1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Денес...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од baguf4e, 16 јули 2010.

  1. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Screenshot_2021-04-22-11-37-56.png
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    174743821_4165073550204779_6455839100207750403_n.jpg
     
    На Doozy и Осе им се допаѓа ова.
  3. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Толку сум уморна во последно време, што дури и рчењето го доживувам како бели звуци. Боже, боже, вратете ми го паметот, ме успива рчење. Ме мрзи да го залактам да престане, се препуштам на прекрасната позадинска мелодија и заспивам. А може па и навистина е позадинска музика што ми ја испраќа телепатски зашто знае дека ми се спие - ми се плаче, па полесно да си заспијам. Со музиче. Сигурно е тоа, еве сигурна сум. :drunk:

    Ај да си го дочитам поглавјето па таман, имам бичкање за слушање, за лека ноќ. :music:
     
    На Bozica1980 и Doozy им се допаѓа ова.
  4. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Се будам неколку минути пред вообичаениот аларм, наспана и одморна, оваа ли е таа магија на наштелувано спиење? Huberman фала ти за подкастот, и тоа што по два саати ти траат епизоди ти го простувам.

    Еве не нас во пролет. Од утре се враќаат некои работи во нормала иако вчера имав мала паника околу тоа колку беа полни парковите. Не знам бе, некако не ги разбирам овие работи, до претходната недела карантин, од понеделник значително полабаво. Јасно дека мора некогаш, дека многу многу луѓе зависат од тоа ама дека мора собрани на купчиња без маски аперитиво да пиеме. Видечемо шта че. Дали малце ѕирнав летови за во август иако којзнае што ќе излезе до тогаш? Не велам не. Дали знам да каде гледам точно летови? Не велам да.

    Битно утринска прошетка бидна, исто и кафето и сега треба малце да се подработка. И да се гугла како се прави fried rice.
     
    На Bozica1980 и Doozy им се допаѓа ова.
  5. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Време за контемплација: дали едно убаво, јако кафе вреди за тахикардијата што ќе ја имам цел ден? :smirk:

    Денес се гледам во огледало и сфаќам дека пак имам бели влакна. Порано беше ок да се фарбам еднаш годишно, па еднаш на шест месеци, па еднаш на три месеци, а сега се фарбав пред 2 недели. И пак имам бели влакна. :worried:

    Почело је :bug:

    На тема миленијалци-преминуваат-во-бумери, ај јас што сум издигана од рано... него и другиве почнаа. Сабајле во 6 и 20 фрчат четови, пораки, сите лабаво станати... си чатаат. Онака, шо праите бе?! :bandit:

    Време застани да се симнам, да се одморам, сакам да си земам назад неколку години :devil:
     
    На Bozica1980, Ginger^, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Решението до кое дојдов деновиве :^) : нема да тагуваш премногу кога фејлнуваш, ако не се радуваш премногу кога успеваш:D Не ти значи успех- уште помалку неуспех.
    Ништо паметно, ама корисно!:D ( за привремено)
    И така си го средив секојдневието:), со банални навики кои ми го исполнуваат животот... а за успеси и неуспеси ќе обработуваме на некој друг час]:)

     
    Последна измена: 27 април 2021
    На Doozy и Bozica1980 им се допаѓа ова.
  7. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    На тема bad things to good people... почнаа и млечните продукти да ми сметаат. :bug: Глутену, ти ли си следен?

    Животе имаш ли милосттттт, питвам те :envy:

    Ај од кашкавал и сирење одамна се збогував, ама и другиве почнаа да ми сметаат бе. Па сериозно, не знам веќе што да јадам освен зеленчук, месо, јајца. Ако некој пише риба, ќе го блокирам, пошто и риба јадам. :devil: И со јатките и семките и марулите во последно време не сме другари, we clash.

    Ми иде да џитнам све, да лапкам апчиња и да заврши сагата наречена храната е половина здравје или како и да беше тој булшит. :smoke:
     
    На Alisa22, MarijaMi90, Sexybaby86 и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Rioers

    Rioers Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2020
    Пораки:
    771
    Допаѓања:
    2.720
    Пол:
    Машки
    Денес ми беше баш фино, станав се измив облеков се чувствував свеж и убав, како и секогаш отидов до жито да пазарам, еден од производите беше на земја клекнав да го земам, и слушам еден женски глас ми вика, извинете господине да поминам. Ништо не може да ми го расипе денот од зборот господине ;(:D дечко сум дечко ;(;(:rofl:
     
    На Sanniii му/ѝ се допаѓа ова.
  9. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Па што убава недела. Некои работи дефинирани, некои работи завршени, некои испланирани. Сега се мислам само дали утре да земеме едно тортуле, нели празнично од далечина и ако недела се погоди времето еден мини-hiking trip.

