1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Декларации на козметички производи и анализа на состојки

Дискусија во 'Тело' започната од Biodevojka, 6 декември 2015.

  1. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.789
    Допаѓања:
    17.755
  2. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Не е мој, од кај тетка ми си пресипав дел за мене, мислам дека е околу 1200 и само преку нарачки од агент на оваа фирма оди
     
    На Antolinaa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Кажи ми за каков тип на коса, за каков проблем и.т.н. Поздрав.
     
  4. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    За тенка коса, за машко се работи, а проблем ретчење и опаѓање. Сакаме на некаков начин паѓањето да го сопреме или во краен случај барем да се забави малце.
     
  5. CooperD

    CooperD Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    371
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka

    Фала ти на претходнот одговор каде те прашав за мислење за кремата на Lush - Skin Drink.
    Ќе сакаш ли да ми дадеш мислење и за оваа крема на Lush - Celestial.
    Се мислам која да ја земам...

    Млеко од Бадем (Prunus dulcis), Триетоноламин (Triethanolamine), Цетерил алкохол (Cetearyl Alcohol), Стеаринска киселина (Stearic Acid), Свеж Екстракт од Dove Орхидеја (Dendrobium), Пропилпарабен (Propylparaben), Глицерин (Glycerine), Какао путер (Theobroma cacao), Млеко од Бадем (Prunus dulcis),Етерично масло од ванила (Vanilla planifolia)

     
  6. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга знаеш то е проблемот? За мажи е малку покомплицирано. Имаат различни хормони од нас (нормално) кои се на некој начин виновни за оваа состојба. Ај да размислам неколку дена што би можело да биде погодно.

    Драга истиот случај и овде Триетоноламин (Triethanolamine), + Стеаринска киселина (Stearic Acid), = базна пх вредност...
     
    На CooperD и YoungandBeautiful им се допаѓа ова.
  7. YoungandBeautiful

    YoungandBeautiful Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јули 2014
    Пораки:
    1.338
    Допаѓања:
    7.618
    Пол:
    Женски
    Важи, ќе те чекам да пишеш. Фала ти :hug:
     
  8. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга, може да го проба овој:

    [​IMG]

    Може пред секое миење на косата да користи следново: масло од семки од тиква 50 гр. (го имаш во сите супермаркети) со 10 капки етерично масло од рузмарин (најдобро е она на МеиЛаб на штандот на Биоорганика Сити Мол или во аптеките). Се масира само темето на главата и се остава да делува околу 20 мин. Се мие со шампон (по можност овој што ти го препорачав).

    Ова комбинација би требало да направи подобрување на состојбата (барем од досегашни искуства). Се надевам дека шампонот ќе му одговара, со оглед на тоа што сепак е индивидуално.

    Како и да е пиши искуство од употребата (секако не веднаш по месец два). Поздрав.
     
    На YoungandBeautiful му/ѝ се допаѓа ова.
  9. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka дали влажните марамици на Jessa за интима се добри?
     
  10. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга јас не би ти препорачала никакви влани марамици за интима. Само вода и гел за интима. Влажните марамици не ми се допаѓаат. Ако ептен си во незгодно и треба малку да се освежиш, најдобро вода и марамче обично (или тоалетна) отколку било какви марамици. Верувај ми!!! Не станува збор за никаква марка...јас просто овој вид на производ за интима не го препорачувам. Поздрав.
     
    На Sanja.x и buba4e89 им се допаѓа ова.
  11. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.880
    Допаѓања:
    102.909
    Пол:
    Женски
    @mps23 @Biodevojka ја тагнувам и другата феминка да види што ќе кажеш за декларацијата. Јас тврдам не е 100% масло ;) декларацијава да знаат и другите заинтересирани е за The body shop tea tree oil

    Aqua (Solvent/Diluent), Alcohol Denat. (Solvent/Diluent), PEG-40 Hydrogenated Castor Oil (Emulsifier), Polysorbate 20 (Emulsifier), Melaleuca Alternifolia Leaf Oil (Natural Additive), Limonene (Natural Additive), t-Butyl Alcohol (Denaturant), Calophyllum Inophyllum Seed Oil (Skin Conditioning Agent), Citral (Natural Additive), Leptospermum Petersonii Oil (Natural Additive), Denatonium Benzoate (Denaturant), Tocopherol (Antioxidant
     
