1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Дезодоранси и антиперспиранти без алуминиум

Дискусија во 'Тело' започната од Babyby, 12 јуни 2018.

  1. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.409
    Допаѓања:
    42.733
    Пол:
    Женски
    Се приклучувам и јас во незадоволните од Дав, и класичниот и со краставица.
    Прво купив со краставица, го потрошив целиот. Немаше лоша миризба, но бараше често ставање за да се одржи свеж мирис. Потењето како и обично, не го намали, но не ми пречеше.
    Потоа купив уште два додека беа на попуст, но изгледа се презаситив. Додека беа поладни денови, се беше супер. Кога затопли повеќе, или за време на физичка активност, многу лошо мириса, ептен. Ќе чекам ладни денови за да ги дотрошам.
    Купив рол он на Алверде, со камилица и алое вера. Го испробав овие два дена, но на подолго и на најголемата жештина, немаше воопшто лош мирис. Малку ми пречи што остава бело ако нанесеш повеќе, но со едно поминување е супер.
    Можеби е рано да донесувам заклучоци, но мислам дека нема да ме разочара :)
     
    На Selest, Indiegurl, Annath и 8 други им се допаѓа ова.
  2. EMoonlight

    EMoonlight Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    13.815
    Пол:
    Женски
    Ќе кажам и јас Не за Dove без алуминиум. Го имам со мирис на краставица, мирисот е преубав ама воопшто не помага. Јас се потам многу и ништо до сега што сум користела не го спречило тоа, но со овој Дав добивам мирис лош(што обично го немам) незнам зошто и не ми се допаѓа. Морам постојано да се бришам, да се мијам, не сум задоволна. А обичниот Дав ми е супер.
     
    На violetblue, koritsaki, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Јас па цел живот користам дав од краставица. Кога сакав да сменам дезодоранс без алуминиум, земав спреј алверде од бергамот и лимета, мислам дека ќе умрев. Сметам дека дав е многу појак, а алверде е за некои кои слабо се потат.
    Види чудни жени што сме, со различни искуства.
     
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Мене Алверде ми е најгрдо нешто што сум ставила на себе.
    Леплив, ми ги уништи сите маици. Ми прави флеки.

    Општо не сакам рол-он. Чекај го да се исуши, па лепи...немам толку време наутро.

    Со години користев Дав класичен, од овие без алуминиум ми се погодија сите. Ниту мирисам, ниту ми прави флеки.
    Потењето ми е нормално. Ниту сум од тие што не се потат воопшто, ниту се потам прекумерно.
    Моментално имам Дав без алуминиум од праска. И тој ми е супер.
    Нивеа на пример не ми се погодија, така да, секоја треба да си проба да најде соодветен препарат што ќе одговара.
    Јас од Алверде дефинитивно кревам раце.
    Општо земено, имам многу лошо искуство со брендов.
    На прсти се брои само што ми се погодило досега од нивниот асортиман.
     
    На Kitten и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
  5. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Алверде спрејот беше како да немам ставено ништо, баш штета што е таков а со добра формула. Се вратив на дав од краставица, но чекам да ми текне да си купам од Лаш дезодоранс.
    Ролони не обожавам, ама имам накупено за да ми се наоѓаат кога летам со авион.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Мене Лаш не ми одговара, ми се јавува реакција.
    Никогаш повеќе не би го купила Аромако, го фрлив одвај потрошен до пола.
     
  7. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Го фалеа доста членки, треба да го пробам, да видам
     
  8. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.409
    Допаѓања:
    42.733
    Пол:
    Женски
    Јас тој од Лаш не сум го пробала.
    А за другиве до сега убедливо Алверде спрејчето ми беше супер. Потење не спречуваше, но беше убав свеж, и не ми се правеше лоша миризба. Само ме нервираше што имаше алкохол, па не можеш да ставаш после бричење бидејќи пржи страшно :D
    Затоа се одлучив и ролоните да им ги пробам. Овие неколку дена е во ред, но да истестирам поубаво па ќе пишам искуство.
    А Нивеа, Дав, Балеа, не ми вршеа работа мене :shake:
    Дефинитивно е од личност до личност. Додека не си пробаш на своја кожа, нема да знаеш :D
     
    На Selest, EMoonlight, koritsaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    На прва страна од темава сум го коментирала Dove со краставичка без алуминиум, но тоа било прв впечаток по само околу недела ипол од купувањето, и додека времето сѐ уште беше релативно свежо.
    Сега, по малку подолго користење и на топло време, конечна „пресуда“ од мене му е - не.
    Потењето и на поладно не ми го спречуваше, но сега на топлово за многу кратко време ми створа и многу непријатна миризба која јас самата не можам да си ја поднесам, а околу мене да нe правиме муабет.

    Истото негативно искуство го има и мајка ми, а нејзе, бидејќи има проблем со користење на антиперспиранти кои содржат алуминиум, и е уште поважно да најде нешто без, кое добро ќе си ја врши работата.

    Јас повторно си се вратив на машка Нивеа која иако содржи алуминиум, е досега единствен антиперспирант кој ми го држи прекумерното потење под контрола и не дозволува створање на никаква миризба.

    @Annath / @koritsaki дали можеби се сеќавате по која цена за колкава грамажа го купувате Аромако?
    Мислам дека од препарати без алуминиум, уште нему би му дала шанса, и тоа е тоа.
     
