1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Декстер (Dexter)

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Trendafilka, 11 октомври 2010.

  1. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Многу слаба е осмава сезона, а со оглед на тоа што е последна јас очекував МНОГУ повеќе.
    :(
    Започна многу јако и веднаш по втората епизода како да почна да оди надолу.
    Малку беше и предвидлива, многу јасно беше дека Саксон е чукнат уште кога го покажаа првиот пат со Кејси кога и беше дечко, единствен изненадувачки елемент беше што испадна дека и е син на Вогел.

    Сил, жената на Мигел рече дека после неговата смрт се концентрирала на децата. Кои деца побогу, кога они двајца немаа деца?
    Каков пропуст од страна на сценаристите, зарем никој не бележи детали? Тие се финесите што го прават едно шоу одлично.
    Мислам дека Деб нема да умре. Кај може да умре таква напорна и досадна женска? :yawn:

    Очекувам Декстер да се извлече со Хана и Харисон, а Деб да остане со Квин.
    Саксон ќе умре, јасно е како ден.
    Многу неинвентивна завршница на ваква прекрасна серија.
    Јас сум благо разочарана.
    :|
     
  2. MaggieTatum

    MaggieTatum Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    се согласувам со Трендафилка, многу слаба е сезонава :?: баш памтам кога почнав да ја гледам серијава, ги изгледав сите 7 сезони за помалку од 2 недели, по 10 епизоди на ден гледав :tmi: повозбудлива беше серијата тогаш, сега е некако.. незнам, досадна :tmi:
    пак има некои интересни сцени, онакви сцени што можат цела да ме наежат, ама сепак, некако повеќе очекував од сезонава..

    И што спомна Трендафилка за тоа со пропустите, незнам дали само јас не сфатив колку години има Даниел, или и тоа беше пропуст на сценаристите?? Еднаш велат 44, еднаш 34, e сега кое е точното :^) ?? Бидејќи за 44 воопшто не го личи, а еве читам на Декстер Википедија -
    huh ?? :^)

    Инаку за крајот, незнам зошто сум толку песимистична околу тоа, ама едноставно не очекувам да биде среќен крај :tmi: Не можам да ја замислам серијава со среќен крај, очекувам некој добар лик во серијава да умре, ама кој ?? :wasntme: За Даниел сум прилично сигурна дека ќе го убијат (или ќе го затворат), ама мислам дека пред тоа или ќе стигне до Хана или Деб ќе.... :doh:
     
  3. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.595
    Пол:
    Женски
    Леле бе,заврши серијава не ми се верува :( а зошто бре зошто мораше па вака да заврши :@ со нетрпение ја очекував секоја наредна епизода,со кеиф ги гледав сите епизоди до една,ама ова не можам да го кажам и за финалнава еп.до некаде и очекував некој зезнат крај,ама ова беше капак на се,многу тажно заврши мнооогу ;( не откривам детали,сигурно не ви е на сите гледана последнава еп.а баш ќе почекам да видам вие какво мислење имате за крајов,јас сум малце разочарана :|
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Од сите завршетоци што ги прикажаа изминатите сезони , оваа сезона ја завршија многу тапа .....


    Жал ми падна за Дебра, мислев дека Декстер ќе го убијат или слично а не нејзе ама ок , и тоа со пенкалото ? сериозно? , психопат кој 20 и кусур години со интелегенција на највисоко ниво не успеа да види дека Декстер неможе со пенкало да го убие оти се снима со камера , дека ако он прв нападне ќе има разлог зашто да го убие ? , Хана знаев дека ќе живее и избега .... и крајниот дел ,катастрофа и разочарување
     
    На Nigredo Odor и figgiMK им се допаѓа ова.
  5. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.594
    Не бев многу воодушевена, но ни разочарана од крајот.
    Не очекував Дебра да умре. Морам да признаам дека сцената на бродот кога Декстер и` го фрли телото во водата беше морничава и тажна истовремено.
    Хана и Харисон се извлекоа и тоа беше логично.
    Декстер сепак преживеа. Но, мислам дека никогаш нема да ги побара Хана и синот.
    Како што сам си кажа на крајот - ги уништува сите што ги сака и на овој начин реши да ги поштеди и двајцата од крвопролевање.
    Со Деб умре и последното зрнце надеж на Декстер дека може да биде барем малку добар и човечен и да се меша помеѓу луѓето без страв од неговиот нагон за убивање.
    Последната сцена беше чист поглед на сериски убиец, без ронка каење, страв или човечност.

