1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дезодоранси и антиперспиранти без алуминиум

Дискусија во 'Тело' започната од Babyby, 12 јуни 2018.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.586
    Допаѓања:
    80.673
    Пол:
    Женски
    Ви се случило да ви остави трага или да ви обои облека под пазуви овој стикот од Ben&Anna?

    Сакам да ги пробам, ама немам убаво искуство со стикови и рол-они, а не знам овие колку се путерасти за да би оставиле траги по облеката. Слични се на Аромако? Тој сум го користела и ми одговара, ама овие некако си мислам дека ич нема да ми се допаднат. Веројатно дека немам претстава каква е структурата.

    Моментално ова од Балеа го користам, ептен фино мириса. И секако, ќе извадат они еден единствен дезодоранс без алуминиум што нема да ми умирисува по неколку саати и ќе ми одговара и секако, ќе биде лимитирана серија. (facepalm)

    Ќе си направам залиха и ќе терам вака некое време зашто навистина ми е супер дезодорансов. :D


    [​IMG]
     
    На mal.ecka, Dream-Girl и EMoonlight им се допаѓа ова.
  2. eva993

    eva993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    524
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа дека базата им е шеа путер, доста се “путерасти”, ама тие флеки и да настанат не се трајни.

    08ED721D-4AC5-4B25-896E-DA2A94BBD1C3.jpeg

    Специфични се за користење, но мислам дека е ствар на навика. Тие што редовно користат део стикови на база на путер, немаат никакви проблеми околу нанесувањето и сл.

    P.S. Јас овој го користев летово и позитивно се изненадив од долготрајноста:
    https://www.lavera.com/deo-roll-on-natural-strong-4021457638918
    А за нанесување нема полесен метод…класичен ролон.
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Ако претераш со количината, оставаат бело, ама моментално е, кога се нанесува ако се фатиш на погрешно место, може да има трага. Ама онака, како флеки од класични стикови, нема. И да има, се перат лесно.
     
    На eva993 и Mishela им се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.003
    Пол:
    Женски
    Ако ви се допаѓаат деодорансите на Ben&Anna, ќе ви се допаднат и на Pulpe de Vie.
    Исто пакување, ист начин на нанесување, слична заштита, иста текстура, па и мирисите тука некаде.
    Го нарачав деодорансот со цитруси, и ептен ми е погоден, а се мислев меѓу него и тој од бадем.
    На ладново малку потешко се нанесува, ама ако го загреам на парното, или го ставам на влажна кожа немам мака. Држи, нема непријатен мирис, и можам да речам дека скоро и да не потам. Добро, тоа повеќе е затоа што е ладно, ама го испробав и при вежбање, непријатен мирис нема, само мирис на цитруси, нежен, ненападен.
    Цената им е малку висока, што е недостаток според мене, околу 800 денари, а пакувањето е предвидено да трае околу два месеци. Можеби и не е толку висока цената имајќи предвид дека бавно се троши (уште не знам колку време би ми траел, го користам десетина дена).

    Овие се деодорансите
    [​IMG]

    [​IMG]

    [​IMG]
     
    На mal.ecka, do-re-mi, anggell и 3 други им се допаѓа ова.
  5. BlackMistery

    BlackMistery Популарен член

    Се зачлени на:
    16 октомври 2013
    Пораки:
    702
    Допаѓања:
    1.350
    Пол:
    Женски
    Вакви повеќе ме усмрдуваат отколку што вршат работа. Имам проблем со потење, ако ставам антиперспирант без алуминиум смрдам ужасно, многу лош и непријатен мирис прават кај мене.
     
  6. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.788
    Допаѓања:
    8.838
    Пол:
    Женски
    Баш се мислев помегу овие и на Лавера, и се одлучив за Лавера, ќе видам каков е.
    Се мислев да не е како оние со сода што беа, да ми затвараат пори еден таков со лаванда фрлив.
    Се надевам овој ќе биде ок.
     
