1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Декларации на козметички производи и анализа на состојки

Дискусија во 'Тело' започната од Biodevojka, 6 декември 2015.

  1. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.424
    Парабени има. Можеш да најдеш подобро.
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka што мислиш за составот на овој рол он? Aqua, aluminium chlorohychlorohydrate, steareth-2, ppg-15, stearyl ether, dicapryl adipate, parfum, steareth-20, isopropyl palmitate, benzyl salicylate, butylphenyl, methylpropinal, citral, coumarin, hydroxycitronellal, limonene, linalool
     
  3. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Пример? За млада кожа барам.
     
  4. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Балеа Аква, Алверде обичните кремчиња без Q10 и без ознаки за зрела кожа.
     
    На Biodevojka и x.Daisy.x им се допаѓа ова.
  5. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Моќта на деодорансот е во алкохолот со парфемот. Доколку не ти предизвикува иритации (некои видови на кожа се чувствителни на алкохол) слободно користи го. Не гледам лоши состојки. Поздрав.

    За @x.Daisy.x @ванилала
    Како што ти кажа Daisy има парабени и вистина е дека може подобро да најдеш. На пример за твои години најдобар според мене (доколку економски може да си дозволиш) е Др.Хаушка, мислам дека му нема рамен. Доколку сакаш некоја поевтина варијанта, пробај на пример шеа путер како крем за очи кој е феноменален (на пример оној на Институт Органика). Поздрав.

    aluminium chlorohychlorohydrate (n):puke:(facepalm):devil:
     
    На marchi-cool, ванилала и shining_star им се допаѓа ова.
  6. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    @Biodevojka здраво, што мислиш за оваа декларација? Се работи за гел со слуз од полжав. Гледам има еден ПЕГ, но ме интересираат и останатите состојки.
    IMG_20180504_114929.jpg
     
  7. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, не е комплетно природен секако. Главни состојки овде се водата слузот од полжав и глицеринот. Тие се базата на производов. Останатите состојки се: Peg 40 hydrogenated castor Oil, кој обичо се користи како солубилизатор односно растворувач. Неговата функција во козметиката е да помогне раствирање на некоја маслена состојка во водест производ (која инаку тешко би се растворила или солубизирала). Во случајов сигурно е ставен поради парфемот, доколку станува збор за етерични масла или парфем на маслена база. Не ми се допаѓа затоа што како и сите ПЕГ при процесот на етосилација (третирање со етилен оксид) се одлободуваат потенцијално токсични супстанци кои се деривати на нафтата. Оваа е многу евтина па ја користат. Има поприродни варијанти на оваа состојка ама коштаат многу повеќе како Polyglyceryl 10 laurate или солубол кој јас лично го користам и е на база на глицерин, лецитин, кокос и малтодекстрин и витамин Е. Меѓутоа цената му е многу висока а се користи 4 пати од количината на етерични масла или маслена состојка. Потоа содржи Triethanolamine кој е регулатор на пх вредноста на производот (мене воопшто не ми се допаѓа како состојка ама баш ич) и Acrylates..итн кој е згуснувач од синтетичко потекло. Природната варијанта е ксантан гума. Инаку гелов е многу лесен да се произведе, односно ископира во случајов. Поздрав.
     
    Последна измена: 5 мај 2018
    На Selest, Zivyle и sofija014 им се допаѓа ова.
  8. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka се работи за ноќен серум за лице со хијалурон и гликолна киселина.

    AQUA | ALCOHOL DENAT. | GLYCERIN | PROPYLENE GLYCOL | SODIUM ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER | POLYGLYCERYL-4 CAPRATE | PANTHENOL | GLYCOLIC ACID | CITRIC ACID | MALIC ACID | SODIUM HYALURONATE | PARFUM | XANTHAN GUM | SODIUM BENZOATE | LIMONENE | LINALOOL.
     
  9. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга мене лично не ми се допаѓа најмногу поради пропилен гликолот и акрилатот ама ај барем нема силикони и други лоши состојки, па не можам да кажам дека е многу лош. Според мои стандарди има подобро. Поздрав.
     
  10. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Ајде ако може некој предлог за подобар состав со хијалурон? :)
     
  11. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    44.097
    Пол:
    Женски
    Мислење за составот на шампониве? [​IMG] IMG_20180512_150856.jpg

    [​IMG] AQUA · SODIUM LAURETH SULFATE · COCAMIDOPROPYL BETAINE · GLYCERIN · SODIUM CHLORIDE · CAFFEINE · GLYCOL DISTEARATE · PARFUM · PANTHENOL · PROPYLENE GLYCOL · HYDROXYPROPYL GUAR HYDROXYPROPYLTRIMONIUM CHLORIDE · SODIUM BENZOATE · CITRIC ACID · PEG-55 PROPYLENE GLYCOL OLEATE · POTASSIUM SORBATE · LAURETH-4 · ALCOHOL · LIMONENE · LINALOOL · HEXYL CINNAMAL · CITRONELLOL · BENZYL ALCOHOL · BIOTIN · BENZYL SALICYLATE · PUNICA GRANATUM FRUIT EXTRACT.
     
  12. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    и мене ме интересира мислење за шампонот од авон. @Biodevojka ?
     
