1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Декларации на козметички производи и анализа на состојки

Дискусија во 'Тело' започната од Biodevojka, 6 декември 2015.

  1. day

    day Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2020
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20210312-145148_Chrome.jpg Screenshot_20210312-145211_Chrome.jpg Screenshot_20210312-145231_Chrome.jpg Screenshot_20210312-145235_Chrome.jpg
    Овие се новите спрејчиња и маски за коса, некој што знае повеќе може да каже збор два околу составот се мислам дали да ги купам. :mm:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. M_a_Y_a

    M_a_Y_a Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Кој серум има најдобар состав?
     

    Прикачени фајлови:

  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka можеш ли да ми кажеш дали е добро ова средство за миење лице :) донесоа нова линија на Натура сиберика кај нас па баш ми се потроши тој гелот од береза линијата и решив ова да го пробам :)

    Aqua, Sodium Cocoyl Isethionate, Hydrogenated Starch Hydrolysate, Stearic Acid, Palmitic Acid, Glycerin, Vaccinium Myrtillus Fruit WaterH, Vaccinium Vulcanorum Fruit ExtractWH, Rubus Arcticus Fruit Extract*, Salvia Officinalis Leaf Extract*, Sambucus Nigra Flower Extract*, Aralia Mandshurica Leaf/Stem Extract*, Hippophae Rhamnoides Fruit ExtractWH, Rhododendron Adamsii Leaf/Stem ExtractWH, Allantoin, Sodium Hyaluronate, Xantham Gum, Citric Acid, Benzyl Alcohol, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Parfum, CI 28440, CI 16035
     
  4. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Драга овој најискрено не ми изгледа многу урамнотежен. Мислам дека малку е поагресвен вака според декларацијата.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Здраво @Biodevojka, дали можеш да ми посочиш за каков производ се работи?
    Вака лаички не е баш сјаен, ама ме интересира твое професионално мислење.

    Avobenzone 3%, Octinoxate 7.5%, Octisalate 5% Purpose/Utilité: Sunscreen/Écran solaire Inactive ingredients/Ingrédients inactifs Aqua/Water/Eau, Acetyl Glucosamine, Butyloctyl Salicylate, Cyclopentasiloxane, Glyceryl Stearate, Butylene Glycol, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, PEG-100 Stearate, Dimethicone, Cetyl Alcohol, Nylon-12, Triacontanyl PVP, Retinol, Citric Acid, Palmitoyl Tripeptide-1, Palmitoyl Tetrapeptide-7, Coffea Arabica (Coffee) Fruit Extract, DL-Alpha Tocopheryl Acetate, Rosa Damascena Flower Oil, Punica Granatum Extract, Arginine, Glycerin, Propylene Glycol, Cyclohexasiloxane, Caprylyl Glycol, Dimethiconol, Disodium EDTA, BHT, Xanthan Gum, PEG-75 Stearate, Ceteth-20, Steareth-20, Polysorbate 20, Triethyl Citrate, Ammonium Acryloyldimethyltaurate/VP Copolymer, Methyldihydrojasmonate, Carbomer, Ethylene Brassylate, Phenoxyethanol, Chlorphenesin, Yellow 5 (CI 19140), Red 33 (CI 17200).


    Ти благодарам однапред
     
  6. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Се работи за Даглас Спф крема за лице. Го користам речиси една година, мислам дека премногу е комедогено. Никогаш лицето не ми било со толку црнки и запушени пори, маснотии.

    Приметив пошто другите производи се скоро сите лесни, на база на вода и со супер состојки. Ова е натрапникот изгледа.
    Има ли некоја да каже составот колку многу е лош? Некако осеќам не е баш нај.
    @Biodevojka
     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена од модератор: 19 март 2021
  7. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Ако нешто научив штом има Алкохол не е ок баш. Плус Бензионате во пакет.
    Еве оставам простор на Биодевојка да ме поправи ако грешам.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски

    Да, плус гледам силикон а најверојатно има и хемиски филтри
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Алкохол скоро сите имаат ( дури и алверде) ама бар да беше при крај а не во првите 2,3 состојки.:D
    Ја чекам биодевојка и јас:D
     
  10. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.335
    Допаѓања:
    42.274
    Пол:
    Женски
    Барам нешто за чистење на лицето без алкохол и други агресивни состојки, зошто се сомневам дека ми прави реакција на кожата.
    Доколку некој може да ги погледне декларациите на производиве, да ме советува.
    Имам сува-нормална, но осетлива кожа.
    Благодарам однапред. :)
    @Biodevojka


    1. AQUA (WATER), ARGININE, ASCORBYL PALMITATE, BIOTIN, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, CAPRYLOYL GLYCINE, ECTOIN, GLYCERYL STEARATE, HYDROGENATED PALM GLYCERIDES CITRATE, LAURYL GLUCOSID, LECITHIN, P-ANISIC ACID, POLYGLYCERYL-6 STEARATE, SMITHSONITE EXTRACT, SODIUM COCOYL GLUTAMATE, SORBITAN STEARATE, SORBITOL, STEARIC ACID, STEARYL GLYCYRRHETINATE, SUCROSE COCOATE, TOCOPHEROL, XANTHAN GUM

