1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Денес...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од baguf4e, 16 јули 2010.

  1. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    believe.gif
     
    На La.loca, zhap4e и smooch им се допаѓа ова.
  2. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Денес читам повторно на насловна за мајка која после три години неплодност заради полицистични јајници :^) конечно забременила, па нели, зошто да не е низ сите насловни низ светот. Или мајка со стрии после бременост која драматично ја раскажува својата болна приказна како нејзиното тело се променило после бременост, или како домот и е полн со играчки а таа со два дена неизмиена коса. Страшно. Значи, што е побитно на овој свет од една уморна мајка која се грижи за едно или две деца? Ништо. Го заслужува секое внимание на овој свет. Мајка. Само што ќе напишам се чувствувам гордо и исполнето.
     
    На La.loca, SummerGirl, Emy867 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Денес... Хммм...
    Силно светна ден со една закоравена мисла што се уште не најде плодна почва да расцвета.
    Додека го чекам мирисот на цветот, си правам проекции од изгледот во недефинирана боја.
    Еден ден ќе го полевам стеблото...
     
    На La.loca, SummerGirl и Marija_Magdalena им се допаѓа ова.
  4. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    e1671398c735a124d99b34452114ceb1.jpg
     
    На La.loca, Marija_Magdalena и x.Daisy.x им се допаѓа ова.
  5. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.454
    Пол:
    Женски
    Денес како и по обичај - врнеше. На кое и да одам убаво место мора да врне.
    А да...денес попиздев прописно.. ќе го памтам долго време тоа:envy:
     
    На La.loca, Marija_Magdalena и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  6. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Денес... мислам и душкам големи ствари. :)
    Гив ит ту ми.

     
    На Bozica1980, La.loca и Bridget им се допаѓа ова.
  7. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Деновиве сведок сум на нешто што мене ми се случуваше пред отприлика 15 години и иако сакам да дадам совет, знам дека ќе е џабе во моментот и дека секој својот пат треба да си го оди. Ќе звучам ко дртава песимистична старка која не знае што е младечки жар. Колку само се разјаснуваат работите со тек на време, често прекасно, ама, јбг.
     
    На Salome му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Денес мир, тишина, мирис на домаќински ручек и прошетка.
    Инспирирана од еден пост на @Doozy и во отсуство на попаметни мисли :D денес се запрашав што би правела другата јас во друг универзум. И мислејќи така дојдов до заклучок дека не е една ами две :!: плус.

    Едната си има омилени серии (или некое типично женско хоби) и едвај чека да си дојде од работа, да заврши обврски по дома, да дремне саат време на кауч па да се посвети на сериите или хобито. И две пријателки си има, комшивки со кои редовно си оговараат, решаваат туѓи и свои проблеми и си разменуваат рецепти за кифли и колачи. Се радува кога ќе си купи нов фустан и ќе направи фризура па си мисли дека тогаш поубава од неа нема. Не и е гајле за килажа, мотото и е -дебела и среќна, или -не може сите слаби да сме, некој и убав треба да е. Живее за сопругот, децата, најблиските роднини...и сериите секако.

    Другата живее сама (или во отворен брак :D), згодна и фатално привлечна е, не е врзана за никој посебно. Мажите и се за забава, релаксирање и полесно постигнување на одредени цели. Живее во луксуз секако и центар на нејзините интереси се пари и моќ.

    Реалната јас се плаши да е само првата или втората, па затоа живее со разумен компромис :D
     
    На Abeja, zhap4e, MacenceEna и 3 други им се допаѓа ова.
  9. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.803
    Пол:
    Женски
    Денес ден деветти.
    Надвор врнежлив и тмурен.
    Внатре весел и полн добра надеж.
    Две очиња желни за игра истовремено лити на цел свет. Лути се и моите. Секој ден,не само денес.
     
