1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Декларации на козметички производи и анализа на состојки

Дискусија во 'Тело' започната од Biodevojka, 6 декември 2015.

  1. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    @Biodevojka што мислиш за оваа декларација? Содржи цинк оксид, дали е ок за акни на раменици?
    IMG_20180901_214735.jpg
     
  2. Кена Рис

    Кена Рис Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2017
    Пораки:
    887
    Допаѓања:
    4.783
    Пол:
    Женски
    Garnier Ultra Doux со авокадо и шеа путер
    IMG_2901.JPG
    @Biodevojka @Mishela би сакала ваше мислење за шампонов, ако може :) И исто така и за Афродита шампоните што мислите? - особено за оној со кокосово масло. Фала однапред.
     
    На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. maaraa96

    maaraa96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    589
    Допаѓања:
    326
    Пол:
    Женски
    Девојки, некоја да ми помогне како најлесно да научам да читам декларации на производи без да ве мачам тука за 1000 производи што планирам да ги купам одеднаш? :makeup: фала ви однапред :*
     
  4. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka се работи за крема за лице со салицилна киселина.

    AQUA | GLYCERIN | CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE | ARACHIDYL ALCOHOL | SALICYLIC ACID | DICAPRYLYL ETHER | SODIUM ACRYLATES/C10-30 ALKYL ACRYLATE CROSSPOLYMER | TAPIOCA STARCH | BEHENYL ALCOHOL | PANTHENOL | BISABOLOL | ZINC PCA | CITRUS PARADISI FRUIT EXTRACT | ARACHIDYL GLUCOSIDE | TOCOPHERYL ACETATE | PARFUM | DEHYDROXANTHAN GUM | TOCOPHEROL | MALTODEXTRIN | LIMONENE | SODIUM CHLORIDE | SODIUM SULFATE | CI 42051 | CI 75470.
     
  5. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    @Biodevojka дали се ок состојките и ко за дете од 2 год да се мачка? Нов пантенол го забележав во дм па одма да го пробам
    15361457011758027992984862394018.jpg 15361457392514255413948657507132.jpg
     
  6. lovefashionnn

    lovefashionnn Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Вчера имав прилика да одам во ДМ во Скопје па си ги зедов мицел. вода на Оливал, Балеа млекото за коса, алверде компактната пудра (ја утнав нијансата) , Џесса интимниот гел, и еден шампон на алверде кој не знам баш дали е скроз без некој хемикалии... Овие се продуктите кои ги гледам секој ден на оваа тема и кој се одобрени од @Biodevojka па баш сакав да ги пробам и ја замолувам пак @Biodevojka доколку има време да ми одговори кој крем за лице ми го препорачува за комбинирана кожа имам 25 години ти благодарам многу унапред 41118262_702033433485187_6447751272945680384_n.jpg
     
    На shining_star му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Хана-банана

    Хана-банана Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka штo мислиш зa сaпунoт нa Бекутaн, дaли е сooдветен зa секoјдневнo миење нa мaснa кoжa склoнa кoн aкни? Дoкoлу не е те мoлaм зa препoрaкa нa сooдветен сaпун. Блaгoдaрaм :)
     

    Прикачени фајлови:

  8. lovefashionnn

    lovefashionnn Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Ingredients Dr. Hauschka Clarifying Day Oil
    Anthyllis Vulneraria Extract, Prunus Armeniaca Kernel Oil, Prunus Amygdalus Dulcis Oil, Arachis Hypogaea Oil, Daucus Carota Sativa Root Extract, Hypericum Perforatum Flower/Leaf/Stem Extract, Helianthus Annuus Seed Oil, Calendula Officinalis Flower Extract, Triticum Vulgare Germ Oil, Melia Azadirachta Leaf Extract, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Triticum Vulgare Bran Extract, Parfum*, Linalool*, Citronellol*, Citral*, Geraniol*, Farnesol*, Benzyl Benzoate*, Limonene*, Eugenol*, Benzyl Salicylate*, Lecithin, Theobroma Cacao Seed Butter. *aus natürlichen ätherischen Ölen
    THIS GOES WELL WITH IT

    @Biodevojka те молам мислење
     
  9. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, најнапред извинете ме што не можев порано да одговорам. Еве по ред на сите (ако некој пропуштам нека ме потсети не е намерно)