    2. Aqua (water), Lauryl Glucoside, Sodium Lauryl Sulfoacetate, Sodium Cocoamphoacetate, Sodium Chloride, Betaine, Carpyl/Capramidoproply Betaine, Levulinic Acid, Maris Sal (Sea Salt), Citric Acid, P-Anisic Acid, Glyceryl Caprylate, Panthenol

    3.AQUA (WATER), GLYCERIN, SORBITOL, LAURYL GLUCOSIDE, SODIUM LAURYL GLUCOSE CARBOXYLATE, SODIUM LAURYL SULFOACETATE, DISODIUM COCOYL GLUTAMATE, SODIUM CHLORIDE, SODIUM LACTATE, SODIUM METHYL COCOYL TAURATE, BETAINE , CITRIC ACID, POTASSIUM SORBATE, GALACTARIC ACID, AROMA (FRAGRANCE), ALOE BARBADENSIS LEAF JUICE, TREMELLA FUCIFORMIS (HYALURONIC ACID) SPOROCARP EXTRACT, BENZYL SALICYLATE
     
  11. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Драга моја силиконска база со хемиски филтри. Јас лично не би ти го препорачала воопшто.

    Драга формулава ми делува премногу празна што попразна не можеше да биде. Навистина не гледам ниедна состојка која би негувала или есшто слично. Хемиски филтри (со комбинација на физички титаниум диоксид) ама мене воопшто не ми се допаѓа. Има некои филмогени состојки па можно е тие да ти создаваат проблеми. Како и да е остави и најди подобро нешто и поприродно секако.
     
    На MacaLove и Ginger^ им се допаѓа ова.
  12. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Драга ако имаш чувствителна кожа пробај го ова дефинитивно. Има преубава формула и без мирис е.

    [​IMG]
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka ако може мислење за оваа дејларација

    Ingredients
    Water, Ethoxydiglycol, L-Ascorbic Acid, Propylene Glycol, Alpha Tocopherol, Polysorbate 80, Panthenol, Ferulic Acid, Sodium Hyaluronate, Benzylalcohol, Dehydroacetic Acid
     
  14. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Воопшто не ми се допаѓа. Прво ппради присуството на Ethoxydiglycol кој е полош дури и од пропилен гликол дозволува во кожата да пенетрира сѐ и сешто. Европа го има лимитирано како употреба до 1,5% (некои производители одат и до 5%) додека Америка дозволува до 10%. За жал не постои официјална регулатива ова се само индикации за употреба. Второ нешто вит. Ц не е во стабилна форма (не можам да сфтам како се оддржува не ми е јасен принципот на стабилност на производов) плус содржи и пропилен гликол и полисорбат. Јас би ти советувала да не го земаш воопшто. Изборот е секако твој.
     
    На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.694
    Допаѓања:
    39.750
    Пол:
    Женски


    Овој серум го нема кај нас. Многу го фалат па ме интересираше составот. инаку станува збор за Timeless 20% vitamin C + E Ferulic acis serum
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.819
    Допаѓања:
    102.690
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    @Biodevojka може ли мислење за бб кремава? Би одговарала на масна кожа според составот?
     
  17. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.875
    Допаѓања:
    8.422
    Пол:
    Женски
    Состојки: Aqua, Macadamia Integrifolia Seed Oil, Helianthus Annuus Seed Oil, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Caprylic/Capric Triglyceride, Cetearyl Alcohol, Glycerin, Butylene Glycol, Carbomer, Polysorbate 20, Palmitoyl Tripeptide-1, Palmitoyl Tetrapeptide-7, Potassium Cetyl Phosphate, Sodium Stearoyl Glutamate, Undecane, Tridecane, PEG-8, Tocopherol, Ascorbyl Palmitate, Ascorbic Acid, Citric Acid, Phenoxyethanol, Ethylhexylglycerin, Parfum, Citronellol, Limonene, Linalool, Geraniol

    @Biodevojka дали состојките се добри?
     
  18. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Здраво драга не е комплетно природна, знаеш нели, ама за среќа не е ни толку лоша во смисла барем нема силикони и навтени деривати што доколку ја земеш предвид марката е одлично. Според формулата би требало да одговара за комбинирана до масна кожа, ама сепак ова е индивидуално. Многу производи кои се наменети за масна кожа не одговараат баш кај сите кои имаат масна кожа. Доколку е цената пристапна пробај ја.

    Драга со оглед на тоа што не е органска во тој случај Undecane и Tridecane се навтени деривати. Исто така и ПЕГ. За среќа нема силикони и има убава база, Доколку не ти пречат состојките кои ти ги наведов земи ја слободно. На база на пептиди е, така да одговара за повозрасна кожа од 45 па нагоре...
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  19. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.875
    Допаѓања:
    8.422
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka 45+..? Една ми ја препорача кремава, ама не ми одговара на годините. :)
     
  20. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Па да, обично пептиди нема потреба под 40 години. Еве и 40 да имаш ок. Под тоа немаш потреба сеуште. Поздрав.

    п.с. Ако сакаш кажи ми тип на кожа и години, па ќе ти препорачам нешто јас.
     
    На eliesaab му/ѝ се допаѓа ова.