babylove овошни кашички

Демнење

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од LadyMau, 25 ноември 2020.

 1. LadyMau

  LadyMau Активен член

  Се зачлени на:
  23 август 2020
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  104
  Деновиве читам по електронските медиуми ќе се спремал закон против т.н. демнење (англиски stalking), поточно следење или прогон, реално според мене малтретирање.

  Што мислите, дали е издржано, дали е потребно?
  Јас мислам да, под одредени издржани критериуми - навистина се процени дека има опасност од насилство.

  И уште, со оглед на некои појави на форумов, дали и на форумов има некој облик на сајбер демнење и дали и тоа ттеба да биде предмет на гонење?
   
  На SexiLy, Lollipop_123, Guns N` Roses и 2 други им се допаѓа ова.
 2. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  2.954
  Пол:
  Женски
  Браво за темата. Јас сум ЗА да има ваков закон. И демнењето е насилство. Физички последици можеби нема да имаш, но психички да.

  За на форумов мислам дека е невозможно затоа што поголем дел сме анонимни. Ама затоа има опции пријавување и членот што го вршел тоа сајбер - демнење си добива бан.
   
  На Feminka22, Guns N` Roses, LadyMau и 2 други им се допаѓа ова.
 3. MissBreezy

  MissBreezy Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2011
  Пораки:
  490
  Допаѓања:
  1.256
  Пол:
  Женски
  Закон нека се воведе, но да нема отстапки и дупки како и во останатите во нашиов правен систем.
  Нормално дека е потребно, верувам повеќето сме биле изложени на таков стрес или имаме некој близок кој се соочил со демнач.
  Најмногу ме радува фактот што ќе следува затворска казна од 3 год, односно доколку претходно биле во врска или брак и до 5год. Без разлика дали било онлајн или физички, треба да се санкционира!
   
  На Guns N` Roses, thelittle17 и mode-kristina им се допаѓа ова.
 4. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  3.567
  Допаѓања:
  9.339
  Пол:
  Женски
  Мора да се воведе таков закон, но во нашава држава колку тоа би држело вода?
  Додека се докаже, утврди, убеди...поминаа години.
   
  На Guns N` Roses, LadyMau, thelittle17 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  18.268
  Допаѓања:
  119.532
  Пол:
  Женски
  Се согласувам да има закон,но да има и ПОЧИТУВАЧИ И СПРОВЕДУВАЧИ на законот,а не само закон на хартија и толку.
   
  На Summerbaby, Guns N` Roses, mode-kristina и 4 други им се допаѓа ова.
 6. LadyMau

  LadyMau Активен член

  Се зачлени на:
  23 август 2020
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  104
  ваков закон е изгледа претежно заради насилства меѓу крвно сродни лица и поранешни сопружници што обично затоа полесно се докажува.

  иако, во развиените големи земји е често и заради јавни лица, претежно жени пејачки, глумици и сл. за да не бидат жртви од лудаци.

  само што, од тој аспект мислам дека нема потреба за кај нас, речиси сите домашни себеумислени т.н. "старлети" (тамара, елена и сл.) не би ги ни погледнала двапати и би ги одбегнувала да ги начекам некаде.
  дури мислам дека тие заради фама би си измислувале демначи колку за да ги вртат по медиумите.
   
 7. Hugh

  Hugh Активен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2019
  Пораки:
  90
  Допаѓања:
  111
  Пол:
  Машки
  Апсолутно да.
   
  На LadyMau му/ѝ се допаѓа ова.
 8. FRANCUZINOT

  FRANCUZINOT Активен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2020
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  154
  Пол:
  Машки
  Кај нас од мое лично искуство законот важи само за сиромаштијата. Пример Вмро направи толку криминал, 90 % од нив се шетаат слободни. Умре Амди Бајрам, полицијата правеше пратња наместо да апси. Нема одговорност има голема корупција. Џабе закони кога истите се само хартија, во пракса ништо не функционира.
  Додека не се смени ништо во поглед на имплементацијата на законите и нивно вистинско функционирање, ние ќе бидеме таму кај што сме.
  Затоа ЕУ и Франција не не сакаат. Не сакаат друга Бугарија.
  Во која политичарите ќе крадат.
  Толку на теми со закони.
   
 9. mode-kristina

  mode-kristina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2014
  Пораки:
  971
  Допаѓања:
  2.954
  Пол:
  Женски
  А тоа што некој што украл храна добива поголема казна отколку некој што убил некого? Само се надоврзувам на мислењето
   
 10. FRANCUZINOT

  FRANCUZINOT Активен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2020
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  154
  Пол:
  Машки
  Па тоа е лошото, тој со лебот повеќе одговара.
   
  На mode-kristina му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Dimi_

  Dimi_ Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  253
  Пол:
  Машки
  Тешко на тие што имаат симпатии :D
   
  На Feminka22 и LadyMau им се допаѓа ова.
 12. LadyMau

  LadyMau Активен член

  Се зачлени на:
  23 август 2020
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  104
  да, навистина.
  затоа пишав да има издржани критериуми и проценка на опасност.

  има безопасни занеси, дечко да се појавува на исти места како девојка бидејќи му се допаѓа, а таа да се направи на шмизла да каже дека ја демне.

  мислам дека обично најчест случај вознемирување е телефонски повици, пораки на мобилен или на социјалните мрежи.
  има затоа поставувања за занемарување (игнорирање), а ако се смета дека е претерано, има полиција.
  иако, сепак треба да се запази моментот на вознемирувачот јасно и недвосмислено да се каже да се прекини контакт.

  а што мислите, дали има демнење на форумов?
   
  На Dimi_ му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Dimi_

  Dimi_ Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2020
  Пораки:
  135
  Допаѓања:
  253
  Пол:
  Машки
  Најпаметно е едните да не демнат односно да не зјапаат а за другите е да ставаат на блок без многу врева.
   
  На LadyMau му/ѝ се допаѓа ова.