    Можеби имаше малку симболика во тоа што се смести помеѓу планините, последните зборови на Деб беа дека сака да планинарат двајцата.
    Што е до мене, јас сакав да видам како ќе порасне Харисон и дали ќе го наследи нагонот за убивање.
    И можеби ќе беше добро да завршеше со сцена како Декстер повторно убива, чисто да се заокружи подобро крајот...

    Можеа и многу подобро да го изведат финалето на омилената серија.
    :worried:
     
    На figgiMK му/ѝ се допаѓа ова.
  6. MaggieTatum

    MaggieTatum Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    509
    Пол:
    Женски
    крајот беше..
    [​IMG]
    :lol: Океј, малку претерувам ама навистина не ми се допадна :?:
    Тоа со Дебра го очекував, ама воопшто не очекував Декстер така да заврши :x Мислам сериозно, после се што помина и на крај да заврши како дрвосечач ?? WTF :fubar: ?? пред да ја почнам сезонава очекував да заврши или со смртта на Декстер, или да го затворат, или да продолжи да убива, ни на крај памет не ми паѓаше ова.. Можеби повеќе ќе ми се допаднеше епизодава ако ја исклучев 4-5 мин. пред крајот, односно кога објавија дека Декстер најверојатно не преживеал, барем да си се изнаплачев, а не вака разочарана :doh: Всушност и цела 8ма сезона беше некако досадна, единствено мислам дека ми се допадна улогата на Вогел.. И Зек исто така беше добар лик, неговата смрт беше неочекувана и тотално непотребна |( Ако некогаш пак ја гледам серијава, 8мата сезона не ми е на листата :shake:
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sexybaby86

    Sexybaby86 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    4.997
    Допаѓања:
    96.213
    Пол:
    Женски
    Мене крајот ми беше тотално неочекуван.

    Искрено, ми идеше да заплачам кога Декстер го фрли безживотното тело на Деб во океанот. Сцената беше многу реална, језива, Деб направена како мртовец, нели, бледа... И моментот кога тонеше полека во водата... :x

    Јас Деб многу ја сакав, омилен лик ми беше со нејзиното пцуење :D И криво ми беше што умре, а таман се смирија со Џои, ептен сладок пар ми беа па :D Цело време некако мислев дека серијава ќе заврши со тоа што Харисон ќе го наследи Декстер, ама веројатно сценаристите мислеле дека таков крај би бил многу предвидлив, пошто очигледно сите мислеле дека така ќе заврши :rofl:

    Мислам дека кога би продолжила да се емитува серијава со уште сезони, не би ја гледала. Без Деб би ми немала смисла искрено, зошто таа беше онаа што ја одржуваше човечката страна на Декстер во живост.

    И ми беше малку глупав моментот што си го остави син му со Хана на крај. Мислам... требаше Деб да умре за Декстер да дојде до фамозното откритие дека сите кои ги сака умираат? :^) Мислам дека ќе беше подобро барем еден дел од крајот да беше хепиенд, да отидеше и Декстер во Аргентина и да започнеа нов живот со Хана и Харисон. Но добро...