  13. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга каков точно серум сакаш, за која намена и за каков тип на кожа?
    Поздрав.

    Драга и двата не се природни, ама вториов на Балеа е дефинитивно подобр од првиот. Првиот освен што е агресивен има Кокамид Меа (оремногу агресивно) и плус ДМДМ худантоин....кој е потенцијален испуштач на формалдехид, а да не правам муабет и дека парабени има. Јас лично за себе никако не би го земала.
    Во вториот единствено лошо е ПЕГ, другите состојки се ок. Позз
     
    На Anabelle.Amorette и marchi-cool им се допаѓа ова.
  14. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka каква состојка е SODIUM POTASSIUM ALUMINUM SILICATE? Барам пудра без талк и парабени и ми падна во очи една на Есенс, но не сум сигурна за состојките.

    AQUA (WATER), CYCLOPENTASILOXANE, BUTYLENE GLYCOL, CYCLOHEXASILOXANE, BIS-PEG/PPG-14/14 DIMETHICONE, SODIUM CHLORIDE, BORON NITRIDE, SODIUM POTASSIUM ALUMINUM SILICATE, MICA, CAPRYLYL GLYCOL, DISTEARDIMONIUM HECTORITE, TRIETHOXYCAPRYLYLSILANE, PROPYLENE CARBONATE, PENTAERYTHRITYL TETRA-DI-T-BUTYL HYDROXYHYDROCINNAMATE, SILICA, PARFUM (FRAGRANCE), ALPHA-ISOMETHYL IONONE, BENZYL SALICYLATE, CITRONELLOL, COUMARIN, LIMONENE, LINALOOL, CI 77491, CI 77492, CI 77499 (IRON OXIDES), CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE)
     
  15. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    Имам комбинирана кожа, сакам крема со хијалурон поради лузните да користам.
     
  16. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Што мислите за овие состојки?
    Се работи за кремата на Гарниер (Balancing 3-in-1 Face Moisturizer with Green Tea)

    919079 AQUA/WATER, GLYCERIN, DICAPRYLYL ETHER, ALCOHOL DENAT., CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, ZEA MAYS STARCH/CORN STARCH, POLYGLYCERYL-3 METHYLGLUCOSE DISTEARATE, STEARYL ALCOHOL, GLYCERYL STEARATE SE, CARBOMER*, SALICYLIC ACID*, CAPRYLYL GLYCOL*, TOCOPHEROL, PARFUM/FRAGRANCE*, SODIUM HYDROXIDE*, XANTHAN GUM, SODIUM PHYTATE, GLYCINE SOJA OIL/SOYBEAN OIL, LINALOOL*, MALTODEXTRIN, BENZYL SALICYLATE*, CAMELLIA SINENSIS LEAF EXTRACT, LIMONENE*, DEXTRIN, BENZYL ALCOHOL*, GERANIOL*. D207626/
     
  17. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.546
    Допаѓања:
    6.312
    @Biodevojka Што мислиш за производов? Ти благодарам.

    Aloe Barbadensis Leaf Juice, Aqua, Propylene Glycol, Phenoxyethanol, Carbomer, Vitis Vinifera Seed Extract, Triethanolamine, Ethylhexylglycerin.
     
  18. eli.karameli

    eli.karameli Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    2.007
    Допаѓања:
    5.523
    @Biodevojka ke te molam za mislenje za faktor za soncanje se raboti
     

    Прикачени фајлови:

  19. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    3.216
    Пол:
    Женски
    ff.PNG @Biodevojka, ми личи дека не е добро или грешам?
     
  20. MagsDestiny

    MagsDestiny Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2011
    Пораки:
    2.306
    Допаѓања:
    18.127
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka мислење за составот на Balea creme gel aqua?

    Ingredients:
    AQUA | GLYCERIN | C12-15 ALKYL BENZOATE | ALCOHOL DENAT. | DICAPRYLYL ETHER | CAPRYLYL CAPRYLATE/CAPRATE | BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE | AMMONIUM ACRYLOYLDIMETHYLTAURATE/VP COPOLYMER | ETHYLHEXYL TRIAZONE | PANTHENOL | APHANIZOMENON FLOS-AQUAE EXTRACT | CERATONIA SILIQUA SEED EXTRACT | PARFUM | CAPRYLYL GLYCOL | XANTHAN GUM | HYDROGENATED STARCH HYDROLYSATE | DISODIUM EDTA | LINALOOL | SODIUM BENZOATE | LIMONENE | CITRIC ACID | TOCOPHEROL | PHENOXYETHANOL | POTASSIUM SORBATE | SODIUM CHLORIDE | SODIUM SULFATE | CI 42090.

    Имено, @Biodevojka ме интересира мислење и за составот на уште една крема за лице од Balea - aqua gelée (од двете се решив да ја купам оваа) :)

    Ingredients:
    Aqua, Propylene Glycol, Glycerin, Sodium Carbomer, Panthenol, Ceratonia Siliqua Seed Extract, Aphanizomenon Flos-Aquae Extract, Caprylhydroxamic Acid, Xanthan Gum, Hydrogenated Starch Hydrolysate, Citric Acid, Potassium Sorbate, Caprylyl Glycol, Sodium Benzoate, Phenoxyethanol.
     
    Последна измена од модератор: 24 мај 2018