1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Декларации на козметички производи и анализа на состојки

Дискусија во 'Тело' започната од Biodevojka, 6 декември 2015.

  1. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, за жал не постојат органски или природни лакови за нокти и секако мора да содржат синтетички состојки. Мора да напоменам дека сите лакови за нокти кои може да ги најдете на нашиот пазар не се исти и секако дека има лоши верзии (каде се присутни високо токсични материи), и помалку лоши верзии, каде производителите за среќа исфрлиле поголем дел од опасните состојки.
    Еве кои состојки треба да се избегнуваат во лаковите за нокти

    1. Formaldehyde

    2. Toulene

    3. Formaldehyde Resin или Tosylamide Resin (дериват на формалдехидот)

    4. Dibutyl Phthalate

    5. Camphor

    Дефинитивно треба да се бираат лакови без Formaldehydе и Toulene, како две најтоксични состојки, меѓутоа сепак лаковите се поделени во 3 категории според останатите состојки и тоа:

    3 free се оние кои не содржат Formaldehydе, Toulene и Dibutyl Phthalate

    4 free се оние кои не содржат Formaldehydе, Toulene, Dibutyl Phthalate и Camphor

    5 free се оние кои не содржат Formaldehydе, Toulene, Dibutyl Phthalate, Camphor и Formaldehyde Resin (или Tosylamide Resin)

    Од ова што го гледам твојот лак е 5 free

    Еве ви листа на други марки на лакови кои ги проверив според состојките:

    1. Лакови за нокти 3 free: OPI, Maybelline Colorama, Maybelline Salon Expert и Maybelline Express Finish

    2. Лакови за нокти 4 free: L'Oreal Colour Riche;

    3. Лакови за нокти 5 free: Essence I love trends, Max Factor Gel Shine Laquer, Max Factor Glossfinity, Rimmel London 60 Seconds, Golden Rose Rich Colour, Golden Rose Matte, Golden Rose Paris, како и следниве лакови од линијата S-he: Glitter Top Coat, Cracking Top Coat, All in One Nail Power, French Manicure, Quick Dry и Acqua Shine (овие успеав да ги проверам).

    Важно: внимавајте затоа што една иста марка во еден лак можеби не ставила штетни состојки, а во друг да. Затоа ви ја нагласив марката и името на самиот лак.

    Поздрав.
     
    На CrazyOne, cresa-jagoda, Annath и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Biodevojka, благодарам за деталниот одговор :hug: :hug::hug:
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    здраво девојки, моето прашање е до сите кои можеби користеле а посебно до биодевојка мислење за кремите на неострата, цената е прилично висока па сакам да знам дали вреди да се дават толку пари за овие креми. имам масна кожа со акни и овие креми ми ги препорача козметичарката оти биле на база на овожни киселини еве ги двете креми едната е денска едната нокна.

    eve sostav na noknata Neostrata Bionic face cream
    Aqua (Water), Cyclopentasiloxane, Gluconolactone, Lactobionic Acid, Propylene Glycol, Ethylhexyl Hydroxystearate, Glycerin, Triethanolamine, Arginine, C12-15 Alkyl Ethylhexanoate, Ethoxydiglycol, Glycol Distearate, Hydrogenated Vegetable Oil, Limnanthes Alba (Meadowfoam) Seed Oil, Octyldodecyl Myristate, PEG-100 Stearate, Stearyl Alcohol, Glyceryl Stearate, Butylene Glycol, Dimethylpolysiloxane, Petrolatum, Hydrogenated Lecithin, Algae Extract, Sodium Hyaluronate, Caprylic/Capric/Stearic Triglyceride, Sodium Bisulfite, Sodium Sulfite, Myristic Acid, Steareth-2, Palmitic Acid, Laureth-7, Stearic Acid, Hydroxyethylcellulose, Xanthan Gum, Cetyl Alcohol, Disodium EDTA, Arachidyl Alcohol, C13-14 Isoparaffin, Polyacrylamide, Butylparaben, Ethylparaben, Isobutylparaben, Propylparaben, Phenoxyethanol, Methylparaben, Chlorphenesin.


