1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Декларации на козметички производи и анализа на состојки

Дискусија во 'Тело' започната од Biodevojka, 6 декември 2015.

  1. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka, многу е лош составот?

    20180415_121313.jpg
     
  2. marija_maca

    marija_maca Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2016
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka знам дека составов е ужас, ама ова е единствениот лосион што ми го смирува црвенилото на образите. Ме интересира дали има некоја поприродна смирувачка состојка во составот, па да барам други препарати на база на истата? Фала ти

    Water (Aqua/Eau), Butylene Glycol, Sd Alcohol 40-B, Bellis Perennis (Daisy) Flower Extract, Glycerin, Phenoxyethanol, Ethylhexyl Glycerin, Ppg-26-Buteth-26, Chlorphenesin, Carbomer, Peg-40 Hydrogenated Castor Oil, Disodium Edta, Sodium Hyaluronate, Sea Water (Maris Aqua/Eau De Mer), Sodium Hydroxide, Propanediol, Potassium Sorbate, Disodium Phosphate, Prunus Mume Fruit Extract, Porphyridium Cruentum Extract, Tocopherol, Bht, Parfum (Fragrance), Linalool, Limonene, Citronellol, Benzyl Alcohol.
     
  3. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    @Luminary ме праша да го ставам составот на флуидот од Sun Dance. Ја најдов декларацијата на нет бидејќи не се чита убаво од амбалажата
    9E72653D-F064-43C8-BD31-05CBC86513EE.jpeg
    Како и да е, задоволна сум од сите Сан Денс производи но иако пишува на кремата дека е мат не матира воопшто. Се мислав дали да го земам сензитив флуидот со 50 спф, но го оставив за нареден пат. Цената и на двата флуида е 199 денари. 62B669D1-8BB1-4713-9E9B-6F3F83BC9F9E.png
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    42.589
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам многу. :f:
    Ќе ја означам и @Biodevojka да даде мислење. :)
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
    Драга моја, јас на твое место повеќе би се грижела за Кокамид Меа...Инаку шампонов има пег, кокамид, силикон (иако е мал процент)...многу подобро може да најдеш.

    Здраво драга, формулата е избалансирана, ама конзервансот е потенцијален испуштач на формалдехид. Штета, затоа што формулата не е агресивна. Изборот е твој.

    Драга не би знаела да ти кажам. Не гледам ништо специјално во тоников. Можеби некој екстракт убаво ти делува на кожата. Како и да е во право си дека е ужас. Може подобри да најдеш, ако сакаш ќе се обидам јас да најдам нешто за тебе. Поздрав.

    Здраво драга, кремов содржи хемиски филтри...за мене е не, јас преферирам само физички, ама ти секако имаш последен збор. Поздрав.
     
    На marija_maca, poker_face и sorbet им се допаѓа ова.
  6. starish

    starish Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2014
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    80
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka здраво, имам поделено мислење во однос на козметикава, ми треба твое мислење, има премногу компоненти и малку се губам. Благодарам однапред, Првото е серум,потоа дневен и ноќен крем


    INGREDIENTS: Aqua, Glycerin, C14-22 Alcohols, Silybum Marianum Ethyl Ester, Camellia Oleifera Seed Oil, Glycol Palmitate, Hexyldecanol, Hexyldecyl Laurate, Magnesium Aluminum Silicate, C12-20 Alkylglucoside, Sodium Lactate Methylsilanol, Phenoxyethanol, Coco-Glucoside, Coconut Alcohol, Disodium Stearoyl Glutamate, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Xanthan Gum, Chlorphenesin, Disodium EDTA, Parfum, o-Cymen-5-Ol, Camellia Sinensis Leaf Extract, Sodium Dehydroacetate, Chlorhexidine Digluconate, Benzyl Benzoate, Tocopheryl Linoleate, Linalool, Citric Acid, Hexyl Cinnamal, Salicylic Acid, Padina Pavonica Thallus Extract, Hydroxycitronellal, Tocopherol.


    INGREDIENTS: Aqua, Glycerin, Dicaprylyl Carbonate, Glyceryl Stearate SE, Isononyl Isononanoate, Prunus Armeniaca Kernel Oil, Silybum Marianum Ethyl Ester, Hydroxyethyl Acrylate/Sodium Acryloyldimethyl Taurate Copolymer, Squalane, Cetyl Alcohol, Palmitic Acid, Stearic Acid, Chlorphenesin, Disodium EDTA, Xanthan Gum, Menthoxypropanediol, Polysorbate 60, Glyceryl Polyacrylate, o-Cymen-5-Ol, Glyceryl Acrylate/Acrylic Acid Copolymer, Magnesium Ascorbyl Phosphate, Parfum, Sodium Dehydroacetate, Phenoxyethanol, Chlorhexidine
    Digluconate, Punica Granatum Fruit Extract, Sorbitan Isostearate, Actinidia Deliciosa Fruit Extract, Citrus Aurantium Dulcis Fruit Extract, Tocopherol, Stearyl Alcohol, Benzyl Benzoate, Linalool, Myristyl Alcohol, Hexyl Cinnamal, Lauryl Alcohol, Hydroxycitronellal, CI 15985, CI 14700.