    На EMoonlight, Annath и koritsaki им се допаѓа ова.
  10. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Мене Дав ми се најпогодени досега, општо како бренд. Тој класичниот стик (што содржи алуминиум) го користам 10+ години, нешто подобро немам најдено од него, а имам пробано СЕ.
    Сега и овие без алуминиум ги користам и тие ми се супер, со тоа што класичниот прејако ми мириса, се потрув мислам, па не би го земала пак, пишував веќе тука. Ама затоа тој од краставичка ми е одличен за летово, свеж и ненападен. Јас не се потам многу воопшто и како единствена маана би го навела тоа што не се трајни како класичните Дав. Но за препарат без алуминиум се одлични.
    И Аромако од Лаш ми е исто супер, само некако за лето не, ми остава мрсничко пошто содржи масла, а со заштитата се тука некаде со дав.
    @MagsDestiny да ти одговорам јас, околу 500 ден е 100 гр.
     
    На MagsDestiny, Mishela и sorbet им се допаѓа ова.
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.016
    Пол:
    Женски
    @MagsDestiny

    Јас Аромако го земав во грчкиот Lush 6,5 евра 100 гр. Во Македонија втор пат земав многу големо парче и го платив околу 700 денари :)
    Јас Аромако не го менувам за ништо , не знам дали би можеле да ви исечат некое ептен мало парче колку за проба :)
     
    На EMoonlight и MagsDestiny им се допаѓа ова.
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Ако некоја користи Нивеа дезодоранси, да знаете дека до крајот на неделата во Зегин се на акција и чинат 89 денари.
    Има и Нивеа без алуминиум во акцијата, мајка ми ги користи и си купила, па од неа ми е информацијата. :)
    Лево на фотографијата. :)
    viber image.jpg
     
    На EMoonlight, kala21, sorbet и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    И од мене НЕ за Дав оригиналот без алуминиум. Кога сум во теретана се осеќам дека си смрдкам, а после и облеката ми мириса ептен лошо. Со ниту еден дезодоранс не сум имала чувствување на миризба.

    Ќе го оставам за во зима кога ќе нема да се потам екстремно.
     
    На Pandora-, Selest, EMoonlight и 3 други им се допаѓа ова.
  14. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.155
    Допаѓања:
    46.950
    Пол:
    Женски
    Реков ај да го дотрошам Давот ама денеска отиде во канта, значи си осекам дека мирисам, мм не ми спомна ништо најверојатно не му мирисам, ама џабе чим јас осекам дека ми мириса :worried:
    Денов го поминав со сода бикарбона на влажни пазуви, не знам кој да го земам понатаму, гледам цената на Аромако е соленка, Нивеата добра е?
    А има и едни по аптекиве Кристал се викаа чинам така нешто, на природна база само и тие колку ја неутрализираат миризбата :|
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.897
    Допаѓања:
    103.016
    Пол:
    Женски
    @anastasijaki мајка ми го имаше купено тој спреј на Кристал и , не штитеше од потење она буквално смрдиш многу лошо..
    а и скапи се , не ти препорачувам да го земеш. Аромако исто така е скап да , ама се троши многу споро , тоа парче сигурно 6 месеци го користев секојден.
     
    На EMoonlight и anastasijaki им се допаѓа ова.
  16. LadyR

    LadyR Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    1.438
    Допаѓања:
    4.648
    Јас го користам стикот на Forever со алое вера што е. Презадоволна сум, и трае ептен! Го користам 4 месец веќе истиот стик.
     
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.997
    Пол:
    Женски
    Кристал не се на природна база, исто содржат алуминиум, т.е се работи за алуминиумова сол. Мене ептен ми помагаша кристалниот рол он на Балеа, ама кога видов дека има алуминиум го сменив.
    Аромако е поскап, ама не се троши брзо. Јас зедов парче во ноември лани, околу 700 денари беше, уште една третина имам, ќе го користам уште два месеци сигурно. Исплатлив е ептен. Секојдневно го користам и она што приметувам дека колку и да потам, мирис нема. Особено на работа, клима ретко користам, а работата ми е напорна, и униформата пошто е синтетика неретко се замирисува брзо. Со Аромако го немам тој проблем.
     
    На EMoonlight и koritsaki им се допаѓа ова.
  18. anastasijaki

    anastasijaki Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2011
    Пораки:
    5.155
    Допаѓања:
    46.950
    Пол:
    Женски
    Јас на овие мислев, пишува дека не содржат ништо штетно. Како што гледам ја има и розовата панделка симболот на борбата за рак на дојка.
    IMG_20180712_194517.jpg
    IMG_20180712_194513.jpg
     
  19. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.813
    Допаѓања:
    38.288
    Пол:
    Женски
    Јас луѓе мака мачам последно време со дезодорансиве, користев Дав толку многу време и ги имам сите пробано, овој од краставица како побезбедна варијанта сакав да му дадам шанса, жими се се трудев, ама толку лошо ми мирисаше потта после некој час што дури не можев да се поднесам. Јас сум личност која многу се поти, предходно немав проблем со миризба и сите горе долу ми одговараа ама сега не знам што е, веројатно имам промена во хормоните и еве уште колку дезодоранси не испробав никој не ми издржува свеж мирис после 3-4 часа и тоа со повторување. Се туширам редовно, менувам облека, значи не е хигиена у питање, ама не знам што е проблемот, некој совет? Сега користам Нивеа моментално, тој зелениот со алое ми беше добар некое време ама ете сега кај нас во град никаде не можам да го најдам веќе многу месеци.
     
  20. Kjara15

    Kjara15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2017
    Пораки:
    990
    Допаѓања:
    710
    Пол:
    Женски
    Da go probas toj rolon ili stik na eucerin bil mnogu dobar.