    i na dnevnata Neostrata Matrix support
    Active Ingredients: Butyl Methoxydibenzoylmethane (Avobenzone) 3.0%, Ethylhexyl Methoxycinnamate (Octinoxate) 7.5%, Ethylhexyl Salicylate (Octisalate) 5.0%, Homosalate 5.0%. Other Ingredients: Aqua (Water), Acetyl Glucosamine, Butyloctyl Salicylate, Glyceryl Stearate, Butylene Glycol, Butyrospermum Parkii (Shea Butter), Dimethicone, Cetearyl Alcohol, PEG-100 Stearate, Nylon-12, Triacontanyl PVP, Retinol, Tocopheryl (Vitamin E) Acetate, Palmitoyl Oligopeptide, Palmitoyl Tetrapeptide-7, Punica Granatum (Pomegranate) Extract, Coffea Arabica Fruit (Coffee Bush Berry) Extract, Rosa Damascena Flower Oil, Arginine, Glycerin, Propylene Glycol, Caprylyl Glycol, Citric Acid, Disodium EDTA, BHT, PEG-40 Stearate, Ceteareth-20, Polysorbate 20, Triethyl Citrate, Xanthan Gum, Methyldihydrojasmonate, Ethylene Brassylate, Chlorphenesin, Phenoxyethanol, CI 19140 (Yellow 5), CI 17200 (Red 33).
    И би ти се заблагодарила унапред Биодевојка. ПОЗДРАВ
     
  4. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, еве што лично мислам за декларацијата на производите без разлика на името, марката или цената.
    Првиот производ според мене е катастрофален за кожата затоа што најнапред ph вредноста на самиот производ (во случајов крема) не е во согласност со ph вредноста на нашата кожа. А како тоа може да го сфатиме? Кога во една крема ќе ги најдете овие две состојки Triethanolamine и Stearic Acid заедно, значи дека како емулгатор во кремата е користен еден вид на сапун, кој треба да и даде убав густ состав на кремата, меѓутоа има базна ph вредност. Кога станува збор за производи на измивање и да ја утнеме ph вредноста не е многу страшно затоа што во здрави услови кожата има способност сама да ја поврати сопствената ph вредност, меѓутоа кога производот не е на измивање и останува на кожата, може да направи сериозни проблеми со текот на времето. Потоа на втора позиција има силикон Cyclopentasiloxane и мислам дека сѐ кажав, кремава е на силиконска база, така да и да прави некој екстра резултат тоа нема да биде твојата кожа туку силиконот како маска врз неа. Не знам која е цената, ама лично ако треба да потрошам многу пари ќе одберам нешто што вреди за тие пари и кое ќе биде во склад и компатибилно со мојата кожа.

    Втората крема според декларацијата има добра ph вредност, тоа е во ред, меѓутоа сепак има силикон (dimethicone) потоа PEG 100, PEG 40, Polysorbate 20.....

    Изборот е твој, важно е да знаеме со што си го мачкаме лицето.
     
    На Karmina1989 и irenna им се допаѓа ова.
  5. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Биодевојка многу ти благодарам за твоето мислење, навистина бев во дилема дали да дадам по околу 1500 ден за секоја од овие креми но веќе ги немам. Те молам препорачајми крема која сметаш дека би ми одговарала, имам масно лице и склоно ми е кон создавање на акни и митесери, одам на третмани со овошни киселини од Неострата и имам некои мали подобрувања. Те молам препорачајми производи кои сметаш дека би ми одговарале на молата кожа значи да бидат за масна кожа и да не создаваат акни. Цената и да е висока на производите во ред е само да биде нешто квалитетно. Поздрав и уште еднаш многу ти благодарам
     
  6. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317
    @Biodevojka ќе можеш ли да го ѕирнеш овој состав