    INGREDIENTS: Aqua, Isononyl Isononanoate, Butyrospermum Parkii Butter, Glycerin, Steareth-2, Camellia Oleifera Seed Oil, Steareth-21, Lauroyl Lysine, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Sodium Lactate Methylsilanol, Carbomer, Tromethamine, Chlorphenesin, Disodium EDTA, Parfum, Glyceryl Polyacrylate, o-Cymen-5-Ol, Glyceryl Acrylate/Acrylic Acid Copolymer, Phenoxyethanol, Camellia Sinensis Leaf Extract, Sodium Dehydroacetate, Chlorhexidine Digluconate, Benzyl Benzoate, Tocopheryl Linoleate, Linalool, Padina Pavonica Thallus Extract, Hexyl Cinnamal, Salicylic Acid, Hydroxycitronellal
     
  7. efrosinija

    efrosinija Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2016
    Пораки:
    174
    Допаѓања:
    96
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka за лице е на Алверде ако може да ми кажеш дали е добар за комбинирана кожа со акни
     
  8. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.382
    Допаѓања:
    42.589
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka ако може мислење за кремава? За каква кожа е? Ќе одговара ли за суви образи и масна Т зона?
    Screenshot_20180423-124538.jpg
     
  9. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
    Драга не се комплетно природни, и не ме воодушевуваат баш, има и многу поприродно варијанти. Меѓутоа барем немаат силикони. Изборот е твој.

    Ако е за скработ за лице (не ја наоѓам претходната порака) на прва позиција има сил, а јас за лице лично сол не препорачувам. Како декларација е природен, само што јас сметам дека како пилинг за лице понежен е шеќерпт, солта ми е повеќе за тело. Поздрав.

    Драга според мене кремов е повеќе за нормална накај сува кожа. Барем според декларацијата, сега индивидуално е како ќе ти одговара секако. Инаку не е комплетно природен. Не знам колку години имаш ама вака за повозрасна кожа ми делува. Поздрав.
     
    На efrosinija и Luminary им се допаѓа ова.
  10. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka знам дека лаш прават природни дезодоранси и што читав по форумов го фалеа аромако го купив но гледам има пропилен глукол на 2 позиција и незнам дали е во ред или не до сега мислев дека е и тоа штетна состојка 20180424_222752.jpg
    И дали би знаеле дека содата е без алуминиум:?:
     

    Прикачени фајлови:

  11. Margott

    Margott Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Се работи за крема за лице, дали има добар состав @Biodevojka ?
    Благодарам однапред
    Aqua, Petrolatum, Myreth-3 Myristate, Glycerin, Cetearyl Alcohol, Tocopheryl Acetate, Ceteareth-20, Dimethicone, Sodium PCA, Sodium Citrate, Sodium Carbomer, Parfum, Benzyl Alcohol, Phenoxyethanol
     
  12. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
    Драга јас пропилен гликол секогаш избегнувам, барем на толку висока позиција. Само не мозам да сфатам, како крем е деодорансов? Не знам како го направиле, дали е како спреј (во тој случај ми фали вода во декларацијата) како крем (во тој случај ми фалат масла или шеа путер)...не знам. Инаку содата не се секирај, станува збор за сода бикарбона не е оној класичен алуминиум клорохидрат кој треба да се избагнува.
    На база на Petrolatum...плус силикон Dimethicone дефинитивно НЕ!!! (мое лично мислење)
     
    На MiAmor и Margott им се допаѓа ова.
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.822
    Пол:
    Женски
    Како сапунче е, јас го користам веќе неколку месеци и сум задоволна. Не спречува потење, ама нема никакво мирис, што ми е многу важно. И не остава флеки.
    А што е со пропилен гликолот?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka дезодорансот е во вид на сапун,во цврста форма е,значи сепак викаш не? Барем е подобар од обичен стик со алуминиум?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
    Секако дека е подобар од антиперспирантите. Пробај го па кажи ни колку си задоволна. Како што рече претходната феминка не спречува потење ама штити од непријатен мирис, значи ок е. Плус главната компонента е сода бикарбона. Според мене може да се проба. Поздрав.

    Пропилен гликолот ја пробива на некој начин бариерата на коата и дозволува полесно да навлезат сите состјки во еден производ. Мене никогаш не ми се допаѓал како состојка. Ама еве пробај, може производов не содржи голема количина не знам.
     
    На Annath и koritsaki им се допаѓа ова.
  16. Asterion

    Asterion Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    5.622
    @Biodevojka што мислиш за составот на овој путер за тело?

    20180426_220335.jpg
     
  17. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
    Драга моја, џабе што пишале без парабени кога ставиле силикони и нафтени деривати. Ако ме прашуваш мене, НЕ, меѓутоа одлуката е само твоја. Поздрав
     
  18. Asterion

    Asterion Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    5.622
    @Biodevojka Фала ти драга на мислењето.
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. shining_star

    shining_star Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.258
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka, што мислиш за оваа декларација? Дезодоранс е и на пакувањето пишува дека е без алуминиумски соли.

    Ingredients: Butane, Alcohol Denat, Isobutane, Propane, Parfum, Octenidine HCI, Ethylhexylglycerin, Maris Limus Extract, Ostrea Shell Extract, Parsea Gratissima Oil, Octyldodecanol, Aqua, Propylene Glycol, Linalool, Benzyl Alcohol, Citronellol, Limonene.
     
  20. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Aqua (Water), Glycerin, Propylene Glycol, Euphrasia Officinalis Extract, Panthenol, Carbomer, Diazolidinyl Urea, Methylparaben, Propylparaben, Sodium Hydroxide.

    Што мислите за овој состав? Се работи за крема околу очи.