    Сабајле сфатив дека косата ми пораснала до точка можам мини пунџа/репче да врзам и некако ме бендисува. Исто така сфатив дека не сум земала од милионите стегачи што ги имам дома во фиоката горна лево и за ништо на свет нема да купам нови така еден дреч портокалов што се најде низ лабораторија ит из. Еџи фашониста во пролет.
     
    На Doozy и LivingGlam им се допаѓа ова.
  10. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Веќе не е доволно да не пушиш, да не пиеш многу, да не се дрогираш, да јадеш претежно зготвено на поздрав начин, да избегнуваш благо, да си умерено физички активен, рекреативно да спортуваш или да си работиш во бавча и двор..
    Не. Сега мора точно до грам да знаеш колку протеини внесуваш, кои витамини, дали и колку јаглехидрати, колку часа треба да поминат од едно јадење до друго, колку чаши вода на ден, овој чај не -оној да, оваа фирма не -другата да, фитнес точно трипати неделно по 1 час и растегање секојден по 15 минути...
    1 книга неделно за самодоверба и позитивни афирмации, секој за кого мислиш дека негативна енергија носи со себе да го елиминираш, со позитивни луѓе најмалку еднаш неделно на пијачка или ручек...
    Демек креваме стандарди и се трудиме да сме најдобрата верзија од себе. За жал не гледам баш најдобри резултати, напротив. Се поизгубени луѓе околу мене кои се држат до своите навики или убедувања ко да им зависи животот од нив.
     
    На Alisa22, Sky-butterfly, CameliaMiller и 9 други им се допаѓа ова.
  11. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Умот на 100 страни. Пролет е и преубаво е, и толку ми е мило што живеам во природа, што секоја прошетка ми е зелена. Ама осеќам еден благ burnout кој си тлее, и некако не гледам дека до август ќе се олабави. Битно тогаш животни ќе се гњават, тоа се приоритетите.

    Од хобија, листање каталози на супермаркети онлајн. Па има ли поубаво? Има додуша, новоткриената слаткара со сладолед достоен на боговите и пазар полн овошје. Мислам ја лично сум фан на зима, ама целото ова овошје во лето и доматчињата ко бомбони уф.... Знам дека нема смисла и поента да ги шетам по авиони но имам искрена желба секој да ги проба по дома.
     
    На Bozica1980, Hortenzija и Doozy им се допаѓа ова.
  12. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Мирно и лаганини ми се враќа животот полека ....После скорашниот ролеркостер од туѓи емоции, уште впивам впечатоци и се мислам колку само се' се изнадешава.И какви ли ми беа очекувањата?:D

    Премногу облаци за мој вкус. И за шопинг:*: Сакам толку многу сонце,епилептичен напад да добијам:sun:. Но нема да ми ги расипе плановитеее8)
     
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Неодамна си реков - ту, што ти се вика кога човек ќе се тргне од безвезална работна средина (да не кажам токсична, пошто мислам дека и Бритни Спирс ќе си искубе коса кога ќе прочита за што се не се силува од употреба зборов токсично, па почна така малку да ми станува одбивен изразов).
    Нема драми, нема глупости, мирно, сталожено.

    Но, дали? Од едно место ќе ја ишнеш драмата, ќе никне на друго. Како пиреј бе, ти го корнеш оно за инат расте повеќе. И богами, на драмиве што се издесија и што немаат абер да прекинат, мислам и сама Пепелашка би си рекла - фак дис шит, друг пат ќе станам принцеза, сега ми треба луфтирање на мозокот.
    И би си ги собрала парталите сосе штиклата стаклена за да си го фати патот негде на море можеби. :bug:

    Емоџи на денот: [​IMG]
     
    На Emy867, Celltica и Ginger^ им се допаѓа ова.
  14. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Синоќа одвај заспав затоа што мислев на...гулаш. Ооооо, гулаш!

    Си читам книга и одеднаш: a wild гулаш appears. Скролам на мобилен и мислам на гулаш. Размозгувам фикс-идеи што ми паѓаат на памет за проектов што го терам на работа и мммммм, гулаш или ќе пукам!