  7. srce-too

    srce-too Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2011
    Пораки:
    132
    Допаѓања:
    25
    Дали некој во скоро време има видено old spice стик, и каде во Скопје?
     
  8. Teofil

    Teofil Активен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2021
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Машки
    Vidi vo dm

    Razlikata megju dezodorans i antiperspirant e toasto, antiperspirantot gi zatvora porite, a dezodoransot ja neutralizira mirizbata (odorot)
     
    Последна измена од модератор: 1 декември 2021
    На srce-too му/ѝ се допаѓа ова.
  9. naturally

    naturally Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    1.014
    Допаѓања:
    3.362
    Го земав и Aromaco од Lush, повеќе ми се допаѓа од Бен&Анна во однос на нанесувањето. Не е тврдо од ладново и плус не мора на влажна кожа.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. WhiteCat33

    WhiteCat33 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2020
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    425
    Пол:
    Женски
    дали сте ги пробале ролоните на Bioten на кои пишува 0Aluminium и дали штитат од непријатна миризба?
     
  11. stefanija70

    stefanija70 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 март 2014
    Пораки:
    481
    Допаѓања:
    952
    Накратко, мое искуство со дезодорансите без алуминиум:

    - Кристалните ролони (за кои отпосле дознав дека содржат алумуниум во др облик, кој наводно не може да навлезе преку кожа, за кое што јас лично сум скептик) – исто ко ништо да не си ставил,

    - Alverde стик – кога го отворив дома отиде одма у корпа зашто тој мирис на жалфија со лимон не можам да го поднесам, искрено како го отворив стикот така ми се слоши,

    - Nivea ролон – ужасно леплив, тешко се суши кога ќе се нанесе под пазуви, ако не е убаво исушен се лепи и остава траги на гардероба, заштита од непријатни мириси скоро и да нема. Nivea дезодорансите во спреј од аспект на заштита (овие без алуминиум) ми се лично подобри, но пради тоа што спреевите ги одбегнувам, и тој отпаѓа за секојдневно користење,

    - Balea део крема со сода, лесно се нанесува, лесно се впива, не остава траги, но има само еден мирис на малина кој мене лично не ме бендисува особено, некако тежок ми е, а и пружа кратка заштита. Јас лично повеќе ги бендисувам оние освежителни мириси (како на пр Rexona зелениот),

    - Old spice – изненадувачки добра заштита, супер за нанесување, супер цена, но машки е, или да си го цитирам детето „ми мирисаш на тато“, иако го користат мои колешки

    - Ми донесоа од Унгарија Iѕana део стик, имале они некој нивен ланец дрогерии Rossmann и ова е нивен бренд, убав мирис, лесен за нанесување, заштита никаква, макс пола саат

    - Ben & Ana – едно од поголемите разочарувања, зашто на толку фалење и препораки очекував многу повеќе. Не се нанесува, ни по стоење до парно, едино на влажна кожа, ама и тогаш не е лесен, се троши буквално околу мене на секоја употреба има остатоци. Амбалажата катастрофа, по 3 дена користење почна да се кине и распаѓа. А остава одвратни жолти траги на светла гардероба, се вадат лесно, да, ама тоа значи ако облечеш бела блуза не смееш да кренеш рака, ко никогаш неиспран си, остава траги и на долна облека ако е светла. Заштита да не речам никаква, ај ќе пишам минимална.

    Имам прашање до сите членки кои користат вакви дезодоранси, што друго би ми препорачале да пробам, преферирам да е во форма на стик? Видов дека L’occitane имаат некој стик со мирис на лимон, дали некој го има пробано? И уште за Aromaco на Lush, следно сакав него да го пробам, па имам прашање како го чувате и нанесувате бидејќи ако добро сфатив се продава без амбалажа што малку ми е нехигиенски, затоа и прашувам некој совет од оние што го користат, во што го чувате и како го нанесувате?

    Поздрав до сите!
     
    На Seli20 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    И јас Бен&Ана не можам да го нанесам. Толку е сув што се рони, и на влажна кожа не го бива.

