1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Декларации на козметички производи и анализа на состојки

Дискусија во 'Тело' започната од Biodevojka, 6 декември 2015.

  1. lovefashionnn

    lovefashionnn Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 март 2016
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    дали може препорака за природен гел за лице од алое без разлика на цена но да биде по можност 99% само алое @Biodevojka
     
  2. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга моја кокамид мипа, силикон, ППГ...јас од срце би ти рекла не...Земи нешто што не содржи барем силикони...Позз

    Драга Lily od the Desert и Botanicals се чисти алое вера гел за внатрешна употреба литарско пакување. Е сега колкав процент имаат не би знаела...Една многу важна работа е кога ќе видите да пишува алое вера 99% или 98% знајте дека тоа не се однесува на присуството на алое вера во произодот, туку на чистината на гелот кој може да е присутен и 50%. Значи гелот е чист 98% кој во производот може да е присутен и 50% а остатокот вода...не знам дали ме сфативте. Инаку како нејшрактиќен и најубав барем до сега кај нас на пазарот е оној на Институт Органика кој не е гел туку спреј. Мене лично ногу ми се допаѓа. За жал други кај нас нема да ти препорачам. Поздрав
     
    На Esmeralda-MD му/ѝ се допаѓа ова.
  3. shining_star

    shining_star Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.258
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka, дали е добар состаавот? Станува збор за вазелин со невен и пантенол. Сакам да го користам за сувите делови од телото како лактите и стапалата.

    Ingredients: Petrolatum, Panthenol, Calendula Officinails Extract, Parfum, Citronellol, Hexyl cinnamal, Linalool, Butylphenyl methylpropional.
     
  4. Sanja.x

    Sanja.x Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Здраво драга @Biodevojka. Дали може да ми кажеш дали е добар составот на маскава ? Благодарам.
     

    Прикачени фајлови:

  5. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга моја со самото тоа што станува збор за вазелин не е добро...се наежив кога прочитав сору не од тебе, ама од состовот. Дали може да ти предложам истово да си го направис на природен начин? Земи 50 гр. шеа путер и почни да го матиш со миксер (со маталките за шлаг од торта). Потоа додади 20 гр. масло од невен (може сама да си го направиш според рецептот овде http://biodevojka.blogspot.com/2016/03/blog-post_14.html) и продолжи да матиш убаво за да се спојат состојките. Ете твијит балсам е готов. За 10 мин. си направила производ кој не само што е комплетно природен и убав туку за разлика од вазелинот е компатибилен со кожата (вазелинот како и остатокот од нафтените деривати воопшто не е компатибилен со кожата). Поздравче.

    Не е лоша. Бутилен гликолот е на ниска позиција согирно е дел од некој екстракт кој е користен во формулата. Како згуснувач има ксантан со карбомер (можеле и само ксантан да користат како природно, карбомерот мене не ми се допаѓа воопшто, ама ајде количината обично е 0.3 или 0,4 кога се користи заедно со ксантанот така да ќе му прогледам низ прсти). Целокупно семено не е лошо. Поздрав.
     
    На shining_star му/ѝ се допаѓа ова.
  6. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.318
    Пол:
    Женски
  7. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Мислење за составот? Знам вазелин не одобруваш ич ама другите состојки да не го "вадат"продуктот? Германска крема за бебиња е
    15390758518572816389232452659108.jpg
     
  8. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    До нашиот козметички гуру @Biodevojka
    Земав пред недела-две една база за шминка на Ингрид. Еве го составот:

    -cyclopentasiloxane,
    -isododecane,
    -dimethicone,
    -crosspolymer,
    -phenoxyethanol
    -ethylhexylglycerin

    Сакам од тебе да чујам драга. Исто така сакав да те прашам за новите креми на гарниер што се од Botanical линијата. немам точно декларација но ако знаеш ти онака да ми кажеш. Конкретно ме интересира за оној за комбинирана кожа зелениот? Ти благодарам многу
     
  9. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Не ми се допаѓа лично...Ова е некој производ на измивање ама не ми се допаѓа изборот на сурфактанти и многу е празен како производ. Поздрав.

    Драга моја ништо не го вади вазелинот...може и злато да му додадеш ама сепак ќе остане вазелин и сепак не е воопшто добар и компатибилен со кожата. Жал ми е ...

