1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Денешното мени (за бебиња до 1 година)

Дискусија во 'Бебе' започната од girl1985, 9 август 2012.

  1. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Маcence, зошто даваш еднаш Беба а друг пат Беба про млеко? Што е разликата?
     
  2. MacenceEna

    MacenceEna Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 декември 2010
    Пораки:
    2.449
    Допаѓања:
    34.360
    Пол:
    Женски
    јас се извинувам еднаш сум пишала беба про 2 , еднаш само беба а уствари истото млеко
    :lol: :lol: :lol:
    Се извунувам на збунката

    Иначе денес после еден ден од вакцина бебето нејке многу да јаде :(
    Млекце слабо пие , од сабајле и дадов изеде пола кашичка ...
    сега пак ке пробам да и дадам да јаде .. па ке видиме :)
     
  3. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Ништо страшно. Не ја терај со сила, ќе се стабилизира. Те прашав бидејќи се ставив на мисла поради следново... ние користиме Хумана млеко. Моментално сме на 2-ка треба да се префрлиме на 3-ка. Видов дека имаат Хумана млеко ноќно, за пред спиење па се запрашав дали има потреба навечер да и давам од тоа, претпоставувам дека е покалорично и држи подолго ситост. Не знам.. па мислев дека ти правиш некоја таква комбинација. Не се секирај за бебушка, ќе помине и ќе си јаде пак нормално. :*
     
  4. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    нашето вчерашно мени

    во 6ч ад млеко 165гр.
    во 9ч кашичка од круша од hipp 50 гр.
    во 12ч домачна кашичка од младо тикве морков и компир 60 гр.
    во 15ч ад млеко 165гр.
    во 18ч ад млеко 165гр.
    во 21ч ад млеко 165гр.

    а денес во 9ч му дадов кашичка од јаболко од hipp 50 гр.
    во 12ч му дадов печена тиква со ад млеко 60гр.
     
  5. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски

    знам за кое млеко мислиш и јас мислам дека ако ти се разбудува за јадење ноќе дај и а ако не ти се разбудува нема потреба да ја тупаш со јадење :) :) :)
     
  6. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.643
    Допаѓања:
    251.444
    Пол:
    Женски
    Само ќерка ми може да плаче за да НЕ јаде пудинг од Нестле а да јаде сув интегрален леб!
    Детево е циркуз :|
     
    На girl1985 и NoellePage им се допаѓа ова.
  7. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    син ми во 9ч јаде два пудинзи од humana за 6+ со вкус на банана :rofl: :rofl: се изначудив
     
  8. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    А да пробаш да и направиш домашен со густин и чоколадо ,може ќе и се свиѓа :x Син ми така ми правеше ,ништо купечко не јадеше,а во домашно да го давиш :D
     
    На Bozica1980 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. sandrap

    sandrap Активен член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2012
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Moevo bebe sega napolni 5 meseci jas do sega mu davav samo sokce od morkov i jabolko. Vo konsultacija so pedijatarot pocnav denovive da mu davam kasicka od morkov kompirce i brokula(seto toa svareno i pasirano).Megutoa stvarno neznam po koj redosled da mu davam ,dali ima vrska ovosje prv ili zelencuk?? i dali moze nesto drugo osven ova za vozrasta???inace cica ama cica po 5 min , i nokno vreme maka macam, mi stanuva na sekoj 2 saati za cicanje. ve molam za sovet
     
  10. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    слободно давај му и овошни и зеленчукови кашички,некое време купени,дури се навикне,а по 1 месец и домашни.давај му и од тие кашите од аптека хумана или нестле што се за попарување о вода,мн се убави.
    јаболко печено изгмечено со мелена плазма......
     
  11. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Најдобро во прво време да му даваш домашни кашички !!!Не дека купечките се штетни,но сепак за толку мало бебе подобро е свежо приготвено. А за плазма уште е многу рано.Редоследот зависи од мајката,како таа смета дека е подобро.Јас на моите овошјето им го давам на пладне,а зеленчукот како ручек.
     
  12. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    ние бевме на педијатар и ни напраја список што НЕ ТРЕБА до 1 година:
    не фрутолино, не карамелино, не чоколино, не бисквити, не ништо од кравско потекло, не кравско млеко на пилешко месо.
    е сега мене ме чуди што да му давам кога ќе почнам да му заменувам и трет оброк???
    ај некој совет........
     
  13. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Не разбирам зошто не фрутолино кога се раствара со вода ,а и за пилешкото месо баш не ми е јасно :x
     
  14. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.643
    Допаѓања:
    251.444
    Пол:
    Женски
    За Фрутолиното можеби заради тоа што содржи додаден шеќер, а за пилешкото заради хормоните најверојатно.
     
    На DeMelo му/ѝ се допаѓа ова.
  15. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Не знам ама па дете без месо до 1 година ??? само на овошје,зеленчук и јаглехидрати ми е некако чудно.Вообичаено нели прво се дава пилешко па телешко па риба???А јајце кога ?
     