    На Milobebence, Dadusicka, Bridget и 5 други им се допаѓа ова.
  10. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Denes kako selsko dete za na doctor se spremam za intervju.
    Se farbam, se mislam sto da oblecam, a sto ke kazam , sto ke mi dojde vo momentot, zavisi od razgovorot vo koj pravec ke odi.
    Nego sto me maci e ke se pogodi ili sefot isti boolshit kako ovoj.
    Sinoka pojdov da vidam kade e firmava, toa ti bila u PM I od tade. Se mislam dali "golub na grani ili vrabac u ruci".
    Ama Ne, ovoj pat menjam, naravno ako me sakaat I ako ne vidam nekoja katastrofa pa definitivno ke bide Ne.

    Abe penzija mi treba ne rabota, da si imam vreme da si setam kaj mi dojde, da si citam knigi, boj si, crtaj si, pravi si jadenja za koi ti treba cel den,.... zimnica moja licna ke pravam, ke si kupam kukicka so dvorce pa ke si sadam sto mi lezi na dusicka,... Nema vise da treba da objasnuvam zoso mi treba godisen podolg od onoj koj e prepisan spored zakon pa prasanja od tipot, kako ke go objasnite ovoj period vo koj ne ste rabotele?.

    Kalendarski trebalo uste 19 god. da rabotam.:wasntme:
    Pa za 19 god uste 2 razlicni karieri ke razvijam I senior employee ke stanam.
    Vcera vo banka edno dete biserce mi nudi kredit. Mu velam "fala ne treba, nemam idei za sto bi mi bilo potrebno".
    "for your peace of mind" mi veli.
    Jebiga me ubedi, pa sto da ne detevo ke zeme provizija na zavrsena rabota, jas ke imam "peace of mind :?:", a bankata interes. :$
    Idila, site srekni I zadovolni :rofl:
    Mi pisuva nekoja suma na pari, 5 god suva korka leb da ne kupam nemozam da vratam.
    Mu velam mnogu e, a toj "samo na potroseno se plaka interes, gospogo nikogas ne znaete za sto I koga ke vi treba". :o
    Ajde nek se raduva dete, ke zeme provizija ke kupi nov kompjuter so site nisani, Ja vrtime ekonomijata ili se j*beme u mozok" :D
    I posle bila drzavava naj zaduzena po glava na zitel bez vkluceni krediti za domuvanje (lalala).
    Vazno ekonomijata se vrti :rofl: I uvek nie jebena stranka ]:).

    Ke te stavat na vrteleska I ke te vrtat do koga sakaat ama nase e da izdrzime vo ubeduvanjata I nikako na ekonomska vrteleska oti otide od raka.

    I posle se cudat lugeto kako toj bil sekade, prosetal, tolku kuki, tolku stanovi, koli, odmori,....
    A se zaprasuva nekoj kolku kredit ima.
    E taka funkcioniraat rabotite vo stranstvo.
    Mnogu dobro se snasol :D
     
    Последна измена: 12 октомври 2018
    На Abeja, galapce, Doozy и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Сфатив дека ми треба нов нотес.:f:
     
  12. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.121
    Пол:
    Женски
    Денес... каква само језа ми ствара. :)
    Не е ич убаво, ние луѓето што дишеме и се раниме од музи да среќаваме вакви булшит-ери.
    Бљак.
     
  13. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    @toogood
    Јaс те мислев при крaј си сo рaбoтен стaж a ти уште 20тинa гoдини дo пензијa си билa. Млaдa.

    Си имa свoјa убaвинa тoa штo веќе кaј луѓе ништo не мoже дa те изненaди и нештo штo пoрaнo би те фрлилo oд кoлoсек сегa гo пoминувaш сo еднo вртење нa oчи или кревaње нa веѓa и тoлку. Пa дури ни тoa честo. Кaлимерo сo -немa прaвдa не е веќе мaлo пиленце сo гoлеми тaжни oчи, петел е сo цигaрa вo устa и сoмничaв пoглед. Хa хa...хa. Уште виски му фaли, рaпaв глaс и дa пoчне филoзoфии дa пишувa или тaжнa музикa дa твoри. Абе млaди сме уште зa вaкa дa му е... мaјкaтa :D
     
  14. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Денешново денес ми изваја црвен образ.
    Ме грее детски бакнеж...
     