    ти благодарам однапред

    20151222_080845.jpg
     
  7. mimi****

    mimi**** Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 август 2015
    Пораки:
    603
    Допаѓања:
    3.636
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka te molam mila ako mozes i ovoj sostav da go poglednes,na sin mi samponceto,ama vcera i jas se izmiv so nego,bidejki preubavo mirisai pisuva za rascesluvanje,a jas maka macam so toa i kosata nikogas ne mu e bila pomeka,znam deka nemas dobro mislenje za corine de farme,no sepak pogledni,mozebi e ovoj nesto podobar 20151222_104631.jpg
     
  8. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, според декларацијата производот е коктел од сите можни силикони, ги има 4, потоа два ПЕГ. Јас лично не би ја користела, ама сепак одлуката ја оставам на тебе.
    .Здраво драга, најнапред само едно појаснување, не е дека немам добро мислење за козметиката corine de farme јас само ги толкувам декларациите и она што гледам во нив. И за органската козметика ако е лошо избалансирана си кажувам најискрено. Што се однесува до овој производ, од декларацијата може да ти кажам дека е агресивен за темето на главата. Имам напоменато дека за еден производ да биде избалансиран и за да се намали агресивноста на сулфатот, пред солта мора да дојде бетаинот, во спротивно производот ќе има голема измивачка и обезмастувачка моќ. СЛЕС или содиум лаурет сулфат е течен и доколку не го згуснеме со нешто производот нема да биде густ како шампон туку течен како вода. Затоа тука доаѓа солта која одлично го згуснува производот. Ова е најекономичниот начин со малку пари да се направи производ. За да биде производот избалансиран и помалку агресивен за кожата формулата треба да изгледа вака: Aqua, Sodium Laureth Sulfate, Cocamidopropyl betaine, Sodium Chloride. Поздрав.

    Во секое време драга. Ќе разгледам сѐ органско и природни кај нас и ќе ти пишам неколку опции, дај ми два три дена. Секако потоа одбери сама затоа што не секоја крема одговара на секого. Поздрав.
     
    На irenna и mimi**** им се допаѓа ова.
  9. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka те молам мислење за кремава?
     

    Прикачени фајлови:

    • image.jpg
      image.jpg
      Големина на фајлот:
      136,6 KB
      Прегледи:
      75
    На victoria и blueberry93 им се допаѓа ова.
  10. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Производов е чист и со убави состојки(y).
     
    На victoria, blueberry93 и irenna им се допаѓа ова.
  11. LivingGlam

    LivingGlam Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 септември 2010
    Пораки:
    6.098
    Допаѓања:
    56.329
    Пол:
    Женски
    Кој производ е?
     
  12. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    И мене ме интересира исто....
     
  13. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    Fleurance nature. Крема за нормална кожа со алое вера :)
     
    На blueberry93, cresa-jagoda и LivingGlam им се допаѓа ова.
  14. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Супер е. Според мене добра е и за комбинирана кожа со оглед на тоа што има лесни масла и убава комбинација со путер и пчелин восок. Доколку ја користиш пиши мислење за структурата и ефектот врз кожата. Поздрав
     
    На irenna му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    По вообичаено имам нормална кожа , но овој период секоја година кожата ми станува многу сува. Пролет и лето ми одговара но зимно време и не баш но сеуште ја ставам под пудра како дневна крема а навечер ставам чист шеа путер па сега за сега со ваква комбинација ми е океј. Ако ми се појават симтоми на пецкање понатаму ( со оглед на тоа дека сега и не е баш многу ладно) планирам да ја земам хранливата дневна крема на Гармард. Инаку во нормални временски услови лично ми одговара :)
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Karmina1989

    Karmina1989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 март 2012
    Пораки:
    471
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka те молам да ми дадеш мислење за пудрата која ја користам, пудра ко пудра знам дека има некои штетни состојки ама барем да не е ептен лоша. еве слика од пудрата. и ти благодарам мн за твоеите совети навистина ми се многу од корист. Почнав да ја користам кремата Fleurance nature. Крема за нормална кожа со алое вера под пудрава и навистина добро длува кремата секоја пофалба. pudra.jpg
     
  17. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, според мене има повеќе од неколку штетни состојки. На прво место имаш cyclopentasiloxane значи пудрава е чист силикон, нема дури ни вода на прва позиција. Освен овој има уште три други силикони (ги ставаат за да дадат лажен свиленкаст ефект на кожата). Одлучи ти самата. Поздрав.
     