    Сепак Декстер ми е една од моите ол тајм фејворит серии. Секоја чест, ми го задржа вниманието цели 8 сезони, секогаш, во секоја епизода - без да трепнам :bow:
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  8. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Крајот со смртта на тој лик беше предвидлива и од старт знаев, затоа сум тажна, си викам нема шанси така да биде ама ете ти толку биле инспирирани :?:
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  9. joelle

    joelle Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2010
    Пораки:
    1.117
    Допаѓања:
    2.366
    ќе коментирам за финалето и општо за цела сезона па затоа се ќе ставам во спојлер

    убиецот во оваа сезона (даниел ) ми беше нај не интересен од сите и оваа сезона ја гледав најбавно. дебра ми одеше на нерви и имав некое чуство дека нема да извлече жива глава. но најдебилното беше што декстер го остави даниел жив на столот и ја остви сестра му сама да го уапси. како жити бога? за да го уапсиш треба да му ги одврзиш рацете а зарем на еден толку страшен убиец нема да му текне да убие една слаба жена ? мислам wtf? и како што спомна некој претходно имаше многу пропусти како со убодот во рамо и дамката од крвта на различи места итн итн. кратко и јасно недостојно финале на една таква одлична серија како декстер
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ane-sk

    ane-sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 март 2011
    Пораки:
    175
    Допаѓања:
    694
    Конечно и јас ја изгледав :devil:
    Мислам со кој памет така ја завриле,крајно бев разочарана,требаа да заврат барем со седма сезона.
    Многу неинтересна сезона,некако со маки ја изгледав ич не ме влечее да ја гледам ама коа ги изгледав сите викам морам и оваа ама многу разочарувачки.
    сварно не требае Дебра да умре поготово сеа кога се смирија со Џои(ми беа слатки
    и мислам Декстер алооо си го остави синот со убиец, а толку бее приврзан за него и бака со Хана ич ми немаа некоја хемија меѓу нив тапа пар ми беа
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Leeloo

    Leeloo Популарен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2010
    Пораки:
    645
    Допаѓања:
    290
    ИЛИ НЕ?


    Последната сезона, беше убедливо најслаба, дури се гледаше како едвај да чекаат да ја завршат.
    Разочарана сум од крајот (како и сите). Можеше едноставно да замине за Аргентина, со син му и Хана, пошто нели најбитни му биле во животот. Кога бил со Хана, едноставно не чувствувал потреба за убивање?

    А на крајот излезе, баш како тој е совршениот психопат.
     

    Прикачени фајлови:

    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    Се мислев дали да ја гледам, а кога решив, секој ден по не знам колку епизоди поминував. Чудо едно колку може човек да се соживее и да почне да сочувствува со ликов. Да бидеш растргнат на два дела, буквално. Имаше појаки и послаби сезони, што мислам дека е нормално за серија со повеќе сезони, ама крајот... Доста неочекуван и добив впечаток како некои работи да се случија само ради реда. Генерално, многу јака серија, на моменти ми недостасува.
     
    На Nigredo Odor и kjukli им се допаѓа ова.
  13. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    Се сеќaвaте нa Артур Мичел (Џoн Литглoу) вaљдa и нaјмaестрaлнaтa сезoнa вo Декстер :D

    https://en.m.wikipedia.org/wiki/Arthur_Mitchell_(character)

    Шo ми е муaбетoт

    http://fokus.mk/faten-profesor-bombarder-vo-kavadartsi-so-goli-ratse-go-daveshe-sin-mi/

    Се чудев кoј е типoт сo oвие иницијaли a дa не гo знaм.
    И пребaрaв пo стрaницaтa нa гимнaзијaтa 2009 нa мaтурa се пoгoди oвoј дa ни биде чувaр...кoa ми упaти еден пoглеееед исти Артур Мичел.

    Исти Артур Мичел нa лик, мoрници ме пoлaзијa. Среќa шo сезoнaтa пoчнa вo септември 2009, a мaтурaтa ми беше вo мaј мнoгу ќе сум се преплaшел :D
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  14. SexyLady

    SexyLady Популарен член

    Се зачлени на:
    5 септември 2010
    Пораки:
    2.792
    Допаѓања:
    3.262
    Пол:
    Женски
    Само што ја завршив првата сезона и сум воодушевена! :o
    Некои од работите што се случија ги предвидов и очекував, но во главно обработката на ликовите и нивните животи премногу ми се допадна. :!:
     
    На Nigredo Odor и 1209 им се допаѓа ова.
  15. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Најјаката серија што сум ја гледала, според мене.
    И пак и пак би ја гледала! :)
     
    На Nigredo Odor и IamSexyAndIKnowIt им се допаѓа ова.
  16. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Alert: Не почнувајте веќе завршени серии!