  16. Bozica1980

    Bozica1980 Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    6.643
    Допаѓања:
    251.444
    Пол:
    Женски
    Телешко да, првин жолчка, па белка на една година а за риба искрено не знам кога а ни која риба.
     
  17. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    жолчка му дадов јади а од месо телешко или јагнешко. а за трет оброк треба да си многу креативен.
    јас си купив кексолино и го јадеше.
    јас будала шо прашав еднаш прашав ме зашемети арно не си прашвав си терав по мое. и ќе си продолжам така кој ги мати...
     
    На jana31 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. DeMelo

    DeMelo Популарен член

    Се зачлени на:
    21 ноември 2011
    Пораки:
    455
    Допаѓања:
    1.405
    Божица убаво си кажа, доколку немате домашно пилешко или од сигурни извори подобро е да си избегава барем до година, денешното пилешко не е како она кога ние сме биле мали , целосно е под хормони.
    Фрутолиното е за бебина и строго контролирана, но сепак е идустриски преработена храна и за тоа се препорачува да се избегава.
    Фрутолино не му давам, но некогаш му давам од Хипп оризовата нокна, која за жал е исто индустриски преработена, само јас му додавам внатре бледирана банана и јаболко.
    Но денешното време нуди таков начин на живеење што сите овие работи се стварно тешки да се одбегнат.
    Стефи еве ке ти дадам еден пример како ние се раниме.Скоро сме девет месеци и вака одприлика ни изгледа едно дневно мени.
    Утро кон 7-8 се доиме
    Кон 11 му правам бленирана банана , јаболко, интегрални житарици и некогаш и други овошја му вметнувам во зависност од што имам дома.
    Кон 14 му правам домашно овошно јогуртче, најчесто чаша јогурт, кајсии од тегла, банана, јаболко, неколку зрна замрзната аронија, овесни снегулки и лажичка кафеав шекер сето тоа во блендер добро се блендира и имаме доста вусен и здрав можам да го наречам и оброк(од истото правам и за нас и морам да кажам дека мојата крвна слика многу се подобри после ова внесено во секојдневното мени)
    Потоа ручек јадеме манџички, јаде скоро се обавезно во неделата му правам лека и спанак,поради хранливите состојки кои ги содржат.
    Е приквечер знам да му направам од тие кашите оризови на Хип со домашно овошје додадено.
    Исто на вечер се доиме, а некогаш и во текто на нокта. :)
    Месо се уште избегавам да му давам и ке си терам така до година, освен кога имаме домашно, на мм тетка од село ни носи и тогаш му давам и него.
    А и заборавив да кажам дека мм го научи да јади ајвар и двајцата се фрикови за ајвар... :D
    И исто во попладневните часови знам често да му направам на паровка брокула, морков, компир, карфиол или нешто слично од како ке омекни го блендирам и му додавам павлака и мн му е вкусно, го обожава :)
     
  19. stefi23m

    stefi23m Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.005
    Допаѓања:
    770
    Пол:
    Женски
    син ми е мал уште за толку не млечни работи да јади.
    еве што му дадов вчера:
    во 6ч 200 гр. ад млеко
    во 9ч кексолино (за проба)а обично овошна купечка кашичка околу 100 110гф.
    во 12ч ад млеко
    во 15. чорба со вода од телешко морков компир и брокула и во 18 и 21ч млеко.
    потаму и јас ке му правам овошни домашни јогуртчиња ама сега за сега уште сме вака.
    е ко ќе наполни 7 месечи ќе почна и месо да му давам и наместо во 18 млеко планирам друк млечен оброк кексолино фрутолино или гриз или некое пудинкче.
     
  20. angeliane

    angeliane Активен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2012
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    Nova sum na forumot prv pat pisuvam imam bebus 5 i pol meseci i go dohranuvam pa me interesira sto mislite dali mn mu davam ili e ok spored ova so citam za bebusi od 8 meseci si velam da ne mu se mn obroci inaku imam i pogolemo dete 3i pol godini ama taa ne pocna nikogas da jadi do 8 meseci bese samo na doene ne sakase nikakvi kasi i sokcina od kaj 9 meseci poca so supa i poleka ostanata opsta hrana blendirano se razbira meso oriz i sl. pa
    sega poim nemam kolku da jadime so maloto. vcera menito bese sl
    6.30 doene prodolzi da spie do 8.30
    9.30 mlecna kasa od hipp okolu 80 gr od jabolko i oriz se rastvara so voda
    10.30 doene pa spie 40 min
    12.45 ovosna kasa jabolko vareno so pola kasa od crna sliva i biskita
    13.45 doene pa spie 2 casa so podrazbuvane
    16.45 kasa jabolko praska i banana okolu 100gr od hipp
    18.00 bara pak da cica
    vo 19.30pak cica i spie pola sat
    21.45 mlecen obrok 100 gr
    22.45 doene i se molima 1 sat da zaspie
    so mislite i od koga da pocnime so zelencukovi kasi od sto prigotveni fala za pomosta odnapred caossss
    super e forumot