  18. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, ајде малку да говориме на тема комедогени состојки во кремите. Обично маслата и путерите се главни состојки во органските креми, а честопати на одедени масла им се дава епитетот комедогени, па дури за некои од нив постои и скала на комедогеност.
    На оваа тема истражував веќе подолго време, читав разни испитувања од стручни лица на ова поле, а со одредени состојки експериментирав врз сопствената кожа со цел да го воочам ефектот и дејството особено на маслата кои се сметаат за комедогени. Ајде најнапред да разјасниме (на наједноставен можен начин без стручни зборови и термини) што всушност се подразбира со зборот комедогено.

    Комедонот може да биде бел (отворен) или црн (затворен) и претставува запушување на порите на површината на кожата. Значи комедоните се формираат затоа што порите се полнат со “материјал“ кој може да биде производ на самата кожа или пак понекогаш под влијание на состојки кои се аплицираат врз самата кожа. Значи една состојка може да се нарече комедогена, само доколку премногу ја масти кожата и предизвикува појава на акни.

    Според она што досега го научив истражувајќи на оваа тема и она што го искусив на сопствената кожа, може да кажам дека комедогено е различно за секој од нас и многу зависи од видот на кожата на секој поединец. Затоа јас сум од оние типови кои велат дека ниедна состојка не е комедогена и секоја состојка е потенцијално комедогена. Сѐ зависи од кожата на која ја нанесуваме и каква реакција ќе предизвика врз самата кожа. Ако јас имам сува кожа, крем со маслиново масло на втората позиција ќе биде повеќе од добредојдено, доколку кај масна кожа би можело да биде многу комедогено.

    Во продолжение на оваа статија ќе говориме само за чистите масла и путери со оглед на тоа што се главни состојки во органската козметика (нема да се задржиме на синтетичките состојки или нафтените деривати)

    Што се однесува до комедогеноста на чистите масла, путери и восоци, имам прочитано еден куп статии па дури и листи со оцена за комедогеност од 0 до 5. Стручњаците кои долги години истражуваат на оваа тема не може да се согласат околу потенцијалната комедогеност на секоја состојка поединечно и секако мислењата се подвоени.

    Според мене кога станува збор за комедогеност на овие состојки важи правилото дека секоја кожа реагира различно на состојките. Еве на пример, во едно американско истражување прочитав дека кокосовото масло има оцена 4 за комедогеност и сите се плашат да го мачкаат затоа што ќе им предизвика појава на акни. Јас лично го нанесував лани во текот на зимскиот период секојдневно, по двапати дневно наместо крем за лице, и мене комплетно ми го исчисти лицето и одлично ја заштити кожата за време на огромните студови. Истиот ефект го имаше и кај сестра ми. Кај некои девојки на кои им го препорачав имаше ист ефект како кај мене, додека кај други обратен ефект. На некои од нив воопшто не им одговараше и кожата брзо им се мастеше. Исто и со маслото од роза москета. Се смета за високо комедогено со оглед на тоа што е доста хранливо, меѓутоа еве веќе цел месец го користам и кај мене лесно се впива и одлично ја храни кожата. Имам забележано дека маслиновото масло е потешко за мојата кожа и светеше откако ќе го нанесев, ама тоа не значи дека сироткото масло веднаш го доби епитетот комедогено, туку дека мојата кожа не го прифаќа. Можеби кај некој друг со многу сува кожа ќе биде спас.

    Во продолжение сакам да ви дадам една табела на сите масла и путери во која ќе ги поделиме состојките на лесни, медиум и тешки со цел да имате една претстава за нивната густина.