  15. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Denes...ke bide se ok.
     
  16. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Pa mlada sum si jas. :party:
    Ne e do mojta mlados, problemot e koja partija dojde na vlast go prodolzuva rabotniot vek.
    So ogled na toa sto zivotniot vek e prodolzen , spored nekoja kanadska statistika, vo prosek 85 za zeni I rabotniot vek se pomeruva. Nema koj da generira ekonomija za da moze nie da zememe penzija. :worried:
    Daj novi emigrant, 250 000 sekoja godina. (waiting)

    Inace kanadskite penzii se crkavica I ako nemas vo privaten fond ili nekakva investicija go eba ezot. :^)

    Koga ke se penzioniram e prasanje koga Jas ke odlucam, drzavata bas ja boli briga.Old age security deposit (toa e nastrana od penzija) go dobivam I so bez ni eden den raboten , uslov 20 god. ziveenje vo ovaa drzava.
    Uste 4 god I ke go ostvaram pravoto. :party:
    Ete me mene penzionerka :l:
     
    На Bridget му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Разменуваш со некој фб и на следно видување ти вели -Јас ич не сакам слики од се' и сешто да ставам, не ми е вкусно, си ја ценам приватноста. Ooooк, фино што имаш само една слика од цвеќиња на профилна, ами со моите слики од "се' и сешто“ шо правиме? :D Абе толку осет да се нема или намерно се расфрлаат со вакви зборови за да се најдеш увреџена, не знам. Еве уште тешко ми е, се мислам сВе да избришам и да се одјавам од фб за да допрам едно повисоко продуховено ниво на постоење. Фејсбуклес Бриџит или само една мистериозна слика од универзум. #deep
     
    На Abeja и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  18. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.191
    Допаѓања:
    33.961
    Пол:
    Женски
    Денес се оставив за утре.
     
    На toogood му/ѝ се допаѓа ова.
  19. toogood

    toogood Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2014
    Пораки:
    2.126
    Допаѓања:
    12.324
    Pak toj del od godinata I pak ista prikaska.
    Ke odime li vo MK?
    Se podzamisluvam dali 3 pati sum bila ili 2. Nikako so matematikava ne mi ide.
    Ustvari 3 pati, ete sega mi tekna na edna slucka koga otidov sama.

    I pocnuvaat ubeduvanja, "ajde dojdi ke te nosam tamu I tamu", pa sledi "site so zeni samo jas sam", pa "ke te nosam u Beogradu na more :D" (nesto mi se zazelila dusa za Belgrad),....
    Em sakam , em nejkam :shake:, mnogu tersene situacija. Ne si da ne gi vidis svojte, ama I tolku luge na kup, pa udovoluvas, pa letas beskrajno dolgo, :@, pa mnogu mi odzema od godinata, treba plus da zemam neplateno I za odmori, za operacija, ke me fatat 3 meseca nadvor od rabota,.... kako da go objasnis toa na rabota, epten e dolgo.

    Mora veke karti da se kupuvaat ako I ne e docna :worried:
    Uf sto komplicirana situacija ]:).
    Neznam kako mu se odi na mm sekoja godina. :lol:.
    Odluka, odluka, odluka :headbang::headbang::headbang:
     
    На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    При кај сум со мириси па денес заглавив на оддел за парфеми. Сите тестери ги пробав, на секој дел од раката, на картончиња, и ниеден посебно не ми се допадна. Арно не се онсвестив од тежина. Си дојдов дома и секој дел од раката сега убаво ми мириса, од кој каде шприцнав којзнае, треба да отстои Бригито.
    Со непознати муабет правам само ако ми се допадне парфемот па така директно ни добар ден, ни може ли нешто да ве прашам, туку -убаво мирисаш, што парфем е?
     
    На Lilit и Bozica1980 им се допаѓа ова.