    @stefanija70 јас од аромако сум најзадоволна, ама се суши и тој ако се чува само во книжната обвивка. Сепак многу полесно се нанесува и малку да е сув, се топи во допир со кожата. Мирисот ми е потежок од тој на Бен&Aна ама се навикнав. Во метална кутија е најдобро да се чува, а го нанесуваш како сапун, нема опаковка, освен што е завиткан во хартија.
     
    На stefanija70 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.056
    Пол:
    Женски

    Аромако се продава на парчиња во целофан завиткан, јас исто така го чував во целофан и плус во метално кутивче од Лаш. Мене ми беше супер , мирисот да напоменам дека може и да ти смета , мирисни го пред да го купиш.
     
    На JoyJoy и stefanija70 им се допаѓа ова.
  14. ivi1987

    ivi1987 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    3.883
    Допаѓања:
    76.008
    Пол:
    Женски
    Screenshot_2022-02-09-21-23-30-997_com.google.android.googlequicksearchbox.jpg
    Од кремава сум презадоволна. Малку бев скептик зашто не сум навикната на креми, или рол он на Балеа на природна база или спрејот на Алверде од нане го користев.
    Ама кремава ми се допаѓа зашто не е леплива и има неутрален мирис, а цел ден пружа заштита од непријатен мирис.
     
    На cloud и koritsaki им се допаѓа ова.
  15. Калатеа

    Калатеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1.739
    Допаѓања:
    5.861
    Дали некоја го има користено на Еуцерин овој део?

    [​IMG]
     
  16. Chuchanov

    Chuchanov Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    1.519
    Допаѓања:
    2.939
    Пол:
    Женски
    Јас не сум воопшто задоволна
     
    На Калатеа му/ѝ се допаѓа ова.
  17. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.545
    Допаѓања:
    27.864
    Пол:
    Женски
    @koritsaki јас Aromaco користам мооогу долго. Може едно 20 години. Сум пробала од време на време да го сменам ама не можам да му најдам замена. Мене ми е супер. МИ држи цел ден дури и во лето и благ ми е на пазувите. Обично приордните имаат сода или акохоло и лом ми е кожата после ни. Aromaco ми е супер.
    Јас го чувам во кутија. Има еден од путер за тело и во таа си го чувам зашто ми е поголема од тие на Lush и подобро ми ја цобира коцката.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Не сум голем љубител на вакви производи без алуминиум ама и мене ми е прекрасен овој од Балеа. Мирисот е прекрасен, а и добро се покажа производов.
     
  19. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    6.312
    Јас ги земав овие три од Балеа без алуминиум:

    Screenshot_20220225_160030.jpg

    Искрено, кога прв пат ги помирисав ми се згади животот, посебно од овој Magic Forest, абе мислиш отровна шума, не магична. Ги прснав на рака, абе толку јако и тешко ми мирисаа сите три и воопшто не ми мирисаа ни на мандарина, ни на цвеќе. Е после ги пробав под мишки и можам да кажам дека иако пак мирисаат потешко од тоа што јас сакам, мандаринава и цвеќево добро се покажаа, некако поинаку мирисаат под мишки а и за дезодоранс без алуминиум од мандаринава до наредниот ден не замирисав што е супер.

    Ова отровнава шума е друга прича, језда и она мислам слично држи под мишки, ама пак грдо ми мириса и таму, ептен тешко и чудно.

    Од овој со цвеќево имало и ко рол он или стик, не знам што е, може и тој да го пробам ако трае подолго, плус поспоро ќе го трошам зошто дезодорансиве после три прскања поише од пола ми се празни, осет немам. :D
     
    На Glowy, Dream-Girl, Калатеа и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.259
    Допаѓања:
    124.742
    ^Овој со мирис на мандарина го добив на подарок и сум презадоволна.
    Кога го отворив прснав на рака ептем тежок мирис,под пазуви поинаку мириса,речиси и да не потам од него и мн долго трае мирисот.
    А имам голем проблем со потењето под пазуви.
    Го препорачувам.
     
    На blueeparadise му/ѝ се допаѓа ова.