    Многу лесни масла (густина до 0.900)
    1. Јојоба 0,865
    2. caprylic / capric triglycerides 0,900

    Лесни масла (густина од 0,901 до 0, 915)
    1. Арганово 0,908-0,913
    2. Бадемово 0,913
    3. Маслиново 0,913
    4. Кокос 0,915
    5. Макадамија 0,915
    6. Лешник 0,915
    7. Палма 0,915

    Медиум (густина од 0, 916 до 0. 925)
    1. Семки од кајсија 0,920
    2. Авокадо 0,918
    3. Ориз 0,918
    4. Сусам 0, 919
    5. Пченка 0.920
    6. Пшенични никулци 0,921
    7. Сончоглед 0,921
    8. Роза москета 0, 925
    9. Соја 0,925
    10. Грозје 0,925

    Тешки масла (густина од 0,926 па нагоре)
    1. Ленено семе 0,929
    2. Витамин Е (Токоферол) 0,960
    3. Рицинус 0,962

    Густина на путери
    1. Какао путер 0,900
    2. Манго путер 0,900
    3. Шеа путер 0,910
    4. Путер од кокос 0,915

    Кога станува збор за кремите, во тој случај огромно влијание има и комбинацијата на масла со останатите состојки и позицијата на маслата во самата крема (како и процентот секако).

    Па добро тогаш, како да препознаеме која состојка или производ може да бидат потенцијално комедогени за нашиот тип на кожа? Едноставно, откако ќе го намачкате производот или состојката доколку по два часа кожата почне да ви свети, во тој случај кремот или маслото не одговараат за вашиот тип на кожа.

    Но што да правиме ако веќе сме купиле крема која не одговара на нашата кожа?
    Ако кремата е премногу масна за вашата кожа, на помош доаѓа волшебниот гел од алое вера. Земете мала количина од кремата во дланката и помешајте ја со мала количина гел од алое вера. Водената структура на гелот на некој начин ќе ја ублажи маснотијата на кремата и кожата на лицето убаво ќе ја впие без притоа да има видлива масна трага. Вака помешаната смеса воопшто не ја масти кожата, затоа што гелот и маслото меѓусебно на некој начин се компензираат и надополнуваат.
    Ако кремата не е доволно масна за вашата кожа во тој случај роцесот е обратен: додајте маслку масло за да ја збогатите кремата. Значи мала количина од кремата помешајте ја со неколку капки чисто масло по ваш избор (видете ја табелата погоре).

    Ништо не се фрла кај нас!!!! :)
    Поздрав.
     
    На la.malparida, kala21, CrazyOne и 10 други им се допаѓа ова.
  19. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    Ме интересира за кремава, ја користам за лице и засега ми е супер. Читајќи го првиот пост приметив дека сепак има содржи еден од силиконите т.е. dimethicone, други не приметив, а може и сум промашила, не знам. Ај ако не ти е тешко ѕирни види што чудо е, вака според тебе, како е со другите состојки? :) пинг @Biodevojka
    krema.jpg
     
  20. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво вистина е дека од силикони има еден односно dimethicone. На кремава сигурно пишува дека е со заштитен фактор а тоа е ethylhexyl methoxycinnamate кој е хемиски филтер за заштита од UVB зраците и е фотостабилен. Доколку беше присутен само тој во формулата во тој случај е стабилен, ама за жал присутен е и Butyl Methoxydibenzoylmethane UVА и делумно UVB филтер кој е фотонестабилен и може да се стабилизира во присуство на следниве хемиски филтри octocrylene или Mexoryl, Tinosorb, Diethylhexyl Syringylidene Malonate, Diethylhexyl 2,6-Naphthalate. Јас во формулава други филтри не гледам така да само овие два кремава е малку фотонестабилна (проверив 4 пати за други филтри ама само овие два ги гледам). Како конзерванси користени се Sodium benzoate и Potassium Sorbate кои се природни и ок како оддржувачи на стабилноста на производот. Се надевам дека не ја ставаш кремава за навечер затоа што нема потреба од хемиски филтри на кожата кога нема сонце (не треба да се мачкаат). Што да кажам да го немаше силиконот и хемискиве филтри кремава ќе беше многу убава, затоа што другите состојки се ок. Поздрав.
     
    На irenna и MiloMalo им се допаѓа ова.