Декорација на масата и храната

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Pla4ka, 23 јануари 2010.

 1. marina22mk

  marina22mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  48
  Многу сакам убаво наместена трпеза и декорации со храна. Постирајте слики, давајте идеи за декорација. За почеток еве неколку слики:
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 2. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  :inlove:
   

  Прикачени фајлови:

  На caki.83 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. rockstar

  rockstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 август 2010
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  Devojki.... Ve molam pomognete mi... Mi treba pomos... Neznam kako da gi svitkam salfetkite za vecera... pa ako ima nekoj idea neka mi pomogne mi trebaa mnogu ve molam..... Blagodaram odnapret :)
   
 4. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  490
 5. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.758
 6. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.465
  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
   
  На pipo24 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. spellbound

  spellbound Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2010
  Пораки:
  916
  Допаѓања:
  1.479
  eve нешто од мене
   

  Прикачени фајлови:

  На d.Darla му/ѝ се допаѓа ова.
 8. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  :inlove: Aлал за креативноста и едноставноста во едно :handshake:
   

  Прикачени фајлови:

  • cookie-big.jpg
   cookie-big.jpg
   Големина на фајлот:
   67,3 KB
   Прегледи:
   2.093
  • kitty-big.jpg
   kitty-big.jpg
   Големина на фајлот:
   58,3 KB
   Прегледи:
   2.093
  • owl-big.jpg
   owl-big.jpg
   Големина на фајлот:
   60,9 KB
   Прегледи:
   2.093
  • pig-big.jpg
   pig-big.jpg
   Големина на фајлот:
   56,7 KB
   Прегледи:
   2.093
  • sheep-big.jpg
   sheep-big.jpg
   Големина на фајлот:
   67,3 KB
   Прегледи:
   2.093
  На Elennaa му/ѝ се допаѓа ова.
 9. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  2 part ;)
   

  Прикачени фајлови:

  • sq-giraffe.jpg
   sq-giraffe.jpg
   Големина на фајлот:
   38,3 KB
   Прегледи:
   2.089
  • rocket-big.jpg
   rocket-big.jpg
   Големина на фајлот:
   54,2 KB
   Прегледи:
   2.089
  • nemo-big.jpg
   nemo-big.jpg
   Големина на фајлот:
   72 KB
   Прегледи:
   2.089
  • mater-big.jpg
   mater-big.jpg
   Големина на фајлот:
   75,6 KB
   Прегледи:
   2.089
  • funny-wall-e-food-art.jpg
   funny-wall-e-food-art.jpg
   Големина на фајлот:
   27,3 KB
   Прегледи:
   2.089
 10. marina22mk

  marina22mk Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2010
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  48
  Еве идеја за Св. Валентин :lol:
  [​IMG]
   
  На Bibko и bella.gk им се допаѓа ова.
 11. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.007
 12. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  ;)
   

  Прикачени фајлови:

  На sonce777 и savana им се допаѓа ова.
 13. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.560
  Пол:
  Женски
  Бидејќи се наближува Велигден, еве неколку велигденски декорации и некоја интересна идеја ;)
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  ;)
   
  На Hopeful му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.089
  Допаѓања:
  453
 15. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.758
  [​IMG] :hug:
   
  На tigerlady му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Iceberg

  Iceberg Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2011
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  48
  Треба умешност при декорирање...јас секогаш се трудам колку толку особено при некои прослави не само да наредам шунка кашкавал,или салата ви чинивче без никаква декорација......некако испаѓа дека ништо не еприготвено со љубов нели?????
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 17. Sunshine555

  Sunshine555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  66
  Не сум многу по декорирањето на храната, важно ми е да е вкусна,но сепак добро декорирана храна би била супер еве некои слики што ми се допаѓаат од декорирање на храната
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 18. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.007
 19. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.560
  Пол:
  Женски
 20. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.007
  Морнарска декорација

  Најпрвин ќе создадеме еден минијатурен чамец.
  За таа цел ни се потребни:

  -Јаже, дрво
  -конец
  -парче бело платно
  -црвена и црвено бела лента
  -метални копчиња
  -ножици и игла
  [​IMG]
  Две танки прачки ги поврзуваме со коноп од двете страни хоризонтално, а вертикално поставуваме уште една прачка на средината која ќе го претставува јарболот на бродот.
  [​IMG]
  Од белото платно сечиме еден дел во форма на триаголник и со игла го шиеме околу вертикалната прачка, подолгиот дел од платното.[​IMG]
  Ќе добиете вистински јарбол којшто на дното ќе го прцврстите со метално копче.[​IMG]
  На крај врзуваме една црвена лента на врвот на јарболот.[​IMG]  Вазна во морнарски стил
  Потребни материјали:

  -шише обвиткано со бела трска
  -бела и црвена акрилна боја
  -четка
  [​IMG]
  Најпрво цело шише го сликаме во бела боја.
  Кога ќе се исуши белата боја, со црвената боја правиме пруги во дебелина од 5cm..[​IMG]

  порака во шише

  За пораката во шише е потребно:
  -шише со тапа
  -хартија
  -коноп
  -хефталка и ножици
  -морнарска врвца
  [​IMG]
  [​IMG]
  Пораката ја пишуваме на листот хартија која се однесува на нашите гости. Ја захевтуваме заедно со лентата, ја виткаме во ролна и ја ставаме во шишето.[​IMG]
  Го затвораме шишето со тапа.
  Горниот дел од шишето го виткаме со коноп.[​IMG]
  Пораката во шише е направена, можете да додадете имиња на поканетите гости така што на една танко парче дво ќе го напишете името и ќе го врзете со една црвена лента во панделка.
  [​IMG]

  http://www.domistil.mk/articles/takasepravi/410/idei-za-letna-dekoracija/