стварно ни се свиѓа да му пријдеме?

    Што се однесува до личното искуство, секогаш прва сум фрлала око и СЕКОГАШ одкако ќе пријдам е било обострано. Еве таа ми беше поентата.
     
  9. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Взаемно допаѓање е кец на десетка.
     
    На BrokenWings16 и Biljarkata им се допаѓа ова.
  10. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.688
    Допаѓања:
    1.988
    Епа не се сите среќлии ко тебе |(
     
  11. supersandy

    supersandy Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2020
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    559
    Пол:
    Женски
    Повеќе совет ми беше до девојките кои имаат проблем со давање прв чекор, нели таква е темата... ама добро, за тоа сме тука, контра аргументи да даваме нонстоп :lol:
     
  12. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    8.255
    Пол:
    Машки
    Зш да не. Можда ќе му ги отворите очите да се заинтересира повеќе.
    Или може ќе му биде од помош особено ако е срамежлив/повлечен.
    Се дешавало рандом девојки да ми пристапат. Ако ништо друго бар у контакт сме останувале па за во иднина кој знае... Сеа нешто модерно е да прашаат за инстаграм. Само морам да признаам повеќе ми пристапувале девојки од странство (читај запад). Ама не дека немало и наши.
    Мислам не е битно кој кому пристапува...
     
    На Crna Dama, LadyLollypop и Miki Mays им се допаѓа ова.
  13. LadyLollypop

    LadyLollypop Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2019
    Пораки:
    1.120
    Допаѓања:
    5.405
    Пол:
    Женски
    Епа таму ги заболе што ќе речат комшиите :) послободни се и немаат такви сфаќања како кај нас балканциве. Тука, за жал, девојка да направи прв чекор, повеќето ќе ја наречат со погрдни имиња. А повеќето машки едвај чекаат да им "падне" девојка во раце, да се пофалат дека ја "плеснале" за една вечер.
     
    На cresa-jagoda, noteforself, MayDiamonds и 4 други им се допаѓа ова.
  14. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    8.255
    Пол:
    Машки
    Точно, у право си се што кажа.
    За многу работи треба да излезме од балканскиот мод. Затоа ја стално викам секој треба да патува во своите 20 години во што повеќе земји и да запознае што повеќе луѓе, за да може да си го испегла карактерот и ставовите.
    Теоретски ако она прва му пристапила, тогаш може она да се фали дека она го "плеснала" него. Хахах
    Шала на страна, иако сум машко отсекогаш ми сметало тоа "фалење" кој што направил. И фала богу у мое поблиско друштво (мешано машки и женски) немало такви работи. Сите си биле релативно сериозни и голем дел од нив веќе си се у бракови. Познавам и најмалку два брака кај што жената била иницијатор за врска.

    Мислам дека пред една девојка прва да му пристапи на некој, треба да си даде бар малку период за набљудување за да не нелета на некој клошар балкански.
    И секако, без разлика дали машкото или женското пристапува, не мора секое пристапување веднаш да заврши со секс.
     
    На cresa-jagoda, Crna Dama, Elf и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. BrokenWings16

    BrokenWings16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски
    Не знам дали тука би припаѓала темата, хаха јас и погоре имам прашувано, ама убаво ми е кога ми давате одговори тука..Хмм...Ајде да започнеш разговор прва.. Во живоо..А што за преку телефон? Кога тешко можеш да го видиш, а имаш број..Дали мислите дека може и такаа? Имам страв дека ќе ми исклучи некој така
     
  16. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    8.255
    Пол:
    Машки
    Зависи дали се знаете со дечкото или не?! Пошо ако не се знаете, може малку чудно да е, да не кажам "мањачки" (ова за разговор по телефон зборам, не за пишување на соц.мрежи). Бар на мене така би ми било... пошо може ќе си праи филмови.
    А ако се знаете, сте имале муабет у живо, или бар на здраво сте... зашто да не?
    Пошо иначе како би течел разговорот: здраво не ме знаеш, ама ја те имам видено и следено, па успеав да ти најдам број па да те прашам шо прјаш како си? :D
    Ако се знаете одма друг е муабетот...
    Не верувам дека некој ќе ти исклучи, ама ако не се знаете бар малку шо муабет ќе имате?
     
    На cresa-jagoda, LadyLollypop и BrokenWings16 им се допаѓа ова.
  17. BrokenWings16

    BrokenWings16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2019
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    61
    Пол:
    Женски

    Зависи..Ако бидам директна..Можно е сега датира од машко на машко..Може ќе го заинтрегираааАко ништо бар ќе се обидам јас така мислам ахахахха
     
  18. Ajronmen

    Ajronmen Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2021
    Пораки:
    1.972
    Допаѓања:
    8.255
    Пол:
    Машки
    Па добро да, ја не викам да не се проба. Него само се прашувам како би течел муабетот по телефон ако дечкото никад лице не и видел на девојката. Секој валда различно ќе постапи. И машките не се по шаблон сите исти. Зависи од многу работи, возраст, околина ова она.
    Пример да ми се јави на телефон рандом женски глас што никад не сум ја запознал (не знам ни дека постои) и да ми рече ај да се најдеме на кафе, искрено не би отишол (велам женски глас пошто од кај знам со кого зборам?!). Можда ова ми е став пошо се ближам накај 30ка па малку гледам по сериозно. Незнам, можеби грешам...
    Ама сепака, Ја обично викам дека у животот ако нешто те копка да видиш што ќе испадне, собери храброст и види, зш да не. Башка ако се интересираш за некој и доаѓаш до степен да мора да го побараш на телефон, валда знаеш доволно информации за него за да си претпоставиш дека нема да ти спушти слушалка...
     
    На cresa-jagoda, BrokenWings16, LadyLollypop и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    Ако не сте размениле телефонски броеви, не му се јавувај, ќе изгледаш како stalker. Ако не сте ни на здраво, односно не се познавате, големи се шансите да те откачи од старт.
    Ако се знаете, или ако сам ти го дал бројот, јави се.
     
    На cresa-jagoda, tinka-mace, blueeparadise и 2 други им се допаѓа ова.
  20. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.957
    Допаѓања:
    8.659
    Пол:
    Женски
    Не можеш да имаш нечиј број, а да немаш никаква комуникација со личноста (??????). Не знам ти како си замислуваш, ама ова е ко некој да ти се наметнува во животот по секоја цена. Морничаво. :|
     
    На Angie1432, cresa-jagoda, Ajronmen и 3 други им се допаѓа ова.