1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Декларации на козметички производи и анализа на состојки

Дискусија во 'Тело' започната од Biodevojka, 6 декември 2015.

  1. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    20181126_234222.jpg
    На мајка ми овој и го продале како ,,природен'' од маслиново масло.Ако може да ги погледнете состојките, безбеден ли е за користење за мрсна кожа?
    @Biodevojka
     
  2. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Ќе те замолам да ми го сликаш составот, вака не м е разбирливо, зарем нема вода во протизводот? Ако може етикетата да ми ја сликаш. Фала

    Драга ништо не можам да видам вака наопачки ај те молам стави ги убаво сликите. Фала ти.

    Драга јас ланолинот како состојка не би ја користела ни за петици а камоли за уста. Воопшто не ја сакам. не е важно од која марка е ланолинот многу тешко може да се најде чист. Те молам прочитај ја статијава. http://biodevojka.blogspot.com/2015/12/blog-post_28.html

    Не е агресивен ама не е ни најприроден има многу подобри варијанти. Ако досега си користела силиконски шампони и потребен ти е преоден шампон ок користи го и потоа купи си органски. Поздрав

    Драга има само маслиново масло најверојатно сапунификација на ладно. Дали одговара за масна кожа не би знаела, секоја кожа различно реагира. Пробај па кажи ни.

    п.с. ме буни само лимонската киселина јас обично не ја ставам во сапуни. Обично се користи доколку се стави тетрасодиум етидронате ама овде не го гледам...

    Има доста природни состојки ама дали е баш 96% не би знаела, зависи од процентот на секоја состојка користена.. Инаку формулата не е лоша, можеле да не стават акилат и дисодиу ЕДТА ама ок формулата е нивна можеби сметале дека така е најдобро. Поздрав.

    Ах дали одговара за комбинирана кожа...според мене да, ама индивидуално е. Секоја кожа е различна. Поздрав
     
    На Salome и marija_maca им се допаѓа ова.
  3. Sanja.x

    Sanja.x Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 март 2016
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Glycine Soja Oil*, Zea Mays Starch, Silica, Trihydroxystearin, Hydrogenated Rapeseed Oil, Hydrogenated Vegetable Oil, Vitis Vinifera Seed Oil, Butyrospermum Parkii Butter*, Tocopherol, Helianthus Annuus Seed Oil*, Parfum**, Linalool**, Limonene**, Citronellol**, Geraniol**, Citral**, Benzyl Benzoate** * ingredients from certified organic agriculture ** from natural essential oils

    @Biodevojka еве, го најдов составот на нет.
     
  4. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.781
    Допаѓања:
    8.791
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka Се работи за пена и тоник за лице за нормална и комбинирана кожа од Балеа, и крема за миење лице за чувствителна кожа на Балеа, дали се во ред состојките, ти благодарам
     

    Прикачени фајлови:

  5. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Како состав е ок, како дејство треба да пробаш. Поздрав

    Не се лоши драга, иако не се комплетно природни сепак мислам дека се ок.
     
    На anggell му/ѝ се допаѓа ова.
  6. shining_star

    shining_star Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.258
    Пол:
    Женски
    Лосион за лице
    Состав: Aqua, Alcohol, Propylen glycol, Melaleuca Alternifolia (tea tree) extract, Camomilla Recutita extract, Parfume.

    Хидратантен крем
    Состав: Aqua, Paraffinum Liquidum, Stearyl Alcohol, Petrolatum, Propylene glycol, Prunus amygdalus amara oil, Cetearyl Alcohol (and) Ceteareth-20, Carbomer, Melaleuca Alternifolia (tea tree) oil, Na-EDTA, Sodium Hydroxid, Methylparaben, Propylparaben, Perfume.
    На пакувањето на овој крем е назначено дека е за осетлива и проблематична кожа.

    @Biodevojka, какво е твоето мислење за овие декларации?
     
  7. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга тоников е толку празен нема ништо...осен вода, алкохол и пропилен гликол има само два екстракти. Нема ништо ленитивнокако алантоин ниту омекнувачко како глицерин, нема пантенол, а башка комбинацијата алкохол со пропилен гликол не е воопшто убава (според мое мислење).

