1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Декларации на козметички производи и анализа на состојки

Дискусија во 'Тело' започната од Biodevojka, 6 декември 2015.

  1. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    3.491
    @Biodevojka ќе те замолам мислење за кремата. Ја користам јас и поголемата ќерка, имаме многу сува кожа, но неодамна почнав да и ставам и на малата (3години) , ама незнам дали е соодветна за возраста. Приметив некоја реакција на кожата на малата..како егзема и чешање, но немора да значи дека и е од кремата, на два ума сум. Може и е реакција и од омекнувачот за алишта, сега брзо го сменив, а убаво не користев за децата.
    Ќе те молам да ми кажеш нешто околу составот, да ја тргнам настрана можноста за реакција од кремава. Поздрав. IMG_20180126_230728.jpg
     
    Последна измена: 26 јануари 2018
    На xxAngelxx и carangigia им се допаѓа ова.
  2. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Драга првиот и третиот се на силиконска база. Отстранувачот на шминка не е комплетно природен ама ајде може да помине, иако јас полисорбати не сакам. Доколку го имаш дотроши го, ако не си го купила не го купувај воопшто. Може многу поубави да најдеш. Поздрав.

    Драга не би требало да биде од кремот, иако не се знае ништо, затоа што може да е алергиска реакција на некоја од состојките. секоја кожа различно реагира. Инаку како состав кремот е многу убав. Поздрав.
     
    На carangigia и pilenka им се допаѓа ова.
  3. efrosinija

    efrosinija Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2016
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    95
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka ме интересира твое мислење околу составот на кремот Picture 3110_Fotor.jpg
     
  4. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, не е комплетно природно има акрилати и пропилен гликол, ама добар е. Од декларацијата можам да кажам дека веднаш се впива и не остава масна трага (барем така ми изгледа). По водта има глицерин, па октулдодеканол кој е многу лесно масло нешто како суво масло кој дава свиленкаст ефект. Има пантенол, витамин Е, масло од бадем, шеа путер...интересна е. Поздрав.
     
    На efrosinija и sorbet им се допаѓа ова.
  5. happiness!

    happiness! Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2015
    Пораки:
    54
    Допаѓања:
    29
    Пол:
    Женски
    На околу 23/25години не паметам добро од сонцето му се исуши мн лицето и во парфимерија ми го препорачаа афродита хранлив крем од бадем. Одлично ми легна на кожата и иако сум менувала и други креми на овај многу често се навракав и денес читам дека бил anti-age . Запрепастена сум како не сум прочитала... лицето сега на 32години ми е ок немам бори само за околу очи истраажував кој крем го купам веќе пред некој ден почнав како да си забележувам ситни бори кога ке ставам пудра како да ми се насобира на моменти.
    Еве состав на кремот кој го користам од бадем и ја молам @Biodevojka да ми објасни дали е ок за оваа моја возраст и после толку години дали да го сменам Screenshot_2018-01-30-21-43-22.png
    Исто така би те замолила да ми кажиш за оваа крема која исто така е од афродита дали според тебе би требало да ја пробам од оваа има и крем за околу очи а составот е од кремот за лице Screenshot_2018-01-30-22-25-02.png
    Инаку сум користела пред некој месец крем дневен од nivea yang мислам дека пишуваше и ми беше мн хидрантен ја немав таа мекост која ја осеќам со кремот од афродита кој еве денес дознав дека на амбалажата некаде пишувало anti-age,запрепастена сум!
    Имам чист шеа-путер дали да мачкам околу очите за да ја прихранам кожата би добила некаков ефект ?
     
  6. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Драга доколку ме следиш и ја знаеш мојата филозофија за козметиката, крем со парафинум ликвидум, чера микрокристалина, петролатум и диметикон, јас лично не би го користела. Сите овие ги има во првата декларација. Што се однесува до втората декларација кога ќе видам БХТ исто така воопшто не гледам ништо понатаму. Ова е мое лично мислење, ти секако имаш право да си одбереш што сакаш за нега на твојата кожа. Поздрав.
     
    На happiness! му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Само што забележав дека имаш чист шеа путер (а ми помина времето за редактирање). Слободно користи го. Шеа путерот е пребогат со состојки како на пример несапунифицираните кои имаат одлично дејство врз кожата, ја враќаат еластичноста и ја подобруваат структурата на самата кожа. Исто така одличен е и како анти ејџ. Поздрав.
     
    На happiness! му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Темава не е соодветна, ама се работи за производи на La Soy, па ке го ставам линкот тука.

    Со групер купон има попусти,
    • Пилинг (200 ml), цена: 400 ден. 260 ден.
    • Млеко за тело (200 ml), цена: 440 ден. 280 ден.
    • Масло за масажа (100 ml), цена: 280 ден. 180 ден.
    • Балзам за дланки (50 ml), цена: 230 ден. 150 ден.
    • Рол-он (60 ml), цена: 280 ден. 180 ден.
    • Сет за лице Гоџи: дневна и ноќна крема (30ml), лосион (100ml), анти-рид (15ml ), цена: 1850 ден. 1290 ден.
    • Сет за стапала: сапун хималаја (50gr), сапун зеолит (50gr), мала купка, балзам, цена: 400 ден. 250 ден.
    • Сет за тело: пилинг (200ml), млеко за тело (200ml), сапун (100gr), цена: 940 ден. 640 ден.

     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  9. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    2.613
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka Мислење за шампонов? Против опаѓање е и има многу добар ефект, но не сум сигурна за составот

    [​IMG]
     
  10. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, формулата според она што јас можам да го забележам е малку агресивна, сигурно има големо измивачко дејство. Доста е синтетички има полисорбат, има карбомер како згуснвач (иако е згуснат со солта/ содиум хлорид). Карбомерот обично се додава доколку при додавањето на некои состојки густината на производот се намали, па потребно е да се додаде згуснувач кој повторно ќе врати сѐ во погуста гел форма. Инаку карбомерот е фактички еден вид на акрилат, мене да речеме повеќе ми се допаѓа ксантан гум како згуснувач. Не гледам бетаин или кокамодиацетат, затоа и сметам дека е малку поагресивен. Сурфактантот Lauramine Oxide не го познавам, меѓутоа според мене би требало да дава поголема пена. Сигурно овој произвд доста пени, ако може да ми потврдиш. Cостојката zinc pyrithione има влијание врз себореичен дерматит, меѓутоа е потенцијално доста токсична. Обично во шампони се употребува максимум 1%. Не знам на кој начин функционира да си бидам искрена (сепак станува збор за традиционална формула), меѓутоа за среќа нема силикони. Не знам драга, изборот е сепак твој, иако знај дека постојат многу природни шампони за зацврснување на косата без сите овие состојки. Поздрав.
     
  11. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    2.613
    Пол:
    Женски
    Во тој случај дали имаш препорака за шампон за чувствителен скалп? Го имам пробано на Алверде, но не ми одговара, повеќе ми одговараат малку појаки шампони бидејќи сум склона и кон себореичен дерматит и не ми одговара баш секој шампон. Инаку да, шампонот доста пени и помага скоро за сите проблеми со скалпот, но скептична сум поради составот, сепак би пробала нешто помалку штетно. Благодарам однапред и поздрав :)
     
  12. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, до која цена може да ти препорачам??? Поздрав.

    п.с. од Алверде кој го имаш пробано???
     
  13. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.941
    Допаѓања:
    14.002
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka, што мислиш за составот на кремава?
    IMG_20180204_144521.jpg
     
  14. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    649
    Допаѓања:
    2.613
    Пол:
    Женски
    До 1000 ден, само да е квалитетен. Го имам пробано тој со јојоба и ехинацеа, но не бев задоволна. Фала! :)
     
  15. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    (y) Ок е, згусната е со карбомер, ама изгледа сите веќе го користат само него...мене лично повеќе ми се допаѓа ксантан затоа што е во склад со природното. Карбомерот е сепак акрилат. Ама да не му гледаме на коњот во уста...кремов е убаво формулиран и нема силикони и нафтени деривати, така да може да помине. Поздрав.

    За дерматитот ќе правиш вака: Ќе нанесеш масло од јојоба 15 до 20 мин.пред миење на косата само на коренот на сува коса и после ќе измиеш. Ова понекогаш се случува и доколку шампонот кој го користиш не измива доволно за твојата коса. Доколку сакаш да го дотрошиш шампонот од алверде може да му додадеш 0,2 гр. салицилна киселина. Се раствора во алкохол (може вотка) околу 2 гр, вотка е доволно за ,0,2 гр. салицилна киселина. Ова моментално го тестирам јас, па ако не ти се брза спремам цело видео за сите употреби во домашни услови на салицилната киселина. На овој начин има антибактериско дејство и делува во случај на првут.

    Доколку ти се брза и сакаш готов производ, пробај некој од овие:

    [​IMG]

    Дај му шанса на овој:

    [​IMG]

    Меѓутоа со оглед на тоа што имаш чувствително теме, јас би ти препорачала сепак пред секое миење да ставаш од маслото за да го омекнеш темето и да го регулираш вишокот на себум. Пробај некој од овие два. Како што може да забележиш имаат прочистувачко дејство и би требало убаво да измиваат, само што не се за чувствително теме (токму затоа и ти препорачав со маслото). Поздрав.
     
    На Mishela, UnordinaryOne и LollySky им се допаѓа ова.
  16. Сончоглед

    Сончоглед Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    8
    Пол:
    Женски
    Не сум сигурна дали прашањето ми е за овде, но не можев да најдам соодветна тема.
    @Biodevojka дали ќе може да ми препорачаш сапун/ гел за интимна хигиена или бар да ме насочиш кои состојки би требало да ги содржи еден производ од ваков вид.
    Благодарам.
     
  17. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Драга во нормални услови хигиената на интимната зона пожелно е да се прави со производи кои се 4,5 пх. Како производи кои јас лично сум ги пробала и ми се допаднале би ти препорачала:

    [​IMG]

    [​IMG]

    Инаку повеќе информации за средствата за интимна хигиена и кои состојки треба да ги содржат прочитај овде
    http://biodevojka.blogspot.it/2015/08/aloedermal.html

    Поздрав.
     
    На Сончоглед му/ѝ се допаѓа ова.
  18. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.424
    Допаѓања:
    65.340
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka Ако може да ми кажеш мислење за пудрава? Ти благодарам. :)

    Ingredients: water, isoamyl laurate, octyldodecanol, glycerin, helianthus annuus (sunflower) seed oil, caprylyl caprylate/caprate, polyglyceryl-4 caprate, glyceryl stearate SE, squalane, cetearyl alcohol, cetearyl glucoside, limnanthes alba (meadowfoam) seed oil, honey, bambusa arundinacea stem extract, glycine soja (soybean) oil, jojoba esters, tocopherol, lecithin, xanthan gum, alumina, silica, alcohol, fragrance (natural fragrance), maltodextrin, glyceryl caprylate, sodium phytate, glyceryl undecylenate, sodium stearoyl glutamate, polyglyceryl-3 stearate, trihydroxystearin, potassium sorbate, phenoxyethanol, amyl cinnamal, citral, citronellol, limonene, linalool. May Contain: iron oxides, titanium dioxide.
     
  19. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Знаеш дека не е лоша? Не е комплетно природна, ама ок е. Според мене одговара за нормална кожа најмногу, иако octyldodecanol, glycerin, helianthus annuus (sunflower) seed oil, caprylyl caprylate/caprate се добри и за комбинирана кожа. isoamyl laurate дава ефект на силикон (иако не е силикон) меѓутоа не е лесно како масло. Убав е изборот на емулгатори, како конзерванс е употребен феноксиетанолот кој според мене е ок (не е најприроден на цел свет, ама сигурен е како конзерванс и не е лош). Кажи ми за кој производ станува збор?

    п.с. се надевам не ми промакна некоја состојка оти ми се спие очи ми се затвораат |-)|-)|-)
     
    На SofiMar_ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. SofiMar_

    SofiMar_ Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 октомври 2016
    Пораки:
    2.424
    Допаѓања:
    65.340
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka Фала многу, ке ја пробам. :)
    Еве ја :
    Screenshot_20180206-195311.png
     
    На Biodevojka и koritsaki им се допаѓа ова.