1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Декларации на козметички производи и анализа на состојки

Дискусија во 'Тело' започната од Biodevojka, 6 декември 2015.

  1. eva993

    eva993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    524
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно втората (таа на Garnier) има подобар состав. Другата од силикони, до полисорбати, се има.
    Само внимавај и со првата, бидејќи содржи алкохол, па може да ти го пресушува лицето.

    Јас лично не би избрала ниту една од двете, од причина што користам со години само природна и органска козметика, но дури и таа (претежно од Германските брендови) знае да содржи Alc. denat. на висока позиција и иако е органска, да предизвика иритации и несакани последици.

    Се надевам успеав барем малку да ти помогнам. :)
     
    На Aschenputtel и IM.TMKQ им се допаѓа ова.
  2. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Конкретно ми треба за нормална до комбинирана кожа, да ја хидратира убаво но да не ја мрси премногу. Би сакала да е природна и органска. Имаш некој предлог? :)
     
    На eva993 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. eva993

    eva993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    524
    Пол:
    Женски
    Јас би ти ја препорачала Nordic Birch од Уртекрам. За сите типови на кожа е, мнооогу хидрира, а е лесна и не мрси. Верувам дека би ти одговарала по ова што ми го пиша дека го бараш.

    https://www.ecco-verde.com/shop_catalogue/organic-nordic-birch-day-cream

    Треба и кај нас да ја има.
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  4. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    За сите што сакате да знаете како да читате состав и да проверувате дали некои состојки се добри, би ви препорачала да гo изгледате ова видео со насоки за тоа :).
     
  5. eva993

    eva993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    524
    Пол:
    Женски
    Многу е занимливо да се види како некој се претставува себеси како стручен и дава совети за состојки, а кога треба да наброи барем 4-5 најштетни состојки, кои треба да ги избегнуваме, го става еве да речеме маслото од портокал пред силиконите, нафтените деривати и парабените. :x

    Интернетов колку е благослов, толку е и клетва...секоја б***а може да седне пред камера и да попува, жалосно е што ќе има одреден процент на луѓе што навистина ќе ги убеди во BS-от кој го зборува.
     
    Последна измена: 2 мај 2020
  6. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    А ако поставам видео од дерматолог за тие што ги наброи, во ред ли ќе е? Небитно, секој со сопствен став околу штетност на состојки, не е како да јас или ти ќе се предомислиме ако се натегаме тука.

    Видеото е поставено заради тоа што нуди веб-страни преку кои секој може да се информира за состојките, бидејќи видов дека многу луѓе прашуваат за тоа дали некој состав е добар или не.
     
    На Konfetka и eva993 им се допаѓа ова.
  7. eva993

    eva993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    524
    Пол:
    Женски
    Сосема добронамерен беше и мојот коментар, исто како и твојот линк.

    Ниту те критикувам тебе, ниту пак сакам да се натегам. Едноставно го споделив своето мислење за дечково кој дава совети, а во секое видео има барем по 3-4 лапсуси, кои тотално го дискредитираат него како лице, кое е кадарно да зборува на темите за коишто зборува. Тие лапсуси како „киселина“ со повисока pH вредност од 7, не се мое мислење, туку наука.

    Тој е мојот став...дека преќутувањето и кревањето рамења секогаш е подобро, отколку лош и нестручен совет. :)

    Инаку советите околу сајовите за проверка на INCI-те се ОК.
     
    На pdb123 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. pdb123

    pdb123 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2011
    Пораки:
    1.425
    Допаѓања:
    5.797
    Се извинувам, таков тон ми имаше постот и не сакав да навлегувам во кавги :).
     
    На eva993 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    Screenshot_20200511-122056_Chrome.jpg Screenshot_20200511-122011_Chrome.jpg

    Може ли некоја што се разбира во состав на производи да ми каже која е подобра од овие 2 креми со спф50? :)
     
  10. Lebed04

    Lebed04 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    25
    Допаѓања:
    8
    @Biodevojka те молам за мислење за мејкап базата
    Фала
     

    Прикачени фајлови:

    • image.jpg
      image.jpg
      Големина на фајлот:
      200,7 KB
      Прегледи:
      12
  11. Anod10

    Anod10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2017
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    https://instagram.com/miss.recenzija?igshid=1hqlra8o25pjl
    Профилот го најдов случајно на инстаграм, докторката е од Загреб и освен тоа што прави рецензии, дава и многу добри совети, информации, прави анализа на состав на производи и врз основа на научни трудови од областа на дерматологијата советува. Профилот многу ми се допадна, бидејки има опфатено и производи кои што кај нас се лесно достапни и со прифатливи цени. Се надевам дека профилот може да помогне на некоја од вас.
     
    На Дани.СС и poppie им се допаѓа ова.
  12. EMMA EMILY

    EMMA EMILY Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2017
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki. Si go poracav kremcevo, hidratantno e, bas mi odgovara na kozata. Dokolku nekoj znae, me interesira kakvo e mislenjeto za sostojkite. IMG_20200728_004529.jpg
     
    На ludamaja10 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    На EMMA EMILY и ludamaja10 им се допаѓа ова.
  14. EMMA EMILY

    EMMA EMILY Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2017
    Пораки:
    85
    Допаѓања:
    233
    Пол:
    Женски
  15. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    823
    Пол:
    Женски
    IMG_20200808_134905.jpg
    Devojki se raboti za intimniot gel na Corine de Farme, dali nekoj mozi da mi kazi kako e so sostojkite?
    Prirodna kozmetika bilo.
     
  16. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    823
    Пол:
    Женски
    Uste nesto, nekoe kremce za masna koza so okej sostojki? Fala vi:)
     
  17. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите, подолг период ме немаше на форумов поради испити, обврски и проекти кои ги подготвувам. Со оглед на тоа што сум при крај со сите проекти, еве повторно се вклучувам на Фемина. Слободно постирајте декларации и прашувајте. Ајде повторно да ја живнеме темава. Ве гушкам
    Вики

    Убаво избалансирана формула, благ е и не е агресивен. Како сурфактанти направен е убав микс на нежни сурфактанти, слободно земи го.

    п.с. побара совет за крем за масна кожа, пробај го оној на Др. Конопка за комбинирана до масна кожа. Не е воопшто скап, а одличен за кожата.
     
    На Касија, Bellaa1234, koritsaki и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    823
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20200826_191259.jpg @Biodevojka sakam da ja zemam kremata za podkozni vrsnati vlakna posle depilacija no se dvoumam.
    Sovet?
     
  19. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга само што видов овчи ланолин, парафин и вазелин ми се крена косата... Бегај подалеку од ова...Вазелинот и парафинот во никој случај. Ланолинот да беше органска козметика ќе ти речев да прашаш дали имаат сертификат за чистина на самиот чанолин, ама со оглед на тоа што овде има навтени деривати, ланолинот ни е најмал проблем...
     
    На Bellaa1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bellaa1234

    Bellaa1234 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2020
    Пораки:
    602
    Допаѓања:
    823
    Пол:
    Женски
    Of lele... A bas se izraduvav sto najdov krema za podkozni. Mislev da ja koriatam direktno na vrasnatoto vlakno? I taka ima loso dejstvo?