  12. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Точно драга не е 100% масло. Всушност воопшто и не е масло. Станува збор за производ на водена база со додаток на алкохол (процентот не го знам со сигурност ама со оглед на тоа што е на втора позиција е база на производов). PEG-40 Hydrogenated Castor Oil во случајов е растворувач на етеричното масло или парфемот. Одлично се спојува со водата (а производов е на водена база) и кон себе ги спојува и маслените компоненти. Меѓутоа воопшто не е природно, дури потенцијално токсично со оглед на тоа што како база е користено рицинусово масло кое е хемиски обработено по пат на етоксилација (употреба на етилен оксид) кој е нафтен дериват и при обработката испушта потенцијално токсични супстанции. Се користи во размер 4 пати повеќе од мирисот или етеричното масло (ако на пример е употребен само половина грам парфем, потребни се 2 грама од PEG-40 Hydrogenated Castor Oil ). Потоа има и полисорбат кој мене лично не ми се допаѓа. Немаш појма колку е лесно ова за изработка. Доколку наместо PEG-40 Hydrogenated Castor Oil се користи солубол кој е поприроден, алкохолот се стави во помала количина, се додаде етерично масло од чајно дрво, се згусне со ксантана и се додаде мал процент на јојоба на пример или каприлик и конзерванси затоа што сме го намалиле алкохолот ќе се добие многу поприродна варијанта...хмммм баш ќе се обидам да го произведам. Инаку верувај дека масло од јојоба со етерично масло од чајно дрво ќе ти даде одлични резултати. Јојобата е најслично на себумот на нашата кожа како состав, одлично го регулира вишокот на маснотии, во комбинација со чајно дрво (чисто етерично масло околу 7 капки) ќе добиеш одличен производ кој негува, не ја суши кожата (само бубуљичките) има антибактериско дејство и заштитува.

    Изборот е секако ваш, ова е само мое мислење. Поздрав.
     
    На Mishela и koritsaki им се допаѓа ова.
  13. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    1519219843983-1940634168.jpg во моментов ја користам оваа. Составот е следен: aqua caprylic triglyceride petrolatum peg-32 myristyl mytristate glyceryl stearate peg-40 stearate cetyl alcohol carbomer imidazolidinyl urea methylparaben parfum disodium edta hydroxypropyl methylcellulose sodium hydroxide BHT melaleuca alternifolia(tea tree) leaf oil alcohol denat cucumis sativus(cucumber) fruit extract phenoxyethanol melia azadirachta seed extract helianthus annuus(sunflower) seed extract Vitus vinifera(grape) seed extract cl 61570 cl 19140 cl 15510 @Biodevojka кажи колку е "катастрофална" кремава?
     
  14. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    @Biodevojka мислење за овој дневен крем ?
    IMG_20180221_152756.jpg
     
  15. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Неповикана да си кажам:D мое мислење е дека по катастрофална не може да биде:D нафтени деривати,пег,парабени:)све што не треба.Се опседнав во последно време со читање состави:)
     
    На YoungandBeautiful, sorbet, marchi-cool и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  16. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    зошто неповикана, ако знаеш слободно кажи си :D прв пат ко ја ставив ок беше втор пат пај некако после видов дека не ми одговара. Последниве денови ја мешам со по една капка рицинусово масло и така добра ми е кожава хидрира и измазнува ама штом е со никаков состав или ќе ја искористам за раце или ќе оди во ѓубре
     
    На kala21 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Јас би ја користела за стапала:Dколку да не се фрли:D
     
  18. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    убаво ти текна може да го мешам со малку бекутан масло.
     
    На kala21 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Не е лоша. Освен карбомер кој е во мала количина друго е се ок. Алкохолот е ставен поради салицилната инаку нема да се растопи. Ми изгледа ок, за ефектот не би знаела да кажам. Поздрав.
     
    На sofija014 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга според мојата филозофија многу!!! Петролатум, ПЕГ, метилпарабен, и БХТ...
    Сепак изборот е твој, јас не ти кажувам што да правиш, ти кажувам само дека кремов воопшто не е според она што јас го работам и во кое верувам. Поздрав.