    ...Грдо ќе се заебете. Што од спојлери, што од мука дека нема да има продолжение...
    Си ветив на себе дека ќе издржам до крај и нема да отварам да читам за идните сценарија, но ете не издржав, и иако сум до седма сезона, денес открив дека во финалето Дебра (мојот омилен лик од оваа серија), ќе умре. Fucking great, во нејзин фазон кажано. (n)

    Како и да е, од мене сценаристите имаат чиста десетка! Предобро избрани ликови, перфектна сторија. Одлично вклопени настани, кои не оставаат простор за пуш пауза.

    П.С. Кажете дека ќе има деветта сезона, и Дебра сеуште ќе глуми. Ептен се соживеав, до толку што се изнаплакав ко киша у Крагуевац кога прочитав за осмата сезона..
     
    На Primadonna му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Matotheja

    Matotheja Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.208
    Допаѓања:
    9.353
    Пол:
    Женски
    Сега почнав да ја гледам и многу ми се свиѓа. И хуморот ми е врв.
     
    На Nigredo Odor и Cinderfakinrella им се допаѓа ова.
  18. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.837
    Допаѓања:
    21.521
    Според мене, најдобрата серија некогаш направена.

    Можеби не последната сезона, но и те како поголемиот дел од епизодите се ПОЕЗИЈА. Од сценарио, до режија, до глума, до приказна. Погледни ја само првата епизода од првата сезона, тоа е битието на серијата. Игри со сенки, киароскуро за откривање на слоевите на Декстер. Црвената боја, понекогаш суптилна, понекогаш акцентирана. Музиката... само музиката раскажува толку многу! Сите оние мисли кои Декстер ни ги доверува, јасни, прецизни, кратки, а толку поетични и искрени.



    Само за ликот на Декстер можам да напишам мини роман.
    Секоја сезона со своја посебна приказна, свој посебен негативец и своја посебна цел на Декстер. Воедно, убаво испреплетени персонални моменти на Декстер и неговите најблиски. Секој негативец се' подобар и подобар, другите серии можат да ја студираат серијава и да учат од неа како се прави негативец!
    *Мене лично Тринити ми е омилен*
    Сите споредни ликови се самите по себе специјални, предобро обработени и се издвојуваат. Мислено е за секој лик. Од карактер, до маани и доблести, до облека и стил. Се'.
    Шпицата на серијата е ебено ЕПИК!



    Музиката е специфична, препознатлива и одлична!



    https://www.youtube.com/playlist?list=PL25B15660A8192C5C

    Дури и постерите за сезоните се врв!

    dexter all.png

    Абре секој дел!

    Како огромен љубител на серијава, 2011 кога бев во Америките најдов пар книги од Jeff Lindsay и ги читнав. Првата книга поготово е ремек дело! Креаторите на серијата одлично ја пренеле на тв екран. Сета Декстер атмосфера и целиот нејзин карактер е всушност од маестралното пишување на Линдси.

    И те како ја препорачувам оваа серија.
     
    Последна измена: 25 мај 2018
    На Nefertiti., Nigredo Odor, 1209 и 2 други им се допаѓа ова.
  19. blueberry23

    blueberry23 Активен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2018
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    100
    Пол:
    Женски
    Бев голем фан на серијава, но 7 сезона не ми беше нешто посебно. Моментално ја гледам втората епизода од 8 сезона и разочарана сум некако. Очекував многу повеќе, сепак останува да ја изгледам до крај.
     
    На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
  20. 9Queen8

    9Queen8 Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    241
    Пол:
    Женски
    Презадоволна!:inlove::inlove: