Деловна асистентка

Дискусија во 'Барање работа' започната од snegulka21, 31 август 2011.

 1. snegulka21

  snegulka21 Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  91
  Девојки може ли да ми кажете која е задачата на една ДЕЛОВНА АСИСТЕНТКА,гледам по огласи дека се бараат деловни асистентки...па ај ако има некој искуство нека ни каже тука. Поздрав :hai: :hai:
   
 2. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.529
  деловна асистентка

  Toa e фенси назив за обична секретарка.
  Значи почнува со одговарање на телефон, читање мејлови, враќање одговор на истите, фаќање прибелешки, куцање соопштенија, меморандуми (зависи што фирма или организација е), па средување документи и класери, варење кафе, па понекогаш и метла може да фатиш во рака, пак ќе кажам зависи од фирмата :^) , а богами и да тркнеш вон работно време да купиш некој подарок за внуката од шефот зашто он нема време или билети за МОБ за него и женичката.
  Значи буквално се'. Потрчко, за обично мала и мизерна плата.

  На запад деловен асистент е бајаги попроширено, опфаќа нешто од ова, со тоа што обично називот е personal assistant, и врши ваков тип на набавки, плаќање сметки, купување подароци, составување агенда за раб. недела, rsvp за забави и други слични ивенти, значи 24/7 буквално роб на шефот, со тоа што зема ненормално добра плата, па се исплати робувањето.

  Кај нас сакаат некој таков кој ќе биде на повик и викенди за секое едно мало ситниче, ама никој не е подготвен да плати.
   
  На srcekrsacka и EnnieFabulous им се допаѓа ова.
 3. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.351
  од искуство од другарка ја вработија во една фирма како деловен асистен она е со економски факултет и започна така да му помага на директорот, не во приватни работи барем никогаш до сега еве долго време работи таму но се бара да е достапна и за викенд барем на телефон нели.

  присутна е на сите важни состаноци , зборува англиски па е во контакт со гостите итн, од кога ја вработија со средна плата по 2 месеца и ја зголемија платата за 20 % бидејќи се покажа екстра и подоцна постепено и ја качуваа секогаш во зависност од обрските што и ги дават.
  значи зависи од фирма пред се и за кои дејности ќе работиш тоа треба да се класифицира уште на стартот при интервјуто, нема шема за тоа што работи деловната секретарка. ќе си прашаш во фирмата што очекуваат и ќе си видиш дали ти одговара, и дали има можност да напредуваш од тој старт доколку сакаш.
   
 4. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.740
  и згора на се ако посака господинот шеф или СЕО-чиф екзекјутив офисер во големите корпорации може и љубовница да му станеш
  Македонија е ова :fubar: