1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Декларации на козметички производи и анализа на состојки

Дискусија во 'Тело' започната од Biodevojka, 6 декември 2015.

  1. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka дали користиш антибактериски гел за раце? Дали воопшто постои антибактериски гел кој е безбеден? Имам ептен нежна кожа на рацете, па не би ризикувала, претпоставувам дека рацете ке ми бидат пресушени.

    Пред некое време во Џамбо ги загледав оние антибактериски гелови што стојат на каса па ми текна дека ептен се практични. Во аптеки сум го видувала овој на Алкалиод и уште еден син гел (проѕирно шишенце со син/ плав гел). Слики од состојки не можев да најдам.


    [​IMG]

    Наредна прилика, ако не ти е тешко погледни ги декларациите и кажи мислење.

    Или, некоја феминка ако користи некој гел нека ја слика декларацијата да ја погледнеме. Фала однапред. :D
     
  2. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, може многу лесно да го направиш сама...еве погледни

    http://biodevojka.blogspot.it/2015/05/blog-post_14.html
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Фала ти, баш ке погледнам за што станува збор. Кога ке можеш, ако не ти е проблем, погледни ги и декларациите на производите достапни во продавниците. Фала. :)
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  4. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Здраво @Biodevojka
    Би сакала да ми кажеш дали овие состојки се во ред?
    hpim6800.jpg

    И дали би можела да ми препорачаш органски сапун за миење на интимната зона?
    Благодарам.
     
  5. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга за интимната зона никако сапун. Сапуните имаат базна пх вредност а интимата киселкаста. Сапуните се обичн о над 8 или 9 пх, а за интимата е потребен производ со 4,5. Како најдобри барем кај мене се покажале купката за интимна хигиена на Алоедермал со камилица (го има во аптеки) и гелот на Јесса во ДМ. Поздрав.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    @Biodevojka дали овој алое вера гел кој е за орална употреба може да се става на лице?
    Некако повеќе состојки содржи...
    20180213_182004.jpg 20180213_182014.jpg
     
  7. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Може, само прво провери да не имаш алергиска реакција од содиум бензоате и потасиум сорбат. Овие два конзерванси се природни, ама кај нејои луѓе со почувствителна кожа знаат да дадат алергиска реакција. Стави мала количина од гелот на раката од внатрешната на преклопот кај лактот (кај што се вените). Доколку нема никаква реакција слободно користи го. Поздрав.
     
    На wings му/ѝ се допаѓа ова.
  8. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Благодарам на одговорот. Уште едно прашање имам :)
    За ноќна нега, имам вит ц ампули, алое гелов, балеа хијалурон ампули...природни шеа и какао путер за повремено.
    По кој редослед да ставам за да се апсорбираат состојките во кожата?
     
  9. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Н
    Најнапред Ц витамин, па остави кожата да впие. По 10 мин. комбинација од алое со шеа (претходно малку растопен). Наутро од ампулите хијалурон и повторно алое со шеа. Барем според мене вака е ок. Сѐ наеднаш немој, само ќе го збуниш лицето. Поздрав.
     
    На wings му/ѝ се допаѓа ова.
  10. CooperD

    CooperD Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    374
    Пол:
    Женски
    Млеко од Бадем (Prunus dulcis), Инфузија од Свежи ливчиња од Ружи (Rosa damascena), Фер Тргувано Масло од Сусам (Sesamum indicum), Стеаринска киселина (Stearic Acid), Цетерил алкохол (Cetearyl Alcohol), Триетоноламин (Triethanolamine), Апсолут од ружи (Rosa damascena), Пропилпарабен (Propylparaben), Пропилен гликол (Propylene Glycol), Органски алое вера гел (Aloe barbadensis), Линалул (*Linalool), Лимонска киселина (*Limonene), Гераниол (Geraniol), Вода (Aqua), Екстракт од Алое Вера (Aloe barbadensis), Какао путер (Theobroma cacao), Масло од ноќниче (Oenothera biennis), Парфем (Perfume),Масло од Нероли (Citrus aurantium amara), Фарнесол (Farnesol), Свежо органско авокадо (Persea gratissima)

    Мислење за кремава за лице?
    Lush - Skin Drink

     
  11. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга

    Млеко од Бадем (Prunus dulcis), Инфузија од Свежи ливчиња од Ружи (Rosa damascena), Фер Тргувано Масло од Сусам (Sesamum indicum), Стеаринска киселина (Stearic Acid), Цетерил алкохол (Cetearyl Alcohol), Триетоноламин (Triethanolamine), Апсолут од ружи (Rosa damascena), Пропилпарабен (Propylparaben), Пропилен гликол (Propylene Glycol), Органски алое вера гел (Aloe barbadensis), Линалул (*Linalool), Лимонска киселина (*Limonene), Гераниол (Geraniol), Вода (Aqua), Екстракт од Алое Вера (Aloe barbadensis), Какао путер (Theobroma cacao), Масло од ноќниче (Oenothera biennis), Парфем (Perfume),Масло од Нероли (Citrus aurantium amara), Фарнесол (Farnesol), Свежо органско авокадо (Persea gratissima)

    обележаните со црвено се две состојки кои кога ќе се спојат во еден крем прават емулзија (ги спојуваат маслените со водените состојки) која е базна и слична на сапун. Токму затоа пх вредноста на производот е алкална повисока од 8 или 9 а таквата пх вредност не е компатибилна со коќата која има потреба опх вредност од 5 до 6 (најидеално е 5,5). За жал откако емулзијата ќе се направи пх вредноста на производот веќе не може да се спушти. Да беше производ на измивање немаше да претставува проблем затоа што во здрави услови кожата ја враќа бргу нормалната пх вредност. Меѓутоа со оглед на тоа што е производ леаве ин односно се остава на лицето, со текот на времето прави алтерација на природната пх вредност на лицето која може да доведе до проблеми на кожата. Изборот е секако твој. Поздрав.
     
    На CooperD му/ѝ се допаѓа ова.
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    @Biodevojka сакам да те прашам за мислење на бојава на коса. Дали според состојките се работи за кна? :) јас овие 3 месеци се фарбам со кна и сум многу задоволна косата не ми паѓа ко претходно дури и ми се згусна. Сакам да го пробам овој производ наредно. :)

    Едит - го спојувам постов , ако може мислење и за прајмерот за под шминка :)

    [​IMG]
     
    Последна измена: 14 февруари 2018
  13. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, да станува збор за кна. Оваа марка е феноменална верувај ми. Јас од Рим на сестра ми и пратив шампон со Амла од истава марка за зајакнување на косата и спречување на опаѓањето. Сестра ми пресреќна ми кажа дека подобар шампон н пробала во животот. Не само што ја зајакнува косата, туку дава поголем волумен. Амлата има такво влијаное, само што со подолга употреба ја затемнува благо косата (не е за плавуши) иако не е драстично секако за нијанса е. Слободно земи ја кнава. Има индиго кој ја потенцира црната боја и амла која дава огромен сјај и ја зајакнува косата.

    Прајмерот не е лош :) Поздравче.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. something

    something Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2011
    Пораки:
    460
    Допаѓања:
    1.377
    @Biodevojka би те замолила за мислење за ролонов на еуџерин.Благодарам.
     

    Прикачени фајлови:

  15. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, не можам да сфатам на кој пронцип функционира рол онот. Нема алуминиум (за среќа), ама не ми се допаѓаат емулгаторите кои имаат етилн оксид и потенцијално се нафтени деривати. Не е комплетно природен, ама барем нема алуминиум... не знам изборот е твој. Поздрав.
     
  16. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    gel za oralna upotreba? :?: sakav da prasam nesto vo vrska so aloe vera gel pa ke go iskoristam komentarov :) mene mi treba aloe vera gel koj ke mozam da go koristam za kosa.dali ovoj moze da se iskoristi za taa namena? @Biodevojka ?
     
  17. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka Би те замолила за коментар за шампонов и серумов против опаѓање на коса. Фала :).

    Шампон:
    AQUA, BIOCOMPLEX B11, BUTYLENE GLYCOL, PANTHENOL, MEL, PEG-35 CASTOR OIL, ALCOHOL, BENZYL ALCOHOL, SODIUM PCA, PROPYLENE GLYCOL, ALCOHOL, AESCULUS HIPPOCASTANUM SEED EXTRACT, PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL, SACCHAROMYCES/SILICON FERMENT, SACCHAROMYCES/MAGNESIUM FERMENT, SACCHAROMYCES/COPPER FERMENT, SACCHAROMYCES/IRON FERMENT, SACCHAROMYCES/ZINC FERMENT, SODIUM LACTATE, NIACINAMIDE, PYRIDOXINE HCL, MENTHOL, ARGININE, MAGNESIUM PCA, PPG-26-BUTETH-26, POLYSORBATE 20, TOCOPHEROL, ASPARTIC ACID, PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL, PCA, ZINC PCA, GLYCINE, ALANINE, RETINYL PALMITATE, INOSITOL, CALCIUM PANTOTHENATE, LINOLEIC ACID, CYANOCOBALAMIN, VITIS VINIFERA SEED EXTRACT, SERINE, VALINE, MANGANESE PCA, PROLINE, THREONINE, ISOLEUCINE, BIOTIN, HISTIDINE, PHENYLALANINE, APIGENIN, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE, OLEANOLIC ACID, BIOTINOYL TRIPEPTIDE-1


    Серум:
    AQUA/WATER, BIOCOMPLEX B11 (URTICA URENS LEAF EXTRACT, URTICA DIOICA ROOT EXTRACT, CHAMOMILLA RECUTITA FLOWER EXTRACT, ACHILLEA MILLEFOLIUM EXTRACT, CERATONIA SILIQUA FRUIT EXTRACT, EQUISETUM ARVENSE LEAF EXTRACT), SODIUM HYDROXYMETHYLGLYCINATE, MEL, GLYCERIN
     
  18. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.413
    Допаѓања:
    42.775
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka
    Ќе може ли мислење? Првото е гел за миење лице, а другите две спрејови за фиксирање шминка.
    Ме интересира дали би ги препорачала и дали се во ред за сува и осетлива кожа? Благодарам однапред.
    Screenshot_20180215-141133.jpg
    Screenshot_20180215-142244.jpg
    Screenshot_20180215-141939.jpg
     
  19. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Може, слободно користи го за коса. Поздрав.

    Шампонот има премногу хемиски состојки. Нема силикони, ама еден куп нафтени деривати. Можеби го прави своето, ама мене лично не ми се допаѓа. Штета за серумот, многу убава идеа, само на крај ставиле SODIUM HYDROXYMETHYLGLYCINATE, конзерванс кој е потенцијален испуштач на формалдехид :(

    Гелот за миење не е комплетно природен и според мене може многу подобро да најдеш. Меѓутоа не е лош како производ. Од другите два производи подобар е последниот. Многу е индивидуално како ќе ти одговараат, затоа што еве гелот може за чувствителна кожа, ама не знам како ќе делува баш на твојата кожа. Поздрав.
     
    На YoungandBeautiful и Luminary им се допаѓа ова.
  20. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Офф ништо, а баш ветувачки изгледаше рекламата. Ти што шампон би препорачала? Максимум до кај 3000 денари нека е :).