1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Декларации на козметички производи и анализа на состојки

Дискусија во 'Тело' започната од Biodevojka, 6 декември 2015.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Би ја замолила @Biodevojka да ми каже што има во составот на оваа крема
    20181228_144029.jpg
     
    На Vesna24 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Vesna24

    Vesna24 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Ќе сакаш да ни откриеш која крема е? Неможам убаво да видам, а мислам дека е Нарцис. Ако е Нарцис, таа е од тој тип на креми од линијата Лала. Јас и пишав на @Biodevojka за составот на Лала кремата, не ми ја препорача баш. Рече како сапуница да сум ставала на лицето.
    Каде ја купуваш? Лала ја има, ама Нарцис никаде неможам да ја најдам во продажба во Мк.
     
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Другарка ми ја зема на Лала е оваа, ме интересираше дали е ок да и кажам.
     
  4. Vesna24

    Vesna24 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Неможам да ти пратам ЛП незнам зошто. Козметика Мирјана од Белград ги произведува, ама оваа што ја сликна ти, Нарцис мислам дека се вика, и ја фалат, за чистење на лице од акни, а Лалата е за пеги и флеки.
     
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Не се вика Нарцис туку Лала.
    Добро знам што сум сликнала, има 2 верзии дневна и ноќна. За пеги и флеки како што кажа.
    Таа Нарцис што ја бараш не знам ни како изгледа.
    Случајно влезе жена кај другарка ми на работа и ги понуди овие.
    Но, мене ми е чуден составот чинам има нафта како додаток.
     
  6. ^BadGirl007^

    ^BadGirl007^ Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2018
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    496
    Пол:
    Женски
    Water, Mineral Oil, Glycerin, Petrolatum, Stearic Acid, Glyceryl Stearate, Sesamum Indicum (Sesame) Oil, Urea, Lanolin Alcohol, Triethanolamine, Hordeum Vulgare (Barley) Extract, Cucumis Sativus (Cucumber) Fruit Extract, Helianthus Annuus (Sunflower) Seedcake, Propylene Glycol Dicaprate, Sodium Hyaluronate, Butylene Glycol, Pentylene Glycol, Trisodium EDTA, Phenoxyethanol, Yellow 6, Yellow 5, Red 33.

    [​IMG]
     
  7. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга може да бидам најискрена??? Не знам која е таа марка и никогаш не сум ја видела, меѓутоа кремов содржи сѐ што не треба (барем според мојата филозофија за природна и органска козметика). Значи почнувајќи од формулата не ми се допаѓа воопшто. Има нафтени деривати во форма на петролатум и течен парафин. Има парабени...Од друга страна има вит. Ц, рицинусово масло и глицерин тоа е точно, ама имај предвид дека базата е нафтени деривати и конзервансите се парабени, Јас лично за себе не би ја користела, а нешто што не би го нанела на себе не можам да го препорачам ни на другите. Меѓутоа ти секако имаш право на избор, не сме сите исти, доколку сметаш дека ти се допаѓа или ти одговара, тоа си е твое право. Поздрав.

    Water, Mineral Oil, Glycerin, Petrolatum, Stearic Acid, Glyceryl Stearate, Sesamum Indicum (Sesame) Oil, Urea, Lanolin Alcohol, Triethanolamine, Hordeum Vulgare (Barley) Extract, Cucumis Sativus (Cucumber) Fruit Extract, Helianthus Annuus (Sunflower) Seedcake, Propylene Glycol Dicaprate, Sodium Hyaluronate, Butylene Glycol, Pentylene Glycol, Trisodium EDTA, Phenoxyethanol, Yellow 6, Yellow 5, Red 33.

    Petrolatum и Mineral Oil се навтени деривати
    Stearic Acid +Triethanolamine дава емулзија со базна пх вредност која не е компатибичлна со пХ вредноста на кожата.

    Поздрав.
     
    На buba4e89 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Vesna24

    Vesna24 Активен член

    Се зачлени на:
    21 декември 2018
    Пораки:
    168
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Женски
    Јас имам сознанија дека кремата Лала содржела и жива (колку е точно незнам) но што друго може лицето да ти го направи стакло - да ти го исчисти толку убаво?
     
  9. xxAngelxx

    xxAngelxx Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2010
    Пораки:
    1.516
    Допаѓања:
    968
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka се работи за мицеларен отстранувач на шминка за очи и лице.
    49482994_810624672604620_8982861461780955136_n.jpg
     
  10. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    На xxAngelxx му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ivanchos

    ivanchos Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2015
    Пораки:
    882
    Допаѓања:
    17.552
    Пол:
    Женски
    IMG_20190113_201517_432.jpg
    @Biodevojka
    Се работи за алое гелот од Фармаси. Ќе го биде за на лице? :D
     
  12. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга не е чист гел, разреден е со вода. Содржи и пропилен гликол (најверојатно од некој екстракт) потоа како згуснувач има кабомер кој не е природен (обично кај природните има ксантан гума). Ако не ти пречи ова другото е ок.
     
    На ivanchos му/ѝ се допаѓа ова.
  13. emerald.orchid

    emerald.orchid Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 август 2013
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    45
    @Biodevojka те молам може ли да ми кажеш дали составот на мојата крема е комплетно природен , и дали одговара на кожа со малку црвенило и акни ?