    Кремот има огромно НЕ на база на нафтен дериват (Paraffinum Liquidum и Petrolatum), јас би го оставила на полицата каде што се наоѓа. Поздрав.
     
    На shining_star му/ѝ се допаѓа ова.
  8. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka Мислење за кремава со Q10?

    Aqua (Water), C12-15 Alkyl Benzoate, Glyceryl Stearate SE, Prunus Dulcis (Sweet Almond), Cetearyl Alcohol, Sorbitol, Butyrospermum Parkii (Shea Butter), Rapeseed Sterols, Diisopropyl Adipate, Squalane, Tocopheryl Acetate (Vitamin E), Behenyl Alcohol, Panthenol (Provitamin B5), Ubiquinone, Cetearyl Glucoside, Xanthan Gum, Sodium Citrate, Parfum (Fragrance), Benzyl Alcohol, Phenoxyethanol
     
  9. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    @Biodevojka Јас да се самоцитирам, за да не ги пишувам состојкиве одново. Мајка ми ја користи кремава години наназад и иако јас немам сува кожа се имам намачкано неколку пати и многу убаво ми легнува на лице. Е сега, прашањето ми е дали може да ја користам на (речиси) 22 години? Мајка ми ми вика дека била за зрела кожа и анти ејџ, ама јас не гледам такви состојки. Ти благодарам. :)
     
  10. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka како ти се чини составот на овој производ?
    Станува збор за шампон за коса на Ogx

    Water, Cocamidopropyl Betaine, Sodium C14-16 Olefin Sulfonate, Cocamidopropylamine Oxide, Cocos Nucifera Water (Coconut), Cocos Nucifera Oil (Coconut), Polyquaternium-10, PEG-150 Pentaerythrityl Tetrastearate, PEG-6 Caprylic/Capric Glycerides, Sodium Chloride, Citric Acid, Diazolidinyl Urea, Iodopropynyl Butylcarbamate, Fragrance, Ext. Violet 2 (CI 60730)
     
  11. Shaya

    Shaya Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2013
    Пораки:
    273
    Допаѓања:
    367
    Девојки, што мислите за составот на Хада Лабо гелот и пената за лице наменета за мрсна кожа на Афродита? Еден од овие два производи ми ги затнува порите и ми создава цисти (во ист ден почнав да ги користам - имам масна кожа), па ве молам за помош. @Biodevojka иако ретко сум активна, те читам / следам одамна, па твое мислење би ми значело многу :)

    Во прилог декларациите: CBE5101B-8ACB-4E9F-8FF3-F595201B221D.jpeg 020152E0-00BB-4894-A7A6-F3765321C01B.jpeg B1263178-4BA1-47CE-8D55-85423FB7E37E.jpeg D761084E-8517-428F-B49A-82968D2CE807.jpeg
     
  12. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    Драга @Biodevojka, сакам да те прашам за еден производ кој ти е веќе познат, путерот на алверде за коса. Страдам од дерматитис, па зимно време кожата на главата ми е прилично сува. Редовно нанесувам масла, но би сакала да те прашам дали има некоја маска или производ (кој по можност ќе биде готов) кој пред миење може да се користи како маска која ќе се нанесува на скалпот и должината на косата со цел да ја негува и да ја штити од исушување? Затоа и се сетив на путерот на алверде, меѓутоа не знам колку е погоден за нега на скалпот, страв ми е да не има нешто во составот што би можело да предизвика опаѓање на косата. Ти благодарам многу :) Во продолжение ќе го копирам составот на путерот

