1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Декларации на козметички производи и анализа на состојки

Дискусија во 'Тело' започната од Biodevojka, 6 декември 2015.

  1. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга обично ја додаваат во пудрите и сенките, особено оние компактни. Инаку пудрава од декларацијата е комплетно на силиконска база. Јас не би ти ја советувала во никој случај. Поздрав.

    Да размислам драга па ке ти препорачам ок???

    Да ти кажам не е лош. Не е комплетно природен, ама како за Гарниер ме изненадува. Поздрав.

    Не е комплетно природен ама ок е. Пропилен гликол сигурно не е многу застапен, затоа со според мене е дел од екстрактот од семки од грозје. Екстрактите понекогаш ги прават со пропилен, иако мене не ми се најомилени на овој начин. Меѓутоа како што ти кажав не е лош. Освен карбомерот, можеле ксантан гума да стават ама ајде, да им прогледам низ прсти. Инаку овој рецепт е толку прост што за две минути се прави. Наместо да го купиш, земи алое вера гел стави го во едно шише и додади наместо екстракт некое етерично масло (во зависност од твојот тип на кожа), на пример чајно дрво или лаванда. Полесно амин. Избери сама. Поздрав.

    Со хемиски филтри е драга, не би можела да ти кажам да. Поздрав.
    Воопшто не грешиш драга, ни мене не ми се допаѓа...
    Сигурно е со спф затоа што има хемиски филтри и според мене веднаш отпаѓа.
    На втора позиција има пропилен гликол што мене лично не ми се допаѓа. Ја разредува постепено бариерата на кожата. Поздрав
     
    На xxAngelxx, blueeparadise и Annora им се допаѓа ова.
  2. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20180526-163005.png Screenshot_20180526-163011.png
    @Biodevojka мислење за цц кремава?
     
  3. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга првиот проиввод има хемиски филтри што значи за мене е НЕ, а вториот воопшто не ми се допаѓа многу е хемиски и содржи БХТ што пак е НЕ. Поздрав.
     
    На Flower27 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.375
    @Biodevojka би ценела мислењр за состојките на овие два продукти
    7C8FA3D6-1807-4829-AAAE-E5526E41A8FD.jpeg
    09F77990-71C0-4C07-98BD-6092BA6054F6.png
    F566AB69-5CFD-42F6-95DC-4576D1C18ACE.png
     
  5. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга првиот производ е убав, функционира на база на сода бикарбона.
    само ако се сончаш не ги кревај рацете оти има масло од грејфрут ахахахха...се шегувам, не го нанесувај за на плажа оти е фотонестабилно. Има кокосово масло кое е антибактериско и одлично за пределот под пазувите. Вториот не, затоа што има ланолин и микрокристален восок кој е нафтен дериват. Поздрав.
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka какво мислење имаш за производите на Fleurance Nature? Дали се навистина био?

    И за производите за тело, раце, стапала од Афродита (наведено е на повеќето без парабени, бои и сл.)?
     
  7. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    Ме интересира која од овие 3 креми има најприроден состав? :)
    1.
    20180528_162808-1.jpg

    2.
    Screenshot_2018-05-28-16-29-55-1.png
    3. SAM_7631b.jpg
     
  8. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    @Biodevojka кој шампон би ми го препорачале за летен период, некој полесен за почесто миење на косата?
     
  9. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Каков тип на коса имаш???
     
  10. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    44.096
    Пол:
    Женски
    • Ingredients: Aqua. Disodium PEG-5-sodium laureth sulfosuccinate laurylcitrate sulfate. Cocamidopropyl betaine. Acrylates / C10-30 alkyl acrylates crosspolymer. Phytosphingosine-cetyl alcohol Ceteareth-25-glycerin. Glycyrrhizinic acid. Lactic acid. Sodium methylparaben. Quaternium 15. Parfum
    Се работи за интимен гел Glizigen. Добар е или не? Добро би ми дошле други препораки за гел со попристапна цена, овој беше повеќе од 500 денари. Гледав низ аптеки, ама не бев сигурна каков да купам, па аптекарката овој ми го препорача.
     
