1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Декларации на козметички производи и анализа на состојки

Дискусија во 'Тело' започната од Biodevojka, 6 декември 2015.

  1. marija_maca

    marija_maca Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2016
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka подолго време го користам тоников/хемиски пилинг, ама во последно време откако ќе ставам крема отпосле (а чекам 10-15 минути убаво да се впие тоникот) некако целата крема се прави скоро како сапуница, не се впива и ми останува како бел слој. Моментално користам крема на Алверде, иако приметив и со други креми дека има слична реакција.

    Ова е тоникот:
    Water/Aqua/Eau, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Glycolic Acid, Butylene Glycol, Glycerin, Sodium Hydroxide, Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Leaf Extract, Aesculus Hippocastanum (Horse Chestnut) Seed Extract, Hexylene Glycol, Fructose, Glucose, Sucrose, Urea, Dextrin, Alanine, Glutamic Acid, Aspartic Acid, Hexyl Nicotinate, Panax Ginseng Root Extract, Ethylhexylglycerin, Disodium EDTA, Biotin, Panthenol, PPG-26-Buteth-26, PEG-40 Hydrogenated Castor Oil, Phenoxyethanol, Fragrance (Parfum), Caramel, Red 4 (CI 14700).

    Ова е кремата:
    Aqua, Coco-Glucoside, Alcohol*, Glycerin, Simmondsia Chinensis Seed Oil*, Xanthan Gum, Disodium Cocoyl Glutamate, Citric Acid, Glyceryl Oleate, Sodium Cocoyl Glutamate * ingredients from certified organic agriculture

    Има ли некои состојки во двата производа кои не си одговараат па се прави таква реакција, или можеби кожата ми е презаситена од кремата? Фала ти :)
     
  2. Anabelle.Amorette

    Anabelle.Amorette Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2013
    Пораки:
    3.068
    Допаѓања:
    44.095
    Пол:
    Женски
    IMG_20190310_180422.jpg
    Шампон против опаѓање, ми го купила мајка ми, ама не сакам да почнам да го користам додека не сум сосема сигурна за составот. :?:
    Дали е во ред?
     
  3. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Не ми се допаѓа воопшт на база на силикон и доста хемиски состојки. Може да најдеш многу подобро. Поздрав.

    Двете креми не ми се допаѓаат многу се хемиски, марамиците освен полисорбат 20 другото е ок. Еве на марамиците може да им прогледаме низ прсти, ама на кремите не. Поздрав.

    Според составот да, иако е многу индивидуално дали токму кај твојата кожа ќе одговара. Потребно е да пробаш и сама да заклучиш. Поздрав.

    Во ДМ маркетите и продавниците на Космо. Поздрав
     
    На angela.kostova и VDT2906 им се допаѓа ова.
  4. M.laDy

    M.laDy Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2010
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    798
    Пол:
    Женски
    Сакам да прашам дали има некој предлог за гел за туширње или сапун со добра декларација? Не мора да е природен, зошто стварно незнам што да користам. :(
     
  5. guardatela

    guardatela Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 август 2014
    Пораки:
    78
    Допаѓања:
    85
    Сува кожа..23години.
    Што би требало да содржи а што да не содржи кремата за околу очи?Препорака?
     
  6. Cvekence789

    Cvekence789 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2018
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Заинтересирана сум за овој шампон и барав низ форумов и ја видов и твојата објава од 2018 па веќе има поминато една година и како си задоволна?:)
     
  7. poker_face

    poker_face Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    3.417
    Пол:
    Женски
    Потрошив едно шише мислам дека беше 500 милилитри и не забележав некоја разлика во однос на тоа дали се намалило опаѓањето бидејќи мене на периоди ми опаѓа косата. Искрено после милиони испробани шампони можам да кажам дека ништо не помага (или не помага доволно), до периодот е, до исхраната, до стресот, а најмногу до гените дали ќе имаш убава густа коса или не. Она што останува на нас е да се храниме здраво, да внесуваме доволно витамини минерали и здрави намирници и да користиме природна козметика за коса без штетни хемикалии, се друго е бескорисно. Инаку шампонот го нема овде, јас го купив од србија и цената му беше околу 600 денари.
     
    На Cvekence789 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Здраво @Biodevojka би сакала да ми кажеш два-три збора околу тоников. Знам дека не е на природна база но дали има нешто што штети на кожата? (јас го купив највеќе заради тоа што има екстракт од хамамелис). IMG_20190322_003438.jpg
     
  9. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга не ожам да ти кажам дека штети на кожата, ама не можам да кажам ни дека и прави добро. Има многу неубави состојки ПЕГ, Пропичен гликол, алкохол итн. Ако сакаш на база на хамамелис најдобро земи го овој на Органик https://biodevojka.blogspot.com/2018/09/organique.html
     
  10. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Се работи за тоник од Балеа.. Дали има штетни состојки?
     

    Прикачени фајлови:

  11. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    @Biodevojka дали структурата на шеа путерот треба да биде ваква? Се работи за шеата на Институт органика, второ паковање ми е, но првиот пат кога ја купив беше мазна баш како помасна крема а овој пат е како трошкаста, се прават грутки и додека не се втрие е таква. Дали е во ред да се користи и зошто вака различно испадна ?
    IMG_20190325_210840.jpg
     
    На Animali му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Не е воопшто лош мора да кажам. Иако не е комплетно природен сепак е ок како производ. Поздрав.