    Освен карбомерот кој е доста синтетички, другите состојки се ок. И како композиција не е лош. Поздрав.
    Како декларација е убаво осмислен. Единствено нешто е ланолинот кој јас секогаш го избегнувам не поради нешто друго туку поради фактот што не му го знаеме потеклото а многу е ретко да се најде чист ланолин. Прочитај ја мојата статија за ланолин. http://biodevojka.blogspot.com/2015/12/blog-post_28.html
    Како измивачка моќ не е агресивен и убаво е избалансиран. Само што е доста синтетички, а верувај ми состојките како масло од авокадо и екстракти се во минимални количини. Како и да е нема силикони има само еден ППГ во мала количина. Одлучи ти самата. За шампоните на Афродита ништо не мислам драга, во смисла не можам ништо да кажам без декларација. Постирај што те интересира па да ти ажам. Поздрав.
    Како за почеток гледај да ги нема овие http://biodevojka.blogspot.com/2015/02/blog-post_35.html
    Потоа за шампон и гел за тупирање редиследот треба да биде овој Acqua, Sodium Laureth Sulfate, Betaine, Sodium Chloride...за крем за лице никако не земај нешто што содржи triethanolamine и stearic acid затоа што има висока пх вредност која не е компатибилна со кожата. Ова вака на кретко инаку е многу покомлексно читање на декларации, тука се агресивни формули, неправилен пх, некомпатибилни состојки и.т.н. Цела наука е тоа :)
    Ова ми личи на формулитена Балеа (може се лажам ама ме потсетува обично вака ги прават формулите). Единствено нешто што е посинтетичко е акрилатоткој во случајв не е многу страшен затоа што сите остаб=нати состојки се супер и комбинацијата е убава. Поздрав.
    Се е ок, освен фактот за аланолинот кој го споменав погоре кај другата членка. Поздрав
    Ако сакаш од алверде во тој случај Аква 24. Ако имаш повисок буџет тогап Хаупка мелиса. Поздрав.
    Драга кај сапуните е индивидуално. Со оглед на тоа што од декларацијата не може да се каже дали еден сапун е деликатен или не, најдобар показател е употребата. Ако не ти ја супи кожата и не ти иритира значи дека е ок. Поздрав. Иаку како декларација не е комплетно природен.
    Хаушка е една од најдобрите линии. Нема што да кажам одлична е!!!

    Нормално Хаушка, нема збор тука!!!:)
     
    Последна измена: 8 септември 2018
    На koritsaki, xxAngelxx и Кена Рис им се допаѓа ова.
  10. lovelygirl39

    lovelygirl39 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    303
    Допаѓања:
    1.151
    Пол:
    Женски
    Дали е добар составов на кремава? @Biodevojka 20180910_172459-1-1.jpg
     
  11. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
  12. shining_star

    shining_star Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.258
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka, ретко кој шампон од Авон да има добра декларација, па верувам дека и овој е таков, особено бидејќи е виолетов, за неутрализирање на жолтите тонови на косата. Дали има некои особено штетни состојки?

    Мислам дека и ти имаш руса коса, па доколку знаеш некој сличен производ за неутрализирање на жолтите тонови и со добра декларација, посочи ми некој во замена. :)

    IMG_3253.jpg
     
  13. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
    Драга зборувам лично за себе (лично мислење) кога би купувала шампон, ова што ми го покажа горе во никој случај не би го нанела на косата. Па дури и со кокамид меа...парабени...шампони од овој вид никогаш не сум користела, иако сум руса јас се шатирам и косата веднаш ми фаќа бебешко плава, така да не сум имала никогаш потреба да ги користам. Евентуално ако има други кај нас на пазарот постирај ми декларации па да ти кажам кој е најприфатлив. Поздрав
     
    На shining_star му/ѝ се допаѓа ова.
  14. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    50.023
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka ќе сакаш ли да ми кажеш некој шампон за коса којшто нема аргесивни состојки?
     
  15. Хана-банана

    Хана-банана Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka Штo мислиш зa шaмпoнoт Бекутaн?
     

    Прикачени фајлови:

  16. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
    Драга како убави шампони за кои лично тврдам се:
    1. Ома Гертруде го имам пробано оној а сува коса репаир
    2. Органик има еден со арган и многу е убав
    3. Алверде скоро сите ги имам пробано и како најубави според мене би ги издвоила оној со авокадо, со кокос и со кафеин.
    Ете пробај нешто од ова, Поздравче
    Многу лош конзерванс има потенцијален испуштач на формалдехид. Поздрав
     
    На Хана-банана и shz им се допаѓа ова.
  17. Sanja.x

    Sanja.x Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Здраво @Biodevojka
    Што мислиш за овој состав?
     

    Прикачени фајлови:

  18. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.385
    Допаѓања:
    42.613
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20180917-202536_Chrome.jpg
    @Biodevojka се работи за гел кој се нанесува на акните или црнките, за нивно побрзо заздравување и сушење. Твое мислење?
     
  19. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.936
    Пол:
    Женски
    Мене лично не ме воодушевува, не е комплетно природен, а особено системот на конзерванси не ми се допаѓа. Ама ова е мое мислење. Инаку убаво можело да биде со хијалуронска...

    Драга малку е агресивно ова. Ако го нанесуваш на една бубуљичка ок е, ама на цело лице маслку ми е агресивен. Со алкохол и пропилен гликол на толку висока позиција кои прават разредување на заштитниот филм, а самата салицилна веќе прави хемиски пилинг (алкохолот е сигурно ставен поради салицилната за да се раствори). Инаку како замисла многу убаво. Само има и ментол (не знај кој е процентот) ама со целиот алкохол, пропилен гликол и салицилна што прават разредување на кожата ментолот може да предизвика реакција. Ова е мое мислење. Доколку ти е за една две бубуљички слободно користи го за да ги сушиш. Позз
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  20. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka во врска со виолетовиот шампон од Авон погоре, морам да спомнам дека сите виолетови шампони што сум ги користела до сега, и од фризер купени и од парфимерии, и овој од Авон, содржат кокамид меа меѓу првите состојки. Што е штетата од него?