    Aqua, Glycine Soja Oil*, Alcohol*, Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Glycerin, Ricinus Communis Seed Oil*, Glyceryl Stearate Citrate, Butyrospermum Parkii Butter*, Caprylic/ Capric Triglyceride, Persea Gratissima Oil*, Simmondsia Chinensis Seed Oil*, Theobroma Cacao Seed Butter*, Vitis Vinifera Fruit Extract*, Xanthan Gum, Hydrolyzed Corn Protein, Hydrolyzed Wheat Protein, Hydrolyzed Soy Protein, Leuconostoc/ Radish Root Ferment Filtrate, Tocopherol, Ascorbyl Palmitate, Helianthus Annuus Seed Oil, Parfum**, Limonene**, Linalool**, Geraniol**, Benzyl Salicylate**, Citronellol**, Citral** * ingredients from certified organic agriculture ** from natural essential oils Wässrig-alkoholischer Traubenauszug (Bio-Alkohol)*, Sojaöl*, Fettalkohole, pflanzliches Glycerin, Rizinusöl*, Glycerinfettsäureester, Sheabutter*, Triglyceride (pflanzliche Ölmischung), Avocadoöl*, Jojobaöl*, Kakaobutter*, Xanthan, pflanzlicher Keratinkomplex, Vitamin E, Vitamin C, Sonnenblumenöl, Mischung ätherischer Öle** * Rohstoffe aus kontrolliert biologischem Anbau ** aus natürlichen ätherischen Ölen
     
  13. Sfera

    Sfera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2014
    Пораки:
    479
    Допаѓања:
    2.416
    @Biodevojka те молам за мислење во однос на составот на ББ кремава од Фармаси. Ми се погоди нијансата, убаво ми легнува на кожа и не светнувам ниту после цел ден. Само имам дилеми околу составот.
    Однапред благодарам :)
    20181212_065639.jpg
     
  14. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Najnapred se izvinuvam na moderatorite sto pisuvam na latinica ama imam problem so kompjuterot i pisuvam od mob.
    Ne e kompletno prirodna ama ne e losa. Ima ubavi sostojki. Pozz

    Zdravo draga ima hjaluronska koja jas ja preporacuvam od 30 pa nagore. Seuste nema potreba kaj tebe. Pozz
    Zdravo draga nene iskreno ne mi se dopaga. Ima mnogu poubavi ovoj e dosta sinteticki.
    Zdravo draga ne bi znaela da ti kazam koj od ovie dva ti pravi taka megutoa moze da ti kazam deka imaat dosta obezmastuvacka mok. Koga premnogu ja obezmastuvas kozata istata se brani so pogolemo lacenje na masti i eventualni nepravilnosti. Pozdrav
    Draga na silikonska baza e...znaes deka mojata filizofija e bez silikoni taka da jas ti velam NE!!! Pozz
     
    На blueeparadise и Kimberly11 им се допаѓа ова.
  15. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.096
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka
    Се работи за овој шампон против опаѓање. Имаше солидна цена, го видов во ДМ, ако е добра формулата би го купила. IMG_20181218_123019.jpg IMG_20181218_122951.jpg
     
  16. Miss666

    Miss666 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    1.270
    Допаѓања:
    3.215
    Пол:
    Женски
    Дечки, може некако со составот да ставате и за кој производ станува збор? Можеби користам некои од тие производи, или ќе го одобри биодевојка па ќе сакам да го погледам и треба за секој посебно да прашувам кој што е. Мислам дека на многу девојки многу добро би ни дошло да знаеме за што се работи, а и темава би била попрегледна.
     
    На Ana.brojka, ванилала, shining_star и 2 други им се допаѓа ова.
  17. Veki4kaa

    Veki4kaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2012
    Пораки:
    5.072
    Допаѓања:
    17.213
    Пол:
    Женски
  18. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драгаформулата е солидна не е најприроден има и хемиски состојки, ама формулата е ок. Не е агресивен и има поликватерниум како кондиционатор (како замена за силикон). Ако е евтин и ти се допаѓа земи го. Поздрав.

    Нема силикони ама има ПЕГ кои се нафтени деривати. Поздрав.
     
    На Anabelle.Amorette му/ѝ се допаѓа ова.
  19. papillonP

    papillonP Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2013
    Пораки:
    289
    Допаѓања:
    4.544
    Пол:
    Женски
    Здраво @Biodevojka ќе може да ми кажеш дали е добар составот на оваа крема?
    46522606_291156578171497_6086627253012135936_n.jpg
     
  20. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, не е комплетно природна и има доста хемиски состојки дури и навтен дериват ПЕГ 100 и акрилати. Мора да напоменам дека нема силикони. Може многу подобро да најдеш. Поздрав
     
    На papillonP му/ѝ се допаѓа ова.