    Драга апсолутно е нормално. Станува збор за сирова состојка и понекогаш има и грутки. И шеа путерот кој јас го купувам некогаш е помазен, некогаш има грутки итн. Тоа се должи како резултат на фактот што за да го стават во помали кутивчиња мора прво да го загреат и стопат, а со самото загревање некогаш се создаваат грутки. Немај гајле се е во ред слободно користи го Поздрав.
     
    На sofija014 и S.W.A.G им се допаѓа ова.
  13. Ivana 95

    Ivana 95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2016
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Здраво дали го имате користено производот? 250ml-teebaum-oel-creme.jpg
    Се продава во каталог од Green Master. Пишува дека е крем со масло од чајно дрво, се препорачува за кожа со акни.
    Дали органски производ?
    Еве го составот.
    20190328_175656.png
     
  14. Ivana 95

    Ivana 95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2016
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    https://www.eurorein.de/250ml-Teebaum-Oel-Creme
    Од оваа страна го спуштив составот (мислам дека е истиот производ).
     
  15. Margott

    Margott Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Станува збор за дневна крема
    AQUA | DIBUTYL ADIPATE | GLYCERIN | ETHYLHEXYL SALICYLATE | CETEARYL ALCOHOL | ALCOHOL DENAT. | BUTYL METHOXYDIBENZOYLMETHANE | GLYCERYL STEARATE CITRATE | ETHYLHEXYL TRIAZONE | PHENYLBENZIMIDAZOLE SULFONIC ACID | XYLITYLGLUCOSIDE | BISETHYLHEXYLOXYPHENOL METHOXYPHENYL TRIAZINE | ANHYDROXYLITOL | HONEY EXTRACT | TOCOPHERYL ACETATE | SODIUM STEAROYL GLUTAMATE | LYCIUM BARBARUM FRUIT EXTRACT | XYLITOL | TERMINALIA FERDINANDIANA FRUIT EXTRACT | CARBOMER | SODIUM HYALURONATE | TETRASODIUM EDTA | CITRIC ACID | SODIUM HYDROXIDE | PARFUM | BENZYL ALCOHOL | LINALOOL | BENZYL SALICYLATE | HEXYL CINNAMAL | CITRONELLOL | LIMONENE | ALPHA-ISOMETHYL IONONE | PHENOXYETHANOL | CAPRYLYL GLYCOL | SODIUM BENZOATE | POTASSIUM SORBATE | SORBIC ACID.
    @Biodevojka дали составот е добар?
     
  16. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.288
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга кремава има заштитен фактор така? Епа мора да ти кажам дека се сите хемиски филтри а јас ни во лудило не би ти препорачала хмиски филтри. Според мене не, ама сепак изборот е твој. Поздрав.
     
    На Margott му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Margott

    Margott Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2017
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Да има заштитен фактор 15, станува збор за крема Lvly day creme. Ти благодарам многу ќе останам на Гарниер кремата од зелен чај, прочитав по форумот дека има океј состав.
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  18. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    А да си земеш масло од чајно дрво и да си го разредиш со маслиново или масло од семки од грозје?
    Парафин има кремата, мене никогаш крема со нафтени деривати не ми била пријатна на лице, како маска да имам шлапнато.
     
    На Ivana 95 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ivana 95

    Ivana 95 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2016
    Пораки:
    37
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Благодаран за одговорот. Во кои аптеки можи да купам од тие масла?
     
  20. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    23
    Здраво @Biodevojka. Ќе може ли да ми кажеш дали е во ред составот на шампонов против опаѓање на коса и дали може да се користи повеќе од 6 месеци? Станува збор за Bioxine Forte шампон
    AQUA, BIOCOMPLEX B11, BUTYLENE GLYCOL, PANTHENOL, MEL, PEG-35 CASTOR OIL, ALCOHOL, BENZYL ALCOHOL, SODIUM PCA, PROPYLENE GLYCOL, ALCOHOL, AESCULUS HIPPOCASTANUM SEED EXTRACT, PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL, SACCHAROMYCES/SILICON FERMENT, SACCHAROMYCES/MAGNESIUM FERMENT, SACCHAROMYCES/COPPER FERMENT, SACCHAROMYCES/IRON FERMENT, SACCHAROMYCES/ZINC FERMENT, SODIUM LACTATE, NIACINAMIDE, PYRIDOXINE HCL, MENTHOL, ARGININE, MAGNESIUM PCA, PPG-26-BUTETH-26, POLYSORBATE 20, TOCOPHEROL, ASPARTIC ACID, PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL, PCA, ZINC PCA, GLYCINE, ALANINE, RETINYL PALMITATE, INOSITOL, CALCIUM PANTOTHENATE, LINOLEIC ACID, CYANOCOBALAMIN, VITIS VINIFERA SEED EXTRACT, SERINE, VALINE, MANGANESE PCA, PROLINE, THREONINE, ISOLEUCINE, BIOTIN, HISTIDINE, PHENYLALANINE, APIGENIN, METHYLCHLOROISOTHIAZOLINONE, METHYLISOTHIAZOLINONE, OLEANOLIC ACID, BIOTINOYL TRIPEPTIDE-1