    Purified Water (Aqua), Emu Oil (Dromiceius), Glycerin (Palm Oil derived), Cetearyl Alcohol, (Coconut derived), Witch Hazel (Hamamelis Virginiana), Apricot Kernel Oil (Prunus Armeniaca), Shea Butter (Butyrospermum Parkii), Rosehip Oil (Rose Rubiginosa), Jojoba Oil (Simmondsia Chinensis Seed), Glyceryl Caprylate and Glyceryl Undecylenate, Xanthan Gum, Lecithin, Fragrance (Natural Origin), Bisabolol (Chamomile active extract), Vitamin E (Tocopherol)

    Ти благодарам многу :l::l:
     
  14. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka , како ти се чини составов: Aqua, Glycerol, Octyldodecanol, Neopentyl Glycol Diethylhexanoates, Caprylic / Capric Triglycerides, Cetearyl Alcohol, Dicaprylyl Carbonates, Glyceryl Stearate Citrates, Methypropanediol, Dipropylene Glycol, Alcohol, Sucrose Stearate , Calendula Officinalis Flower Extract, Boswellia Serrata Gum, Prophyridium Cruentum Culture Conditionned Media, Butylene Glycol, Acetyl Tetrapeptide-33, Caprylyl Glycol, Echium Plantagineum Seed Oil, Prunus Persica Oil, Hydrogenated Vegetable Oil, Helianthus Annuus Seed Oil Unsaponifiables, Cardiospermum Halicacabum Flower / Leaf / Vibe Extract, Tocopherolm Xanthan Gum, Phenylpropanol, Citric Acid.
    Благодарам :)
     
  15. Касија

    Касија Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2018
    Пораки:
    592
    Допаѓања:
    6.364
    Пол:
    Женски
    Здраво @Biodevojka може ли мислење за производиве?

    50745272_343111666541534_2831900220059549696_n.jpg
    50562806_754544714920982_5694434633660235776_n.jpg
     
  16. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Овој крем е ок. Не можам да сфатам кој конзерванс го употребиле, сигурно во Fragrance се вклучени и конзервансите, некои компании прават така за да може да пишат без конзерванси (што не е точно). Останатите состојки се ок, се надевам дека и конзервансите се ок, иако за тоа не можам да тврдам. Поздрав.

    Драга ако си под 40 години немаш потреба од кремов кој содржи пептиди. Не е коплетно природен и според формулата ми изгледа малку празен...ама ете изборот е твој. Поздрав.

    Првиот не е комплетно природен ако не ти пречат акрилати и карбомер кој се синтетички, другите состојки се во ред. Вториот не ми се допаѓа воопшто.
     
    На LollySky му/ѝ се допаѓа ова.
  17. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka , ти благодарам многу. Кремов е за розацеа, имам проблеми кога е вака ладно времето. Лани користев еден крем од Logona, сакав да го пробам овој за да сменам, ама пак ќе го земам тој од Logona, претпоставувам дека му е ок составот:
    Aqua (Water), Glycine Soja (Soybean) Oil*, Propanediol, Glycerin, Glyceryl Stearate Citrate, Isoamyl Laurate, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil*, Prunus Armeniaca (Apricot) Kernel Oil*, Cetearyl Alcohol, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter*, Zinc Sulfate, Aloe Barbadensis Leaf Juice*, Porphyridium Cruentum Culture Conditioned Media, Rhus Verniciflua Peel Wax, Sodium Stearoyl Glutamate, Xanthan Gum, Sodium Lactate, Tocopherol, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil*, Phenethyl Alcohol, Citric Acid, Sodium Hydroxide, PCA Ethyl Cocoyl Arginate, Parfum (Fragrance)**, Limonene**, Linalool**
     
  18. Sleepy

    Sleepy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2014
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    278
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka , moze li mislenje za slednava dnevna krema?
    Slucajno naletav na ovaa linija na lookfantastic.com, pa bi sakala ako moze postrucno mislenje. Blagodaram

    Ingredients:,Water (Aqua), Aloe Barbadensis Leaf Juice, Sesamum Indicum (Sesame) Seed Oil, Cetearyl Alcohol, Glycerin, Cetyl Alcohol, Ceteareth-20, Rosa Canina Fruit Oil (Rosehip), Persea Gratissima (Avocado) Oil, Punica Granatum Seed Extract (Pomegranate), Terminalia Ferdinandiana Fruit Extract (Kakadu Plum), Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Butter, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil, Citrus Tangerina (Tangerine) Peel Oil, Citrus Nobilis (Mandarin Orange) Peel Oil, Lavandula Angustifolia (Lavender) Oil, Tocopherol (Vitamin E), Vanillin, Vanilla Planifolia Fruit Extract, Phenoxyethanol, Benzyl Alcohol, Linalool*, Limonene*. * Natural component of essential oils
     
  19. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    не е лоша интересна и убави состојки...само знај дека сите масла што се под Ceteareth-20 ги има во мали количина од 1,5% па надоле. Меѓутоа одлична комбинција на масла и путери и не би требало да масти туку да храни и хидрира за зимава би рекла одлично.
     
    На Sleepy му/ѝ се допаѓа ова.
  20. meksikanka

    meksikanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Biodevojka moze li da mi kazes za sostojkite na ovie proizvodi [ IMG_20190131_183540_190.JPG IMG_20190131_183522_494.JPG IMG_20190131_183507_299.JPG IMG_20190131_183452_225.JPG IMG_20190131_183437_331.JPG IMG_20190131_183417_474.JPG