1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Декларации на козметички производи и анализа на состојки

Дискусија во 'Тело' започната од Biodevojka, 6 декември 2015.

  1. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.244
    Кој е тоникот? Дали е Teint Perfektion Glow Toner?

    Во сите. Јас маслото од чајно дрво го земав од Зегин, а маслиново и од семки од грозје има и по маркетите.
     
  2. S.W.A.G

    S.W.A.G Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    1.358
    Допаѓања:
    8.910
    Пол:
    Женски
    Да, тој е. :)
     
    На Oxymoron му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, мене лично не ми се допаѓа најмногу поради големиот дел на хемиски состојки. Има премногу ПЕГ, потоа пропилен гликол кој разредува и кај производите за коса не ми се допаѓа. Потоа не можам да сфатам кои сурфактанти ги има....Меѓутоа ти имаш право сама да одлучиш и доколку ти се допаѓа слободно користи го. Поздрав.
     
  4. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    IMG_20190407_185059.jpg

    Драги мои, ова е пример дека доколку одбирате само оргаска козметика сите марки (особено оние најкомерцијалните) ќе ги променат своите производи со цел да ја задоволат побарувачката на пазарот. Јас сум 100% сигурна дека сите комерцијални козметички куќи со текот на времето ќе го следат овој пример и полека но сигурно ќе ги менуваат сопствените производи и составот на истите. Затоа продолжете да бирате само органска козметика, продолжете да зборувате за органска козметика бидејќи според мене токму таа ќе стане наша иднина. Поздрав до сите и убав викенд.
    п.с. сликата е малку замаглена ама се возбудив кога видов Био колекција ахахахахха.
     
    На senza.parole, Bozica1980, Glossy-girl и 7 други им се допаѓа ова.
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски
    Ние ти благодариме што ни ги отвораш очите @Biodevojka :) производиве на Гарниер ги имаат донесено и во Мк ?Да не знаеш случајно?
     
  6. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Најискрено драга не знам. Ова го видов завчера во Рим. Нова колекција, кај и да е и во Мк ќе стигнат гарант!!!
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    23
    А ќе може ли да ми препорачаш некој шампон против опаѓање на коса или некој органски. Зашто премногу ми опаѓа а немам здравствени проблеми :(
     
  8. meksikanka

    meksikanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Go ima vo zegin a moze I vo drugite
    Apteki. Od 10ml e 210den a od 25ml 330 poisplatlivo ti e vtoroto, zelena i zolta bojave opakovkata,I e mnogu efikasno za gabicni enfekcii na stapala Jas go koristam I za akni no na lice se razreduva so maslo moze maslinovo ladno cedeno prirodno da e ili nekoe Dr, Pozdrav.
     
    На Ivana 95 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. meksikanka

    meksikanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2016
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    16
    Пол:
    Женски
    Sampon na prirodna baza imas na alverde NEMA stetni sostojki ,Jas gi koristam site proizvodi od taa linija I sum mnogu zadovolna, vo zavisno kakov tip na Kosa imas odberi si.
     
    На little.doll и koritsaki им се допаѓа ова.
  10. L.i.n.a.a

    L.i.n.a.a Популарен член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2013
    Пораки:
    1.607
    Допаѓања:
    2.710
    Пол:
    Женски
    Sodium Palmate, Sodium palm kernelate, Aqua, olea europaea friut oil, palm acid, glycerin, lauryl glucoside, parfum, sodium chloride, palm kernel acid, lanolin, sodium lactate, lecithin (E 322) , tetrasodium EDTA, tetrasodim etidronate, CI14700 ( red no 504) , CI 77891 (titaniumdioxide), rosa damascena (rose water) , albumen.

    Мислење? @Biodevojka
    Пс. Се работи за сапун за лице.
     
  11. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга скоро да е природен. Не ми се допаѓа единствено ланолинот кој јас секогаш велам да се избегнува доколку не се знае потеклото и тетрасодиум ЕДТА. Изборот е секако твој. Поздрав.
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Ana.brojka

    Ana.brojka Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2012
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    219
    @Biodevojka Те молам види ги овие два продукта.
    Едното е дневна крема, другото серум за навечер.
    Имам многу проблематична кожа.

    20190516_162853.jpg 20190516_162825.jpg
     
  13. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга првата декларација е полне со силикони, базата е силиконска така да не ти ја препорачувам. Втората декларација е ок како состав, меѓутоа не знам дали ќе одговара на твојот тип на кожа со оглед на тоа што кажуваш дека имаш чувствителна кожа. Поздрав.
     
    На Ana.brojka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. marija_maca

    marija_maca Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2016
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    46
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka се работи за анти-ејџ крем за врат и деколте, гледам дека има силикони ама не ми се јасни овие Aluminium, Nylon-6 и Titanium Dioxide. Во описот на кремата воопшто не е спомната заштита од сонце, па не ми е баш јасна нивната улога во кремов. Ако можеш да ми кажеш дали освен силиконите декларацијава е океј :)

    Aqua/Water/Eau, Glycerin, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Cyclopentasiloxane, Isopropyl Myristate, Dimethicone, Polysorbate 20, Carbomer, Aluminum Starch Octenylsuccinate, Octyldodecyl Stearate, Dipalmitoyl Hydroxyproline, Cyclomethicone, Dimethicone Crosspolymer, Sodium Hyaluronate, Squalane, Aloe Barbadensis Leaf Juice, Vitis Vinifera (Grape) Fruit Extract, Morus Alba Leaf Extract, Scutellaria Galericulata Extract, Saxifraga Sarmentosa Extract, Zingiber Cassumunar Root Oil, Tocopheryl Acetate, Nylon-6, Ethylhexyl Isononanoate, Sodium Hydroxide, Propylene Glycol, Butylene Glycol, Trisodium EDTA, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Phenoxyethanol, Fragrance (Parfum), Benzyl Salicylate, Hexyl Cinnamal, Butylphenyl Methylpropional, Limonene, Alpha-Isomethyl Ionone, Titanium Dioxide (CI 77891)
     
  15. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга овде титаниум диоксид не е филтер за заштита од сонце бидејќи е во минимална количина и најверојатно е ставен поради боја, дава бела боја на производите, јас на пример го користам кога сакам бели сапуни да направам бидејќи под дејство на маслата природно би дошле жолти. Верувај ми оваа состојка во случајов е најмала грижа бидејќи повеќе треба да те загрижуваат силиконите кои се база на овој производ циклопентасилоксан и диметикон. Кремов подобро е да не го користиш барем според мене, ти секако имаш право да си одбереш што ќе користиш а што не.
     
    На marija_maca му/ѝ се допаѓа ова.
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    [​IMG]

    @Biodevojka ако може мислење за двата производа. Првото е серум другото е крема за лице :)
     
  17. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka dali e dobra za problematicna koza so akni?
    Multiaktiv od polzav e kremava..
     

    Прикачени фајлови:

  18. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Кај првата декларацоја не ми се допаѓа што има Pentaerythrityl tetra-Di-T-Butyl Hydroxyhydrocinnamate , додека втората ми изгледа ок. Поздравче

    има силикони...(facepalm)(facepalm)(facepalm)
     
    На Minci13 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Asterion

    Asterion Популарен член

    Се зачлени на:
    12 март 2011
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    5.622
    @Biodevojka се работи за серум за лице

    Screenshot_20190601-031249_Chrome.jpg
     
  20. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Единствено нешто што не ми се допаѓа е пропилен гликолот, друго е сѐ ок. Оставам на тебе. Поздрав.
     
    На Asterion му/ѝ се допаѓа ова.