  11. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Масен скалп а суви врвови. Специфично е знам но подобро ако има некој кој убаво ќе ги негува врвовите од косата.
     
  12. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.884
    Допаѓања:
    13.420
    Хмм, според мене не.
    Има ПЕГ и плус парабени.
     
    На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    Интимниот гел на Јessa од ДМ е добар и е околу 100 ден.
     
    На Rebecca_R, Biodevojka и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
  14. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Уф тешка задача ми даде...Ај пробај го оној на Ома Гертруде? Јас го користев оној на кој пишува ауфбау што значи регенерација и баш е за суви врвови. Многу е нежен и може почесто да се употребува. Еве ти рецензија http://biodevojka.blogspot.com/2018/01/oma-gertrude.html
     
    На sofija014 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    42.778
    Пол:
    Женски
    Се согласувам. Единствен што ми одговара е тој. Баш ми е погоден :)
     
    На Biodevojka, Antolinaa и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
  16. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    42.778
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka ќе може некој рецепт за домашен спреј за освежување на лицето така за летниве денови? За комбинирана осетлива кожа :)
    Едит: Пример нешто хранливо со краставица или слично ми се врти во глава. :D
     
    Последна измена: 31 мај 2018
  17. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Јас го користев овој гел (според рецензија на @Biodevojka - многу ти фала за препораката :hug:) и можам да кажам дека е супер. Значи го користам 2-3 години константно и немам никакви замерки.
    Цената е 270-300 денари, а едно пакување ми трае повеќе од 3 месеци бидејќи гелот е густ и потребна ти е мала количина.
    [​IMG]



    Како што веќе ти кажала @Antolinaa и овој на Jessa e добар. Пред некој ден го потрошив овој гел, барав во Зегин ама немаа во моментот, па го купив овој од ДМ. Не е лош ниту овој гел, подискретен мирис има од претходниот гел и сега за сега сум задоволна. Гелот не е толку густ како оној на алоедермал, ама генерално е океј. Не сум сигурна дали пак ке купам од овој гел или ке се вратам на претходниот, ке пишам впечатоци откако ке го потрошам целото пакување.
    П.С. Не ми текнуваше дали овој или гелот со жолто пакување е океј, па отворив фемина да проверам. :lol:
    [​IMG]
     
    На Biodevojka и Anabelle.Amorette им се допаѓа ова.
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    И јас сум многу задоволна од Џеса интимниот гел, пишав и во некоја од темите во Тело. Пред некој месец беше на акција во ДМ, го купив за околу 80 денари.
    Подобро нешто немам користено за интимна нега.
    Кај ваквите гелови многу ми е битно да немаат мириси, не сакам никакви „парфимирани“ додатоци. Овој мириса неутрално, обичен гел, ама одлично функционира. (y)
     
    На Annath, Anabelle.Amorette, Rebecca_R и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга за жал без конзерванси со краставица ќе ти с расипе. Направи вака: 90 мл вода една кафена лажичка глицерин (растителен од аптека) и етерично масло од лаванда. Или пак 50 мл. вода, 40 мл. 5% раствор со пантенол и една кафена лажичка глицерин. Овој вториов ќе биде малку потраен (најмногу до 3 недели) затоа што пантеноот е веќе конзериран. Бирај пантенол без парабени и други глупости. Имаше еден во аптека убав ама не ми текнува марката :(
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  20. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka Мислење за млеково за тело од Себамед? Само тоа ми ја смирува кожата на телото кога ми е нафрлана, останатите млека на природна база не ми помагаат Aqua (Water), Hexyldecanol, Hexyldecyl Laurate, Glyceryl Stearate, Glycerin, Panthenol (Provitamin B5), Petrolatum, Simmondsia chinensis seed oil (Jojoba Oil), Butyrospermum parkii butter (Shea Butter), Ceteareth-20, Cetyl Palmitate, Cetearyl Alcohol, Ceteareth-12, Sodium Carbomer, Citric Acid, Sodium Hydroxide, Parfum (Fragrance),Phenoxyethanol, Benzyl Alcohol