    Драга ова овде е чист силикон со нафтен дериват и конзерванс...:( За кремите ботаникал не знам кои се не сум ги видела ниту слишнала така да не знам што да ти кажам. Мора да видам декларација инаку ништо вака на памет не можам да зборувам. Поздрав
     
    На wings и bela.m им се допаѓа ова.
  10. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Tи благодарам многу на брзиот одговор
     
  11. lovemme

    lovemme Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    81.318
    Пол:
    Женски
    Фала биодевојка на брзиот одговор станува збор за пена.

    Но јас не се откажувам одам на
    следен производ се додека не го погодам вистинскиот. AirBrush_20181009185921.jpg
     
  12. Babyby

    Babyby Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2012
    Пораки:
    453
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    E1E13DA3-5034-492E-816E-4A63B4CF5842.jpeg

    @Biodevojka мислење? Станува збор за пудра за лице во прав.
     
  13. Jane.Birkin

    Jane.Birkin Популарен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    241
    Допаѓања:
    1.939
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka мислење за овие производи...
    43631688_1055532461283191_1219469716460929024_n.jpg
    Овоа е некој гел за миење на лице од полжав.
    43951777_487371541746723_9126459587333980160_n.jpg
    Крема за лице со некои витамини, ја купив подарок за мајка ми.
     
  14. RockNroLLGirL

    RockNroLLGirL Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2014
    Пораки:
    1.577
    Допаѓања:
    5.706
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka Ја земав кремата за лице на Garnier Skin Naturals која декларира дека 96% од состојките се природни без силикони, кремата се вика Botanical Cream и е со вода од роза
    Ако можеш да ми кажеш мислење за состојкиве :
    AQUA/WATER, BUTYROSPERMUM PARKII BUTTER/ SHEA BUTTER, GLYCERIN, CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE, DICAPRYLYL ETHER, ALCOHOL DENAT, GLYCERYL STEARATE SE, POLYGLYCERYL -3, METHYLGLUCOSE DISTERATE, ZEA MAYS STARCH CORN STARCH, STEARYL ALCOHOL, ROSA DAMASCENA FLOWER WATER, STEARIC ACID, CARBOMER, GLYCINE SOJA OIL/SOYBEAN OIL, SODIUM HYDROXIDE, SODIUM PHYTATE, ARGINIINE, MYRISTIC ACID, PALMITIC ACID, PROPANEDIOL, CAPRYLYL CLYCOL, CITRIC ACID, XANTHAN GUM, TOCOPHEROL, SALICYLIC ACID, LINALOOOL, CITRONELLOL, PARFUM.

    иначе имам комбинирана-нормална кожа
     
  15. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Не е комплетно природен ама ок е, подобро од другите преѕходно што ми ги покажа. Поздрав

    Ова повеќе ми личи на прав за матирање. Не е комплетно природен ама ок не е ни многу лош. Поздрав

    Драга ни едниот ни другиот нр ми се допаѓат. Првиот за измивање не е агресивен ама има лоши состојки како Кокамид Деа ПЕГ и.т.н а вториот има течен парафин ПЕГ 100...јас би ти рекла не. Поздрав

    Хмммм знаеш дека не е лошо... како за гарниер не е воопшто лошо морам да им признаам. Да го немаше карбомерот ќе бев многу посреќна, ама ај да не барам влакно во јајце, сепак другите состојки се ок. За нормална кожа е ок. Поздрав
     
    На Babyby, Jane.Birkin и RockNroLLGirL им се допаѓа ова.
  16. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka ако може мислење за овој состав, крема за лице е
    Screenshot_2018-10-18-12-17-20-1.png благодарам:)
     
  17. Sanja.x

    Sanja.x Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Здраво @Biodevojka, би те замолила за мислење за составот на тоников. Благодарам
     

    Прикачени фајлови:

  18. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Хемиски филтри...:( БХТ :( :( :(...НЕ немој

    Здраво драга, не е комплетно природен има ПЕГ, ППГ, Дисодиум ЕДТА...ама пак од друга страна има и убави состојки...Штета за тие неколку синтетички состојки, да ги немало подобро ќе беше...Изборот е твој...
     
  19. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka какво мислење имаш за octocrylene како спф фактор? Дали има кај нас креми со дозволени минерални филтери, како цинк оксид или титаниум диоксид? Се извинувам ако имаш одговорено претходно на вакво прашање.
     
  20. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга јас сум против сите хемиски филтри...октокрилен е еден од нив...хемиските филтри ги апсорбираат сончевите зраци ги претвораат во топлина која ја испуштаат во телото. Физичките ги одбиваат сончевите зраци (како огледало). Секако дека има убави креми кај нас со физички филтри: Еко Козметикс, Лавера, Гамард, Алверде...Поздрав
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.