    Денес иста песна. Ми се јаде, ми се плаче. Со душа чекам да се налапам гулаш за ручек.
    Гулаш, многу те сакам. :l:
     
    На KateKane, Emy867, MeowMeow и 2 други им се допаѓа ова.
  15. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Денес чипирана, да се пријавам. Ако не ме удри срцев или мозочен удар во следниве 2 или три недели, ќе имам убав одмор. Едвај чекам, испланирано, резервирано, уште купаќи да видам. Секоја година купувам и веќе наредна сезона не ми се свиѓаат. Почнав да вежбам пак да го стегнам газов колку толку. Знам дека е касно ама ко плацебо ефект ќе набилдам самодоверба дека навежбана сум па малку погордо ќе шетам низ плажа :D
    Плажа, ах... просто не ми се верува.
     
    На KateKane, Bozica1980, Sky-butterfly и 4 други им се допаѓа ова.
  16. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Рецепт кога не ти одат стварите по планираното иако нема смисла да се нервираш зашто фиктивни ти се плановите, ама се нервираш зашто си човек: пребукирај се со работа и најди си мутав амерички сит ком. И сите овци на број. Еве јас само што се пишав у список за конференцијава наредна недела да бидам модератор во 2 по полноќ мое време, ден после втора доза вакцина. Следете ме за повеќе совети.

    Не знам дечки. Се осеќам ко да одам на string line и од една страна е благодарност за се што имам и фала ти универзуме што ме размазуваш, од друга страна амаааа зааашштоо пааааккк ова. И малце ќе се навалам десно, малце лево па ајде исправи се, па ајде чекор напред и така.

    Исто или универзумот ми дава знак да идам да си изнакупам нова гардероба, тотал италијан мејковер, или ми кажува дека не знам уствари да се пакувам. Зашто едно добри 60% од алиштата кои ги имам тука ми се распараа на рандом места.
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    I'm going to make it after all, како од шоуто на Mary Tyler Moore :music::sun:
     
  18. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Одлично си го следам советот од претходно, си пратив мејл да предложам проект што е со рок наредна недела 8)
    Ама затоа вчера медитација на полна месечина истеравме и новава татковина ме размазува на сите страни. Од денес се спремам за сладоледот во сабота и портокалова диња од пазар :l::l:

    Збеснав претходната недела од неблагодарни луѓе. Не е во ред, ама навистина не е во ред, Тебе ти се јаде, некој ти дава баш тебе цела тепсија ориз и зеленчук и ти викаш, ама не ја од мевцето сакам ама и да биде поховано, ама ај стави му и уште сосче. Смачено ми е од вакви луѓе, зашто гледам други кои се борат со сите сили кои ги имаат и немаат и пак за работи што се вон нивна моќ некој ќе им рече ај ти следен пат.

    На други теми, животот без вага е одличен. За куфер ќе ми треба само да мерам ама ќе се снајдеме на аеродром. На крај на памет не ми е да купувам за во новиот дом.
     
    На LivingGlam му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Како звучеа плановите за петок, неделава познат како слободен ден од работа.

    Замисла: ќе станам рано, ќе одам на трчање ако времето е убаво. ^_^
    Ќе си уживам во денот, сум си заслужила!!!!! Ќе правам нешто убаво за ручек, го имам целото време на светот денес и ќе биде превкусно и се нај.
    Ќе ја прочитам книгата. Ма каква книга, две ќе прочитам!!!!! Ќе ја завршам серијата, ќе го средам балконот. Па може и да идам до пазар да си купам цвеќиња. И букет. :inlove:

    Како уствари течеше слободниов ден: леле дуваааа, ќе ме однесе. Ќе си спијам, многу е рано.

    Неколку саати подоцна - правам снежни ангелчиња во кревет испозамотана со ќебиња и чаршафи. Се убедувам да се одлепам од креветот и си се восхитувам каква флегма сум денес. :bug:
    Чирс.
     
    На Bozica1980, Brinetka, *Ench@nted* и 5 други им се допаѓа ова.
  20. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.012
    Допаѓања:
    5.912
    @Mishela аии се на светов би дала да сум на твое место моментално. Во кревет замотана со кебиња,со сето време на располагање. Па да си планирам што ќе правам попладне, кај ќе одам.:)
    Ама не. Малово ѓаволче до мене умее да ми го менаџира времето. Стани седни, наведни се, собери играчки, брчи со блендерот, исчисти, смени пелена, пушти машина. И се така во круг.До кога не знам.
    Уживам во мајчинството,прво бебенце е ,слатко да го изеде човек ама на моменти сакам мир. Ги сакам слободните саати што ги имав..
    Денес ако не врни после ќе го водам во парк. Побрзо поминува денот таму.
    Ова е еден од тие денови што сакам да ги прескокнам,или уште поубаво да ги преспијам, секако ми тежат очиве.
     
    Последна измена: 28 мај 2021
    На 24.07, mal.ecka, LivingGlam и 1 друга личност им се допаѓа ова.